PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Ako najlepšie vypulírovať WC misy, pisoár či bidet? Bez nadmernej námahy. Čítajte 4. diel seriálu Akadémia domáce práce

Čistenie záchodovej misy je úmorná drina! Ako vyčistiť a nablýskať WC misu, bidet i mušľu? Nezabudnite pridať vôňu do pisoáru a upratujte v miernom predklone, aby vás nebolel chrbát. Prečítajte si ďalší diel Akadémia domáce práce.
Vydané: 06.11.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3888x

Upratovanie a čistenie tých najmenších, ale najpotrebnejších miestností v byte býva pre niektorých ľudí hororom. Trápi vás vo WC misách, pisoároch a bidetoch vodný kameň, hrdza, špina a baktérie? Neznechuťte si nutnú prácu vopred a na upratovanie sa postavte ako k zábavnej úlohe, budete to mať jednoduchšie. Asi najznámejšou rekvizitou je klasická záchodová štetka, ktorú doplňte čistiacim prostriedkom.

Základným nástrojom zostáva klasická štetka, rukavice a vhodný čistiaci prípravok. Foto: ©Depositphotos.com/ratmaner
Základným nástrojom zostáva klasická štetka, rukavice a vhodný čistiaci prípravok. Foto: ©Depositphotos.com/ratmaner

Ako pri všetkých upratovacích prácach, aj na WC začnite zhora a to s prachom na osvetlení, dverových zárubniach, prípadne rámčekoch obrázkov. Odstráňte prach z rúrok na prívod vody i kúrenia, utrite priestor nad toaletou, skontrolujte a napríklad aj vyčistite nádržku na vodu. Špeciálnou utierkou z mikrovlákien potom očistite všetko okolo, teda dolnú časť misy, ale aj obklady.

WC dôkladne vyčistite raz za mesiac, bežné upratovanie je nutné každý týždeň

Mikrovláknovú utierku si vyberte starostlivo. Kvalitná by mala mať približne 350 g, taká vydrží aj päť rokov, môžete ju používať s čistiacimi prostriedkami a prať až na 95 °C. Lacné mikrovláknové utierky s chémiou dohromady nepoužívajte. Mikrovláknová utierka je kombináciou dvoch vlákien, polyesterového a polyamidového. Vďaka svojmu zloženiu "chytá" špinu lepšie, než klasické upratovacie handričky.

Keď začnete s obkladmi, nalejte do záchodovej misy čistiaci prostriedok. Počas vášho upratovania iných častí WC začne pôsobiť na usadené nečistoty a naleptá vodný kameň. Pod golier misy nadávkujte čistiaci gél. Všetky prípravky si vyberajte radšej bez chlóru, presnejšie chlórnanu sodného. Pôsobí síce ako bielidlo, ale súčasne naleptáva keramiku. V póroch sa potom usadzuje močovina a aj biela toaleta potom páchne.

Vyberajte si čistiace prípravky na báze kyseliny mravčej, citrónovej, octovej alebo fosforečnej.

Vhodný chemický čistič nastriekajte na zanesené škáry a nechajte ho chvíľu pôsobiť. Potom sa pustite do čistenia škár najlepšie so špeciálnou kefou. Je to síce úmorné, ale ide to. Potom zotrite podlahu len tak na vlhko mopom. Vodou šetrite, nie je pravda, že "čo je mokré, to je čisté". Nezabudnite otrieť tiež prípadné odkladacie plochy, držiak na toaletný papier alebo iné doplnky.

WC misu teraz dôkladne vyčistite záchodovou štetkou. Tie špeciálne majú navyše malé "uško", ktorým sa dostanete pod okraj misy a odstránite naleptaný vodný kameň. Pri čistení úchytov záchodovej dosky s množstvom škár sa nezaobídete bez starej a rozstrapatenej kefky na zuby. Vyčistíte ním aj najmenšie medzery. Potom misu aj lopárik umyte čistou vodou a utrite do sucha opäť mikrovláknovou utierkou.

Balenie čistiacich prostriedkov vám umožní dostať sa s ním aj pod okraj WC misy

Ja doma používam chemikálie so značkou WC net. Sú na zakúpenie v niekoľkých typoch vôní a majú dobrú vychytávku. Na vrcholku balenia je zobáčik, ktorým sa dá čistiaci prostriedok výborne naniesť pod okraj WC misy. Po aplikácii ho nechávam tak päť až desať minút pôsobiť, po spláchnutí znova nanesiem a štetkou vytriem. Upratovanie končím spláchnutím na záver.

Zaujímavým tipom pre upratovanie WC je použitie tabliet na čistenie umelého chrupu.

Internetové diskusie na tému upratovanie domácej toalety sú veľmi bohaté a plné zaujímavých tipov. Jeden z nich je použitie tabliet na čistenie umelého chrupu. Stačí vraj hodiť do WC misy raz za týždeň dve tablety, nechať aspoň 20 minút pôsobiť, potom misu štetkou dobre vydrhnúť a spláchnuť. Skvele pôsobí vraj aj ocot so sódou. Šumivú pastu z tejto zmesi nechajte pôsobiť cez noc a potom opláchnite.

Veľa diskutujúcich sa pýta, ako vyčistiť "po akcii" samotnú štetku. "Štetka sa čistí priamo v záchode, predsa ju nebudem dávať do umývadla alebo dokonca do vane, fuj. Normálne dáš do záchodu veľa Domestos, necháš pôsobiť, potom spláchneš. Dostaneš bohatú penu a v tej potom poriadne vypláchneš štetku, v prípade potreby ju ešte môžeš opláchnuť pod pusteným splachovaním," radí jednému záujemcovi pani Soňa.

Čitateľka s prezývkou HDL má zase svoj recept: "Stačí kvapnúť do nádobky na štetku trochu WC čističa a čistí sa sama." Naopak veľmi rázne uzavrel jednu z diskusií čitateľ s prezývkou Kokosák: "Toto sa čistiť nemusí. My vždy kúpime štetku novú, na čo čistiť, fuj! "

Osvedčený likvidátor vodného kameňa je dvojica horúci ocot a sóda

V súbore starých a osvedčených rád našich babičiek sa často objavuje rada, ako sa zbaviť malých zahrdzavených prúžkov v miestach vodnej hladiny na WC. Prevarte liter octu, vriaci nalejte do záchodu a zasypte vreckom jedlej sódy. Nechajte pôsobiť 2 až 3 hodiny a potom usilovne drhnite. Striedavo úspešné a preto rozpačité skúsenosti mali gazdinky s Coca-Colou, ktorá vraj proti vodnému kameňu zaberá tiež.

Trápite sa s vodným kameňom? Skúste použiť ocot so sódou, zaberá vo väčšine prípadov. Foto: ©Depositphotos.com/Thamkc
Trápite sa s vodným kameňom? Skúste použiť ocot so sódou, zaberá vo väčšine prípadov. Foto: ©Depositphotos.com/Thamkc

Nielen pri upratovaní WC a sanitárnej keramike na seba dávajte pozor. Vášmu telu vadia nečakané prudké pohyby a rotácie, najmä v predklone. Pri väčšine typov záchodov si pri upratovaní nakročte jednou nohou dopredu. Uľavíte tým svojmu chrbtu. Ten istý krôčik urobte aj pri otieraní rámčekov, osvetlenia alebo dverných zárubní. V prípadnom predklone veľmi dlho nezostávajte, ušetríte si do budúcnosti nepríjemné ťažkosti s platničkami.

Ak to pôjde, nakročte si vždy pri upratovaní jednou nohou mierne dopredu.

Čo robiť, keď už vám poriadne "ruplo v chrbte", prípadne za krkom? Rozhodne sa nepokúšajte boľavé miesta násilím rozmasírovať. Lekári odporúčajú predovšetkým pokoj, traumatické miesta pokiaľ možno zahriať, ale bez prílišného tepla. Prípadne si vezmite bežný prášok od bolesti, najčastejšie obsahujúci účinnú látku ibuprofen. Ak bolesť neustúpi, zájdite k lekárovi.

Čistenie toalety nie je práve vyhľadávaná práca. Máte nejaký zlepšovák, ako si spríjemniť túto nutnú časť upratovania? Napíšte ho do komentára pod článkom a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 61x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 134x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 121x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok