0komentárov

Chcete rýchlo predať byt či dom? Využite služby homestagera a odlíšte svoju ponuku od ostatných

Predávate už pol roka byt či dom, ale ani služby realitnej kancelárie nepomohli k tomu, aby ho niekto kúpil? Pozvite si homestagera. Aké služby vám poskytne a v čom vám môže pomôcť? Ako ho vybrať a koľko stojí? Čítajte ďalej.
Vydané: 12.02.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 800x

Bytový dizajnér a architekt vám dokáže pripraviť praktický návrh interiéru a krásne vizualizácie podľa vašich požiadaviek. Má za úlohu zútulniť domov tak, aby sa vám v ňom dobre žilo. Homestager je skôr marketingový expert, ktorého využijete pri predaji alebo prenájme domu či bytu. Nemá meniť vzhľad nehnuteľnosti, ale predovšetkým vaše myslenie. Pomôže vám zistiť, ako kupca emočne zasiahnuť a ako sa odlíšiť od konkurencie, vďaka čomu sa vám podarí nehnuteľnosť predať či prenajať oveľa rýchlejšie.

Veľakrát je lepšie byt či dom pred predajom nerekonštruovať, pretože ľudia si nové bývanie radi zariaďujú po svojom. Nehnuteľnosť tak stačí len "vyšperkovať", aby vynikli jej klady.

Hlavným cieľom home stagingu je zdôrazniť priestor a odosobniť a neutralizovať nehnuteľnosť. Z interiéru musíte odstrániť osobné predmety, prebytočné a nehodiace sa dekorácie aj nábytok. Pôvodné vybavenie totiž môže znížiť predajnosť nehnuteľnosti. Home stager vám pomôže zmeniť pohľad na celý obchod a pretvoriť interiér k obrazu potencionálneho kupca. Pripraví byt tak, aby bol na trhu atraktívny, lákavý, žiadaný a niečím zaujímavý.

Homestager vám pomôže pri predaji aj prenájme bytu či domu. Foto: ©Depositphotos.com/Feverpitch
Homestager vám pomôže pri predaji aj prenájme bytu či domu. Foto: ©Depositphotos.com/Feverpitch

Ako homestager pracuje

Homestager nemaskuje ani nemení skutočný stav objektu vrátane rozlohy, svetlosti či použitých stavebných prvkov, technológií a materiálov. Nepridáva metre štvorcové, ani nevymieňa vo Photoshope obklady v kúpeľni. Iba predstavuje nehnuteľnosť v čo najviac fotogenickej, priateľskej a príjemnej podobe. Odnesie napríklad starú komodu a postaví namiesto nej krásnu lampu, vymení sedačku v obývačke, posunie zrkadlo a kreslo na vhodnejšie miesto či pridá nejakú tú dekoráciu alebo kvetinu.

Pripravte sa na zhruba dvojhodinovú konzultáciu, kedy s vami home stager prejde všetky miestnosti nehnuteľnosti a vysvetlí vám, čo, kde a ako upraviť a aké zmeny budú mať najväčší vplyv na potencionálneho kupca za minimum nákladov. Jeho snahou je, aby vynikla predovšetkým funkčnosť bytu. Navrhnuté zmeny vykoná buď priamo homestager, alebo vy sami podľa jeho návrhov. Záleží na stave nehnuteľnosti, ale aj na tom, koľko chcete do homestaging investovať peňazí a času.

Čo má homestager vedieť a koľko stojí?

Homestager musí mať cit pre farby, vyváženosť priestoru i dekorácie. Mal by mať vlastný sklad dekorácií, drobného nábytku a ďalších nevyhnutností pre zariadenia a aranžmány nehnuteľnosti. Mal by vedieť zariadiť vysťahovanie nehnuteľnosti, zabezpečiť maľovanie a drobné opravy, zapožičať nábytok a realizovať profesionálne fotenie alebo videoprezentáciu.

Finančné náklady na zabezpečenie home stagingu sa pohybujú rádovo v niekoľkých stovkách eur. Kompletný homestaging bytu s veľkosťou do 70 m2 vrátane zapožičania mobiliáru a profesionálneho fotenia stojí v prepočte cca 250 eur. To je len zlomok finálnej ceny a suma, ktorá sa vďaka dosiahnutému efektu oplatí. Využitie homestaging totiž môže značne skrátiť dobu predaja nehnuteľnosti.

Ako nachystať byt na predaj

Lepšie sa predáva vhodne zaplnená nehnuteľnosť. Prázdne priestory sú studené a neútulné. Nenavádzajú žiadne pocity a neskúsený záujemca si nedokáže predstaviť, ako ho dispozične usporiadať a aký nábytok bude môcť použiť. Nábytok sa stane meradlom, podľa ktorého sa môže zorientovať. V nevybavenom priestore navyše viac vyniknú aj drobné chyby nehnuteľnosti.

Ak v nehnuteľnosti v čase predaja stále bývate, dohodnite sa s realitným maklérom na určitých časoch prehliadok a na stanovenú dobu pripravte byt podľa odporúčaní home stagera.

Byt by mal byť čisto vymaľovaný a farebne neutralizovaný, použite predovšetkým svetlé tóny. Schovajte osobné predmety a zvoľte vhodné doplnky, ktoré evokujú pocit útulného domova. Interiér dekorujte čerstvými, vhodne rezanými alebo v nádobe umiestnenými kvetmi a čerstvým ovocím. Najväčšiu pozornosť venujte vstupu do bytu či domu, pretože je to to prvé, čo záujemci uvidia.

Pamätajte na zásadu, že menej niekedy znamená viac, a to platí hlavne pre osadenie priestoru jednotlivými kusmi nábytku. Pred prehliadkou zaistite, aby bol priestor dobre vyvetraný a prirodzene prevoňaný napríklad vôňou kávy alebo pečiva. Tiež nastavte komfortnú teplotu. Veľkú pozornosť venujte fotodokumentácii. Veľakrát je najlepšie využiť služby profesionálneho fotografa.

Využili ste pri predaji domu či bytu služieb homestagera? Podeľte sa s ostatnými čitateľmi o svoje skúsenosti v komentári pod článkom.

Prečítajte si ďalšie diely seriálu Služby pre byt:

1) Zariaďujete nový byt či dom a neviete si rady? Poraďte sa s bytovým dizajnérom alebo architektom

2) Máte postavené či zrekonštruované aj zariadené, ale stále to nie je ono? Nechajte si poradiť od bytového dekoratéra

3) Prehýba sa vám strop? Objavila sa na stene prasklina? Zavolajte statikovi. Kedy by ste mali využiť jeho služby?

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Čo s deťmi, keď sa vonku ženia všetci čerti? 12 tipov na zimné detské hry

Čo s deťmi, keď sa vonku ženia všetci čerti? 12 tipov na zimné detské hry

Vydané: 15.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 21x

Zimné obdobie je dlhé, vonku býva nevľúdne počasie a čoskoro tma. "A čo deti, majú sa kde hrať?" Ako sa s deťmi najlepšie zabavíte? Vyskúšajte niektorý z 12 tipov na detské hry a spoločnú zábavu, keď je vonku zlé počasie.

Celý článok
Pozvite domov budúcnosť. Kúpte si virtuálnu asistentku s UI a urobte z nej základ svojej chytrej domácnosti

Pozvite domov budúcnosť. Kúpte si virtuálnu asistentku s UI a urobte z nej základ svojej chytrej domácnosti

Vydané: 14.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 36x

Hlasom môžete ovládať mobil, ale aj prvky chytrej domácnosti - svetlá, kúrenie či rolety. Stačí si zaobstarať virtuálnu asistentku alebo domáceho robota s umelou inteligenciou. Čo všetko dokážu, kde ich zoženiete a koľko stoja?

Celý článok
Máte doma niekoľko starých sudov na víno či pivo? Vyrobte z nich originálny nábytok a doplnky do bytu

Máte doma niekoľko starých sudov na víno či pivo? Vyrobte z nich originálny nábytok a doplnky do bytu

Vydané: 13.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 70x

Niekto sa v sude kúpe, iný saunuje, ďalší v ňom aj býva. Našli ste doma len menšie sudy na pivo či víno a páči sa vám ich patina? Vyrobte z nich nábytok a doplnky do bytu. Kde staré drevené sudy zohnať a koľko stoja?

Celý článok