0komentárov

Matrac do detskej postieľky je základom kvalitného spánku. Aký vybrať? Čítajte 12. diel seriálu Babybyt

Vaša rodina má nového člena a zariaďujete mu v postieľke spanie? Detské matrace si zaslúžia starostlivý výber. Najkvalitnejšie sú výrobky z kokosových vlákien, dobre poslúži aj matrac z pamäťovej peny. Postrážte si presné rozmery.
Vydané: 20.01.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1408x

Čakáte bábätko a rozmýšľate nad výberom kvalitného matraca pre jeho pokojný spánok? Ak už máte doma tú správnu postieľku, venujte sa ešte aj dôkladnému nákupu detského matraca. Ten totiž poskytuje dieťaťu dôležitú oporu chrbtice a stabilizuje telíčko počas spánku. Veľmi mäkký a nevhodný povrch matraca môže viesť k rôznym detským alergiám a neskorším zdravotným či pohybovým ťažkostiam.

Kvalitný matrac je základom zdravého detského spánku

Sortiment detských matracov je naozaj široký. Nedelia sa už len na molitanové a pružinové, ale na trhu nájdete najčastejšie kombinácie rôznych materiálov. Pri obmedzení syntetických materiálov ponúkajú výrobcovia kvalitný matrac zo 100 % prírodných kokosových vlákien, ďalším trendom je kombinácia materiálov kokos-molitan-pohánka. Cenové rozpätie matracov je zhruba od 20 do 70 eur.

Matrac Bambino z e-shopu MT-nábytok.sk je vyrobený z kokosových vlákien. Pre dieťa ideálny.
Matrac Bambino z e-shopu MT-nábytok.sk je vyrobený z kokosových vlákien. Pre dieťa ideálny.

Bábätko trávi v prvom roku na matraci väčšinu dňa. Preto sa vám vyplatí o jeho nákupe dobre popremýšľať. Zlý matrac z nevhodného materiálu sa ľahko stane zdrojom roztočov a liaheň mikroorganizmov. Hľadajte "vyvážený" výrobok, teda ani nie príliš tvrdý, ani nie príliš mäkký. Pre malého drobca je dôležitý spánkový komfort, jednoduché dýchanie a v lete minimálne riziko prehriatia.

Ošetrenie kokosových vlákien latexovým mliekom eliminuje alergické reakcie.

Matrac z už spomínaných kokosových vlákien prepletajú výrobcovia do pomerne pevnej dosky. Táto surovina je hypoalergénna, dobre odvádza vlhkosť a bez problémov sa do nej dostáva vzduch. Preto sa v tomto type matraca nedrží vlhkosť. Riziko alergických reakcií tiež eliminuje ošetrenie kokosových vlákien latexovým mliekom. Pohánka má rovnaké fyzikálne vlastnosti, je ale o niečo mäkšia.

Detský sendvičový matrac Maruška z e-shopu MT-nábytok.sk je priedušný a prirodzene tuhý.
Detský sendvičový matrac Maruška z e-shopu MT-nábytok.sk je priedušný a prirodzene tuhý.

Nech už si vyberiete matrac z akéhokoľvek materiálu, vždy sa presvedčte o jeho pevnosti. Len tak bude mať chrbát vášho najmenšieho člena rodiny pevnú oporu pre zdravý vývoj. Kvalitný bavlnený a dosť silný povlak musí dobre odvádzať vlhkosť a pot dieťaťa. Pri možných nočných i denných "nehodách" sa vám bude viac než hodiť povlak snímateľný a teda prateľný.

Deti v postieľke často cestujú, zónovanie matraca u nich preto stráca zmysel

Pre výdatný a zdravý spánok už väčších detí zaistite matrac, ktorý presne vyhovie požiadavkám ich tela a telesnej konštrukcie. Známe "zónovanie" z matracov pre dospelých stráca u detí zmysel. V noci sa totiž často na lôžku sťahujú do rôznych polôh či majú nepokojné spanie. Ideálne sú preto pre väčšie deti matrace so strednou a vyššou tuhosťou pre kvalitnú a pevnú oporu chrbtice.

PUR penový detský matrac Jenda z e-shopu MT-nábytok.sk zaistí bábätkám pokojné a zdravé spanie.
PUR penový detský matrac Jenda z e-shopu MT-nábytok.sk zaistí bábätkám pokojné a zdravé spanie.

Ako spoznáte správnu veľkosť matraca? Ak strčíte do priestoru medzi postieľkou a detským matracom dva prsty, je matrac malý. Vnútorný priestor detskej postieľky čo najstarostlivejšie zmerajte. Kupujte výrobky s riadnym označením, mrknite aj na certifikáty kvality. Vaším cieľom je tvrdý až stredne tvrdý matrac tuhej konštrukcie. Vyhnite sa tiež chemickému lepeniu, malé dieťa rado všetko skúša.

Pri výbere detského matraca nezabudnite na:

  • Dostatočnú tvrdosť - pri príliš mäkkom matraci môže mať dieťa problémy s dýchaním
  • Dobrú priedušnosť - zabránite tým vzniku vlhkosti a zdraviu škodlivých plesní
  • Dostatočnú hrúbku - detský matrac sa nesmie preležať alebo sa v niektorých častiach ohýbať
  • Teplotnú reguláciu - matrac sa nemá prehrievať alebo sálať teplo
  • Poškodenie matraca - skontrolujte si, či matrac nezapácha, nevlhne a nelúpe sa

V obchodoch sa stretnete s rôznymi typmi matracov pre deti, rovnako ako pre dospelákov. Polyuretánové výrobky sú pevné, ľahké a majú aj tvrdšie jadro. Vďaka nemu bude bábätku počas spánku správne pracovať chrbtové svalstvo. Výrazne sa znižuje aj riziko takzvaného syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. Medzi najkvalitnejšie matrace do postieľky patria tie z kokosového vlákna alebo latexovej peny.

Kokosové vlákna v matraci Maruška natur z e-shopu MT-nábytok.sk zaručujú dobré odvetrávanie.
Kokosové vlákna v matraci Maruška natur z e-shopu MT-nábytok.sk zaručujú dobré odvetrávanie.

Mamičky i oteckovia sa v internetových diskusiách problematike detských matracov veľa venujú. "My sme do matraca trochu investovali, bol trošku drahší, ale zato vraj najlepší. Je to sendvič latex, kokos, latex a je to to najvzdušnejšie, čo sa dá kúpiť," píše čitateľka s prezývkou Zlatka. "Nie je ani tvrdý, ani mäkký, je skrátka akurát. My sami máme latexové matrace, takže viem, ako dobre sa mi spí."

Tatko s prezývkou Hugoš plánuje: "My budeme mať zo začiatku bábo v košíku na páperovom vankúši asi mesiac. Do postieľky sme potom kúpili kokos plus molitan. Niekde som čítal, že bábätku chvíľu trvá, než si narovná chrbátik, takže plače, keď je položené na rovný tvrdý matrac." Preto podľa neho spočiatku ten vankúš. "Inak kokosový matrac je údajne najzdravší," dodáva Hugoš.

Bezpečnosť predovšetkým, medzi matracom a postieľkou nesmú byť žiadne veľké medzery.

Pri detských postieľkach pre dojčatá nezabudnite na bezpečnosť. Pokiaľ máte doma pripravenú postieľku, zistite si najskôr presné rozmery matraca. Musí totiž do postieľky perfektne zapadnúť. Ak by matrac bol v porovnaní s postieľkou menší, môže dieťaťu do medzery zapadnúť ručička či nožička. V medzerách by ste potom zbytočne často hľadali aj cumlík alebo hračky.

Zaobstarali ste svojmu bábätku nový matrac do postieľky? Napíšte do komentára pod článkom, aký je podľa vášho názoru najvhodnejší a poraďte ostatným čitateľom.

Úvodné foto: ©Depositphotos.com/anatols

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 28x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 20x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 48x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok