PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

So začínajúcim adventom začali aj vianočné trhy po celom Slovensku a v zahraničí. Kam sa oplatí zájsť a čo vás kde čaká?

Zájdite si na vianočné trhy, vpite sviatočnú atmosféru, ochutnajte dobré jedlo, pitie a nakúpte posledné darčeky. Ktoré trhy v SR i zahraničí navštíviť? Čo vás kde čaká a čo by ste mali skúsiť? Pozrite sa na pár tipov.
Vydané: 04.12.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1155x

So začínajúcim adventom začali aj vianočné trhy v mnohých mestách na Slovensku i zahraničí. Môžete na nich nasať vianočnú atmosféru, ochutnať rozličné pochúťky, popiť alko aj nealko nápoje a nakúpiť posledné darčeky. Zájdite si na ne s rodinou či priateľmi a spomaľte v predvianočnom zhone. Väčšina trhov má aj bohatý sprievodný program pre deti i dospelých.

Na vianočné trhy si môžete zájsť sami, prípadne využite služby mnohých cestovných kancelárií. Tie väčšinou ponúkajú jednodňové zájazdy na vianočné trhy spojené s prehliadkou historického centra mesta. Ak chcete ušetriť, sledujte ponuky zľavových portálov. Môžete tak nájsť zájazdy aj s 50 % zľavou. Preštudujte aj ponuku dopravcov, pretože v adventnom období ponúkajú niektoré cestovné lístky so zľavou.

Bratislava - Hlavné a Primaciálne námestie, 20. novembra až 22. decembra

V stánkoch nájdete chutné občerstvenie a zaujímavé darčeky, napríklad ručne vyrábané predmety od kováčov, sklenárov aj hrnčiarov, ale aj originálne parfémy od miestnych výrobcov. Trhy sú doplnené zaujímavým kultúrnym programom. Ochutnajte napríklad lokše s orieškami, kapustu, oškvarky alebo jablká v karameli.

Trnava - Trojičné námestie, 27. novembra - 31. decembra

Na vianočných trhoch v Trnave si môžete v stánkoch kúpiť tradičné pokrmy, horúcu medovinu i voňavé varené víno. Ochutnajte napríklad pečené gaštany alebo grilovaný oštiepok s brusnicovou omáčkou. Čaká na vás asi 95 predajcov, pri ktorých zoženiete ručne vyrábané vianočné ozdoby, hračky aj doplnky.

Na vianočnú atmosféru vás naladí hudobné vystúpenie známych skupín i detských zborov. V zlatom svetle lampiónov môžete vystúpiť na Mestskú vežu alebo ochutnať trnavské vína z rodinných vinárstiev. Predovšetkým deťom sa potom bude páčiť tradičný "Perníkiáda", kde si môžu ozdobiť sladké medovníčky. Deti i rodičia si užijú zábavu tiež na klzisku pred Trnavskou radnicou.

Košice - Hlavná ulica, 5. decembra až 6. januára

V štyridsiatich stánkoch nájdete rôzne vianočné ozdoby, výrobky z včelieho vosku, suveníry aj zaujímavé darčeky remeselnej výroby. Ochutnať môžete pečené klobásky aj plnené lokše. Lahôdky môžete zapiť vareným vínom, punčom či medovinou. Tvrdý alkohol v stánkoch nenájdete. Počas trhov sa koná každodenný bohatý program na pódiu pod vianočným stromom.

Berlín - Alexanderplatz, 23. novembra - 27. decembra

V Berlíne sa konajú desiatky vianočných trhov. Za najkrajší a najväčší je však považovaný trh na Alexanderplatz a Gendarmenmarkt. Na námestí Alexanderplatz je pripravených viac ako 100 stánkov s remeselnými vianočnými výrobkami. Nájdete tu bohatú ponuku jedla a nápojov, hrnčiarske aj ručne vyrezávané suveníry či fúkané sklo. Zaujímavosťou je najväčšia vianočná pyramída v Európe. Pre deti i dospelých sú pripravené kolotoče. Počítajte s tým, že na Štedrý deň sú trhy zatvorené. Jednodňové zájazd so sprievodcom vás bude stáť asi 40 eur.

Snáď najväčšie trhy v Berlíne sú na námestiach Alexanderplatz a Gendarmenmarkt. Foto: ©Depositphotos.com/Andreae.
Snáď najväčšie trhy v Berlíne sú na námestiach Alexanderplatz a Gendarmenmarkt. Foto: ©Depositphotos.com/Andreae.

Viedeň - Radničné námestie, 13. novembra - 26. decembra

Vianočné trhy vo Viedni vraj patria k najkrajším v Európe. Tento rok oslavuje 30-ročné výročie. Na Radničnom námestí si budete pripadať ako v rozprávke. K navštíveniu je tu cez 140 stánkov, v ktorých si môžete kúpiť niečo na zahriatie, vianočné ozdoby, domáce viedenské cukrovinky aj darčeky pre svojich blízkych. Ochutnajte obľúbený kartoffelpuffer, čo sú v podstate zemiakové placky.

Pre deti je pripravený "srdiečkový strom" a program zahŕňajúci špeciálne dielne, kde si môžu vyrobiť svoj vianočný darček. Ďalšie viedenské vianočné trhy nájdete napríklad na Námestí Terézie, kde je od 18. 11. do 26. 12. otvorená vianočná dedinka so 70 stánkami. Nájdete tu tradičné výrobky umeleckých remesiel.

Pre romantickejšiu atmosféru navštívte trhy pred zámkom Schönbrunn (21. 11. - 26. 12.). Na trhu nájdete tradičné remeselné výrobky aj ručne vyrábané vianočné ozdoby. Konajú sa tu vianočné koncerty a bohatý program pre deti (vrátane vianočnej dielne). Jednodňový zájazd autobusom na vianočné trhy vo Viedni vás vrátane sprievodcu vyjde zhruba na cca 16 eur pri odchode z Bratislavy.

Paríž - Champs Elysées až námestie Svornosti, 15. novembra až 4. januára

V Paríži narazíte na trhy takmer všade. Súčasťou každoročnej ponuky je varené víno, perníčky a hlavne možnosť ochutnať a zakúpiť tie najlepšie špeciality Francúzska. Asi najznámejší je trh na Avenue de Champs Elysées, ktorý pokračuje až na námestí Svornosti. Nájdete tu nespočetné množstvo stánkov s teplými nápojmi, jedlom, francúzskymi špecialitami (obzvlášť makrónkami), darčekmi, ozdobami i suvenírmi. Trojdňový zájazd do Paríža vás vyjde zhruba na 159 eur. Okrem vianočných trhov navštívte mnoho známych pamiatok vrátane Eiffelovej veže.

Brno - Námestie Svobody, 28. november - 23. december

Na Námestí Svobody je pre vás pripravených asi 60 predajných stánkov, 4 veľké gastrostánky i vyrezávaný betlehem a zoo kútik. Pre deti sú pripravené každoročné atrakcie v podobe jazdy na poníkoch, kolotočov, vianočného expresu a možnosti posielať vianočné prianie Ježiškovi. V stánkoch môžete ochutnať napríklad domáce zemiakové placky, pečené gaštany, moravské frgály a teplú i studenú zabíjačku.

Program doplní okrem koncertov každodenné projekcie zimného kina. Na veľké plátno sa potom budú premietať fotky z mobilnej aplikácie Instagram. Návštevníci trhov, ktorí chcú svoj snímku zverejniť, ho musí označiť hashtag #brnenskevanoce.

V drevených stánkoch nakúpite výrobky remeselníkov, tradičné betlehemy, keramiku a veľa ďalších vianočných darčekov. Stánky nájdete aj v Radnickej ulici, na Moravskom a Zelnom námestí, v brnianskom podzemí, aj pri nákupnom centre Vaňkovka. Na Zelnom trhu nájdete asi 100 stánkov.

Drážďany - Staré trhovisko (Altmarkt), 26. novembra až 24. decembra

Drážďanský vianočný trh je najstarší v Nemecku. Každý rok sem prichádza zhruba 250 obchodníkov a trhovcov ponúkať remeselné výrobky. Ochutnajte tradičnú štólu alebo pletenec. Deti ocenia nepretržite fungujúci rozprávkový hrad. Pozrite sa po malých figúrkach kominárov Pflamentoffel zo sušených sliviek. V hoteli Taschenbergpalais pár krokov od vianočného trhu máte k dispozícii až do januára ľadovú dráhu. Cesta do Drážďan vás s cestovnou agentúrou vyjde na 30 eur.

Drážďanský vianočný trh je najstarší v Nemecku. Foto: ©Depositphotos.com/Kassandra2
Drážďanský vianočný trh je najstarší v Nemecku. Foto: ©Depositphotos.com/Kassandra2

Norimberg - námestie Hauptmarkt, 27. novembra až 24. decembra

Vianočné trhy v Norimbergu patrí k jedným z najstarších trhov na svete. Nájdete tu čisto nemecký tovar, od norimberských perníkov a biskupských chlebíčkov až po nemecké klobásky a punč. Miestnou špecialitou je norimberská klobása (na mnoho spôsobov) a vaječný punč so šľahačkou.

Zaujímavosťou sú trhy na námestí Christkindlesmarkt, kde sa reprezentujú partnerské zahraničné mestá. Tu nakúpite výrobky zo zahraničia, napríklad z USA, Turecka či Grécka. Pre deti je pripravený parný vláčik aj kolotoč. Zájazd do Norimbergu so sprievodcom vás vyjde na 30 eur.

Budapešť - námestie Vörösmarty, 13. novembra - 6. januára

Okrem viac ako 100 drevených stánkov tu na vás čaká pestrý sprievodný program, napríklad vianočné koncerty a ukážky ľudovej tvorby. Ochutnajte punč a varené víno alebo pochúťky ako tradičný maďarský trdelník, guláš zo sušených sliviek či placky zo sladkých zemiakov.

Na fasáde budovy Gerbeaud je potom pripravený obrovský adventný kalendár, na ktorom je každý deň otvorené jedno okienko za sprievodu svetelnej a hudobnej show. Pre deti sa na trhoch koná veľa zábavných podujatí, napríklad bábkové divadlo. Pre malých i veľkých potom usporiadatelia pripravili jedno z najväčších mestských klzísk v Európe. Jednodňový zájazd do Budapešti stojí zhruba 40 eur.

Praha - Staromestské námestie, 28. novembra až 3. januára

V Prahe sa konajú najväčšie vianočné trhy v Českej republike. Nájdete tu desiatky stánkov s drobnými darčekmi a tradičnými pochutinami. Ochutnajte varené víno podľa špeciálneho receptu zo španielskeho moku a klobásy od českého výrobcu. Výzdobu na vianočný strom pripravoval tím dekoratérov už od jesene. Deti poteší Betlehem so živými zvieratami. V rámci sprievodného programu si vypočujete české koledy a melódie v podaní detských a folklórnych zborov.

Prvýkrát v histórii nájdete vianočné trhy i na Pražskom hrade, konkrétne na Námestie Sv. Juraja a v Stájovom dvore, a to od 28. novembra do 3. januára. Nájdete tu viac ako 70 drevených stánkov s tradičnou tematikou a vianočnými dobrotami. Pekné vianočné trhy nájdete tiež na Námestí Mieru (20. 11. - 24. 12. 2015) a Tylovom námestí (23. 11. - 24. 12. 2015).

V Prahe sa konajú najväčšie vianočné trhy v Českej republike. Foto: ©Depositphotos.com/AntonioGravante
V Prahe sa konajú najväčšie vianočné trhy v Českej republike. Foto: ©Depositphotos.com/AntonioGravante

Olomouc - Horné námestí, 22. november až 24. december

Na trhoch v historickom centre mesta vás čaká hodnotný program s populárnymi skupinami všetkých žánrov a divadlom pre malých i veľkých, prehliadka adventných zvykov, dobové atrakcie, vyrezávaný betlehem, spievanie kolied a viac ako 80 stánkov s vianočnými darčekmi i občerstvením. Na trhoch v Olomouci ochutnáte ako na jediných trhoch v Českej republike originálne Norimberské víno a punč. K dispozícii navyše máte otvorené klzisko na Dolnom námestí, kde môžete korčuľovať zadarmo až do februára.

Krakow - Hlavné námestie (Rynek Główny), 27. novembra - 26. decembra

V drevených stánkoch nakúpite ručné výrobky miestnych umelcov, ako je brúsené sklo, pletené košíky, šperky či drobné vianočné ozdoby, napríklad hlinených anjelov či girlandy. Na trhoch počujete prastaré koledy a na videnie sú aj ukážky ľudových tancov. Zaujímavosťou trhov sú szopky, teda pouličné betlehemy s farebnými bábkami, ktoré často zobrazujú výrazné poľské osobnosti histórie i súčasnosti.

Ochutnajte grilovanú klobásu, rebierka či údený syr s brusnicami a varené víno či čaj s čerešňovou vodkou. Cesta do Krakowa približne 22 eur. Okrem historického Krakowa a vianočných trhov navštívite aj svetový soľný unikát Wieliczka zapísaný medzi pamiatky UNESCO.

Salzburg - nádvorie zámku Hellbrunn, 19. novembra - 24. decembra

Nádvorie zámku je lemované horiacimi pochodňami a okrem stánkov tu nájdete aj obrie adventný kalendár. Vianočné trhy nájdete tiež na námestí Mirabellplatz, kde sa koná bohatý hudobný a zábavný program. Deti si môžu vyrobiť dekorácie a niečo upiecť v adventnej pekárni. Historický vianočný trh potom nájdete na námestí Domplatz a Residenzplatz. Ten sa koná až do 26. decembra. Do Salzburgu sa môžete s cestovnou kanceláriou vydať za zhruba 50 eur.

V Salzburgu nájdete na námestí Domplatz a Residenzplatz historické vianočné trhy. Foto: Kassandra2
V Salzburgu nájdete na námestí Domplatz a Residenzplatz historické vianočné trhy. Foto: Kassandra2

Ktoré trhy by si podľa vás nemali ostatní čitatelia nechať ujsť? Napíšte tip do komentára.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 47x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 91x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 87x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok