0komentárov

Začala zima. Ako mať v byte teplo a pritom ušetriť? Pozrite sa na 7 úsporných tipov + 1 bonus pre teplý byt

V 5 hodín a 48 minút 22. decembra 2015 začala astronomická zima. Aká má byť doma ideálna teplota v miestnostiach? Ako ušetriť za náklady na vykurovanie a pritom mať doma teplo? Inšpirujte sa 7 úspornými tipmi a 1 bonusom.
Vydané: 17.12.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2703x

Predstavte si to... Vonku -4 °C, v byte 19 °C. Sedíte doma v troch vrstvách teplého oblečenia, nohy máte vo vyhrievanej topánke, ste zabalení v deke a ani horúca medovina či varené víno vás nezahrejú. Pozná to veľa ľudí, a hlavne žien. Tie totiž kvôli odlišnému organizmu potrebujú viac tepla ako muži. Máte v byte chladno, pretože teplo uniká kvôli zlej izolácii von? Alebo len chcete ušetriť za kúrenie? Pre pokoj v domácnosti vyriešte úspory inak ako utiahnutím kohútikov na radiátoroch.

Pamätajte na to, že v obytných miestnostiach má byť podľa odborníkov 18 až 22 °C, v kúpeľni 24 °C a na toalete a chodbách okolo 15 °C. V spálni odporúčajú rozmedzie 17 - 19 °C, pretože táto teplota je ideálna pre zdravé spanie. V detskej izbe a obývačke je ideálnych 22 °C, v kuchyni 19 - 21 °C. Ak v domácnosti žije malé dieťa alebo senior, zostaňte radšej u hornej hranice. Hodnoty sú však orientačné, takže sa riaďte vlastnými potrebami na teplo.

Najviac za kúrenie ušetríte vďaka kvalitným oknám a zatepleniu domu. Zima už však začala a na takto veľké stavebné práce je neskoro. Je však niekoľko vecí, vďaka ktorým si môžete prikúriť a pritom neprevetrať peňaženku pri platbách za plyn alebo elektrinu. Väčšinou sa jedná len o drobné úpravy interiéru, ktoré zvládne každý.

Pre pokoj v domácnosti vyriešte úspory inak ako utiahnutím kohútikov na radiátoroch. Foto: ©Depositphotos.com/rotoGraphics
Pre pokoj v domácnosti vyriešte úspory inak ako utiahnutím kohútikov na radiátoroch. Foto: ©Depositphotos.com/rotoGraphics

1) Správna výmalba

Teplé farby dokážu zvýšiť pocit tepla, a to až o 5 °C. Do klasickej farby môžete pridať termoizolačnú prísadu zloženú z keramických mikročastíc, ktorá dodáva farbám tepelné vlastnosti. Prísada je energeticky úsporná a protiplesňová. Vnútorná aplikácia zabraňuje tepelným stratám a efektívne udržuje teplo vo vnútri. V lete naopak pomáha pri vonkajšom nátere odrážať horúci vzduch a uchovať vnútro chladnejšie.

Prímes znižuje straty tepla cez steny a stropy, odstraňuje pocit chladu pri stenách a pri rovnakom kúrení je teplota v izbe o 2 až 3 stupne vyššia. Aplikácia je navyše jednoduchá. Prísadu primiešate do ktorejkoľvek farby a v niekoľkých vrstvách ju aplikujete na stenu.

2) Nepúšťajte teplo von

Chladný vzduch, ktorý prúdi okolo okenného rámu a pod dverami znamená, že veľa tepla uniká bez úžitku von. Také okná a dvere utesnite. Týka sa to hlavne vstupu do domu, vchodu na balkón, do pivnice, na pôdu a ďalších chladnejších miestností. Niekedy stačí vymeniť prah za vyšší alebo pripevniť na spodok dverí tesniacu lištu s kefkou alebo gumovým pásikom.

Do rámov okien a dverí môžete nalepiť penové alebo gumové tesnenie. Potom ale vetrajte, aby nevznikala pleseň. Pomôžu aj zatiahnuté závesy, rolety a žalúzie. Okenné sklá môžete opatriť tepelnoizolačnými fóliami. Zvládnu znížiť množstvo tepla unikajúceho sklom až o 25 %. Na parapet alebo k prahu navyše môžete položiť prievaníky.

Bežný meter samolepiaceho penového aj gumového tesnenia do okien stojí 3 až 12 Eur, tesniace lišty s kefou alebo gumovým pásikom do dverí 5 až 17 Eur a automatické padacie lišty 24 až 50 Eur. Meter štvorcový tepelnej izolačnej fólie do okien stojí 31 až 39 Eur.

3) Uvoľnite cestu teplému vzduchu

Ľudia často stavajú pred radiátor veľkú rohovú sedačku aj iný nábytok. Teplo z radiátorov alebo kachlí sa však musí dostať do interiéru. Preto pred ohrievače nič nestavajte, nespúšťajte závesy ani záclony a ponechajte okolo nich voľný priestor. Pravidelne ich utierajte od prachu a nesušte na nich bielizeň.

Ku zle izolovaným stenám môžete dať za radiátor reflexnú vrstvu, ktorá bude teplo odrážať späť do miestnosti. Nebudete tak zbytočne ohrievať stenu a zvýšite efektivitu vykurovania miestnosti. Najčastejšie k tomu slúži hliníková fólia, ktorú kúpite za cenu okolo 6 Eur.

4) Zvýšte efektivitu radiátorov

Na radiátor môžete umiestniť špeciálny ventilátor, ktorý pomáha zmiešať studený a teplý vzduch v miestnosti a zvyšuje tepelnú pohodu v miestnosti aj efektivitu radiátorov. Vďaka tomu môžete znížiť nastavenú teplotu na termostate priemerne o 1 - 3 °C. Náklady na prevádzku ventilátora sú zhruba 1,50 Eur ročne. Bežná cena za jeden kus je okolo 70 Eur.

Výhrevnosť radiátora môžete zvýšiť aj pomocou špeciálnej prímesi do vykurovacieho systému. Ušetríte vďaka nej až 15 % nákladov za vykurovanie. Prímes totiž mení a vylepšuje vlastnosti prenosu tepla vodou (tepelnú vodivosť, mernú tepelnú kapacitu aj povrchové napätie vody). Radiátory sa rýchlejšie zahrejú a zostanú dlhšie teplé. Prímes pridáte buď do expanznej nádoby vykurovacieho systému, alebo cez odvzdušňovací ventil do uzavretého obehového systému s čerpadlom. Pol litra vystačí na vykurovací systém s veľkosťou 100 litrov vody a stojí zhruba 54 Eur.

5) Nepreháňajte to s kúrením

Ak chcete usporiť, zvážte, na akú teplotu budete vykurovať. Každý stupeň dole šetrí energiu, a tým aj peniaze. Keď odchádzate, stlmte kúrenie tak, aby v interiéri bolo okolo 17 stupňov. Ak odchádzate na dlhšiu dobu, nastavte kúrenie ešte o niečo nižšie. V priestoroch, ktoré bežne nepoužívate, prikurujte len občas, aby sa v nich nedržala vlhkosť.

6) Nevetrajte veľmi dlho

Aby ste nemuseli miestnosti vyhrievať za chvíľu znovu, vetrajte v chladnom období len krátko, ale intenzívne. Stačí 15 až 20 minút dvakrát denne, napríklad ráno a večer. Steny a vybavenie bytu tak nestihnú vychladnúť, takže priestor po zatvorení okien opäť rýchlo vytopíte.

7) Teplo si nastavujte podľa potreby

Energiou nemôžete šetriť, pokiaľ ju nemôžete regulovať. Staré kohútiky na radiátoroch vymeňte za ventily s termostatickými hlavicami. Keď bude do bytu svietiť slnko alebo budete piecť, ventil sám zavrie radiátor a zabráni prílišnému zvyšovaniu teploty. Hlavica však nesmie byť otvorená naplno, inak nefunguje.

Ďalšou pomôckou pre úsporu energií je termostat s časovým spínačom. Naprogramujete si na ňom obdobie, kedy je možné znížiť teplotu, napríklad v noci alebo keď ste v práci. Ideálne je, ak môžete každú miestnosť vykurovať inak.

K úsporám energie prispieva aj ekvitermická regulácia, ktorá upravuje teplo v dome podľa rozdielu vonkajšej a vnútornej teploty. Keď je zima, radiátory hrejú viac. Prístroj je najčastejšou súčasťou kotla. Regulačné ventily s termostatickými hlavicami stoja okolo 39 Eur a izbový termostat s časovým spínačom 30 až 120 Eur.

BONUS: Teplo v byte

Keď nemáte možnosť zatepľovať, alebo dokonca ani regulovať teplotu a máte v byte zimu, využite lokálne ohrievače. Budete mať v byte teplo, ale bohužiaľ vám vzrastú náklady za elektrinu. Aby ste priestor dostatočne vytopili, počítajte u priamotopov so zhruba 35 - 40 wattmi na kubický meter obstavaného priestoru. Záleží však aj na izolačných vlastnostiach stavby.

Snáď najznámejšie sú halogénové ohrievače. Ich nevýhodou je nízka životnosť halogénových trubíc, pričom obstaranie nových vyjde na podobné peniaze ako kúpa nového vykurovacieho telesa. Halogénové vykurovacie teleso zoženiete už za cenu okolo 16 Eur.

Ďalšou možnosťou sú teplovzdušné ventilátory a tepelné konvektory. Tie fungujú na princípe cirkulácie teplého a studeného vzduchu. Konvektor s ventilátorom býva o niečo drahší, ale rozoženie teplo po miestnosti rýchlejšie. Spolu so vzduchom však víri aj prach. Prikurovať môžete aj pomocou infražiaričov či infrapanelov.

Ich výhodou je, že neohrievajú vzduch, ale predmety v miestnosti, aj vás, a až od nich sa prehrieva vzduch v miestnosti. Navyše majú nižšiu spotrebu elektrickej energie a rozfúkavajú prach. Na rovnakom princípe fungujú aj vykurovacie obrazy. Cena konvektora sa pohybuje od 20 Eur a vyššie, tie s ventilátorom bývajú o zhruba 8 Eur drahšie. Cena teplovzdušných ventilátorov je podobná.

Poslednou možnosťou sú olejové radiátory, v ktorých elektrický prúd ohrieva olejovú náplň. Toto zariadenie poslúži aj ako náhrada za klasické radiátory. Sálavé teplo z nich ide pomaly a prístroj hreje ešte nejakú dobu po vypnutí. Výhodou je ich dlhá životnosť a bezúdržbovosť. Olejový radiátor kúpite už za cenu okolo 33 Eur.

Máte ďalšie tip na úsporu pri vykurovaní? Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 29x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok
Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 41x

Rozlúčte sa s bielosivou zimnou nudou a nenechávajte veselé jarné farby vonku pred dverami. Pustite ich k sebe domov. Ktoré farby sú v tomto roku v kurze? Prím hrajú svieže a jasné odtiene, hlavne farby prvej jarnej trávy a listov.

Celý článok
Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Vydané: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 61x

Hravé a farebné bývanie á la Mexiko si zamiluje asi každý. Preneste si jeho krásy domov. Ako vytvoriť interiér v mexickom štýle? Musí byť zábavný, ale v byte či dome nechajte vyniknúť aj lacné materiály a opotrebovaný nábytok.

Celý článok