PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
7komentárov

Chcete bývať v netradičnom dome, ktorý len tak niekto nemá? Postavte si ho z vyradených prepravných kontajnerov

Omrzeli vás klasické domy a hľadáte niečo netradičné? Postavte si dom z vyradených prepravných kontajnerov. Ako sa v ňom žije a je to zdravé? Koľko taký dom stojí, ako ho z kontajnerov postavíte a aká potrebujete povolenie?
Vydané: 13.11.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 15243x

Dom postavíte z čohokoľvek a je len na vás, aké materiály si vyberiete. Môžete stavať z tehál či betónu, alebo napríklad z dreva a slamy. Dom postavíte za 20 000 eur a viac, a využijete pritom nové aj recyklované materiály. Záleží len na vás, aké finančné prostriedky máte k dispozícii a aký štýl bývania je vám blízky. Ak hľadáte niečo netradičné, postavte si napríklad jurtu alebo dom z vyradených lodných kontajnerov. Ako sa v takomto dome býva?

Dom z kontajnera môže po prestavbe vyzerať stále ako kontajner, ale aj ako klasický domček. Foto: ©Depositphotos.com/brostock01
Dom z kontajnera môže po prestavbe vyzerať stále ako kontajner, ale aj ako klasický domček. Foto: ©Depositphotos.com/brostock01

Vplyv magnetizmu na človeka a bývanie v kontajneri

Vedci preukázali, že magnetické pole ovplyvňuje životnú energiu ľudí. V blízkosti miesta, kde sa človek dlhodobo pohybuje a kde spí, by nemali byť prirodzené magnetické polia zmenené. Oceľ odtieňuje zemské magnetické pole a človek tak prichádza o jeho pozitívne zdravotné účinky. Preto je lepšie postaviť dom z prírodných materiálov.

Nedostatok magnetizmu môže byť príčinou mnohých zdravotných ťažkostí. Medzi rôzne príznaky syndrómu nedostatočného magnetického poľa patrí stuhnutosť ramien, chrbta a krku, nevysvetliteľná bolesť v hrudi, časté bolesti hlavy, závraty, bezdôvodná nespavosť, trvalá zápcha, nevyrovnanosť centrálnej nervovej sústavy, porucha koordinácie pohybu, náhle bolesti v krížoch či celková únava.

Preto sú domy z kontajnerov vhodné skôr k rekreačnému užívaniu či ako prechodné alebo provizórne bývanie v prípade nutnosti, napríklad počas povodní. Kontajner by sa dal využiť aj ako záhradný domček na uschovanie náradia či záhradného nábytku z masívu. Ak sa však rozhodnete pre stavbu kontajnerového domu na trvalé bývanie, mali by ste si dávať pozor na niektoré veci.

Typy prepravných kontajnerov

Dom môžete postaviť z vyradených lodných (prepravných) kontajnerov, prípadne zo špeciálne vyrobených obytných kontajnerov, ktoré niektorí výrobcovia nazývajú aj ako obytná bunka, stavebná bunka či unimo bunka. Slovenské firmy pracujú buď s vyradenými prepravnými kontajnermi, alebo vyrábajú vlastnú zváranú konštrukciu, do ktorej vkladajú tepelnú izoláciu. Pritom môžu zachovať vzhľad kontajnera, alebo vytvoriť klasický rodinný dom zo zváraných oceľových rámov (podobne ako drevostavba z drevených hranolov).

Prepravné kontajnery zoženiete v rozmeroch od 3 do 12 metrov. Cena za jeden kontajner sa pohybuje od zhruba 1 500 do 3 000 eur. Kupujte iba kontajnery s označením HC (High Cube), ktoré majú výšku necelé 3 metre. Ostatné sú príliš nízke. Aby ste dom skolaudovali, musia mať obytné miestnosti svetlú výšku stropu minimálne 2,6 metra. Ak ju chcete dodržať, potom vám ani pri najvyššom kontajneri nezostane príliš miesta na izoláciu.

Cena kontajnerového domčeka

Domček zo štyroch 12-metrových kontajnerov s plochou zhruba 110 m2 vás vyjde vrátane základovej dosky, okien, dverí, strechy, elektro rozvodov, vody a odpadu, vnútorných priečok, podláh, zateplenia polystyrénom, kuchyne a vykurovania okolo 55 000 eur, teda približne 500 eur za m2. Väčšinu prác však musíte robiť svojpomocne, a navyše musíte počítať aj s nejakou cenovou rezervou. Ďalšie náklady sú spojené s kúpou pozemku, vytvorením projektu, napojením na siete a prípadne aj stavbu studne či čističky odpadových vôd.

Cena domu vyrobeného zo špeciálne upravených či vyrobených kontajnerov sa v zásade nelíši od murovaného domu, niekedy môže byť aj vyššia.

Výber kontajnerov

Pri nákupe kontajnerov sa uistite, že osobne uvidíte presne tie kontajnery, ktoré chcete kúpiť. Prepravné spoločnosti sa totiž väčšinou snažia zbaviť kontajnerov bez ohľadu na ich stav. Najlepšie je nájsť si takého dodávateľa, ktorý zvládne s kontajnermi pracovať od začiatku do konca, teda aby zvládol transport, usadenie, napojenie, modifikáciu aj konečnú úpravu interiéru.

Pri nákupe si všímajte aj zdanlivé detaily. Ak idú dvere kontajnera otvárať ťažko, majú zrejme skrížený rám. Buď je to spôsobené tým, že stoja na krivom podklade, alebo je deformácia trvalá. Pozdĺžne ani priečne profily by nemali byť stlačené ani opravované. Zamerajte sa na opravované miesta. Opravy vykonané nevhodným materiálom spoznáte podľa korózie a pľuzgierov na nátere. Taký kontajner nekupujte.

Pri použitých kontajneroch býva problematický aj zápach po kaučuku, ktorý len tak nevyvetráte. Čím teplejšie v kontajneri bude, tým silnejší bude aj zápach. Podobne kontajnery zapáchajú po chemických prípravkoch na úpravu vody v bazénoch. Zápach sa drží hlavne v preglejkovej podlahe, ktorá leží na rošte. Pri zápachu je nutné ju vymeniť a na rošte vykonať sanáciu.

Umiestnenie kontajnera na pozemok a povolenie

V prípade nákupu hotového kontajnerového domčeku pripraví výrobca jednotlivé moduly vo výrobnej hale, potom ich žeriavom naloží na nákladné auto a dopraví na určené miesto. Tu ich opäť pomocou žeriavu zloží na vopred pripravenú plochu, spojí ich k sebe, napojí k inžinierskym sieťam a vytvorí strechu a vonkajšie obloženie. Potom je dom pripravený na užívanie.

Niektoré kontajnery môžu byť vybavené vlastnou nádržou na vodu či odpadovou nádržkou, vďaka čomu ich môžete umiestniť aj do miest, kde ešte nie sú inžinierske siete. Kontajner môžete využiť aj ako nadstavbu na obytnom dome či pre stavbu domu na zle prístupných miestach. Pri umiestnení na pozemok si strážte smer vetra. Dom môže byť niekedy až neobývateľný kvôli hluku búšiacich vetiev stromov alebo hlasných nárazov vetra.

Ako môžu vyzerať obytné kontajnery? Inšpirujte sa na Pintereste.

Domček z kontajnerov môžete umiestniť na niekoľko pilierov alebo základovú dosku. Pokiaľ ju vytvoríte svojpomocne, vyjdú vás obe riešenia na približne rovnakú sumu. Výhodou základovej dosky je, že úradníci aj banky už domček považujú za klasickú stavbu, takže si na neho môžete vziať hypotéku a budete v ňom môcť mať trvalé bydlisko. Podľa pravidiel banky musí byť domček pevne spojený so zemou, čo piliere z ich pohľadu nespĺňajú.

Stavitelia väčšinou kontajnery privarujú k pätkám zabetónovaným do základovej dosky alebo k pilierom, aby boli stabilnejšie. Pre stavbu domčeka na pilieroch by malo stačiť ohlásenie na miestnom stavebnom úrade, na stavbu domčeka na základovej doske už potrebujete stavebné povolenie a stavebný projekt. O konkrétnych podmienkach sa však vždy informujte vopred na miestnom príslušnom úrade.

Prestavba prepravného kontajnera na domček

Pre zachovanie komfortu bývania je potreba vedieť kontajnery správne zaizolovať. Potrebujete systém, ktorý zabráni kondenzácii vyzrážaných vodných pár. O prestavbe kontajnerov veľa informácií v slovenčine nenájdete. Informácie v angličtine získate napríklad na stránkach buildshippingcontainerhouse.com. Pri prestavbe však počítajte s tým, že v zahraničí majú iné podnebné podmienky aj stavebné zákony.

Pri prestavbe je dôležité poznať štruktúru prepravného kontajnera. Obe dlhé steny sú nosné, takže keď do nich budete vyrezávať dieru pre okno alebo dvere, musíte to nejako vykompenzovať. Vyvarujte sa zbytočného zvárania. Je drahé a dlho trvá. Vďaka vysokej nosnosti kontajnerov môžete vytvoriť klasický krov so sedlovou strechou, alebo napríklad zelenú strechu. Tú vytvoríte navezením hliny na strechu kontajnera, ktorú potom osadíte rastlinami a trávou. Zelená strecha zlepšuje tepelné vlastnosti a mikroklímu domu.

Do stavby domu z kontajnerov by sa nemal púšťať laik. Nechajte to radšej na odbornej firme.

Zateplenie je lepšie vykonať zvonka, aby ste si neubrali už tak malý vnútorný priestor. Záleží hlavne na tom, z koľkých kontajnerov domček staviate. Kov nemá žiadne izolačné vlastnosti, takže výberom zateplenia ovplyvníte komfort bývania. Na izoláciu môžete zvoliť prakticky akýkoľvek materiál, od polystyrénu po slamu, ktorá je lacnejšia. Pri izolácii slamou však počítajte s väčšou základovou doskou, čo znamená peniaze navyše.

S balíkmi slamy sa lepšie pracuje, ale nejde na ne dať klasická omietka. Je potreba využiť prírodné materiály, napríklad hlinu. Polystyrén môžete na trapézový plech prilepiť napríklad montážnou penou CT 84. Zatepliť musíte nielen steny, ale aj podlahu a strop. Rozvody radšej veďte vonkajškom, ak nechcete pri každej škode prerezávať podlahu alebo strop zváračkou. Nezabudnite ich však dostatočne zaizolovať, aby v zime nezamrzli.

Ako sa vám páči kontajnerové bývanie? Bývali by ste v takom domčeku, alebo uprednostňujete stavbu z prírodných materiálov? Napíšte do komentára pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 7
Nadpis:
  Vaše meno:
povolenie
Zdravim vas, moja otazka je len ohladne stavebneho povolenia, kedze v pripade rozhodnutia pre variantu kontajneroveho domu by som ho nestaval na betonovu platnu, ale na podpornych stlpoch, cize bez kopania zakladov. Kam az moja pamat siaha, ak to nema zaklady, nepotrebujem stavebne povolenie. Alebo sa pletiem? Na popisnom cisle mi nezalezi, takze ako je to vlastne v tomto pripade? Dakujem za odpoved.
ODPOVĚDĚT
Stefan | 01.11.2016
Tepelna izolácia
Zdravím. Plánujem stavbu domu z lodných kontajnerov (2x40'HC) pričom z vonkajšej strany bude kov priznaný, teda izolácia iba z vnútra. Preto je kondenzácia vodnej pary na vnútornej strane kovových častiach kontajnerov takmer istá. Odstránim kondenzáciu použitím striekanej izolácie? Resp. vzhľadom na cenu striekanej izolácie použiť tenšiu vrstvu striekanej izolácie a následne ju doplniť buď minerálnou vlnou alebo polystyrénom. Taktiež prosím o radu ako zaizolovať prepoj medzi kontajnermi voči poveternostným vplyvom, a tiež ako je to s osadením okien a dverí pri priznanej vonkajšej strany kontajnera.
ODPOVĚDĚT
Ján | 13.07.2016
Bistro
Pan Antonin uvazujem urobit male bistro z daneho materialu čo si o tom myslite?h
ODPOVĚDĚT
Olga | 26.06.2016
Re: Bistro
Dobrý deň, bistro z prepravných kontajnerov určite postaviť môžete, len sa radšej opýtajte na príslušnom úrade na potrebné povolenia a návrh aj stavbu nechajte na firme, ktorá sa prestavbou kontajnerov zaoberá a má s ňou skúsenosti.
ODPOVĚDĚT
Antonín | 01.07.2016
Re: Bistro
Zdravím, v Bratislave na Železnej studničke už funguje asi druhý rok jedna kaviareň vytvorená z dvoch 12m kontajnerov. https://www.facebook.com/Zeleznastudnicka.ba/
ODPOVĚDĚT
Ján | 13.07.2016
nové kontajnerové domy
kontajnerový dom môžete mať aj z nových konštrukcií, nemusíte kupovať staré lodné... skúste pozrieť www.modularnedomy.sk
ODPOVĚDĚT
Imro | 15.05.2016
Stavba
Dakujem velmi pekne Antonin, za velmi užitočné informácie. Rozmýšlame teraz nad stavbou takéhoto domčeka. a Váš článok nám velmi pomohol sa upriamiť na všetky potrebné detaily. ešte raz velka vdaka
ODPOVĚDĚT
Martina | 12.04.2016

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 49x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 101x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 99x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok