0komentárov

Miesto otáčania posúvam, v byte tak veľa miesta mám. Máte malý byt? Kúpte si posuvné dvere

Máte malý byt a klasické dvere zaberajú veľa miesta? Vymeňte ich za posuvné. Aké typy posuvných dverí existujú a aké sú ich výhody a nevýhody? Koľko také dvere stoja a ako zložitá je ich montáž? Čítajte ďalej.
Vydané: 15.10.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 5581x

Máte malý byt a už neviete, kam čo dať, ako do neho narovnať nábytok a doplnky, pretože vám všade prekážajú dvere? Vymeňte klasické dvere za posuvné. Tie zasuniete do steny či na ňu, takže dverové krídlo nebude zasahovať do miestnosti. Ich najväčšou výhodou oproti klasickým dverám je skladnosť a úspora miesta. Vybrať si môžete zo zhrňovacích, lamelových či posuvných dverí na stenu alebo do puzdra.

Posuvné dvere využijete aj na rozdelenie veľkého priestoru. Foto: ©Depositphotos.com/Zveiger
Posuvné dvere využijete aj na rozdelenie veľkého priestoru. Foto: ©Depositphotos.com/Zveiger

Lamelové dvere

Lamelové dvere sú takým prechodom medzi klasickými a posuvnými dverami. Oproti zhrňovacím dverám majú lepšie izolačné vlastnosti. Dverové krídlo tvoria lamely, ktoré kombinujú posuvný a otočný pohyb, a pri otváraní čiastočne zasahuje do priestoru. Ak si nekúpite skladacie dvere na stenu, bude dverové krídlo zaberať aj časť priestoru medzi zárubňami, takže vám nezostane celá šírka priechodu. Lamelové dvere sa delia na skladacie a harmonikové.

Harmonikové dvere zasahujú krídlom do oboch miestností, skladacie iba na jednu stranu. Vďaka skladacím dverám na stenu vám zostane svetlý priechod zárubní rovnako ako pri otočných či posuvných dverách. Lamelové dvere môžete nainštalovať do štandardných zárubní i presklených stien. Skladacie dvere majú všetky lamely rovnako široké, harmonikové majú prvú lamelu polovičnej šírky oproti nasledujúcim.

Lamelové dvere sú určené pre montáž vo vnútorných priestoroch bytov alebo kancelárií. Veľmi často sa využívajú vo výklenkoch, šatniach alebo skriniach. Môžu byť nepriehľadné aj priehľadné, jednokrídlové aj dvojkrídlové a s uzatváraním na magnet alebo so zámkom. Prednosťou je rýchla a jednoduchá montáž do existujúcich zárubní a ostenia. Skladacie dvere kúpite za cenu okolo 155 Eur.

Zhrňovacie dvere

Zhrňovacie dvere sú najlacnejším variantom "posuvných dverí". Vyrábajú sa z dreva, plastu, hrubej textílie i koženky. Oproti posuvným dverám horšie izolujú hluk a teplo. Tiež majú kratšiu životnosť a aj keď ich zatvoríte, tak si nevytvoríte veľmi súkromie. Koženkové zhrňovacie dvere sa často používajú v kancelárskych priestoroch. Spolu s plastovými ich zoženiete v širokej škále farieb. Drevené dvere sú obmedzené na škálu farieb, ktorými sa morí drevo.

Na zhrňovacích dverách môžu byť aj priehľadné prvky, a to v podobe menších obdĺžnikových okienok či celých priehľadných pruhov. Ak vyberiete správny materiál (napríklad koženku), môžu byť zhrňovacie dvere dostatočne zvukovo izolačné. Výhodou zhrňovacích dverí je nízka cena, jednoduchá inštalácia do existujúcich zárubní, možnosť úpravy a následného použitia v inom otvore. Zoženiete ich už za cca 45 Eur.

Posuvné dvere na stenu

Montážou posuvných dverí na stenu neušetríte toľko miesta, ako keď si vyberiete posuvné dvere do puzdra. Pri stene totiž musíte nechať voľný priestor, kadiaľ ich budete posúvať. Stačí, keď skriňu alebo komodu nepostavíte úplne ku stene, ale necháte medzi ňou a stenou miesto pre krídlo posuvných dverí.

Oproti klasickým otočným dverám majú posuvné dvere zhoršené zvukotesné, tepelne priestupné i prachotesné vlastnosti, vrátane obmedzenej možnosti uzamykania.

Zásuvné dvere na stenu môžu byť jednokrídlové aj dvojkrídlové. Pri montáži nemusíte vykonávať žiadne zložité stavebné zásahy. Dverové krídlo zavesíte na koľajnici, ktorú pripevníte priamo na stenu. Do podlahy potom priskrutkujete vodiacu lištu, ktorá zaistí priamy pohyb krídla. Posuvné dvere môžu byť nepriehľadné aj priehľadné a môžu byť vyrobené z lamina, dreva, skla aj kombinácie materiálov.

Koľajnica môže byť skrytá za dverovým krídlom aj viditeľná. Dvojkrídlové dvere môžu mať synchrónny mechanizmus, kedy sa pri otváraní jedného krídla automaticky otvára aj to druhé. Môžete si vybrať dvere so zárubňou aj bez nej. Plné posuvné dvere na stenu kúpite už za cenu okolo 100 Eur, dvere s neviditeľnou koľajnicou stoja okolo 300 Eur. Celosklenené dvere zoženiete za cenu od 370 Eur.

Posuvné dvere do puzdra

Zasúvacie dvere do puzdra sú obľúbenejšie, aj keď je inštalácia zložitejšia. Pri otváraní nepotrebujete žiadny priestor smerom do miestnosti. Zasuniete ich totiž do stavebného puzdra, ktorým nahradíte časť priečky. Priestor okolo dverí i obe steny sú tak voľné a môžete ich využiť podľa potreby.

Pri posuvných dverách nebýva kľučka, ale miska (niekedy nazývaná mušľa). Dvere potom vysuniete a zasuniete pomocou úchytky v hrane dverí. Tie sa posúvajú po hornej koľajnici. Posuvný systém môže mať aj tiché dovretie a otvorenie krídla. Dvere do puzdra v porovnaní s dverami posuvnými na stenu lepšie tesnia.

Vďaka posuvným dverám do puzdra ušetríte v priestore až 2 metre štvorcové na jedny dvere.

Posuvný systém s krídlom do puzdra je vhodný aj pre bezbariérové riešenie interiéru, pretože tu nie je spodná vodiaca lišta ani prah. Pre vozíčkarov aj seniorov je navyše dôležitý väčší manipulačný priestor pred dverami aj jednoduchosť ich otvárania, čo posuvné dvere spĺňajú.

Pri týchto dverách môžete využiť aj puzdro pre dvoje dvere rovnakej šírky, ktoré sa posúvajú k sebe (do zákrytu). To sa často využíva v malých panelových bytoch, kde je záchod a kúpeľňa vedľa seba. Stavebné puzdro pre montáž posuvných dverí do sadrokartónovej aj murovanej priečky stojí zhruba 170 Eur. Posuvné dvere do puzdra kúpite za zhruba 150 Eur. Komplet obsahujúci posuvné dvere aj stavebné puzdro stojí okolo 490 Eur.

Inštalácia dverí do puzdra

Stavebné puzdro je vlastne kovová konštrukcia so zabudovanou koľajnicou a posuvným mechanizmom. Dvere do puzdra sú o niečo drahšie a náročnejšie na samotné stavebné úpravy, ale na druhú stranu nikde neprekážajú a lepšie tak využijete priestor v miestnosti. S ich montážou však musíte počítať už pri plánovaní stavby alebo rekonštrukcie.

Posuvné dvere môžete využiť aj ako ozdobný prvok v miestnosti. Inšpirujte sa na Pintereste.

Puzdro zmontujete podľa návodu, a potom ho zabudujete do pripravenej montovanej priečky zo sadrokartónu alebo murovanej steny. Puzdro do montovanej priečky oplášťujete sadrokartónom. Puzdro do murovanej priečky má pripravenú sieťovinu, ktorá umožňuje "nahodenie" omietky alebo lepidla. V krajoch puzdra do steny sa používa spevnená tkanina (perlinka), ktorá spevní omietku tak, aby nepraskala.

Posuvné dvere a izolácia

Posuvné dvere do puzdra väčšinou nedosahujú také kladné hodnoty zvukovej a tepelnej izolácie ako klasické otočné dvere. Pri otočných dverách si v prípade potreby môžete kúpiť špeciálne dvere so zvukovo i tepelne izolačným atestom. To je v zásade docielené izolačnou výplňou v dverovom krídle a špeciálnym tesnením v obložkovej zárubni.

To však nemôžete aplikovať pri posuvných dverách do puzdra, pretože tento systém neumožňuje také dovretia dverí ako klasické otočné dvere. Väčšej zvukotesnosti by ste mohli dosiahnuť použitím špeciálnych dverových krídel so zvukotesnou úpravou, ale výsledok by nebol 100 %. Horšia zvuková izolácia sa týka predovšetkým dverí zavesených len na hornej lište. Ak sú ukotvené na koľajnicu aj v podlahe, potom sa problém aspoň čiastočne vyrieši. Posuvné dvere netesnia toľko ako klasické, a preto sa aj rôzne pachy šíria ľahšie.

Máte doma posuvné dvere? Ktoré by ste odporučili ostatným čitateľom? Napíšte svoj tip do komentára pod článkom.

Ako ušetriť ďalšie miesto v byte? Čítajte:

Vytvorte si útulný a pohodový domov aj na pár metroch štvorcových

Ako zariadiť malú obývačku, aby nevyzerala ako prepchaté skladisko

Je malá kúpeľňa naozaj malá, alebo je akurát zle zariadená? Doprajte si priestor

Ako zariadiť malú obývačku, aby nevyzeral ako prepchaté skladisko

Rozložte, zložte. Vyriešte problém s malým priestorom pomocou špeciálneho nábytku do mini bytov

Ako pre návštevu vykúzlite väčší stôl z obrazu alebo maľovanej skrinky? Nemusíte byť Dumbledore ani Copperfield

Kam s posteľou v malom byte? Schovajte ju do skrine. Cez deň neprekáža, v noci sa dobre vyspíte

Kam s posteľou v mini byte alebo detskej pidi izbičke? Schovajte ju do pódia, nech nezaberá cenné miesto

Máte malý byt? Nafúknite ho o ďalší priestor. Vstavané poschodie využijete napríklad na spanie

Vákuové vrecia, alebo ako Jožko múdro a elegantne problém s nedostatkom miesta vyriešil

Premýšľate, kam upratať v malom byte upratovacie prostriedky? Čítajte tipy

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Vydané: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 24x

Hodí sa vinylová podlaha do bytu či domu? Šíri sa o nej veľa mýtov, trebárs že je tvrdá, studená a chôdza po nej hlučná. Je to pravda, či nie? Aké má PVC podlaha skutočné výhody a nevýhody? Prečítajte si ďalší diel Bytových mýtov.

Celý článok
Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Vydané: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 28x

Hľadáte lôžkové vybavenie do svojej novej spálne a nebránite sa východoázijskej exotike? Vašou bránou do pokojného úkrytu pred bláznivým svetom budú futonové matrace, posteľ, či rohože. Japonský štýl = čistota a kontakt s prírodou.

Celý článok
Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 80x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok