0komentárov

Kúpte mladej mamičke v tehotenstve vankúš na kojenie. Použije ho pri spaní, aj dojčení. Čítajte 6. diel seriálu Babybyt

Budúcu mamičku často trápi málo spánku aj boľavý chrbát. Páni, kúpte im tehotenský aj dojčiaci vankúš. Môžu na ňom v pokoji zaspať a po narodení dieťaťa ho využiť pre oporu pri dojčení. Bábätko má v vankúši aj pocit bezpečia.
Vydané: 19.11.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1579x

Očakávate doma radostnú udalosť a už sa vám podarilo nakúpiť vaničku, kolísku či pult na prebaľovanie? Máte už ale doma, ako čerství rodičia, aj dojčiaci vankúš? Je to praktická pomôcka, ktorá uľahčí život ako mamičke, tak aj bábätku. Prípadne i dvojčatám. Vankúše tiež môžete použiť ako "mantinel" okolo drobca a jeho neskoršiu bezpečnú oporu pri jedle alebo začiatkoch sedenia.

S dojčiacim vankúšikom dieťaťu opticky zaplníte voľný priestor

Väčšina bábätiek sa v krátkej dobe po pôrode celkom logicky bojí veľkého priestoru okolo seba. Pre zachovanie detskej pohody a dobrej nálady ich preto hneď neklaďte do neznámej a veľkej postieľky. Voľný priestor opticky zaplníte práve s dojčiacim vankúšom. Pri jeho súčasnom používaní mamičkou si váš potomok bude myslieť, že jeho mama je stále na blízku.

Dojčenia sa špeciálnym vankúšikom je pohodlné pre matku i bábätko. Foto: ©Depositphotos.com/rimdream
Dojčenia sa špeciálnym vankúšikom je pohodlné pre matku i bábätko. Foto: ©Depositphotos.com/rimdream

Dojčiaci vankúš kúpte nastávajúcej mamičke pokojne už vo štvrtom mesiaci tehotenstva. Poslúži totiž skvele ako relaxačný vankúš, ako opora pre rastúce bruško, aj pri spaní na boku. Po pôrode potom mamičky môžu dojčiť bábätká vo všetkých polohách, kde je im to pohodlné. Teda v ľahu, v sede, ale aj pri bočnom držaní, ktorému sa hovorí futbalové.

Pri nákupe dojčiaceho vankúša je pre vás dôležitá veľkosť, výplň a funkčnosť.

Pri nákupe vhodných dojčiacich vankúšov sa orientujte podľa troch základných parametrov, teda veľkosti, výplne a funkčnosti. Štandardná veľkosť je 170 cm, merané po obvode vankúša. Vnútorný obvod je asi 90 cm a šírka približne 35 cm. Výrobcovia odporúčajú štandard len mamičkám vysokým do 160 cm a iba pri dojčení. Pre spanie mamičiek na boku je príliš krátky. Dojčiaci vankúš maxi, má rovnako ako štandard, tvar podkovy s rozšírenou strednou časťou. Jeho dĺžka po vonkajšej časti je 210 až 215 cm, vnútorná časť meria 115 cm. Pohodlný a bezpečný vankúš využijú mamy ako pri dojčení, tak počas spánku. Ideálna hmotnosť vankúšika je maximálne 1 až 1,5 kg, teda sa zaujímajte o náplň. Prírodná výplň, napríklad z pohánkových šupiek, navýši hmotnosť vankúšika pokojne až na 5 kíl.

Ideálna výplň dojčiacich vankúšikov je podľa odborníkov PES duté vlákno

Z hľadiska výplní vankúšov je podľa odborníkov najideálnejšie polyesterové duté vlákno. Môžete ho ľahko prať, prispôsobí sa vám aj vášmu malému pokladu a nešuští. Výplň je antialergická, nedržia sa v nej roztoče a aj po vypraní si váš vankúš zachová tvar a vzdušnosť. Molitanová drť ako výplň je síce ľahká, ale nie je upravená, rôzne sa v poťahu prelieva a šuští. Drobec tak nemá pokoj.

Nastávajúce mamičky bolí chrbát? Páni, kúpte im už teraz dojčiaci vankúšik. Foto: ©Depositphotos.com/odua
Nastávajúce mamičky bolí chrbát? Páni, kúpte im už teraz dojčiaci vankúšik. Foto: ©Depositphotos.com/odua

Najlacnejší vankúš s bavlneným poťahom vo veľkosti štandard zoženiete zhruba do 12 Eur. Medzi najpredávanejšie patria dojčiace vankúše pre bábätká v cenovom rozpätí 39 až 47 Eur. Napospol ide o výrobky s bavlneným poťahom a výplňou z EPS guličiek. Vo výpredaji zaplatíte za rôznofarebné vankúše vo veľkosti štandard do 29 Eur.

Pýtajte sa na miesto výroby, radšej sa vyhnite krajinám mimo EÚ.

Pri nákupe dojčiaceho vankúša sa pýtajte na pôvod výrobku. Tuzemské firmy vždy zaručujú atestované materiály, vhodné aj pre novorodencov. Vankúš budete používať pri dojčení, odpočinku i spaní, preto je dôležitá jeho zdravotná neškodnosť. Radšej sa vyhnite obchodom s neurčitými "no name" výrobkami, dovezenými z krajín mimo EÚ.

Používanie dojčiacich vankúšikov komentuje na internete rad mamičiek. Napríklad tá s prezývkou Zest používala už v tehotenstve vankúš Matýsek, 170 cm štandard. "Som veľmi spokojná, využitie má všestranné, na spanie, na dojčenie, priatelovi pod hlavu k TV. Dá sa zopnúť do podkovy, tak doň pokladám aj malú, aby neprepadla," napísala.

Skúsenosti mamičiek sú rôzne, chvália duté vlákno aj guľôčky

Vankúš Matýsek pochválila aj čitateľka s prezývkou Blumen: "Česká výroba, na stránkach je aj tabuľka, podľa ktorej vyberiete veľkosť. Zatiaľ na ňom teda len spím, ale pripadá mi super. A mám duté vlákno, guličky nemám rada," zdôraznila. Mamička s prezývkou Ondatra naopak nedá na guličky dopustiť: "Dostala som ho od kamarátky a je to bomba, úplne niečo iné, lepšie sa vytvaruje."

;

Vyberte si vankúš, ktorý môžete vyprať doma v práčke a nemusíte míňať za čistiareň. Výhodou je snímateľný poťah, najlepšie bavlnený, prípadne fleecový. Môžete ho prať na 40 °C a nemusíte ho žehliť. U dojčiacich vankúšov by ste mali mať možnosť doplniť alebo ubrať výplň podľa aktuálnej potreby. Dbajte na pohodlie svoje aj vášho dieťaťa, vaša spokojnosť je základom pohody celej rodiny.

Používate u vás doma kojenie? Napíšte do komentára pod článkom, s akým typom máte najlepšiu skúsenosť a poraďte ostatným čitateľom s výberom.

Prečítajte si aj ďalšie diely seriálu Babybyt:

1. Čakáte rodinu a chystáte výbavu. Čo je lepšie? Prebaľovací pult, komoda, či stôl?
2. To je doma kriku! V kolíske ale bábätká uhojdáte k spokojným snom.
3. Ako sladko uspať bábätko? Kúpte mu závesnú detskú kolísku Hacka, Hojdavak či Babyvak.
4. Bolí vás už ruka od hojdania kolísky alebo kočíka? Kúpte si automatické hojdadlo.
5. Kúpanie bábätka v detskej vaničke sa bude páčiť vám obom. Akú vybrať?

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Zabránia prahy pod dverami prievanu v byte či dome, alebo sú zbytočné? Pozrite sa na ďalší bytový mýtus

Zabránia prahy pod dverami prievanu v byte či dome, alebo sú zbytočné? Pozrite sa na ďalší bytový mýtus

Vydané: 26.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 3x

Pri dverách vraj musí byť prah, aby pod nimi neťahalo a nešírili sa pachy a hluk. Naozaj to bez prahu nejde, či je to ďalší bytový mýtus? Môžete prahy niečím nahradiť? Ako fungujú prechodové lišty a čo je to mechanický padací prah?

Celý článok
Nafukovacie postele a lôžka používajte skôr na príležitostné spanie a návštevy. Zdravý chrbát nadovšetko

Nafukovacie postele a lôžka používajte skôr na príležitostné spanie a návštevy. Zdravý chrbát nadovšetko

Vydané: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 6x

Izba pre hostí nie je zďaleka bežnou súčasťou všetkých obydlí. Návštevu z ďaleka ale musíte spravidla niekam uložiť. Prenechať jej vlastnú spálňu a spať na zemi je nezmyselná obeť. Využite nafukovací matrac, alebo aj celé postele.

Celý článok
Lišta, kryt alebo organizér? Sekundový manžel poradí, ako najlepšie schovať káble v obývačke

Lišta, kryt alebo organizér? Sekundový manžel poradí, ako najlepšie schovať káble v obývačke

Vydané: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 1333x

Máte doma veľa elektrospotrebičov a nemôžete sa kvôli tomu pre samý kábel v obývačke pohnúť? Ukryte ich pred zrakmi návštev do husích krkov, špeciálnych líšt či za drevený plôtik. Môžete ich aj priznať a urobiť z nich dekoráciu.

Celý článok