0komentárov

Zostali vám doma staré sklenené fľaše na víno? Nevyhadzujte ich. Urobte si z nich moderné dekorácie do bytu

Čo s prázdnymi fľašami od vína? Zálohované litrovky vráťte do výkupu, z menších sedmičiek si vyrobte originálne darčeky, doplnky a dekorácie do bytu. Ušetríte energiu za spätnú recykláciu sklenených obalov a ochránite tým prírodu.
Vydané: 07.10.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3559x

Podľa známeho latinského príslovia "In vino veritas", čiže "Vo víne je pravda", sa snaží riadiť veľká časť tuzemskej populácie. Pravda sa v lahodnom nápoji dokonca má podľa niektorých lekárov hľadať pravidelne, ale v obmedzenom dennom množstve. Pre mužov tri až štyri deci, pre ženy dve až tri. Čo ale robiť po skončenom hľadaní s prázdnymi sklenenými fľašami, známymi "sedmička"?

"Sedmičky" nevyhadzujte, vyrobte si z nich pekné doplnky do bytu

Podstatnú väčšinu vín plnia vinári práve do fliaš s obsahom 0,7 l. Z minulosti známe, rozšírené a zálohované litrovky sú niekoľko rokov skôr na ústupe. Sedmičiek sa jednoducho zbavíte v ekodvore, prípadne ich hodíte na ulici do príslušného zberového kontajnera na sklo. Ak vás ale baví vlastná výtvarná tvorba, vyrobte si darčeky alebo pekné doplnky do bytu, podobne ako z PET fliaš.

Farebných námetov na fľaše je celá kopa, stačí si vybrať podľa vkusu. Foto: ©Depositphotos.com/jordieasyphoto
Farebných námetov na fľaše je celá kopa, stačí si vybrať podľa vkusu. Foto: ©Depositphotos.com/jordieasyphoto

Námetov na originálne dekorácie z fliaš je celý rad. Vždy sa pritom môžete spoľahnúť, že základné podkladové odtiene sú dva, tmavozelený a biely. Najskôr odstráňte z fliaš etikety odmočením. V prípade, že urputne držia, použite špeciálnu kašičku. Vyrobte si ju z jedlej sódy a oleja, potom ju nechajte na fľaši pôsobiť asi 30 minút. Zvyšky etikety potom utrite drôtenkou a opláchnite teplou vodou.

Stále držiace etikety odstráňte z fliaš špeciálnou kašičkou.

Najjednoduchšou úpravou je pomaľovanie fliaš podľa vašej fantázie farbou, ktorú nezmyjete vodou. Vyrobte si tak vlastnoručne vázičku na kvety. Rovnaký účel bude mať vínna fľaša, ktorú obaľte farebným filcom za 0,40 Eur a prilepte ho tavnou pištoľou. Okolo hrdla oviažte kožený povrázok, na ktorý navlečte korálky. Za tento doplnok dáte v obchode s dekoráciami do 0,70 Eur.

Roztomilú dekoráciu si vyrobíte napríklad pre vianočné sviatky či na Mikuláša. Fľaša alebo fľaše natrite komplet na bielo. Malá plechovka vodou riediteľnej farby vás vyjde na 1,50 až 2,50 Eur, štetec dostanete aj za 0,60 Eur. Na biely podklad nalepte z čiernej samolepiacej fólie štylizované dve oči a pod ne rad menších koliesok v širokom úsmeve. Doplňte červeným nosom a "snehuliak" na stôl je hotový.

Prilepte na fľašu mušličky alebo kamienky a získate originálnu vázičku.

Na terasu alebo záhradu sa vám bude hodiť svietnik z vínnej fľaše, na ktorú tavnou pištoľou prilepíte sklenené kamienky, opäť z predajne dekorácií. Sáčok tu stojí v priemere 1 Eur. Máte z dovolenky mušličky, kamienky alebo iné suveníry? Použite ich rovnakým spôsobom, miesto zásuvky ich budete mať stále na očiach a výborne ozdobia interiér vášho bytu.

Viacfarebnú vázičku vytvoríte za chvíľku z pohára a šnúry korálok, zhruba za 1,40 Eur. Farba aj veľkosť korálikov, ktoré v špirále prichytíte na sklo tavnou pištoľou, je na vašej fantázii. Obdobne si nazdobte fľašu trebárs najemno rozdrvenou farebnou keramikou alebo farebnými flitrami, ktoré dobre prilepíte na sklo. Získate nielen vázičku, ale tiež originálny svietnik napríklad pri večernej grilovačke.

Obaľte fľašu natesno povrázkom, dekorácia je jednoduchá a krásna

Zrejme najčastejším typom dekorácie je kompletné obalenie fliaš na víno povrázkom z najrôznejších farieb a materiálov. Klbko klasického motúza dostanete v papiernictve za 0,80 Eur a na fľašu, vopred natretú dobrým lepidlom, ho prilepte v tesných špirálach nad seba. Prírodná farba sa hodí takmer ku všetkému zariadeniu, a ak dozdobíte viac fliaš rôznych tvarov, dostanete originálnu súpravu.

Priehľadnú fľašu zužitkujte ako farebnú dekoračku v detskej izbe. Stačí do nej nasypať pár škatuliek farebných lentiliek. Zásobník sladkostí tak bude zároveň zdobiť. Na jeseň môžete začať aj prikrmovať na záhrade drobné vtáctvo, ktoré neodletelo za slniečkom. Fľašu naplňte vtáčou zmesou, obráťte ju hore dnom a naspodok dajte s malou medzerou misku. Vtáky si zrno postupne "odzobú".

Čo sa všetko dá robiť s vínnymi fľašami? Inšpirujte sa na sieti Pinterest.

Použitie prázdnych fliaš od vína k ozdobeniu vášho bytu môžete doplniť tiež druhým artefaktom, ktorý vám zostane po príjemnej konzumácii. Z radu korkových zátok, spojených tenkým drôtikom, urobíte super predložku do kúpeľne pred vaňu. O tom, že máte radi víno, dáte všetkým návštevám vedieť krásnym vencom zo zátok, ktoré pripevníte na bežne predávaný korpus.

Páčia sa vám dekorácie zo sklenených fliaš na víno a skúsili ste si niektorú urobiť? Inšpirujte v komentári pod článkom ostatných čitateľov.

Úvodné foto: ©Depositphotos.com/joshuarainey

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Vydané: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 23x

Hodí sa vinylová podlaha do bytu či domu? Šíri sa o nej veľa mýtov, trebárs že je tvrdá, studená a chôdza po nej hlučná. Je to pravda, či nie? Aké má PVC podlaha skutočné výhody a nevýhody? Prečítajte si ďalší diel Bytových mýtov.

Celý článok
Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Vydané: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 28x

Hľadáte lôžkové vybavenie do svojej novej spálne a nebránite sa východoázijskej exotike? Vašou bránou do pokojného úkrytu pred bláznivým svetom budú futonové matrace, posteľ, či rohože. Japonský štýl = čistota a kontakt s prírodou.

Celý článok
Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 79x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok