0komentárov

Začala jeseň, obdobie melanchólie. Túžite po lete? Liekom je jesenná tvorba, výroba jesennej dekorácie. Vyzdobte si byt

Dni sa rýchlo krátia, slniečko býva schované za mrakmi a vás môže prepadnúť melanchólia. Ako sa jej najlepšie brániť? Pozitívnymi farbami, pohybom vonku či vôňami. Spolu s deťmi vlastnoručne vyrobená jesenná výzdoba vás nadchne.
Vydané: 23.09.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3509x

Astronomické leto skončilo, začala jeseň, najfarebnejšie obdobie roka. Tiež sa vám páči brúzdať v šušťavom opadanom lístí? Je to skvelý dekoračný materiál pre originálnu výzdobu bytu. Rozžiarite ho jasnými odtieňmi žltej, červenej aj zelenej a aspoň na nejakú dobu zabudnete na smutnú šeď jesenných dní. Užite si toto obdobie roka pokiaľ možno v pokoji a pohode.

Rozsvieťte si byt a vyrobte si jesenné dekorácie v červenej, žltej, zelenej a hnedej farbe. Foto: ©Depositphotos.com/zwolafasola
Rozsvieťte si byt a vyrobte si jesenné dekorácie v červenej, žltej, zelenej a hnedej farbe. Foto: ©Depositphotos.com/zwolafasola

Materiál pre jesenné dekorácie nazbierajte na prechádzke do prírody. Už to je veľmi dobrá prevencia pred prípadnými chmurami z nadchádzajúcej tmy. Doneste si domov farebné listy, šišky, suché byliny, šípky, gaštany i vetvičky stromov. Pri výrobe dekorácií uplatníte doslova všetko, čo vám na lúke alebo v lese padne do oka. Vyrobte si košíček, suchú väzbu alebo krásny jesenný veniec.

Pravidelný pohyb zmierňuje pocity skľúčenosti a úzkosti a posilňuje psychiku v boji so stresom. Vďaka zvýšenému prúdeniu krvi stimuluje mozgovú aktivitu a zlepšuje duševné schopnosti. Má vplyv na výdatný a kvalitný spánok.

Zapojte do práce aj svojich potomkov, výroba ozdôb do detských izieb je pre nich perfektná zábava. Veľa zábavy si s nimi užijete nielen pri skladaní tradičných gaštanových zvieratiek. Dajte deťom lepiacu pásku a nechajte ich ozdobiť v izbe okno "padajúcim" lístím. Veľmi obľúbené sú aj okrasné mini tekvice. Vďaka svojej farebnosti sa stali neodmysliteľnou súčasťou jesennej výzdoby.

Jednou z typicky jesenných dekorácií sú v tuzemsku veľmi rozšírené minidyne. Foto: ©Depositphotos.com/teresaterra
Jednou z typicky jesenných dekorácií sú v tuzemsku veľmi rozšírené minidyne. Foto: ©Depositphotos.com/teresaterra

Máte záhradku? Výhodou je, že si rad vhodných rastlín vypestujete cez leto sami. Obľúbené tekvice, slamienky, jablká, georgíny, machovky a ďalšie a ďalšie plody a kvety. Skrášlite si jedálenský stôl, komodu v spálni aj obývaciu stenu doma vyrobenými dekoráciami. Náladu vám zdvihnú nielen ich pestré farby, ale aj dobrý pocit z vlastnej šikovnosti.

Z pohárov, polepených lístím, vyrobte jednoduchý svietnik

Veľmi jednoduchou a zdobnou dekoráciou je svietnik, napríklad z použitých pohárov od detskej výživy alebo zaváranín. Vyberte si zo zásob opadaného lístia pevné, pekne farebné a disperzným lepidlom s nimi pohárik oblepte. Hore k hrdlu priviažte po obvode lykový povrázok, na ktorom urobte slučku. Dovnútra spustite zapálenú čajovú sviečku a kochajte sa svetelnými efektmi.

Pekný návod, ako si vyrobiť jednoduchý svietnik a iné dekorácie z farebného jesenného lístia, nájdete na nasledujúcom videu:

Zaujímavou dekoráciou je "list z listov". Vyberte si najlepšie z javorových listov farebnú škálu od svetložltej po tmavohnedú. Na tenkú, tmavo tónovanú drevenú dosku si potom nakreslite veľký obrys listu, opäť javorového. Do tohto obrysu potom postupne lepte suché listy. Vrstvite ich vedľa seba a nad seba, v rôznych farbách a s miernym presahom. Dosku potom zaveste na stenu, veľmi pekne vyzerá v spálni nad posteľami.

Tradičnou zábavou pre deti je výroba zvieratiek a postáv zo zrelých gaštanov. Foto: ©Depositphotos.com/matka_Wariatka
Tradičnou zábavou pre deti je výroba zvieratiek a postáv zo zrelých gaštanov. Foto: ©Depositphotos.com/matka_Wariatka

Zabojovať s jesennými náladami môžete is príjemnou vôňou. Takzvaná aromaterapia dokáže s vašou psychikou zázraky. Vyberte si kvalitnú aromalampu a vonný olej. Ten zahrievajte nad plameňom, pričom sa teplom do vzduchu uvoľňujú silice. Drobné častice sa cez nosovú sliznicu a krv dostanú až do mozgu a blahodárne pôsobia na váš organizmus.

Esenciálne oleje priaznivo ovplyvňujúce niektoré psychické ťažkosti:
• Citrón - na bolesť hlavy, pri duševnej námahe
• Duglaska - proti stresu, zlepšuje psychiku
• Majorán - upokojuje nervy a mierni bolesti hlavy
• Bazalka - na nespavosť, úzkosť i migrénu
• Grep - na stres a úzkosť, antidepresívny a osviežujúci

Pre celofarebnú zmenu domova skúste tiež vymeniť obrusy, prikrývky na pohovkách a kreslách, sedáky na stoličkách alebo závesy za farebne teplejšie a sýtejšie. Nebojte sa žltých, oranžových, červených a svetlo zelených doplnkov, hneď to budete mať doma veselšie. Veľmi pekne vyzerajú rôznofarebné listy, ktoré zavesíte niťami na suchú vetvičku, pripevnenú na stene.

Pekné dekorácie z jesenného lístia si vyrobíte tiež podľa návodu v tomto videu:

K jeseni patrí už tradične púšťanie drakov. Už len ich výroba dokáže zamestnať váš mozog aj ruky a vyhnať z hlavy melanchóliu. Nie je to nič ťažké, stačia dve slabé latky, špagát, lepiaca páska a pevnejší papier. Pri troche zručnosti máte draka na stole v kuchyni za chvíľku hotového, deti si ho pomaľujú a môžete ho spoločne ísť prevetrať na najbližší kopec.

Nachystajte záhradu na prezimovanie, nebudete mať čas na chmury

Záhradka pri dome pre vás ale nie je dobrá len na zber zeleniny a rezanie kvetov do vázy. Poskytne vám pravidelnú dávku fyzickej činnosti, ktorá je v boji s obávanou jesennou "depkou" a stresom vôbec najúčinnejšou zbraňou. Než svoje záhony a skleníky pripravíte na zimu, utečie jeseň ako voda a ani nestihnete premýšľať nad jeho smutnou atmosférou.

Návštevám spadne brada z podobnej kytice, ktorú urobíte zo zvinutých listov rôznych farieb. Foto: ©Depositphotos.com/Jitenka
Návštevám spadne brada z podobnej kytice, ktorú urobíte zo zvinutých listov rôznych farieb. Foto: ©Depositphotos.com/Jitenka

Keď nemáte záhradku, mali by ste si pre udržiavanie duševného zdravia nájsť inú fyzickú aktivitu. Kým to počasie umožní, behajte, jazdite na bicykli, choďte plávať do krytého bazéna. Ženy môžu zájsť na aerobik, zumbu a podobné pohybové aktivity, muži si zahrajú s kamarátmi trebárs futbal alebo volejbal. Pravidelný pohyb je základom duševného i telesného zdravia.

Pozrite sa na jesenné dekorácie z prírodnín na sieti Pinterest.

Až sa vaším bytom bude šíriť príjemná vôňa niektorého z olejov, uvarte si dobrý bylinkový čaj alebo si nalejte obľúbené víno. Vychutnávajte si pokoj a pohodu, bojujte proti jesenným smútkom a hýbte sa vonku aj v telocvični. Zabudnite na nevľúdne počasie vonku a myslite na to, že za pár mesiacov zase bude jar.

Vyzdobili ste si byt niektorou z pekných jesenných dekorácií? Napíšte do komentára pod článkom, odkiaľ ste čerpali inšpiráciu a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Pohárik dobrého alkoholu vraj nikomu neuškodí. Ako si založiť a vybaviť domáci bar?

Pohárik dobrého alkoholu vraj nikomu neuškodí. Ako si založiť a vybaviť domáci bar?

Vydané: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 12x

Rozhodli ste sa zariadiť a vybaviť domáci bar pre pekné chvíle s partnerom či priateľmi? Kúpte si štýlový nábytok, potrebné technické potreby a tekuté ingrediencie. V článku nájdete 12 vecí, ktoré by vám nemali doma v bare chýbať.

Celý článok
Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vydané: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 29x

Balkónová a hrantíková sezóna je spolu s hrejivými lúčmi slniečka definitívne tu. Záhradníček vám poradí, aké balkónovky si zohnať, kam ich vysadiť a ako sa o ne najlepšie starať. Spestrite si tento rok balkón aj 6 novými druhmi.

Celý článok
Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Vydané: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 66x

Hodí sa vinylová podlaha do bytu či domu? Šíri sa o nej veľa mýtov, trebárs že je tvrdá, studená a chôdza po nej hlučná. Je to pravda, či nie? Aké má PVC podlaha skutočné výhody a nevýhody? Prečítajte si ďalší diel Bytových mýtov.

Celý článok