Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
549.85
0komentárov

Matrac do detskej postieľky je základom kvalitného spánku. Aký vybrať? Čítajte 12. diel seriálu Babybyt

Vaša rodina má nového člena a zariaďujete mu v postieľke spanie? Detské matrace si zaslúžia starostlivý výber. Najkvalitnejšie sú výrobky z kokosových vlákien, dobre poslúži aj matrac z pamäťovej peny. Postrážte si presné rozmery.
Vydané: 20.01.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1023x

Čakáte bábätko a rozmýšľate nad výberom kvalitného matraca pre jeho pokojný spánok? Ak už máte doma tú správnu postieľku, venujte sa ešte aj dôkladnému nákupu detského matraca. Ten totiž poskytuje dieťaťu dôležitú oporu chrbtice a stabilizuje telíčko počas spánku. Veľmi mäkký a nevhodný povrch matraca môže viesť k rôznym detským alergiám a neskorším zdravotným či pohybovým ťažkostiam.

Kvalitný matrac je základom zdravého detského spánku

Sortiment detských matracov je naozaj široký. Nedelia sa už len na molitanové a pružinové, ale na trhu nájdete najčastejšie kombinácie rôznych materiálov. Pri obmedzení syntetických materiálov ponúkajú výrobcovia kvalitný matrac zo 100 % prírodných kokosových vlákien, ďalším trendom je kombinácia materiálov kokos-molitan-pohánka. Cenové rozpätie matracov je zhruba od 20 do 70 eur.

Matrac Bambino z e-shopu MT-nábytok.sk je vyrobený z kokosových vlákien. Pre dieťa ideálny.
Matrac Bambino z e-shopu MT-nábytok.sk je vyrobený z kokosových vlákien. Pre dieťa ideálny.

Bábätko trávi v prvom roku na matraci väčšinu dňa. Preto sa vám vyplatí o jeho nákupe dobre popremýšľať. Zlý matrac z nevhodného materiálu sa ľahko stane zdrojom roztočov a liaheň mikroorganizmov. Hľadajte "vyvážený" výrobok, teda ani nie príliš tvrdý, ani nie príliš mäkký. Pre malého drobca je dôležitý spánkový komfort, jednoduché dýchanie a v lete minimálne riziko prehriatia.

Ošetrenie kokosových vlákien latexovým mliekom eliminuje alergické reakcie.

Matrac z už spomínaných kokosových vlákien prepletajú výrobcovia do pomerne pevnej dosky. Táto surovina je hypoalergénna, dobre odvádza vlhkosť a bez problémov sa do nej dostáva vzduch. Preto sa v tomto type matraca nedrží vlhkosť. Riziko alergických reakcií tiež eliminuje ošetrenie kokosových vlákien latexovým mliekom. Pohánka má rovnaké fyzikálne vlastnosti, je ale o niečo mäkšia.

Detský sendvičový matrac Maruška z e-shopu MT-nábytok.sk je priedušný a prirodzene tuhý.
Detský sendvičový matrac Maruška z e-shopu MT-nábytok.sk je priedušný a prirodzene tuhý.

Nech už si vyberiete matrac z akéhokoľvek materiálu, vždy sa presvedčte o jeho pevnosti. Len tak bude mať chrbát vášho najmenšieho člena rodiny pevnú oporu pre zdravý vývoj. Kvalitný bavlnený a dosť silný povlak musí dobre odvádzať vlhkosť a pot dieťaťa. Pri možných nočných i denných "nehodách" sa vám bude viac než hodiť povlak snímateľný a teda prateľný.

Deti v postieľke často cestujú, zónovanie matraca u nich preto stráca zmysel

Pre výdatný a zdravý spánok už väčších detí zaistite matrac, ktorý presne vyhovie požiadavkám ich tela a telesnej konštrukcie. Známe "zónovanie" z matracov pre dospelých stráca u detí zmysel. V noci sa totiž často na lôžku sťahujú do rôznych polôh či majú nepokojné spanie. Ideálne sú preto pre väčšie deti matrace so strednou a vyššou tuhosťou pre kvalitnú a pevnú oporu chrbtice.

PUR penový detský matrac Jenda z e-shopu MT-nábytok.sk zaistí bábätkám pokojné a zdravé spanie.
PUR penový detský matrac Jenda z e-shopu MT-nábytok.sk zaistí bábätkám pokojné a zdravé spanie.

Ako spoznáte správnu veľkosť matraca? Ak strčíte do priestoru medzi postieľkou a detským matracom dva prsty, je matrac malý. Vnútorný priestor detskej postieľky čo najstarostlivejšie zmerajte. Kupujte výrobky s riadnym označením, mrknite aj na certifikáty kvality. Vaším cieľom je tvrdý až stredne tvrdý matrac tuhej konštrukcie. Vyhnite sa tiež chemickému lepeniu, malé dieťa rado všetko skúša.

Pri výbere detského matraca nezabudnite na:

  • Dostatočnú tvrdosť - pri príliš mäkkom matraci môže mať dieťa problémy s dýchaním
  • Dobrú priedušnosť - zabránite tým vzniku vlhkosti a zdraviu škodlivých plesní
  • Dostatočnú hrúbku - detský matrac sa nesmie preležať alebo sa v niektorých častiach ohýbať
  • Teplotnú reguláciu - matrac sa nemá prehrievať alebo sálať teplo
  • Poškodenie matraca - skontrolujte si, či matrac nezapácha, nevlhne a nelúpe sa

V obchodoch sa stretnete s rôznymi typmi matracov pre deti, rovnako ako pre dospelákov. Polyuretánové výrobky sú pevné, ľahké a majú aj tvrdšie jadro. Vďaka nemu bude bábätku počas spánku správne pracovať chrbtové svalstvo. Výrazne sa znižuje aj riziko takzvaného syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. Medzi najkvalitnejšie matrace do postieľky patria tie z kokosového vlákna alebo latexovej peny.

Kokosové vlákna v matraci Maruška natur z e-shopu MT-nábytok.sk zaručujú dobré odvetrávanie.
Kokosové vlákna v matraci Maruška natur z e-shopu MT-nábytok.sk zaručujú dobré odvetrávanie.

Mamičky i oteckovia sa v internetových diskusiách problematike detských matracov veľa venujú. "My sme do matraca trochu investovali, bol trošku drahší, ale zato vraj najlepší. Je to sendvič latex, kokos, latex a je to to najvzdušnejšie, čo sa dá kúpiť," píše čitateľka s prezývkou Zlatka. "Nie je ani tvrdý, ani mäkký, je skrátka akurát. My sami máme latexové matrace, takže viem, ako dobre sa mi spí."

Tatko s prezývkou Hugoš plánuje: "My budeme mať zo začiatku bábo v košíku na páperovom vankúši asi mesiac. Do postieľky sme potom kúpili kokos plus molitan. Niekde som čítal, že bábätku chvíľu trvá, než si narovná chrbátik, takže plače, keď je položené na rovný tvrdý matrac." Preto podľa neho spočiatku ten vankúš. "Inak kokosový matrac je údajne najzdravší," dodáva Hugoš.

Bezpečnosť predovšetkým, medzi matracom a postieľkou nesmú byť žiadne veľké medzery.

Pri detských postieľkach pre dojčatá nezabudnite na bezpečnosť. Pokiaľ máte doma pripravenú postieľku, zistite si najskôr presné rozmery matraca. Musí totiž do postieľky perfektne zapadnúť. Ak by matrac bol v porovnaní s postieľkou menší, môže dieťaťu do medzery zapadnúť ručička či nožička. V medzerách by ste potom zbytočne často hľadali aj cumlík alebo hračky.

Zaobstarali ste svojmu bábätku nový matrac do postieľky? Napíšte do komentára pod článkom, aký je podľa vášho názoru najvhodnejší a poraďte ostatným čitateľom.

Úvodné foto: ©Depositphotos.com/anatols

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Šetrite svoj čas a venujte ho svojim koníčkom. Virtuálna asistentka vybaví všetko dôležité zariaďovanie za vás

Šetrite svoj čas a venujte ho svojim koníčkom. Virtuálna asistentka vybaví všetko dôležité zariaďovanie za vás

Vydané: 09.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 24x

Máte málo času? Najmite si služby virtuálnej asistentky či asistenta. Zoženú vám remeselníkov, upratovačku, zaistia nákupy aj stráženie či naplánujú dovolenku. Dokážu zariadiť takmer čokoľvek. Ako taká služba funguje a koľko stojí?

Celý článok
Zelené ihličie vás tento rok neláka? Mrknite na 8 nápadov, ako vyrobiť originálny vianočný stromček

Zelené ihličie vás tento rok neláka? Mrknite na 8 nápadov, ako vyrobiť originálny vianočný stromček

Vydané: 08.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 78x

Máte alergiu na ihličie, alebo ste prísni ochrancovia prírody a odrezaný stromček je pre vás tabu? Sekundový manžel poradí 8 nápadov, ako si vyrobiť originálny vianočný stromček z rôznych materiálov. Umelé stromčeky nechajte iným.

Celý článok
Veselé Vianoce: 5 darčekových tipov pre vašich blízkych na menšie kúsky nábytku

Veselé Vianoce: 5 darčekových tipov pre vašich blízkych na menšie kúsky nábytku

Vydané: 07.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 619x

Vianoce sa blížia a nápady na darčeky sú vzácny tovar. Dávať blízkym kuchynskú linku pod stromček asi nebudete, ale vhod môže prísť 5 tipov na menšie nábytkové kusy. Trebárs práve oni vašim blízkym chýbajú. Vyberte im pekné kúsky.

Celý článok