0komentárov

Cvičíte správne sedenie pri počítači? Revolučnou novinkou je práca v ľahu, v pozícii plodu. 7. diel Akadémie domáce prác

Pracujete celý deň na PC, študujete skriptá či náučnú literatúru a už neviete, ako si máte sadnúť? Venujte sa práci v ľahu, cviky na boľavý chrbát sú len doplnkovou liečebnou metódou. Skvele posilníte nielen svaly, ale aj mozog.
Vydané: 22.12.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 813x

Práca na počítači je už niekoľko rokov vašou prakticky dennou pracovnou náplňou? Potom už pravdepodobne pociťujete alebo čoskoro pocítite nepríjemné dôsledky jednostrannej záťaže tela. Nepríjemné sú hlavne úporné bolesti hlavy a chrbta. Krátkodobo si uľavíte cvičením, častejšími pauzami, ale nič z toho váš problém veľmi nerieši. Čo vám pomôže? Práca poležiačky, vo vám kedysi dobre známej "pozíciu plodu".

Nesadajte si. K práci si ľahnite, zvýšite tým svoj výkon a zlepšíte zdravie

Do pozície ako zamlada, teda známeho "klbka", sa stále častejšie presúvajú dokonca aj vrcholoví manažéri globálne pôsobiacich firiem. Z tradovaných dobrých rád im totiž nebolo úplne jasné, či je najlepšie si k pracovnému stolu sadnúť, stúpnuť či ľahnúť. Podľa posledných ergonomických poznatkov je asi najvhodnejšia poloha ležmo. Posilňuje vraj nielen svaly, ale bráni aj únave a bystrí mozog.

Zmáha vás na začiatku pracovného týždňa sedenie pri PC? Ľahnite si k nemu. Foto: i.onionstatic.com/onion/
Zmáha vás na začiatku pracovného týždňa sedenie pri PC? Ľahnite si k nemu. Foto: i.onionstatic.com/onion/

Vhodnú pracovnú pozíciu spravidla intenzívne hľadáte po víkende, v pondelok a v utorok. Tieto dva dni sa počítajú k tým "ťažším" v týždni, pretože ďalšie dni voľna sú v nedohľadne. Zbytočne sa netýrajte a stočte sa pohodlne na podlahu, monitor si môžete prezerať aj zo zeme. Je to vraj najlepší spôsob, ako môžete praktizovať duševnú hygienu a byť pritom dostatočne produktívny.

Pre ľudské telo nie je normálne dlhodobé a jednotvárne sedenie pri počítači.

Podľa odborníkov nie je ľudské telo uspôsobené k dlhému, nepretržitému a jednotvárnému sedeniu pri klávesnici a monitore. Pri "pozícii plodu" doslova vypnete ako v spálni a upokojíte svoju myseľ na prevádzkovú úroveň. "Pracovný deň uplynie oveľa rýchlejšie," hovoria zamestnanci technologických firiem, ktorí novinku skúšajú na svojich pracoviskách. "Cítime sa lepšie a máme viac energie," zhodujú sa všetci.

Poloha, kedy je človek na zemi schúlený v klbku, je podľa posledných výskumov najzdravší spôsob, ako sa vysporiadať s dlhou agóniou pracovného dňa. Býva o to ťažšie, že sa nedokážete hneď tak zbaviť príjemných spomienok na fajn víkendové zážitky.

Aj keď sú všetky tieto informácie vedecky overené, berte ich s rezervou a v zamestnaní ich skúšajte len na vlastné nebezpečenstvo. K práci si zrejme neľahnete, keďže je to len taký malý adventný vtip. Ale trochu pokoja v hektickej dobe predvianočnej si pre seba a svojich blízkych nájdite.

Prácu postojačky si najskôr vyskúšajte, nevyhovuje každému

Prijateľné výsledky a nadpriemerné výkonové ukazovatele získate tiež pri práci v stoji. Najlepšie si ju ale pár dní dopredu vyskúšajte, pretože nevyhovuje každému. Telo si na státie musí chvíľu zvykať, niekomu stačí pár dní, inému trebárs týždeň. Prechodne vás môžu bolieť chrbát, nohy, či môžete trpieť závratmi. Začnite napríklad len pol hodinou denne a dobu státia postupne navyšujte.

Pri troche dobrej vôle a opatrnosti sa môžete pri počítači v ľahu i najesť. Skúste to. Foto: ehstoday.com
Pri troche dobrej vôle a opatrnosti sa môžete pri počítači v ľahu i najesť. Skúste to. Foto: ehstoday.com

Človek ale nevydrží stáť ani vo vlastnej kuchyni dlho nehybne, čo má pre vás vlastne ďalšie výhody. Pri práci v stoji sa častejšie pohybujete, núti vás to k zvýšenému výdaju energie, spaľovaniu kalórií a tým aj znižovaniu nadváhy. Dá sa povedať, že spojíte príjemné s užitočným. Oproti bežnému sedu zapojíte viac svalových partií, budete aj menej strnulí, uľavíte svojej šiji aj blikaním monitora namáhaným očiam.

Mnohým ľuďom sa postojačky lepšie premýšľa a sústredí, majú originálne nápady.

Spomeňte si aj na známu scénu z filmu "Marečku, podejte mi pero!", kde jeden z dospelých študentov "dialkarov" diktoval v práci listy pri chôdzi. Potreboval preto chodiť aj pri ústnom skúšaní, pretože sa mu lepšie premýšľalo. K stolu si teda môžete zaobstarať aj chodiaci pás pre pomalú chôdzu na mieste, walkstation. Prestávky spojené s pohybom ostatne vrelo odporúčajú aj odborníci.

Pozrite sa, ako vyzerá stôl, pri ktorom vás nebude bolieť pri sedení chrbát:

Optimálnu výšku pracovného stola určíte podľa ohnutého lakťa. Pri položení rúk na stôl má paža s predlaktím zvierať pravý uhol. Výškovo nastaviteľný stôl s elektromotorčekmi zoženiete asi za 347 Eur, nájdete ale aj oveľa drahšie modely. Za stôl s pružinovým mechanizmom dáte okolo 1154 Eur a stôl s výškou nastaviteľnou pomocou kľučky od 270 Eur. Pracovné stoly majú väčšinou pracovnú dosku z lamina či MDF a nosnú kovovú konštrukciu. V obchodoch ale zoženiete aj celodrevené.

Ako pracujete vy? V ľahu, v stoji, či inak? Napíšte do komentára pod článkom, aké výsledky a pri akej polohe dosahujete a poraďte ostatným čitateľom.

Úvodné foto: i.onionstatic.com/onion/

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Čo s deťmi, keď sa vonku ženia všetci čerti? 12 tipov na zimné detské hry

Čo s deťmi, keď sa vonku ženia všetci čerti? 12 tipov na zimné detské hry

Vydané: 15.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 22x

Zimné obdobie je dlhé, vonku býva nevľúdne počasie a čoskoro tma. "A čo deti, majú sa kde hrať?" Ako sa s deťmi najlepšie zabavíte? Vyskúšajte niektorý z 12 tipov na detské hry a spoločnú zábavu, keď je vonku zlé počasie.

Celý článok
Pozvite domov budúcnosť. Kúpte si virtuálnu asistentku s UI a urobte z nej základ svojej chytrej domácnosti

Pozvite domov budúcnosť. Kúpte si virtuálnu asistentku s UI a urobte z nej základ svojej chytrej domácnosti

Vydané: 14.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 36x

Hlasom môžete ovládať mobil, ale aj prvky chytrej domácnosti - svetlá, kúrenie či rolety. Stačí si zaobstarať virtuálnu asistentku alebo domáceho robota s umelou inteligenciou. Čo všetko dokážu, kde ich zoženiete a koľko stoja?

Celý článok
Máte doma niekoľko starých sudov na víno či pivo? Vyrobte z nich originálny nábytok a doplnky do bytu

Máte doma niekoľko starých sudov na víno či pivo? Vyrobte z nich originálny nábytok a doplnky do bytu

Vydané: 13.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 70x

Niekto sa v sude kúpe, iný saunuje, ďalší v ňom aj býva. Našli ste doma len menšie sudy na pivo či víno a páči sa vám ich patina? Vyrobte z nich nábytok a doplnky do bytu. Kde staré drevené sudy zohnať a koľko stoja?

Celý článok