PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Krátky prievan zbavuje nežiaducej vlhkosti. Ako v zime správne vetrať? Pravidelne a intenzívne

Vetranie a výmena vzduchu v byte je nutná pre optimálnu vnútornú klímu. V zime vetrajte intenzívne, krátko a 2x až 3x denne. Prečítate si 6 základných rád, ako na to. Znížite vlhkosť, zaženiete plesne a miestnosť nevymrzne.
Vydané: 10.02.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1072x

Aktuálne vonkajšej teploty síce nie sú hlboko pod bodom mrazu, ale rovnako rozmýšľate, či doma otvoríte okno. Viete správne vyvetrať? Je to nevyhnutné, pretože každý človek podľa štatistík vydýcha a vypotí do vzduchu až tri litre vody denne. Z toho pol až jeden liter počas spánku. Častou výmenou vzduchu sa snažte udržať optimálnu vlhkosť v byte približne na 45 % a teplotu na 20 - 21 °C. Vyhnete sa tak výskytu plesní a súčasne vás nebude z príliš suchého vzduchu bolieť hlava.

Vetranie musí byť krátke, intenzívne, do 6 minút. Znížite vlhkosť, ušetríte teplo. Foto: ©Depositphotos.com/paulprescott
Vetranie musí byť krátke, intenzívne, do 6 minút. Znížite vlhkosť, ušetríte teplo. Foto: ©Depositphotos.com/paulprescott

Problémy s nedostatkom čerstvého vzduchu vás môžu potrápiť najmä po kompletných výmenách starých drevených okien za tesné plastové. Problémy vám pôsobí vyššia koncentrácia oxidu uhličitého. Ste unavení, máte problémy so sústredením, pália vás oči a bolí hlava? Na vine je CO2, ktorého množstvo prevýšilo odporúčanú úroveň.

Vetrajte dvakrát až trikrát denne, intenzívne a krátko

Správny postup pri vetraní bytu a domu vám pre zmenu neprevetrá peňaženku. V zime tak usporíte množstvo tepelnej energie, ktorá by inak zbytočne prúdila von. Odborníci preto radia vetrať krátko, dvakrát až trikrát denne, ale o to intenzívnejšie. Prispôsobte sa teplotám vonku, v zime prievan nechajte 5 až 10 minút., Na jar a na jeseň zhruba trikrát dlhšie.

Predovšetkým v zime nenechávajte otvorené okno do vetracej polohy po celý deň, keď ste v práci. Nielen že by ste tak mohli pozvať do bytu rôznych zlodejov, ale vychladnutú miestnosť budete po návrate domov neúmerne dlho vykurovať. Vaša vetranie je dostatočne účinné, ak sa vám podarí vyrovnať teplotu a vlhkosť vzduchu vnútri miestnosti s teplotou vonkajšou.

Nie všade v byte vetrajte rovnako. Spálňu zbavte vydýchaného vzduchu hneď ráno, rovnako tak detskú izbu. Častejšiu ventiláciu zaistite aj v kúpeľni a kuchyni. V týchto miestnostiach je kvôli vareniu, praniu a sušeniu bielizne vyššia vlhkosť vzduchu a množstvo výparov. Ochráni vás to pred možným výskytom plesní a doma budete mať optimálnu vnútornú klímu.

Znížte vlhkosť v byte - obmedzte vnútri sušenie mokrej bielizne Plesne, pre ktoré je životne dôležitá vlhkosť, sú jednou z príčin nepríjemných alergií. Vyhnite sa im tak, že obmedzíte sušenie mokrej bielizne a iných vecí vnútri bytu. Používajte radšej sušiareň alebo balkón. Pri sprchovaní a kúpaní tiež zatvárajte dvere do kúpeľne, kde po kúpeli vyvetrajte, utrite podlahu i steny. Pri varení znižujte vlhkosť používaním pokrievok na hrnce či panvice a zapnite digestor.

Máte doma zarosené okná alebo plesnivé škvrny za nábytkom? Odstavte nábytok od stien asi na 5 cm, v miestnosti dôkladne vyvetrajte a škvrny zlikvidujte, najčastejšie špeciálnym prípravkom Savo. Potom skontrolujte, či sa teplý vzduch môže od vykurovacieho telesa dostať k okenným sklám, prípadne tejto cirkulácii uvoľnite cestu. Vytiahnite v obývačke žalúzie, rozhrňte záclony a závesy a prípadne mierne prikúrte asi o jeden až dva stupne Celzia.

Uvoľnite cestu teplému vzduchu od kúrenia k okenným sklám, nebudú sa rosiť.

Správne vetráte jedine pri plne otvorenom okne. Ventilačky alebo pootvorené okno používajte až pri teplotách nad plus 5 °C a takzvanú mikroventiláciu radšej pri mrazoch vynechajte. Mohli by ste si totiž poškodiť kovanie, ktoré namrzne pri priechode vlhkého vzduchu. Rýchly prievan zaistíte aj otvorením protiľahlých okien a dverí do krížového vetrania.

Pri varení v kuchyni nezabúdajte zapínať digestor. Stiahnete vlhkosť v celom byte. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici
Pri varení v kuchyni nezabúdajte zapínať digestor. Stiahnete vlhkosť v celom byte. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici

Takzvané pasívne alebo inteligentné domy využívajú riadené vetranie s rekuperáciou. Je to špičková, aj keď výrazne drahšia technológie. Princípom je odvod vydýchaného vzduchu, ktorý odovzdáva teplo v špeciálnom výmenníku čerstvému ​​vzduchu zvonka. Ak je tento systém pre vás príliš drahý, vytvorte si doma zdravú klímu dodržiavaním šiestich základných rád:

  • Hneď ako vstanete, otvorte dokorán okná v spálni.
  • Vetrajte krátko a intenzívne.
  • Nenechávajte po celý deň pootvorené ventilačky, prichádzate zbytočne o peniaze.
  • Správne vetranie v zime je intenzívne a netrvá viac ako 6 minút.
  • Vetrajte častejšie na začiatku vykurovacej sezóny.
  • Častým vetraním v kúpeľni a v kuchyni sa bráňte kondenzácii pár a následne plesniam.
  • Pred spaním vyvetrajte intenzívne spálňu.

Ak nepracujete v poľnohospodárstve alebo na stavbách, trávite väčšinu času v budovách a uzavretých priestoroch. Ľudské telo ale potrebuje k svojmu bezproblémovému fungovaniu čerstvý vzduch. Preto je správne vetranie naozaj dôležité. Vyhnete sa nielen problémom s vlhkosťou, ušetríte za kúrenie a v byte sa vám bude žiť zdravo a príjemne.

Vetráte doma často a správnym spôsobom? Napíšte do komentára pod článkom, čo sa vám najlepšie osvedčilo, a podeľte sa o skúsenosti s ostatnými čitateľmi.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 50x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 111x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 104x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok