PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Cvičíte správne sedenie pri počítači? Revolučnou novinkou je práca v ľahu, v pozícii plodu. 7. diel Akadémie domáce prác

Pracujete celý deň na PC, študujete skriptá či náučnú literatúru a už neviete, ako si máte sadnúť? Venujte sa práci v ľahu, cviky na boľavý chrbát sú len doplnkovou liečebnou metódou. Skvele posilníte nielen svaly, ale aj mozog.
Vydané: 22.12.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1158x

Práca na počítači je už niekoľko rokov vašou prakticky dennou pracovnou náplňou? Potom už pravdepodobne pociťujete alebo čoskoro pocítite nepríjemné dôsledky jednostrannej záťaže tela. Nepríjemné sú hlavne úporné bolesti hlavy a chrbta. Krátkodobo si uľavíte cvičením, častejšími pauzami, ale nič z toho váš problém veľmi nerieši. Čo vám pomôže? Práca poležiačky, vo vám kedysi dobre známej "pozíciu plodu".

Nesadajte si. K práci si ľahnite, zvýšite tým svoj výkon a zlepšíte zdravie

Do pozície ako zamlada, teda známeho "klbka", sa stále častejšie presúvajú dokonca aj vrcholoví manažéri globálne pôsobiacich firiem. Z tradovaných dobrých rád im totiž nebolo úplne jasné, či je najlepšie si k pracovnému stolu sadnúť, stúpnuť či ľahnúť. Podľa posledných ergonomických poznatkov je asi najvhodnejšia poloha ležmo. Posilňuje vraj nielen svaly, ale bráni aj únave a bystrí mozog.

Zmáha vás na začiatku pracovného týždňa sedenie pri PC? Ľahnite si k nemu. Foto: i.onionstatic.com/onion/
Zmáha vás na začiatku pracovného týždňa sedenie pri PC? Ľahnite si k nemu. Foto: i.onionstatic.com/onion/

Vhodnú pracovnú pozíciu spravidla intenzívne hľadáte po víkende, v pondelok a v utorok. Tieto dva dni sa počítajú k tým "ťažším" v týždni, pretože ďalšie dni voľna sú v nedohľadne. Zbytočne sa netýrajte a stočte sa pohodlne na podlahu, monitor si môžete prezerať aj zo zeme. Je to vraj najlepší spôsob, ako môžete praktizovať duševnú hygienu a byť pritom dostatočne produktívny.

Pre ľudské telo nie je normálne dlhodobé a jednotvárne sedenie pri počítači.

Podľa odborníkov nie je ľudské telo uspôsobené k dlhému, nepretržitému a jednotvárnému sedeniu pri klávesnici a monitore. Pri "pozícii plodu" doslova vypnete ako v spálni a upokojíte svoju myseľ na prevádzkovú úroveň. "Pracovný deň uplynie oveľa rýchlejšie," hovoria zamestnanci technologických firiem, ktorí novinku skúšajú na svojich pracoviskách. "Cítime sa lepšie a máme viac energie," zhodujú sa všetci.

Poloha, kedy je človek na zemi schúlený v klbku, je podľa posledných výskumov najzdravší spôsob, ako sa vysporiadať s dlhou agóniou pracovného dňa. Býva o to ťažšie, že sa nedokážete hneď tak zbaviť príjemných spomienok na fajn víkendové zážitky.

Aj keď sú všetky tieto informácie vedecky overené, berte ich s rezervou a v zamestnaní ich skúšajte len na vlastné nebezpečenstvo. K práci si zrejme neľahnete, keďže je to len taký malý adventný vtip. Ale trochu pokoja v hektickej dobe predvianočnej si pre seba a svojich blízkych nájdite.

Prácu postojačky si najskôr vyskúšajte, nevyhovuje každému

Prijateľné výsledky a nadpriemerné výkonové ukazovatele získate tiež pri práci v stoji. Najlepšie si ju ale pár dní dopredu vyskúšajte, pretože nevyhovuje každému. Telo si na státie musí chvíľu zvykať, niekomu stačí pár dní, inému trebárs týždeň. Prechodne vás môžu bolieť chrbát, nohy, či môžete trpieť závratmi. Začnite napríklad len pol hodinou denne a dobu státia postupne navyšujte.

Pri troche dobrej vôle a opatrnosti sa môžete pri počítači v ľahu i najesť. Skúste to. Foto: ehstoday.com
Pri troche dobrej vôle a opatrnosti sa môžete pri počítači v ľahu i najesť. Skúste to. Foto: ehstoday.com

Človek ale nevydrží stáť ani vo vlastnej kuchyni dlho nehybne, čo má pre vás vlastne ďalšie výhody. Pri práci v stoji sa častejšie pohybujete, núti vás to k zvýšenému výdaju energie, spaľovaniu kalórií a tým aj znižovaniu nadváhy. Dá sa povedať, že spojíte príjemné s užitočným. Oproti bežnému sedu zapojíte viac svalových partií, budete aj menej strnulí, uľavíte svojej šiji aj blikaním monitora namáhaným očiam.

Mnohým ľuďom sa postojačky lepšie premýšľa a sústredí, majú originálne nápady.

Spomeňte si aj na známu scénu z filmu "Marečku, podejte mi pero!", kde jeden z dospelých študentov "dialkarov" diktoval v práci listy pri chôdzi. Potreboval preto chodiť aj pri ústnom skúšaní, pretože sa mu lepšie premýšľalo. K stolu si teda môžete zaobstarať aj chodiaci pás pre pomalú chôdzu na mieste, walkstation. Prestávky spojené s pohybom ostatne vrelo odporúčajú aj odborníci.

Pozrite sa, ako vyzerá stôl, pri ktorom vás nebude bolieť pri sedení chrbát:

Optimálnu výšku pracovného stola určíte podľa ohnutého lakťa. Pri položení rúk na stôl má paža s predlaktím zvierať pravý uhol. Výškovo nastaviteľný stôl s elektromotorčekmi zoženiete asi za 347 Eur, nájdete ale aj oveľa drahšie modely. Za stôl s pružinovým mechanizmom dáte okolo 1154 Eur a stôl s výškou nastaviteľnou pomocou kľučky od 270 Eur. Pracovné stoly majú väčšinou pracovnú dosku z lamina či MDF a nosnú kovovú konštrukciu. V obchodoch ale zoženiete aj celodrevené.

Ako pracujete vy? V ľahu, v stoji, či inak? Napíšte do komentára pod článkom, aké výsledky a pri akej polohe dosahujete a poraďte ostatným čitateľom.

Úvodné foto: i.onionstatic.com/onion/

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 47x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 92x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 88x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok