PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Chcete na zimu zelený balkón či terasu? Pestujte mrazuvzdorný banánovník alebo krušpán. Oživte si smutný čas

Deptá vás sivá a smutná zima? Vyrobte si mrazuvzdorné kvetináče a urobte na balkóne alebo terase vždyzelenú záhradku. Pestujte mrazuvzdorné kaktusy, kivi, pavinič či bylinky. Nechajte si popínať steny a potešte sa zeleňou.
Vydané: 30.10.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 7331x

Milujete balkóny plné zelene alebo terasy s bujnou vegetáciou po celý rok? Ak vám doma chýba miesto na prezimovanie rastlín a nechcete každoročne osadzovať letničkové truhličky, vybudujte si krásnu mrazuvzdornú záhradku. Na trhu je mnoho kríkov, stromčekov aj bylín, odolných voči nízkym teplotám v našej zemepisnej šírke. Sú nenáročné a krásne zdobia všetky priestory.

Ihličnany a vresy nájdete v zime na balkónoch a terasách najčastejšie

Vždyzelenou klasikou na balkónoch sú pre zimné mesiace ihličnany a vresy. Pre pestovanie v nádobách ich vysádzajte na jeseň a v prvom roku pre istotu ešte zateplite kvetináče fóliou, jutou či slamou. Pozrite sa v škôlkach, záhradníctvach alebo hobby marketoch po smriečkoch, jedličkách, borovičkách aj tujach v zakrpatenej forme, nádherne vyzerajú aj truhličky vysadenej borievky.

Vždyzelené rastliny sú najtradičnejšou výzdobou truhličiek na zimné obdobie. Foto: ©Depositphotos.com/jahina
Vždyzelené rastliny sú najtradičnejšou výzdobou truhličiek na zimné obdobie. Foto: ©Depositphotos.com/jahina

Teploty až -7 °C vydrží akácia, ktorej rastlinky kúpite v záhradníctvach od 5 do 8 eur za kus. Dorastajú až do jedného metra výšky. Ďalšia mrazu odolná rastlina je agáve, pôvodným domovom na oboch amerických kontinentoch. Ružica silných dužinatých listov s tŕňmi na ich koncoch a priemerom 50 cm vás vyjde na 20 eur. Obľúbenú juku zaobstaráte podľa veľkosti rastliny od 2 eur vyššie.

"A ja sa pripojím už tradične, nebojte sa brečtanov," napísal v bohatej internetovej diskusii čitateľ Standa. "Ak ich nasadíte do korýt po obvode, môžete ich nechať voľne padať z terasy po celý rok. Kombinujte zelené, panašované, drobnolisté či veľkolisté a pridajte k nim aj rôzne skalnice," radí ostatným pestovateľom.

Záhradníčka Katka píše: "V nádobách dobre vyzerá a mrazíky vydrží napríklad buxus, aj zaujímavo tvarovaný. Tiež rôzne zakrpatené ihličnany, napríklad cyprušteky, tuja, zakrpatená borovička alebo smrek. Doplňte ich vresmi alebo gaultéria s červenými plodmi. Na zimu musíte kvetináče obaliť jutou, aby nepremrzli. Keď nemrzne, tak rastliny zalejte, aby nevyschli," zdôraznila vo svojom príspevku.

Substrát v nádobách vysychá, pamätajte na zálievku a od jari do jesene hnojte.

Počítajte s tým, že vám z rastliny môže prvým rokom opadať lístie či ihličie, je to normálna reakcia. Nezabudnite ich tiež aj cez zimu občas zalievať, aby neuhynuli. Doplňte nádoby aj malé truhličky listnáčmi, napríklad zakrpatenými okrasnými javormi. Celoročne vás zelenou farbou listov potešia skalníky, brečtan, cezmína, buxus, zimolez, ale aj bršlen alebo mahónia ostrolistá.

Tmavšiu a výraznejšiu farbu získajú v zime na vašom balkóne alebo terase skalnice. Vystačia si dobre s prirodzenou vlhkosťou, ale v lodžii ich predsa len občas trošku zalejte. Ideálne "zimné" rastliny sú vresy a vresovce, ktoré kvitnú niekedy aj uprostred zimy. Celoročne môžete v nádobách na terase pestovať bonsaje, ale len pokiaľ ide o naše pôvodné, mrazuvzdorné dreviny.

Steny nechajte popínať paviničom, drží sa sám s pomocou prísavných doštičiek

Vytvorte si doma krásne steny s popínavými rastlinami. Na južnej, východnej aj západnej orientovanej stene nechajte rozrásť pavinič päťlistý alebo trojlistý. Tri rastliny kúpite do 4 eur. Po stene sa plazí rastlina sama vďaka prísavným doštičkám, na jeseň sa jej pred opadaním listov sfarbia do sýto červena. Doplňte výsadbu vždyzeleným brečtanom, ktorý je vhodný aj pre severné a zatienené polohy.

Mrazuvzdorné sú aj niektoré odrody kivi, na plody sa tešte tri roky od výsadby. Foto: ©Depositphotos.com/scyter5
Mrazuvzdorné sú aj niektoré odrody kivi, na plody sa tešte tri roky od výsadby. Foto: ©Depositphotos.com/scyter5

Veľmi zaujímavou rastlinou pre pestovanie aj pri nízkych teplotách vonku je kivi, čiže actinidia arguta. Je to japonská maloplodová odroda pre väčšie nádoby a črepníky. Za sadeničku v kvetináči dáte cca 3 eura a zhruba po troch rokoch od výsadby sa môžete tešiť na plody veľkosti menších egrešov. Je to jednodomá popínavka. Ak chcete úrodu, nemusíte teda zháňať samčie aj samičie rastliny.

Popínavky aj krásne kvitnú, napríklad plamienky alebo popínavé ruže, sú ale náchylnejšie na premrznutie.

Unikátnu zimnú terasu si vytvoríte s mrazuvzdornými palmami. Tie, ktoré pochádzajú z horských oblastí, znášajú teploty aj okolo -15 °C. Musíte im ale zaobstarať kvalitnú keramickú nádobu, a dobre ju zaťažiť pred vetrom. Radšej kupujte vyrastené rastliny, ktoré sú aj ďaleko odolnejšie ako malé semenáčiky. Trvá tiež niekoľko rokov, než vám vyrastie zo semena sadenica palmy.

Na internetovej stránke domáceho záhradníčenia sa zverila čitateľka s prezývkou Shari: "Mám celoročne vonku nádobu, v ktorej mám konifery, bršlen, krókusy, poliehavé čerkáč peniažtekový, prvosienky a chryzantémy. Cibuľoviny nevyberám. Keď odkvitnú, prekryjú ich prvosienky a čerkáč. Vyzerá to po celý rok pekne, stále tam niečo kvitne."

"Sirôtky sú mrazuvzdorné, mala som ich v obyčajnom kvetináči od novembra do marca," tvrdí čitateľka s prezývkou Petruš. "Keď je mráz, sklopia hlavičku, keď sa oteplí, zdvihnú ju. Bacha so zalievaním, len ľahko, keď nebude práve klesať teplota, radšej dopoludnia a ráno. Nie na noc, to by potom všetko premrzlo." Debničky podľa svojich slov nikdy nedáva priamo na ľadovú podlahu balkóna, ale podkladá ich kolíkmi.

Dajte si pozor na chránené zimné stanovištia, napríklad zasklené lodžie. Slnko je zradné, cez deň rastlinu ohrieva veľmi, v noci zase klesá teplota k nule. Tieto výkyvy teplôt sú pre rastliny nepríjemné, je vhodné ich trochu zatieniť. Pre podobné podmienky zimného pestovania vyberte odolné alebo sezónne rastliny. Ideálne sú vresy, ihličnany alebo mrazuvzdorné palmy.

Celoročne pestujte v nádobách na balkóne aj aromatické bylinky

Húževnaté a odolné rastliny na zimu sú ružovo kvitnúce rozchodníky, ktoré dobre znášajú aj občasné sucho. Celoročne v nádobách pestujte aj aromatické bylinky, mrazuvzdorná je levanduľa, tymian, materina dúška, saturejka, šalvia alebo mäta. Pôsobivé aj odolné zároveň sú okrasné trávy, ostrica alebo kostravy. Vhodné sú aj nízke kultivary skalníka, azalky či zakrpatené rododendrony.

Vresy a vresovce vydržia aj zimu, uprostred nej vám môžu aj krásne vykvitnúť. Foto: ©Depositphotos.com/M_Prusaczyk
Vresy a vresovce vydržia aj zimu, uprostred nej vám môžu aj krásne vykvitnúť. Foto: ©Depositphotos.com/M_Prusaczyk

Mrazuvzdornosť rastlín je ich schopnosť prekonať pôsobenie teplôt pod bodom mrazu, teda 0 °C. Aj napriek mrazivému počasiu vám podľa momentálnych podmienok pokvitne od decembra do apríla jazmín nahý. Zaistite mu ale vlhkejšiu a priepustnú záhradnú pôdu. Chladu vzdorné sú napríklad aj bradavce, penstemony alebo devätorníky. Mierny mráz neuškodí ani primulke.

Najčastejšie vysádzané rastliny pre zimné balkóny alebo terasy:

  • vždyzelený buxus, babičky ho tiež nazývali krušpán
  • skalník rozprestretý, držia sa nizučké a tvoria aj pekné previsy, ďalej skalník vrbolistý
  • zemolez, pekná je aj mahónia, ale musíte ju ľahko zastrihávať
  • neopadavý skalník dammerov, vždyzelený brečtan
  • nízky, poliehavý a drobnolistý bršlen, pekne rastie i na veľmi zatienenom stanovišti

Zháňať jednotlivé rastliny pre zimnú záhradku na balkóne sa oplatí aj v internetových bazároch. Za 5,5 eur tu môžete mať až 70 cm vysoký mrazuvzdorný panašovaný bambus. Nenáročné a tiež mrazuvzdorné fuksie sú na zakúpenie od 5,5 eur, a za odolný banánovník zaplatíte 12 eur. Rovnakú sumu budete potrebovať, ak chcete mrazuvzdorný citrus Poncius trifoliata.

Pozor na zimné slniečko cez okno, dokáže rastliny potrápiť. Urobte im aj trochu tieň. Foto: ©Depositphotos.com/sorokopud
Pozor na zimné slniečko cez okno, dokáže rastliny potrápiť. Urobte im aj trochu tieň. Foto: ©Depositphotos.com/sorokopud

V našich podmienkach potrebujú rastliny v nádobách na zimu špeciálnu starostlivosť. Hlavne nenechajte premrznúť koreňový bal. Väčšie nádoby podložte najlepšie polystyrénom, menšie po obvode zabaľte do netkanej textílie alebo bublinkovej fólie. Vždyzelené rastliny potrebujú celoročne aj prísun svetla a zálievku. Zalievajte mierne v čase, keď poľavia mrazy, a počas vegetácie pravidelne hnojte.

Aké mrazuvzdorné rastliny pestujete u vás na terase či balkóne? Napíšte do komentára pod článkom, ktoré odporúčate a poraďte svoje vychytávky aj ostatným čitateľom.

Foto: ©Depositphotos.com/

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 50x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 111x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 104x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok