Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
279.25
0komentárov

Kŕmite doma malého nezbedníka? 5 tipov na detské jedálenské stoličky domov aj na cesty. Čítajte 10. diel seriálu Babybyt

Doma i na cestách musíte s dieťaťom absolvovať pravidelný jedálenský rituál. Drobčeka ale neudržíte na mieste a skôr ho zaujíma všetko okolo? Kúpte ratolesti originálny kúsok nábytku. Mrknite na 5 tipov na detské stoličky.
Vydané: 06.01.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1264x

Vaše dieťa už dosiahlo vek, kedy ho chcete začať kŕmiť pri bežnom kuchynskom stole? Stolovanie si najlepšie osvojí s detskou jedálenskou stoličkou. Vy si výrazne uľahčíte prácu pri tak populárnom kŕmení, pretože vaše malé neposedné dieťa musí vydržať aspoň chvíľu sedieť. V stoličke s malým pultíkom sa drobec môže aj hrať alebo maľovať v čase, kedy sa vy musíte otáčať okolo sporáka alebo práčky.

Popruhy na stoličke = bezpečie vášho dieťaťa

V polohovateľnej jedálenskej stoličke môžete začať dieťa kŕmiť už v čase, keď ešte samo nesedí. Pre extra živých potomkov sa vám oplatí stolička s popruhmi, aby z nej drobček nevypadol. Vďaka jedálenskej stoličke ale bude sedieť v prirodzenej a zdravej polohe. Nohy dieťaťu oprite o podnožku, aby na nej chodidlá spočívali celou plochou a lýtka so stehnami zvierali uhol 90°. Pravý uhol bude aj medzi sedadlom a operadlom.

Kŕmenie malých detí je vždy dobrodružstvo. S detskou jedálenskou stoličkou to ide ale určite lepšie. Foto: ©Depositphotos.com/DGLimages
Kŕmenie malých detí je vždy dobrodružstvo. S detskou jedálenskou stoličkou to ide ale určite lepšie. Foto: ©Depositphotos.com/DGLimages

Dbajte na bezpečie svojich najmilších. Stolička má mať bočné opierky a tiež medzinožný pás, aby sa dieťa zo stoličky nezosunulo. Pri nákupe vyberajte od preverených a kvalitných výrobcov. Tí svoj produkt tiež správne označujú, čo vám potvrdzuje splnenie požiadaviek príslušných noriem a zaručuje bezpečné užívanie.

Štítok musí obsahovať tieto údaje:

  • Meno alebo značku výrobcu
  • Bezpečnostné upozornenie: "Pozor - nenechávajte dieťa bez dozoru."
  • Odkaz na európsku normu EN 14988
  • Pri stoličke s pásmi aj upozornenie: "Dieťa musí byť riadne pripútané."

Stoličky bývajú úzke a vysoké, preverte si dobre ich stabilitu. Ak skladacie, vyberte si radšej tie s pevnou konštrukciou, každá medzera totiž znamená horšie čistenie. Samozrejmosťou musí byť pevnosť, umývateľnosť a absencia medzier či otvorov, kde si dieťa môže zachytiť prsty. Zaoblené alebo zakryté ostré hrany a rohy ochráni pred zranením, rovnako ako kvalitný a nepoškodený materiál.

Inšpirujte sa návrhmi na netradičné a originálne detské jedálenské stoličky.

Na trhu je široký výber detských jedálenských stoličiek, stačí si vybrať podľa vašich finančných možností a vkusu. Skvele vyzerá napríklad stolička v podobe žirafy, ktorá je tak verná, akoby si len odskočila z Afriky (1). Obdobnú "zvieraciu" tematiku si domov donesiete so stoličkou, ktorá má poťahy v podobe originálneho škvrnitého sfarbenia levej kože (2) .

Malý stolček pred jedálenskou stoličkou ide použiť na čokoľvek. Na maškrtenie, ale aj na hranie. Foto: ©Depositphotos.com/KamilaStarzycka
Malý stolček pred jedálenskou stoličkou ide použiť na čokoľvek. Na maškrtenie, ale aj na hranie. Foto: ©Depositphotos.com/KamilaStarzycka

Nechce sa vám stoličku nakupovať a máte šikovné ruky? Vyrobte si jednoduchú stoličku pre vás aj vášho potomka napríklad zo starej stoličky (3). Svoj výtvor natrite najlepšie matnou farbou latexového typu, aby získal malú patinu starobylosti. Nezabudnite na malý stolček či pultík, kde budete servírovať jedlo, či k neskoršiemu hraniu rozsypete kocky. Chýbať nesmie ani podnožka na chodidlá.

Nechcete jedálenskú stoličku kupovať? Vyrobte si ju sami

Ako fixovacie zariadenie na bežnú jedálenskú stoličku vám výborne poslúži textilné sedadlo, ideálne hlavne pre cestovanie (4). Vyrobte si ho sami podľa jednoduchého návodu na webe. Ľahko ho pribalíte na cesty a drobček vám neskĺzne zo stoličky ani v "dospeláckej" reštaurácii. Vo výpočte nechýba celoplastová stolička, ktorá je ľahká, anatomicky tvarovaná a môžete ju veľmi ľahko udržiavať v čistote (5).

Drevenú rozkladaciu stoličku kúpite za 28 eur, plastovú stoličku už za 15 eur. Pri výbere zvážte nákup rastúcej stoličky, ktorá vydrží od narodenia dieťaťa až po jeho školské roky. Máte málo priestoru? Kúpte za 35 eur textilnú stoličku, ktorú navlečiete na operadlo klasickej stoličky. Prípadne kúpte plastové jedálenské sedadlo alebo podsedák a pripevnite ich k stoličke alebo k stolu.

Podsedák by sa mal vždy prispôsobiť dieťaťu, nie naopak.

Sedadlá a podsedáky si vďaka ich nízkej váhe môžete vziať kamkoľvek so sebou, napríklad na návštevu, na chatu či do reštaurácie. Podsedák pre deti máva hrúbku okolo desať centimetrov, niekedy aj o niečo viac. Nielen že zvýši sedenie a ozdobí stoličku, ale aj zmäkčí pôvodnú tvrdú sedaciu plochu a poskytne tak maximálny komfort sedenia. Podsedák by sa mal vždy prispôsobiť dieťaťu, nie naopak.

Aká detská jedálenská stolička sa vám najlepšie osvedčila? Napíšte do komentára pod článkom, aké máte skúsenosti a poraďte s výberom ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať obývaciu izbu vybavenú podľa najnovších trendov? Zistite, ktorá sedačka je práve v móde

Chcete mať obývaciu izbu vybavenú podľa najnovších trendov? Zistite, ktorá sedačka je práve v móde

Vydané: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 209x

Vyberáte novú sedačku? Zistite, ktoré typy sedacích súprav existujú a kam sa ktorý typ sedačky hodí. Chcete mať navyše obývačku zariadenú podľa posledných trendov? Potom sa pozrite, ktoré farby, štýl a tvary sú u pohoviek v móde.

Celý článok
Infra panely a ohrievače môžu mať aj podobu lampy. Ohrejte sa pod bielou alebo zlatou guľou

Infra panely a ohrievače môžu mať aj podobu lampy. Ohrejte sa pod bielou alebo zlatou guľou

Vydané: 29.11.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 76x

Ak premýšľate o inštalácii účinného a pre alergikov vhodného kúrenia, nezabudnite na infrapanely. Môžu visieť v podobe lustrovej gule nad vašou hlavou, alebo si doma nainštalujete zrkadlo či vykurovací stĺp. Navyše vyzerajú skvele.

Celý článok
Ktoré pranostiky sa spájajú s adventným obdobím? Zistite, či múdrosti predkov platia aj v dnešnej dobe

Ktoré pranostiky sa spájajú s adventným obdobím? Zistite, či múdrosti predkov platia aj v dnešnej dobe

Vydané: 27.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 548x

Chceli by ste vedieť, koľko snehu bude na Vianoce, aká krutá a dlhá bude zima a koľko ovocia sa budúci rok urodí? Pranostiky našich predkov vám napovedia. Čo vlastne pranostika je a ktoré z nich sa spájajú s časom adventu a Vianoc?

Celý článok