PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Seriál o nezávislom bývaní - 8. diel. Ako nakladať s odpadovou vodou v ostrovnom dome? Obecnú kanalizáciu nepotrebujete

Nechcete sa napájať na obecnú kanalizáciu, alebo nie je pri dome vôbec vybudovaná? Postavte si septik, žumpu či čističku odpadových vôd. Aké sú ich výhody a nevýhody, aké povolenia potrebujete a koľko to bude stáť? Čítajte ďalej.
Vydané: 09.10.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3273x

Nechcete sa napájať na obecnú kanalizáciu alebo nie je v mieste vášho bývania vybudovaná? Potom máte niekoľko možností, kam s odpadovou vodou. Môžete využiť buď žumpu, septik alebo čističku odpadových vôd. Každý systém má svoje výhody a nevýhody, záleží tak len na vás, pre ktorý sa rozhodnete. Výberom správneho systému môžete zmenšiť aj spotrebu vody, pretože prečistenú odpadovú vodu ďalej využijete napríklad k polievaniu záhrady alebo splachovaniu WC.

Žumpa

Žumpu väčšinou tvorí podzemná nádrž, v ktorej sa bez úprav hromadí odpadová voda. Žumpa musí byť vodotesná, aby z nej neunikali splašky. Väčšinou je betónová alebo plastová. Nepotrebujete k nej povolenie na vypúšťanie odpadových vôd, musíte však zabezpečiť pravidelné vyvážanie splaškov fekálnym vozom do čistiarne odpadových vôd. Odvoz a spracovanie splaškov stojí okolo 40 Eur i viac.

Nechcete vyvážať septik alebo žumpu tak často? Nakúpte špeciálne šľachtené baktérie, ktoré nielen že výrazne predĺžia interval vyváženia tuhého obsahu, ale aj odstránia zápach žumpy. Baktérie rozkladajú pevné nežiaduce organické látky, čím obmedzujú tvorbu kalov a tvorbu peny. Odpadové vody potom môžete bez akýchkoľvek obáv použiť ako hnojivovú zálievku pre kvety či zatrávnené plochy.

K domu musí viesť cesta, cez ktorú prejde fekálne vozidlo. Obstarávacia cena žumpy záleží na jej veľkosti. Plastová nádrž strednej veľkosti a jej zabudovanie stojí 1 100 až 1 500 Eur. Pri vyššej cene desiatich a viac odvozoch ročne strmo rastú prevádzkové náklady na jímku. Na zabudovanie žumpy do hĺbky menšej ako 3 m pri zastavanej ploche do 300 m² stačí ohlásenie stavebnému úradu, pri väčšej či hlbšie umiestnenej žumpe je nutné stavebné povolenie a poplatok.

Septik

V septiku sa splaškové vody čiastočne čistia. Účinnosť je však nízka a kaly musíte pravidelne vyvážať. Septik máva niekoľko komôr a funguje ako usadzovacia nádrž. Odpadové vody sa predčistia vďaka usadeniu kalu na dne. Kal potom musíte odčerpať. Odpadovú vodu ľudia v minulosti vypúšťali prepadom trativodom do pôdy alebo vodného toku. Dnes už vodoprávny úrad nepovoľuje vypúšťanie odpadovej vody zo septiku do akéhokoľvek zdroja povrchovej alebo podzemnej vody, pretože voda nie je dostatočne prečistená.

Stavbu septika povoľuje vodoprávny úrad, ktorý zvyčajne požaduje ďalšie zariadenia, predovšetkým pieskový zemný filter, a prípadne za ním ďalšiu nádrž, ktorú treba vyvážať ako žumpu. Predpisy sa postupne sprísňujú a septik im vyhovuje čím ďalej tým menej. Preto musíte vyriešiť, čo s prečistenou odpadovou vodou.

K septiku môžete pridať vodotesnú žumpu na vyváženie a dokladať jej pravidelné vyváženie do čistiarne odpadových vôd, alebo si vybudujte mechanickú či koreňovú domovú čistiareň odpadových vôd so všetkými ďalšími náležitosťami. Medzi nimi môže byť napríklad aj súhlas majiteľa vodného toku s tým, že doň môžete prečistenú vodu vypúšťať.

Plastový septik pre štvorčlennú rodinu zaobstaráte približne za 960 Eur. S ďalšími zariadeniami a zabudovaním vyjde aj na viac ako 1 900 Eur. K prevádzkovým nákladom patrí vyvážanie kalu a niekedy aj rozbory prečistenej vody vykonávané kvôli jej ďalšiemu využitiu.

Domová čistiareň odpadových vôd

Domáca čistiareň odpadových vôd (ČOV) je lepšia ako septik alebo žumpa. Vyhovuje totiž vysokým nárokom na čistiace procesy. Zvláda čistiť odpadovú vodu z kúpeľne, WC, kuchyne i práčky. ČOV má vyššiu účinnosť aj komfort prevádzky. Dochádza v nej k úplnému čisteniu odpadovej vody, ktorú potom môžete vypustiť do potoka, rybníka i dažďovej kanalizácie alebo nechať vsakovať do podzemných vôd.

Odpadovú vodu z membránovej čističky môžete využívať aj pre zalievanie záhrady, prípadne ju používať pre splachovanie na záchode. V takom prípade ju však odborníci odporúčajú dočistiť chlórom alebo UV žiarením.

Ako funguje čistička odpadových vod

Mechanická domová čistiareň odpadových vôd čistí odpadové vody mechanickou a biologickou cestou. Prekysličuje a mieša obsah nádrže v jednotlivých komorách pohybom diskov, karuselu alebo vzduchom z kompresora. Na čistiacom procese sa podieľajú kultúry prirodzených mikroorganizmov, ktoré žijú z organického znečistenia vody a dodávaného kyslíka. Každá čistička má kalový priestor, ktorý je po určitom čase treba odčerpať.

Čistička nie je pre ostrovné domy príliš vhodná, pretože k prevádzke potrebuje nepretržite bežiaci kompresor alebo elektromotor.

Údržba domácej čistiarne odpadových vôd je veľmi jednoduchá. Okrem drobných kontrol, ako je zbežné obhliadnutie vonkajšku, občasná kontrola pH, či doplnenie baktérií a enzýmov prostým spláchnutím zmesi do odpadu, vás príliš veľa práce nečaká.

Raz za čas je potrebné vyniesť odpadový kôš, do ktorého čistička filtruje pevné nerozložiteľné časti, a raz až dvakrát za rok musíte vykonať takzvané odkalenie. Pretože kalu nie je veľa, môžete ho odstrániť aj v domácich podmienkach. Špecializované firmy však nie sú nijako drahé.

Potrebné povolenia a cena čističky

ČOV môže byť zapustená pod úroveň terénu alebo funguje ako nádrž nad ním. Čistiareň vytvoríte aj z žumpy alebo septiku. Pred zaobstaraním čistiarne potrebujete vedieť, koľko osôb na ňu bude pripojených, a ako budete využívať vyčistenú vodu. Obstarávacie ceny mechanického čistiaceho zariadenia pre štvorčlennú rodinu začínajú zhruba na 1 300 Eur. Je však nutné pripočítať náklady za projekt, vyhĺbenie jamy, zhotovenie nosnej betónovej dosky a za ďalšie stavebné práce.

Stavebné povolenie aj k vypúšťaniu do povrchových alebo podzemných vôd vydáva vodoprávny úrad za poplatok. Dôležitý je patričný certifikát od výrobcu zariadenia. Vodoprávny úrad môže aj v tomto prípade požadovať ďalšiu žumpu na prečistenú vodu (možno ju používať na zálievku záhrady), takže sa celková cena nakoniec vyšplhá trebárs k 3 000 Eur. Počítajte aj s ročnými prevádzkovými nákladmi vo výške asi 55 až 120 Eur za elektrickú energiu, ktorú spotrebuje nepretržite bežiaci kompresor alebo elektromotor.

Čistiareň aj septik musíte umiestniť dostatočne ďaleko od studne. Záleží hlavne na priepustnosti podložia. Pri íle alebo hline, ktoré sú málo priepustné, je vzdialenosť minimálne 5 metrov, pri štrku či piesku už to je najmenej 12 metrov. Informácie o priepustnosti podložia vám poskytne príslušný vodoprávny orgán.

Nabudúce sa dozviete o separačných záchodoch a koreňových čističkách. Ako nakladáte s odpadovou vodou u vás doma? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Úvodné foto: ©Depositphotos.com/jimmartin

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 54x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 116x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 111x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok