0komentárov

Chcete večer sledovať z vane hviezdy? Pozerajte sa na ne z podkrovnej kúpeľne. 5. diel seriálu Rekonštrukcia kúpeľne

Čaká vás rekonštrukcia kúpeľne v podkroví? Všetko si rozmerajte, hlavne výšku nadmurovky a sklon strechy. Podľa toho vyberte a osaďte zariadenie, pridajte vlhkomilné rastliny. Relaxácia vo vani s pohľadom na hviezdy je úžasná.
Vydané: 12.11.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2422x

Kvapky studeného dažďa bubnujúce na strešné okno, pod ktorým sa rozkošnícky preťahujete vo vani plnej teplej vody a peny. Láka vás tiež podobne romantická predstava kúpeľa v podkrovnej kúpeľni? Ak budete podkrovie dostavovať a uvažujete tu o kúpeľni, myslite na niektoré odlišnosti od bežných typov kúpeľní v klasických bytoch.

Strešné okno je ideálne pre domáce astronomické pozorovanie z vane plnej peny. Foto: ©Depositphotos.com/Zveiger
Strešné okno je ideálne pre domáce astronomické pozorovanie z vane plnej peny. Foto: ©Depositphotos.com/Zveiger

Podkrovie je atypický priestor, musíte preto použiť atypické riešenia. Hlavnou nevýhodou sú takzvané šikminy a premenlivá výška priestoru, s ktorou musíte počítať trebárs pri státí vo vani. Vaňa plná vody tiež zvyšuje zaťaženie stropu pod podkrovím. Výhodou podkrovnej kúpeľne je naopak možnosť prirodzeného vetrania a denného osvetlenia vlastným strešným oknom.

Kúpte si pokojne aj viac strešných okien, kúpeľňu presvetlíte

Ak máte voľnú plochu, kúpte si do kúpeľne strešných okien aj viac. Presvetlíte tým celý priestor. Do priestranného podkrovia môžete dať aj solitérnu vaňu na nôžkach, dodá vašej kúpeľni šmrnc. Nechajte na časti steny neomietnuté tehly a priznajte aj trámy, vyzerá to skvele. Rovnako ako mozaika prestriedaná veľkoformátovým obkladom. Interiér kúpeľne doplňte o vlhkomilné rastliny a úložné prútené koše.

Sprchovací kút umiestnite mimo šikminu, vyhnete sa riešeniam na zákazku. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu
Sprchovací kút umiestnite mimo šikminu, vyhnete sa riešeniam na zákazku. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Pred začiatkom stavby si nakreslite pôdorys miestnosti. Dôležitá je výška nadmurovky a sklon strechy. Podľa týchto rozmerov si totiž budete vyberať všetky zariadenia a zvolíte si, na ktoré miesto v podkrovnej kúpeľni ich usadíte. Vďaka dispozícii podkrovia väčšinou nebudete musieť kupovať podlahové vykurovanie, dobre si vystačíte s klasickým "rebríkovým" radiátorom.

V podkrovnej kúpeľni sa musíte pohodlne postaviť, sadnúť a ohnúť, bez toho aby ste narážali hlavou do steny.

Výška obvodovej steny - nadmurovky, by vo vašej kúpeľni mala byť z priestorových dôvodov aspoň 130 cm. Pri tejto výške a sklone strechy 45 ° môžete vzpriamene stáť vo vzdialenosti asi 50 cm od obvodovej steny. Čím nižšiu budete mať nadmurovku a miernejší sklon strechy, tým bude táto vzdialenosť väčšia. Umývadlo či sprchový kút ergonomicky osadíte pri nadmurovke vysokej aspon 160 cm, počítajte s tým.

Dobre si všetko rozmerajte, najdôležitejšia je výška podmurovky a sklon strechy. Foto: ©Depositphotos.com/Rades
Dobre si všetko rozmerajte, najdôležitejšia je výška podmurovky a sklon strechy. Foto: ©Depositphotos.com/Rades

Do najnižšieho miesta podkrovia dajte napríklad práčku, ktorá býva vysoká okolo 80 cm. Vyberte si ale tú s predným plnením. Miesto tu majú napríklad skrinky a kôš na bielizeň. Aj tu však na výšku podkrovia myslite, aby ste sa zbytočne netĺkli do hlavy o strop. Kvôli umiestneniu nábytku či zariadení pri stene je najvhodnejší sklon strešných rovín 45 ° a viac.

Pod trámom na strope musíte nechať minimálne podchodnú výšku

Minimálna výška rovnej časti stropu v obytnom priestore je podľa normy 260 cm. Ak vám pod stropom prechádza trám, musí pod ním zostať podchodná výška najmenej 210 cm. Zrkadlo umiestnite radšej na dvere či skrinku, alebo použite teleskopické. Umývadlo máva hornú plochu 85 cm nad podlahou. Ak ho chcete mať práve v šikmine, potom najmenej na 160 cm vysokej nadmurovke.

Máte problém s výškou nadmurovky? Pomôžte si takzvanou predstenou. Zmenšíte síce priestor v kúpeľni, ale pohodlne primontujete všetky zariadenia aj do šikmín. Budú totiž bližšie k stredu miestnosti a tým pádom v mieste s väčšou výškou. Miesta s malou nadmurovkou využite napríklad pre skladovanie hygienických a čistiacich potrieb.

"Budeme mať obdĺžnikovú vaňu pod strešným oknom v šikmine. Tá nám začína v jednom metre a vyriešime to nikou z troch strán, obkladom, pretože vaňa bude stáť de facto uprostred kúpeľne," opisuje v diskusii na internete čitateľka s prezývkou Iw1984.

Odkladací priestor na hromadu potrebnej kúpeľňovej kozmetiky získate s nikou

Budovatelka kúpeľní s prezývkou Mirelcom súhlasí: "Vaňa v šikmine nie je problém, je ale dobré inštalovať odkladacie policu, hovorí sa tomu nika. Tým vaňu trošičku od šikminy oddialite, a keď do nej poleziete, nebudete sa búchať do hlavy. Používame zelený sádroš, a vaňu máme usadenú priamo pod oknom s výhľadom na hviezdne nebo."

Trik s predstenou využijete ako u bidetu, tak aj u toalety, umývadla či vane. Bežný sprchový kút sa do stiesneného priestoru podkrovia spravidla nevojde. Použite sklobetónové tvárnice, prípadne kút vymurujte a obložte. Na trhu sú aj atypické sprchové kúty s niektorými stranami skosenými tak, aby sa pohodlne zmestili do šikminy pod strechu. Zaobstarať si môžete aj sprchovacie boxy na mieru.

Umývadlo musí byť voľne prístupné a mimo šikminu, predkláňame sa k nemu. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu
Umývadlo musí byť voľne prístupné a mimo šikminu, predkláňame sa k nemu. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Do kútika pod šikminu vstavajte toaletu. Pri sklone strechy 45 ° potrebujete nadmurovku vysokú minimálne 110 cm. Vzpriamene a bez problémov budete pri týchto rozmeroch stáť vo vzdialenosti okolo 65 cm od steny, čo na inštaláciu WC stačí. Pri osadzovaní bežnej vane k stene ale počítajte s tým, že pohodlne sa v nej postavíte len pri nadmurovke najmenej 160 cm vysokej.

O svojich domácich dispozíciách napísal na internete čitateľ s prezývkou ULINE: "My máme kúpeľňu i s trámom, ktorý som nemohol zrušiť. Takže trošku opičia dráha. Pri vstupe je pod šikminou záchod, vlastne pozostatok po minulých majiteľoch, boli to trpaslíci. V rohu naproti strešnému oknu je vaňa a šikmina je na tej dlhšej strane a začína v podstate hneď od steny."

Prečo si nedoplniť podkrovnú kúpeľňu posedením v klasickom ušiaku? Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu
Prečo si nedoplniť podkrovnú kúpeľňu posedením v klasickom ušiaku? Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Myslite na to, že vo vašej podkrovnej kúpeľni by sa mal pohodlne pohybovať človek vysoký okolo 180 cm. Priestory pod šikminou využívajte napríklad pre práčku, skrinky, či sušičku. Do podkrovia sa hodia ľahšie podlahy, napríklad z OSB dosiek alebo plávajúce. Zvoľte si hlavne odolný výrobok, na ktorý nepôsobí vysoká vlhkosť.

Pozrite sa, ako vyzerajú podkrovné kúpeľne a ich vybavenie na sieti Pinterest.

Vybavenie kúpeľní v podkroví často riešia stavebníci výrobou zariadení na mieru. Týka sa to najviac sprchovacích kútov so skosenými hranami. Rozpätie cien je veľké, ale na nové vybavenie počítajte aspoň so 4 600 eurami. Podkrovná kúpeľňa váš dom ozdobí, ale pri návrhu i stavbe sa radšej opýtajte odborníka. Dozviete sa všetko potrebné a navyše vám poradí, ako splniť príslušné stavebné normy.

Splnili ste si svoj sen o novej podkrovnej kúpeľni? Napíšte do komentára pod článkom, ako ste ju zariaďovali, a poraďte ostatným čitateľom najlepší postup.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 28x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 20x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 48x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok