0komentárov

Profilit, Reglit či Copilit. Čo sa skrýva za týmito cudzími slovami? Sú to obchodné názvy pre profilové sklo

Skôr Copilit či Riglit, dnes Profilit alebo LINIT. Všetko sú obchodné názvy pre profilové sklo. Koľko stojí a ako ho využijete pri stavbe domu či rekonštrukcii bytu? Aké má vlastnosti a ako zložitá je jeho montáž? Čítajte ďalej.
Vydané: 26.10.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1195x

Profilové sklo je alkalické liate sklo v tvare profilu U, ktoré sa vyrába a valcuje strojovo. Sklo môže byť vybavené pozdĺžnou drôtenou výstužou. Jednotlivé pásy sa líšia hrúbkou skla, šírkou a výškou príruby. Profilové sklo je na trhu známe pod názvami Copilit, Profilit, Reglit či LINIT (obchodnú značku Copilit a Reglit už na trhu nenájdete). Môžete ho použiť pre stavbu rovných aj oblúkových stien v exteriéri aj interiéri komerčných a súkromných stavieb a pre tvorbu obvodových plášťov a zasklenia schodísk. Dá sa z neho postaviť aj protihluková stena.

Profilové sklo od jednotlivých výrobcov má rovnaké rozmery, líši sa iba zafarbením skloviny. Dekór skla na vonkajšej strane zaistí oproti klasickým oknám rovnomerný rozptyl svetla v interiéri. Vďaka štruktúre skla preniká v zimnom období do priestoru viac svetla, v letnom období je naopak interiér chránený proti nadmernému slnečnému žiareniu. Základné profilové sklo kúpite za cenu okolo 50 Eur za meter štvorcový.

Profilové sklo je v tvare profilu U. Využijete ho v exteriéri aj interiéri komerčných a súkromných stavieb. Foto: eboss.co.nz
Profilové sklo je v tvare profilu U. Využijete ho v exteriéri aj interiéri komerčných a súkromných stavieb. Foto: eboss.co.nz

Vlastnosti profilového skla

Profilové sklo je vysoko odolný materiál a spĺňa požiadavky na ochranu proti slnečnému žiareniu, tlmeniu prestupu tepla i zvuku. Zaisťuje priepustnosť prirodzeného svetla do interiéru, pričom zvonku je matné. Z vonku tak nie je vidieť do bytu či domu, ale večer pri rozsvietenom svetle v dome uvidíte zvonku siluety osôb pohybujúcich sa v interiéru. Výroba aj likvidácia profilového skla je šetrná k životnému prostrediu.

Dvojité zasklenie výrazne zvyšuje tepelnú a zvukovú izoláciu a lepšie rozptyľuje svetlo.

Vyrába sa niekoľko typov, rozmerov, farieb i dekórov profilového skla. Povrchová úprava rámu býva v prevedení eloxovaný hliník, prípadne sú profily nalakované práškovými oxidmi (komaxit) do vybranej farby RAL. Možno použiť aj klasický náter. Do stien z profilového skla osadíte dvere, okná či ventiláciu. Profil skla umožňuje širokú škálu inštalácií, a teda aj veľa zaujímavých architektonických riešení. Pri obklade stien ho môžete presvetliť LED pásikmi.

Matované sklo má obmedzenú priepustnosť svetla, pieskované spôsobuje lom svetla a difúzny rozptyl a kalené sklo má vyššiu odolnosť proti zmenám teplôt. Priepustnosť svetla je pri jednoduchom zasklení 83 %, pri dvojitom 63 %. Na západnej strane použite profilové sklo s protislnečnou ochranou. Ak chcete profilové sklo použiť ako protipožiarnu stenu, musíte rámy natrieť protipožiarnym náterom a v skle musia byť zatavené drôty. Takéto sklo sa vyrába len na zákazku.

Montáž profilového skla

Profilové sklo možno použiť na vertikálne i horizontálne zasklenie. Pri horizontálnom zasklení sa pre uloženie jednotlivých lamiel používajú špeciálne hliníkové profily. Ukladajú sa tak, aby boli od seba oddelené každý zvlášť a ukotvené stĺpmi. Odolávajú tak lepšie tlaku ostatných skiel a nerozbijú sa. V závislosti od zaťaženia vetrom je inštalačná dĺžka až 7 metrov.

Ako môžete profilové sklo použiť v exteriéri a interiéri? Inšpirujte sa na Pintereste.

Montáž je vďaka hliníkovým a PVC profilom, ktoré sú navrhnuté priamo pre tento účel, jednoduchá, rýchla a maximálne efektívna. Tvar jednotlivých pásov má tvar "U". Tie vložíte do pripraveného osadeného rámu z hliníka s prerušeným alebo neprerušeným tepelným mostom pomocou profilov z PVC.

Po osadení pásmi utesníte a zlepíte silikónovým tmelom. V prípade rozbitia vymeníte len poškodené pásy, preto nemusíte nahrádzať celú presklenú plochu. Sklo môžete rezať v priečnom aj pozdĺžnom smere podľa potreby. Rámy usadíte do hladkých otvorov hmoždinkami a skrutkami do muriva alebo samoreznými skrutkami do oceľovej konštrukcie. Podklad musí byť pevný a rovný, rámy nie sú samonosné.

Výhody profilového skla

  • neobmedzená životnosť
  • rozmerová prispôsobivosť
  • vysoký rozptyl svetla
  • vhodné pre rozsiahle presklené plochy budov
  • možnosť výstavby oblých presklených stien
  • rýchla a jednoduchá údržba i výmena
  • možnosť inštalácie v jednoduchej aj zdvojenej vrstve (zlepšenie tepelnoizolačných vlastností)
  • dostupnosť v niekoľkých farbách a s rôznymi vlastnosťami

Máte na dome alebo v byte nainštalovanú plochu z profilového skla? Pochváľte sa fotkou na našom Facebooku.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 37x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok
Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 61x

Rozlúčte sa s bielosivou zimnou nudou a nenechávajte veselé jarné farby vonku pred dverami. Pustite ich k sebe domov. Ktoré farby sú v tomto roku v kurze? Prím hrajú svieže a jasné odtiene, hlavne farby prvej jarnej trávy a listov.

Celý článok
Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Vydané: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 77x

Hravé a farebné bývanie á la Mexiko si zamiluje asi každý. Preneste si jeho krásy domov. Ako vytvoriť interiér v mexickom štýle? Musí byť zábavný, ale v byte či dome nechajte vyniknúť aj lacné materiály a opotrebovaný nábytok.

Celý článok