PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Ropu vedie ropovod, svetlo zase svetlovod. Kúpte si svetlovod a priveďte slnko aj do tmavých miestností bez okien

Vďaka svetlovodu osvetlíte denným svetlom i miestnosť bez okien. Ušetríte za elektrickú energiu, pretože nebudete musieť celý deň svietiť. Aký si vybrať a koľko stojí? Z čoho sa skladá a ako zložitá je inštalácia? Čítajte ďalej.
Vydané: 27.10.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2055x

Máte chodbu, kúpeľňu alebo šatňu bez okien a chcete ušetriť na energiách? Najjednoduchším riešením je zaobstarať si úsporné LED žiarovky s bielym denným svetlom, ktorých svetlo sa blíži prirodzenému osvetleniu. Ak však trváte na prirodzenom svetle a nechcete cez deň svietiť, nainštalujte si svetlovody. Tak budete mať aj v miestnostiach bez okien po celý deň prirodzené denné svetlo a umelé osvetlenie budete zapínať len večer.

Pomocou svetlovodu privediete denné svetlo aj do tmavých miestností bez okien. Foto: ©Depositphotos.com/Zveiger
Pomocou svetlovodu privediete denné svetlo aj do tmavých miestností bez okien. Foto: ©Depositphotos.com/Zveiger

Konštrukcia svetlovodu

Svetlovod je jednoduchý stavebný prvok, ktorý má podobnú funkciu ako murované svetlíky. Nejedná sa o žiadne optické svetelné káble. Svetlovod sa skladá zo strešného dielu (strešná základňa a kopula), stredné funkčné časti (tubus s reflexivným odrazovým povrchom) a stropného difúzora.

Strešný diel môže byť plochý aj vypuklý. Vypuklý vytvára lepší uhol dopadu svetelného lúča, takže umožňuje jeho lepší prestup do potrubia. Vyhnite sa dielom s rôznymi okrasnými oblúčikmi, výrezmi alebo vypuklinami. Môžu totiž prestupu svetla brániť. Pri plochom skle záleží na umiestnení dielu na streche voči svetovým stranám. Nehodí sa na severnú stranu, kde dopadá málo slnečných lúčov.

Chcete sa dozvedieť ďalšie zaujímavé informácie o svetlovode? Prelistujte si český online časopis Svetlovody.

Cesta svetla nemusí byť priama, tubus možno totiž smerovať kolenami. Existujú aj flexibilné tubusy, ktoré pripomínajú hadicu, ktorá sa dá rôzne ohýbať. Každý ohyb však znamená určitú svetelnú stratu. Preto o svetlovode uvažujte radšej tam, kde nepotrebujete viac ako dva ohyby. Dĺžka tubusu by mala byť v rozmedzí od dvoch do ôsmich metrov v závislosti na zvolenom priemere a materiáli. Čím kratší tubus vyberiete, tým nižšie budú obstarávacie náklady aj straty svetla.

Stropný difúzor môže byť tvorený samotným korpusom, vloženým tepelno-izolačným dvojsklom alebo trojsklom a dekoratívnym krytom. Izolačné sklo znižuje účinnosť svetlovodu až o 40 %. Štandardný svetlovod má celý systém postavený ako uzavretý tubus vzduchu a pri veľmi malej ploche otvoru sa teda jedná o úplne zanedbateľné straty tepla.

Z čoho sa svetlovody vyrábajú?

Z hľadiska životnosti je lepší strešný diel zo skla. Aj moderné plasty však majú dlhú životnosť. Plast by mal mať aplikovanú UV ochranu, aby nekrehol a nežltol. Vhodný je potrebný polyester PET-G, ktorý má dlhú životnosť, veľkú pružnosť a vysokú priepustnosť svetla. Sklo má horšiu priepustnosť svetla a je krehké. Navyše viac premŕza alebo sa rosí z teplejšej strany, čím stráca svetlovod na účinnosti.

Tubus by mal odrážať čo najviac svetelných lúčov. Preto máva povrch pokrytý kvalitným plechom s vysoko reflexnou vrstvou z technického striebra, ktoré dosahuje čistoty až 99,8 %. Odrazová fólia môže byť nalepená alebo nalaminovaná na hliníkovom tele tubusu, prípadne chemicky naparená v plazme a vákuu. Toto riešenie je najlepšie, pretože odrazový povrch je pod všetkými uhlami pohľadu aj proti svetlu jasný, hladký a čistý ako zrkadlo. Flexibilný tubus sa skladá z lamiel spojených hliníkovou fóliou.

Plastový difúzor máva nižšiu priepustnosť a môže skresľovať farby denného svetla. Preto je lepšie sodno-draselné sklo. Difúzor rozptyľuje lúče svetla po miestnosti tak, že nedochádza k oslneniu a priestor je osvetlený rovnomerne. Spodné kryty sú ako vo farbe bielej, tak i farebnej, a v rôznych tvaroch od štvorcových až po okrúhle.

Strešný diel môže byť plochý alebo vypuklý. Kopula zachytí viac slnečných lúčov. Foto: Heureka.sk
Strešný diel môže byť plochý alebo vypuklý. Kopula zachytí viac slnečných lúčov. Foto: Heureka.sk

Funkcie a doplnky

Svetlovody prijímajú, vedú a vydávajú denné svetlo tam, kde ho potrebujete. Dokážu ho regulovať a usmerňovať. Zvýši činiteľ denné osvetlenie, pomôžu splniť hygienické predpisy, zlepšujú zrakovú pohodu a zatraktívňujú priestory. Tiež umožní kolaudáciu stavieb s nedostatočným denným osvetlením.

Množstvo denného svetla, ktoré svetlovod privádza, závisí na počasí, ročnom období, sklone strechy, svetových stranách, počte kolien a dĺžke tubusu. Optimálnym riešením je umiestnenie hornej časti svetlovodu na najviac oslnenú časť strechy. Pre svetlovody sú ideálne rovné strechy. Pri šikmých voľte južnú alebo západnú stranu.

Ako môžu vyzerať svetlovody u vás doma? Inšpirujte sa na Pintereste.

Väčší priemer difúzora osvetlí väčšiu plochu. Svetlovod s priemerom 22 cm presvetlí za optimálnych svetelných podmienok plochu 7 - 9 m2, priemer 32 cm spravidla vystačí na 10 - 13 m2. Typ svetlovodu navrhujú odborníci tak, aby dodával dostatok svetla i pri zatiahnutej oblohe v zime. Vďaka vysokej odrazivosti tubusu privedie svetlovod do miestnosti toľko svetla ako tradičná 60W žiarovka.

Niektoré svetlovody v sebe obsahujú aj solárne panely, batérie a svietidlo, takže nimi môžete svietiť aj večer a v noci. Do niektorých svetlovodov ľahko domontujete aj nosič LED diódového osvetlenia. Vo dne tak svieti vďaka dennému svetlu a v noci ho použijete ako zdroj umelého osvetlenia. Niektoré svetlovody majú zabudovanú aj ventiláciu. Pomocou prídavnej tlmiacej klapky svetlovod utlmíte alebo úplne vypnete.

Montáž a cena svetlovodov

Svetlovod nasmerujte najlepšie na južnú stranu strechy. Výhodou je strešný diel z číreho skla alebo plastu, cez ktorý vstupujú lúče do systému hladko a bez strát. Pri inštalácii na východ alebo západ bude mať svetlovod vyššiu účinnosť buďto v dopoludňajších alebo popoludňajších hodinách (podľa zvolenej svetovej strany).

Montáž vlastného svetlovodu je jednoduchá a zvládol by ju aj šikovný domáci majster. Pretože je však nutný zásah do strešného plášťa budovy, je vhodné ju zveriť špecialistovi. Ten vám zaistí odbornú montáž do ľubovoľného typu strechy bez rizika následného zatekania okolo strešnej manžety svetlovodu. Obráťte sa radšej priamo na niektorého z výrobcov či predajcov svetlovodov.

Kondenzácia sa objavuje iba tam, kde montér vykonal nekvalitnú montáž. Kupoly i tubusy sú väčšinou dobre zaizolované. Skôr než do izolačnej vložky investujte do odbornej firmy, ktorá svetlovod nainštaluje. Cena svetlovodu závisí na miestnych podmienkach (dĺžka tubusu), a tiež na jeho technickom prevedení (kvalita odrazovej vrstvy, prevedenie kopuly). Počítajte s cenou okolo 800 Eur na jeden svetlovod.

Nainštalovali by ste si do miestnosti bez okien svetlovody alebo si radšej zaobstaráte LED žiarovky? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 48x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 101x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 96x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok