PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Nasťahovali sa k vám pred zimou myši alebo potkany? 8 tipov ako sa hlodavcov zbavíte. Vyskúšajte aj babské rady

Nasťahovala sa k vám pred jeseňou myš alebo potkan? Riešením je hubenie či plašenie, použite odpudzovač, pastičky najlepšie s čokoládou, alebo aromatické byliny. Čítajte 8 tipov a babských rád, ako vyhnať hlodavce z bytu či domu.
Vydané: 18.09.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 5980x

Myši a potkany patria medzi hlodavce, o ktorých iste všeličo viete. Vzájomné spolužitie s nimi je ale pre vás nemysliteľné. Nikto nechce mať domácnosť zamorenú nežiaducimi štvornohými hosťmi. Čo ale s nimi, keď sa k vám s jeseňou rozhodnú nasťahovať? Postupujte buď radikálne a vyhubte ich, alebo vyskúšajte niektorú z babských rád na ich vyhnanie.

1. Schovajte potraviny do uzatvárateľných obalov, lôžkoviny rozvešajte

Ak chcete zabrániť jesennej invázii myší do vášho domova, nedopustite, aby sa k vám vôbec dostali. Láka ich voľne uložená potrava, preto všetko uložte do pevne uzatvárateľných dóz. Najmä na chatách a chalupách zaveste lôžkoviny do výšky a ďalej od stien. Knihy, oblečenie a periny schovajte najlepšie do mohutných uzatvorených skríň.

Myši láka voľne uložená potrava, preto všetko uložte do pevných uzatvárateľných obalov. Foto: ©Depositphotos.com/trancedrumer
Myši láka voľne uložená potrava, preto všetko uložte do pevných uzatvárateľných obalov. Foto: ©Depositphotos.com/trancedrumer

2. Využite prenikavú arómu niektorých bylín, myšiam sa nepáči

Myšiam tiež nevonia harmanček, zďaleka sa mu vyhýbajú. Rozmiestnite jeho zväzočky na prístupových cestách k domu aj okolo neho a myši vám dajú pokoj. Preto stačí rozmiestniť harmanček všade okolo domu a ku všetkým jeho prístupovým cestám. Podobne by ste mali uspieť s bežne sa vyskytujúcim rebríčkom, ale aj s cesnakom. Ich aróma sa myšiam nepáči.

3. Myši odradíte od návštevy mätou, vratičom alebo terpentínom

Myšiam údajne vadí aj mäta pieporná. Zviazané rastlinky rozvešajte po pivnici či iných miestnostiach. Stačí ju dať aj sušenú na vychodené myšie cestičky. Mäta vraj myšiam vzdialene pripomína mačací pach, a preto sa jej vyhýbajú. Rovnako nevábne myšiam vonia aj lístie z orecha, terpentín, alebo rastlina vratič. Na myši pôsobia odpudivo aj prípravky proti moliam, takže sa zbavíte dvoch škodcov naraz.

Prieči sa vám malé hlodavce zabíjať? Použite odchytové pasce a potom ich vypustite. Foto: ©Depositphotos.com/Gilles_Paire
Prieči sa vám malé hlodavce zabíjať? Použite odchytové pasce a potom ich vypustite. Foto: ©Depositphotos.com/Gilles_Paire
Myšovité sú veľká čeľaď hlodavcov, zvyčajne ide o všežravca, menej často o výlučných bylinožravcov. Väčšine z nich ale chutí prevažne len rastlinná potrava. Žijú na zemi alebo vo vegetácii, dobre šplhajú a často aj skáču. Majú krátku dobu gravidity, preto väčšinou vynikajú aj neobyčajnou plodnosťou. Zástupcovia tejto čeľade sú menšie, 5 - 30 cm dlhé cicavce.

Charakteristickým znakom sú relatívne veľké oči a veľké, tenkostenné ušnice. Dlhý, málo osrstený chvost obvykle presahuje 2/3 tela. Žijú po celom svete a niektoré z nich sú silne invazívne. Tvoria najpočetnejšiu čeľaď medzi všetkými cicavcami. Z celkového počtu 4089 druhov cicavcov ich táto čeľaď obsahuje celú jednu tretinu.

4. Myši z vášho príbytku odstráni vidiecka mačka alebo malí psi

Klasickým nepriateľom hlodavcov sú vidiecke mačky. Ich pach stačí na to, aby sa myši vášmu príbytku, predsieňam a chodbám vyhýbali. Problém môžete mať s ušľachtilými plemenami, pretože nie sú na lov zvyknuté. Myší vás ale dokážu zbaviť aj niektoré plemená psov. Uloviť malú potvoru môžu napríklad malí a strední bradáči, jazvečíky alebo teriéry.

Myšiam vraj vadí vôňa mäty piepornej. Zviazané rastlinky rozvešajte voľne v miestnostiach. Foto: ©Depositphotos.com/aaron007
Myšiam vraj vadí vôňa mäty piepornej. Zviazané rastlinky rozvešajte voľne v miestnostiach. Foto: ©Depositphotos.com/aaron007

Na internete je ohľadom výskytu hlodavcov doma bohatá diskusia. Zaujímavú radu priniesla čitateľka s prezývkou Evka:
"Ak máte domácnosť myšami zamorenú, odporúčam riadiť sa návodom popísaným v diele pána Jirotka - Saturnin. Pre nezasvätených: zakúpite škrabošku čerta a Mikuláša, a pred spaním tieto aplikujete na tváre členov rodiny. Hlodavce nemajú šancu očuchávať Vás a vytrhnúť zo sna." Dodáva, že u nich doma loví myši do pascí na chlieb so sardelovou pastou.

Inú skúsenosť uvádza Potápka:
"O myšiach mi hovor. Na jeseň ich máme barák plný, to prosím máme dve mačky. Nám sa osvedčili také tie umelohmotné pastičky a návnada horká čokoláda. Slanina, chleba a podobne nám nikdy nezaberali, ale čokoláda im fakt ide."  S myšami sa doma bije tiež čitateľ s prezývkou Loveparade: "Nasypal som na zem hladkú múku alebo práškový cukor, zistil, kadiaľ chodia a domček som zapenoval PUR penou, respektíve montážnou penou na okná."

5. Elektronické plašiče zaženú myši nepríjemným zvukom

Ak chcete nepríjemných hlodavých návštevníkov len odradiť, použite elektronické plašiče na batérie alebo do siete. Ich nepríjemné zvuky nepočujete, ale myšiam vadia. Pokúste sa tiež utesniť všetky štrbiny, ktoré doma nájdete. Napríklad polyuretánová pena síce myši nezastaví, ale v kombinácii betónu s drveným sklom im cestu veľmi znepríjemní.

Potkan patrí k najinteligentnejším hlodavcom, otrávenú návnadu si len tak nevezme. Foto: ©Depositphotos.com/mikelane45
Potkan patrí k najinteligentnejším hlodavcom, otrávenú návnadu si len tak nevezme. Foto: ©Depositphotos.com/mikelane45

6. Zaručenou návnadou do paštét je vraj čokoláda

Najznámejším a tradičným likvidátorom myší sú najrôznejšie kovové, drevené i plastové pasce. Návnadu dajte na spúšťací mechanizmus. Aj malý dotyk potom spustí smrtiacu pružinu. Pastičky patria za nábytok a k stenám, kadiaľ vedú myšie cestičky. Ako najlepšie návnady sa osvedčili slanina, kúsok syra, ale prekvapivo aj čokoláda.

K ľudským obydliam aj sídliskám sa neboja priblížiť aj potkany. Sú veľmi húževnatí a dokážu sa zo záhrad prehrýzť aj do pivníc a dokonca aj obývacích izieb. Kvôli prepracovanému systému "ochutnávačov" v potkanej kolónii je dosť ťažké vyhubiť ich otrávenou návnadou. Na trhu existujú aj klasické veľké perové pasce, alebo rôzne typy elektronických plašičov.

Potkany v prírode žijú v kolóniách v počte okolo niekoľkých desiatok jedincov s hierarchickým usporiadaním. Členovia kolónie žijú v jednej oblasti v rozlohe cca 6 km², v ktorej hľadajú potravu a bránia svoje územie. Potkan je jedným z najinteligentnejších hlodavcov v prírode, je schopný prežiť aj pôsobenie dômyselných hubiacich prostriedkov.

Perlička vydáva potkanom veľmi nepríjemné zvuky, radšej sa od vás odsťahujú inam. Foto: ©Depositphotos.com/slowbird
Perlička vydáva potkanom veľmi nepríjemné zvuky, radšej sa od vás odsťahujú inam. Foto: ©Depositphotos.com/slowbird

7. Otrávené obilie je konečné riešenie, odchytové pasce hlodavce nezabijú

V drogériách, záhradkárskych potrebách aj v hobby marketoch kúpite aj chemické prípravky, ktoré myši aj potkany po požití usmrtia. Na granule, otrávené zrno i pasty dávajte dobrý pozor. Sú veľmi nebezpečné pre domáce zvieratá a hlavne deti. Prieči sa vám malé hlodavce zabíjať? Riešením sú odchytové pasce, z ktorých myši vypustíte ďaleko od vášho domu vo voľnej prírode.

8. Na potkany platia morčatá, perličky, ale aj sadra s vanilkovým cukrom

Pre potkany vraj nepríjemné zvuky vydávajú aj morčatá alebo perličky. Zaujímavý babský recept som našiel na jednom z diskusných fór. Trik spočíva v nalákaní potkanov na sadru. Stačí vraj do nej pridať puding alebo voňavý vanilkový cukor. Zvieratá si takto ochutenú sadru nanosia do hniezd a po jej zožratí a následnom napití uhynú.

Čelili ste niekedy doma myšej či potkanej invázii, a čo na ňu najlepšie zabralo? Napíšte do komentára pod článkom, s akou návnadou ste mali úspech, a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 39x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 54x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 66x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok