0komentárov

Ako pre návštevu vykúzlite väčší stôl z obrazu alebo maľovanej skrinky? Nemusíte byť Dumbledore ani Copperfield

Máte malý byt a pri zariaďovaní nezostalo miesto na klasický jedálenský stôl? Vyrobte sklápací stôl na stenu. Je to lacné, rýchle, jednoduché. Ako na to? Stôl na stene sa môže stať aj ozdobou miestnosti. Pozrite sa na pár nápadov.
Vydané: 17.09.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 4831x

Ako na stolovanie v malom byte? Možno to riešite ako ja tým, že sa najete pri počítači. Tiež ale iste viete, že to nie je najzdravší spôsob stravovania. Lenže ako to vyriešiť, keď sa do bytu nevojde ani rozkladací jedálenský stôl? Môžete využiť časti kuchynskej linky a zariadiť si pri nej bar alebo polobar. K nemu však potrebujete vyššiu stoličku. Stolovanie pri bare navyše nie je vhodné pre rodiny s deťmi.

Skladací stôl môže v zloženom stave poslúžiť aj ako úzka komoda. Foto: Roger Mommaerts, CC BY-SA 2
Skladací stôl môže v zloženom stave poslúžiť aj ako úzka komoda. Foto: Roger Mommaerts, CC BY-SA 2

Sklopné a skladacie stoly

Využite voľné miesto pri stene v kuchyni alebo obývačke a napevno k nej pripevnite úzku dosku. Aby ste nemuseli kupovať vysoké stoličky, nemali by byť vyššie ako 75 cm. Napevno pripevnená jedálenská plocha však môže niekedy prekážať.

Vďaka skladaciemu a sklápaciemu nábytku ušetríte veľa miesta v malom byte.

Vyrobte si radšej sklápací stôl. Keď dojete, sklopíte ho k stene. Predtým z neho ale upracte prázdne taniere. Ak chcete, tak stôl zamaskujte. Bude sa potom hodiť do kuchyne i obývacej izby. Sklopný stôl využijú skôr bezdetné páry alebo jednotlivci. Pre rodinu s deťmi, ktoré sa často dožadujú jedla, je trochu nepraktický.

Okrem sklopného stola môžete využiť aj stôl skladací. V zloženom stave ho ukryjete napríklad do skrine alebo komory. Z hľadiska manipulácie je pohodlnejším riešením sklápací stôl. Chcete naozaj šetriť miestom? Potom ku sklopnému stolu dokúpte aj skladacie stoličky, ktoré zavesíte na stenu alebo schováte do kúta.

Vyrobte si sklopný stôl sami

Nechcete sklopný stôl kupovať? Vyrobte si ho sami. Potrebujete k tomu len stolovú dosku a sklopné konzoly, ktoré kúpite v hobbymarkete alebo obchode s nábytkovým kovaním. Chcete pevnejší stôl? Vyrobte aj podperné nohy a cez pánty ich pripevnite k stolovej doske. Lamino kúpite za cenu od 6 Eur za meter štvorcový (záleží na vybranom dekóre) a dve konzoly za 39 Eur. Sklápací stôl vás tak vyjde na zhruba 58 Eur (pri použití lacnejších konzol aj menej) + vaša práca.

Opornú nohu môžete pomocou pántov pripevniť aj k stene. Pred sklopením dosky ju otočíte do priestoru a dosku na ňu položíte. K spodnej strane stolovej dosky pripevnite dve lišty, medzi ktoré oporná noha zapadne. Potom sa vám nestane, že by ste ju nechtiac posunuli.

Sklápací stôl môže byť v maskovaný ako obraz alebo skrinka (podobne ako sklopná posteľ).

Nechcete zo stola neustále odpratávať koreničky či dekorácie? Nechajte pri stene menšiu pevnú časť dosky. Pri sklápaní zostane vo vodorovnej polohe a veci na nej budú ďalej stáť. Všetky rozmery prispôsobte vlastným potrebám. Myslite na to, že stolová doska nesmie byť dlhšia ako výška stola. Inak stôl úplne nesklopíte.

Na výrobu stolovej dosky použite lamino. Hrany olepte nažehľovacou páskou pomocou starej žehličky (olepenie vykonajú aj pracovníci hobbymarketu). Využiť môžete aj škárovku, ktorú natrite bezfarebným či pigmentovým lakom alebo zatónujete moridlom. Myslite na to, aby bol lak zdravotne neškodný. Najlepšie sú vodou riediteľné laky.

Ako pripevníte sklopný stôl k stene?

Ako ktorúkoľvek inú poličku. Stačia vám skrutky a hmoždinky do materiálu, z ktorého máte stenu. U sadrokartónu sa snažte trafiť do kovového alebo dreveného stĺpika, alebo použite špeciálne hmoždinky. Do sadrokartónu vŕtajte s nižšími otáčkami a pri vypnutom príklepe. Na vŕtanie do sadrokartónu, pórobetónu, nepálenej tehly a iných mäkkých materiálov použite vrták s vidiovým hrotom.

Ako môžu vyzerať sklápacie a skladacie stoly? Pozrite sa na Pinterest.

Do panelu s armatúrou vŕtajte iba vŕtacím kladivom so zapnutým príklepom. Použite vrtáky SDS či SDS-Plus s typickými drážkami a vloženou doštičkou zo spekaného karbidu v hrote. Duté tehly vŕtajte bez príklepu, inak by ste polámali vnútorné prepážky v tehle a znížili tak jej pevnosť.

Sklápate? Pochváľte sa fotkou vášho sklápacieho stola na našom Facebooku a pripojte návod, ako si ho vyrobiť.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 37x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok
Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 64x

Rozlúčte sa s bielosivou zimnou nudou a nenechávajte veselé jarné farby vonku pred dverami. Pustite ich k sebe domov. Ktoré farby sú v tomto roku v kurze? Prím hrajú svieže a jasné odtiene, hlavne farby prvej jarnej trávy a listov.

Celý článok
Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Vydané: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 78x

Hravé a farebné bývanie á la Mexiko si zamiluje asi každý. Preneste si jeho krásy domov. Ako vytvoriť interiér v mexickom štýle? Musí byť zábavný, ale v byte či dome nechajte vyniknúť aj lacné materiály a opotrebovaný nábytok.

Celý článok