Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
455.85
0komentárov

Seriál o nezávislom bývaní - 7. diel. Pripravte si horúcu vodu na kúpeľ či umývanie riadu lacno pomocou ohňa alebo slnka

Ako pripraviť vodu na kúpeľ či umývanie riadu skoro zadarmo? Nechcete ju ohrievať v hrnci na kachliach? Kúpte si kúpeľňové kachle či fototermické panely. Ako inak vodu ohriať, aby ste ju použili k vykurovaniu domu? Čítajte ďalej.
Vydané: 02.10.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 570x

Ohriatu vodu využijete po celý rok. Od jari do jesene pre kúpanie a umývanie riadu, v zime aj pre vykurovanie domu. Môžete ju ohriať pomocou kotla, fototermických panelov, tepelného čerpadla alebo kombináciou týchto spôsobov. Tepelné čerpadlo má vyššiu energetickú náročnosť, takže pre ostrovné systémy nie je úplne vhodné.

Kúpeľné kachle

Kúpeľné kachle sú zrejme najjednoduchším systémom pre ohriatie vody. Majú ohnisko aj zásobník na vodu a niektoré modely pripojíte aj na rozvod teplej vody. Väčšinou sú priamo v kúpeľni, ale môžete ich umiestniť napríklad aj do kotolne (pokiaľ ich napojíte na rozvod vody). Myslite na to, že ku kúpeľným kachliam potrebujete vybudovať komín. V kachliach sa dá kúriť drevom, dreveným odpadom, briketami aj čiernym či hnedým uhlím.

Pôvodný smaltovaný plech nahradili výrobcovia kvalitnou nerezovou oceľou, čím predĺžili životnosť kachlí. Stena zásobníka je oproti pôvodnému prevedeniu zosilnená. Preto môžete kúpeľné kachle pripojiť priamo do rozvodu vody bez nutnosti použiť zmiešavaciu batériu, tak ako tomu bolo u starých beztlakových modelov.

Kúpeľné kachle sa skladajú zo spodnej časti (ohniska), ktoré je väčšinou obložené šamotom, a horného zásobníka vody. Na kachliach býva priamo umiestnená sprcha a vodovodná batéria. Niektoré modely majú aj elektrický dohrev vody. Výhodou kúpeľných kachlí je to, že okrem ohriatia vody vykúria aj kúpeľňu. Zoženiete ich už od 200 Eur.

Ohrev vody v kachliach s vodným výmenníkom

K ohriatiu vody využijete i krbové kachle s vodným výmenníkom. Kachle vyžarujú časť energie do miestnosti, Zostávajúce množstvo energie využijete pre ohrev vody vo výmenníku. Čerpadlo prečerpá teplú vodu do kombinovanej zásobnej nádrže, alebo odteká priamo do systému vykurovania.

V kompletnej stanici dodá riadiaca a čerpacia jednotka ohriatu vodu do systému vykurovania a nespotrebovaná voda sa zatiaľ zhromažďuje v zásobnej nádrži. Vodu z nádrže potom využijete pre kúpanie alebo umývanie riadu. Krbové kachle s teplovodným výmenníkom kúpite už za cenu okolo 770 Eur. Cena závisí na tom, aký potrebujete výkon a mieru bezobslužnosti systému.

Ak budete chcieť kúriť samotiažou, mali by ste zásobník umiestniť vyššie než krbové kachle. Potrubie by malo byť dostatočne dimenzované a najlepšie čo najkratšou cestou. Čím menší teplotný rozdiel bude u samotiažneho systému medzi nádržou a krbovými kachľami, tým aj prietok vody bude menší.

Fototermický systém

Fototermický systém je založený na pomalom prietoku kvapaliny solárnym kolektorom, kde dochádza k ohrevu a následnému prenosu tepla do zásobníka teplej vody. Zo solárneho zariadenia sa teplonosná nemrznúca kvapalina samoťažným alebo núteným obehom dopravuje k miestu spotreby. Teplo využijete pre predohrev vykurovacej alebo úžitkovej vody.

Systém je známy hlavne pre ohrev vody v bazéne, prípadne vody privádzanej do záhradnej sprchy. Tu je ohrev zrejme najjednoduchší. Voda je privedená buďto do rezervoáru, alebo hadice zmotanej v stojane sprchy, kde je vyhrievaná slnečnými lúčmi. Pre vyššiu účinnosť sú rezervoáry alebo hadice natreté čiernou farbou.

Akumulačná nádoba (zásobník teplej vody) má záložný elektrický alebo plynový dohrev pre prípad, kedy nesvieti slnko a ohrev vody nie je dostatočný (napríklad v zime). Mimo vykurovaciu sezónu dokáže správne navrhnutý a nainštalovaný systém pokryť celú spotrebu teplej úžitkovej vody. V zime dokáže systém vodu aspoň predhriať.

Pre bežnú domácnosť so štyrmi ľuďmi sa volí veľkosť kolektorov od 4 do 6 m² a veľkosť zásobníka 250 - 400 l. Tu je dobré prihliadnuť na zvyky vašej rodiny. Hlavný vplyv má to, či sa prevažne sprchujete, alebo či skôr oceníte kúpeľ vo vani. Podľa veľkosti systému možno celý set aj s montážou a zabudovaním do domu kúpiť v rozmedzí 2 700 - 4 600 Eur.

Tepelné čerpadlo

Ak využívate na vykurovanie domu tepelné čerpadlo, využite ho aj pre ohrev úžitkovej vody. Aby však bola prevádzka tepelného čerpadla efektívna, nikdy nekúrte a neohrievajte vodu zároveň. Ak kúrite iným spôsobom, môžete si zaobstarať bojler s integrovaným tepelným čerpadlom, ktoré pracuje na princípe vzduch/voda a k ohrevu vody využíva odpadový vzduch z domu.

Zásobník teplej vody môžete doplniť o solárny kolektor. Chladný odpadový vzduch využite pre ochladzovanie miestností (napríklad špajzu alebo kotolňu) alebo ho vypúšťajte von. Tepelné čerpadlo vzduch/voda s akumulačnou nádržou pre vykurovanie domu a prípravu teplej vody zoženiete za 6 200 Eur.

Tiež si môžete zaobstarať vykurovaciu vežu. Jedná sa o kotolňu v kompaktnom balení (necelý 1 m²), ktorá obsahuje tepelné čerpadlo, solárny systém, elektrokotol, bojler, čerpadlo i bezkompresorové chladenie. Vykurovacia veža vyzerá podobne ako klasický kotol, je hlučná asi ako chladnička a umiestnite ju napríklad do kuchynskej linky alebo na chodbu. Navyše ju zaobstaráte do 7 700 Eur.

Energetická topná veža VITOCAL 343 od firmy Viessmann. Foto: ebay.de
Energetická topná veža VITOCAL 343 od firmy Viessmann. Foto: ebay.de

Ako ohrievate vodu vy? Poznáte ešte nejaký iný spôsob? Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Úvodné foto: ©Depositphotos.com/nikkytok

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Dajte si nohy do vodorovnej polohy a chvíľu si oddýchnite. Ako si vyrobiť debničkový taburet

Dajte si nohy do vodorovnej polohy a chvíľu si oddýchnite. Ako si vyrobiť debničkový taburet

Vydané: 06.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 27x

Taburety do obývačky sú viacúčelovým kusom nábytku. Posadíte na ne návštevu, natiahnete si nohy z kresla, prípadne do nich aj niečo uložíte. Nepáčia sa vám tie v obchodoch? Vyrobte si ich doma svojpomocne z debničiek od ovocia.

Celý článok
Chcete byť pri stavbe domu šetrní k životnému prostrediu? Postavte si domček z hliny technikou Superadobe

Chcete byť pri stavbe domu šetrní k životnému prostrediu? Postavte si domček z hliny technikou Superadobe

Vydané: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 538x

Chcete si postaviť dom lacno a vlastnými rukami z materiálov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu? Zoznámte sa so stavebnou technikou Superadobe. Aké postupy sa pri nej používajú, aké prináša výhody a ako vyzerajú hotové domy?

Celý článok
Vianočné osvetlenie rozžiari vaše okná. Dávajte si však pozor, elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vianočné osvetlenie rozžiari vaše okná. Dávajte si však pozor, elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydané: 02.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 467x

Ako správne sprevádzkovať vonkajšie vianočné osvetlenie v oknách, svetelné cencúle či reťaze? Kupujte výzdobu a reťaze od známych výrobcov a dajte pozor na neporušenú kabeláž a prúdové krytie. Elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článok