0komentárov

Vianočné hodovanie vedie k nemalej konzumácii. Čo s nevoľnosťou, pálením záhy a zažívacími ťažkosťami? Poradia babky

Vianoce sú dni voľna a hodovania. Občas to ale natešení stravníci preženú s jedlom i pitím až k nevoľnosti. Ako zabezpečiť odkyslenie organizmu, čo na hnačku, zápchu alebo pálenie záhy? Čítajte 8 rád z kuchyne našich babičiek.
Vydané: 23.12.2015 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 889x

Vianoce majú byť predovšetkým sviatky pokoja, zamyslenia a upokojenia mysle. Bohužiaľ sa často stávajú len prehliadkou nemiernej konzumácie lahôdok najrôznejšieho druhu. Pochutnali ste si tento rok aj vy? Suroviny pre vašu kuchyňu kupujte čerstvé a u osvedčených dodávateľov. Stav vášho žalúdka a trávenia ovplyvníte nielen spôsobom prípravy, ale aj množstvom jedla, ktoré dokážete počas Vianoc zjesť.

Nepreháňajte to s jedlom a pitím, Vianoce nie sú o ukrutnom konzume. Foto: ©Depositphotos.com/BrianAJackson
Nepreháňajte to s jedlom a pitím, Vianoce nie sú o ukrutnom konzume. Foto: ©Depositphotos.com/BrianAJackson

Vianočné sviatky sú zhruba v polovici, ale vám zrazu nie je práve najlepšie. Páli vás vytrvalo záha, pobolieva pod pravým rebrom a máte akoby "pocit kameňa" v žalúdku? Zrejme ste to prehnali s jedlom alebo pitím, ale to sa môže stať v dňoch voľna každému. Skúste vypiť malý štamperlík niečoho ostrejšieho, najlepšie slivovice. Nezabralo to? S niekoľkými babským radami si môžete pomôcť.

Na zažívacie problémy po prejedení často platí malý štamperlík slivovice.

Vaša zažívacie problémy, spojené aj s pálením záhy, môže mať na svedomí prekyslenie, acidóza. Späť do rovnováhy dostanete organizmus napríklad citrusovými plodmi, ktoré pôsobia zásadotvorne. Rovnako vám zaberú zeleninové šťavy, napríklad z mrkvy, zeleru, cibule, alebo uhoriek. Vyhnite sa bielemu cukru a slaďte karamelom. Na acidózu zaberajú aj semienka z kôpru, prípadne malé množstvo kôry z agátu.

Ak dostalo po Vianociach vaše zažívanie silný atak z najrôznejších pochutín, môže organizmus reagovať nepríjemnou hnačkou. Ako sa jej spoľahlivo zbavíte? Podľa receptov našich babičiek zaberá na akútne hnačky trebárs čierny čaj so soľou, 2 až 3 deci čaju a lyžička soli. Žiadny chuťový zázrak, ale pomáha to. Podobne pôsobí čaj z harmančeka, malinových listov, alebo silný vývar z hovädzieho mäsa.

Napravte si zažívací trakt bielym jogurtom so živými kultúrami

Upokojiť rozbúrené črevá vám pomôžu aj čučoriedky, jablkový mušt alebo strúhané jablká. V jedle vynechajte tučné pokrmy, zato si doprajte varenú suchú bielu ryžu s troškou tymiánu. Proti hnačke účinkujú aj sušené slivky, prípadne chren s cibuľou. Uľavilo sa vám? Skúste zjesť biely jogurt so živými kultúrami, osídlíte si nimi znova zažívací trakt.

Znepríjemniť život vám po prejedení môže aj zápcha. Ťažkostí vás zbaví pitie väčšieho množstva tekutín, najlepšie vody. Skúste do seba dostať vlákninu v podobe zeleniny, celozrnného pečiva či otrúb. Dobré účinky má ríbezľový alebo slivkový kompót, ľanové semienko alebo čerstvý ľanový olej. Pomôže aj trvalejší pohyb, ktorý znovu oživí črevnú peristaltiku.

8 osvedčených babských rád, čo robiť pri zažívacích ťažkostiach:
• Vypite štamperlík niečoho ostrejšieho, najlepšie slivovice.
• Pri pálení záhy pite zeleninové šťavy, zaberajú aj semienka kôpru či kôra z agátu
• Hnačku upokojíte čiernym čajom so soľou, silným hovädzím vývarom či čučoriedkami
• Utlmte hnačku varenou suchou ryžou s troškou tymiánu, alebo chrenom s cibuľou
• Pri zápche jedzte zeleninu, celozrnné pečivo, alebo otruby. Pohybujte sa.
• Na zápchu zaberá aj slivkový kompót, ľanové semienko alebo čerstvý ľanový olej.
• Opicu zažeňte dostatkom tekutín, studenou sprchou a prípravkom z lekárne
• Po alkoholovom excese neškodí pohárik piva, silná polievka, údenina či ovocie.

Mnoho ľudí siahne pri ťažkostiach so zápchou po minerálnych vodách s preháňacím účinkom. Známa je Zaječická horká, prípadne Šaratica. V lekárňach je bežne dostať list senny, z ktorého si pripravíte bylinný čaj proti zápche. Na úpravu črevnej mikroflóry si zožeňte tiež probiotiká, napríklad Biopron alebo Lactovitu. V obchodoch je aj prírodná vláknina pod názvom Psyllium.

Ak ste pri návštevách vypili s priateľmi väčšie ako malé množstvo alkoholu, môže sa u vás objaviť neznesiteľná ranná opica. Výborný je prípravok Prevent, ktorý si kúpite v balení o 10 tabliet za 6 Eur. Najlacnejšia je ale studená sprcha, ktorá vaše telo dokonale preberie a dodá mu tú správnu energiu. Pite tiež dostatok tekutín, najlepšie čistú vodu, prípadne obyčajnú minerálku.

Opica sa napospol vytratí počas nasledujúceho dňa po alkoholovej párty.

K zahnaniu opice je treba mať podľa babičiek plný žalúdok. Dajte si zrána údeninu alebo niečo vyprážané, tuk na seba totiž viaže alkohol. Soľ, draslík a ďalšie látky dodáte telu silnou polievkou, k rýchlejšej regenerácii dospejete i s pomocou vitamínov z ovocia. Naštartujú vás aj energetické nápoje, trocha spánku a od bolesti hlavy pomôže tabletka acylpyrínu. Neškodí vraj ani pohárik piva.

Môžete vyskúšať aj niektorú z ďalších zaručených babských rád, čo sa točí okolo vášho zdravia:

• Trápia ťa nádcha? Zamotaj 2 strúčiky cesnaku do gázy a na pol hodiny ich vlož do nosných dierok.
• Máš upchatý nos? Naparujte si hlavu a dutiny nad zemiakmi, varenými v šupke.
• Bolí ťa v krku? Vaječné žĺtky roztlačte na plátno, prilož na krk a obväzy ho šatkou.
• Chceš sa zbaviť bolesti brucha? Nakvapkajte Alpu na kocku cukru a zjedz ju.
• Spálený prst pri pečení? Rýchlo sa chyť za ušný lalôčik, jedno, za ktorý.
• Horúca polievka ti spálila jazyk? Čo najskôr si na to miesto daj kocku cukru.
• Páli ťa záha? Napi sa vody z čerstvých strúhaných zemiakov.

Náprave zdravotných ťažkostí všetkého druhu sa venuje veľa babských rád. Aj keď sú niektoré z nich skôr úsmevné, rad naopak pomáha aj bez návštevy lekárne. Na jednej strane vám tak odporučí pri nespavosti položiť veľmi studenú mokrú utierku na brucho v oblasti žalúdka, na strane druhej zase seriózne pitie horúceho čaju z rebríčka pri náznakoch migrény.

Niektoré tipy a babské rady pre všeobecné použitie nájdete tiež na sieti Pinterest.

Ľudová múdrosť pomáha snáď pri všetkých odboroch ľudskej činnosti. Doslova na každom kroku sa tak stretávate s babským radami k čomukoľvek. Vďaka všetkým receptom a postupom, predkladaným medzi generáciami, si ušetríte veľa času i trápenia. Vždy si ale zapamätajte, že všetky návody a návrhy na liečenie praktizujete z vlastného rozhodnutia a na vlastné nebezpečenstvo.

Využívate doma postupy a recepty, inšpirované ľudovou múdrosťou? Napíšte do komentára pod článkom, ktorá babská rada je podľa vás tá najlepšia na vianočnú nevoľnosť.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Vydané: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 24x

Hodí sa vinylová podlaha do bytu či domu? Šíri sa o nej veľa mýtov, trebárs že je tvrdá, studená a chôdza po nej hlučná. Je to pravda, či nie? Aké má PVC podlaha skutočné výhody a nevýhody? Prečítajte si ďalší diel Bytových mýtov.

Celý článok
Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Japonské rohože, tatami či futony vám zaistia zdravý spánok. Vyskúšajte exotiku z krajiny vychádzajúceho slnka

Vydané: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 28x

Hľadáte lôžkové vybavenie do svojej novej spálne a nebránite sa východoázijskej exotike? Vašou bránou do pokojného úkrytu pred bláznivým svetom budú futonové matrace, posteľ, či rohože. Japonský štýl = čistota a kontakt s prírodou.

Celý článok
Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 80x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok