0komentárov

Tiež stále niekde hľadáte kľúče? Urobte pre ne špeciálne miesto v predsieni a majte neustály prehľad o ich lokácii

Vybiehate z domu a máte pocit, že vám niečo chýba? Takže kontrola. Mobil je vo vrecku, okuliare na očiach, kľúče... Kľúče! Kde sú? Stále ich hľadáte? Urobte im miesto v predsieni a už sa vám nestane, že by ste ich museli hľadať.
Vydané: 12.02.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1673x

Kľúče, mobil, okuliare sú základná výbava, bez ktorej väčšina ľudí málokedy odchádza ráno z domu. A tiež sú to jedny z najhľadanejších vecí v byte. Mobil nájdete ľahko, ak máte k dispozícii druhý prístroj, ktorým sa môžete prezvoniť (nesmiete však mať vypnuté zvonenie), okuliare väčšinou nájdete na hlave. Ako sa ale vyvarovať neustálemu hľadaniu kľúčov po celom byte?

Zapískajte na kľúče ako na psa

Môžete si zaobstarať prívesok, ktorý reaguje na tlieskanie alebo pískanie. Stojí okolo 2 eur. Keď už budete bezradní, stačí zapískať a prívesok začne pípať, prípadne i blikať. Nevýhodou je, že prívesok často začne pískať, aj keď nechcete. Stačí mu k tomu kdejaký zvuk. A keď už potrebujete kľúče nájsť, tak zase nefunguje. Veľakrát je spoľahlivejší lokátor, ktorý sa skladá z vyhľadávacieho čipu vo forme prívesku na kľúče a ovládača (napríklad v podobe kreditnej karty).

Keď budete hľadať kľúče stačí stlačiť tlačidlo pre vyhľadávanie, ovládač vyšle vysokofrekvenčný zvukový signál, a ak je vyhľadávací čip v dosahu, odpovie hlasným zvukovým signálom a výrazným blikaním. Taký lokátor už stojí zhruba 15 eur a viac, nestane sa vám však, že by prívesok pípal pri každom hlasnejšom zvuku. Cena sa líši dosahom signálu a dizajnom.

Keď nemôžete nájsť kľúče, pomôže vám lokátor. Foto: hadex.cz
Keď nemôžete nájsť kľúče, pomôže vám lokátor. Foto: hadex.cz

Šup s kľúčmi do misky

Pri lokátoroch sa musíte spoliehať na to, že práve budú fungovať alebo že nestratíte ovládač. Jednoduchšie je tak nachystať v predsieni miesto, kam budete kľúče vždy pri príchode domov ukladať. Naučte to seba, manžela aj deti a už sa vám nestane, že by vás pri vybiehaní z domu na poslednú chvíľu zastavilo hľadanie kľúčov.

Keď máte v predsieni poličku, stolík alebo komodu, je to jednoduché. Postavte na ne tácku, krabičku alebo misku a do nej kľúče hoďte. Niektoré misky sú rozdelené na niekoľko častí, takže do nich okrem kľúčov uložíte napríklad aj mince a iné drobnosti. Keď máte veľa kľúčov, stáva sa tento spôsob nepraktickým a neprehľadným. Menej používané kľúče môžete ukryť do zásuvky stola alebo komody. Špeciálnu misku kúpite už za cenu okolo 4 eur, môžete ale použiť akúkoľvek nádobu, ktorú nájdete doma.

Miska na kľúče môže vyzerať všelijako, napríklad ako žaba. Foto: ©Depositphotos.com/alexandkz
Miska na kľúče môže vyzerať všelijako, napríklad ako žaba. Foto: ©Depositphotos.com/alexandkz

Zaveste ich vyššie

Alebo jednoducho na stenu. Do malých predsiení, kde nie je miesta nazvyš, je vhodnejšie miesto misky použiť držiak alebo háčiky na stene. Existuje ich celá kopa, sú určené na rôzne množstvo kľúčov a mávajú rôzny dizajn. Môžete využiť nenápadné obyčajné háčiky, ale aj výrazné dizajnové kúsky. Tie sú však väčšinou určené len na pár drobných zväzkov kľúčov. Závesné držiaky môžu mať aj malú poličku na odloženie drobností, trebárs okuliarov. Vešiak na kľúče zoženiete už za 2,5 eura.

Ak máte kľúčov veľa alebo nosíte naozaj ťažký zväzok, je lepšie na stenu zavesiť skrinku na kľúče. Vnútri býva veľa háčikov, takže sa vám ich sem vojde naozaj veľa. Háčiky môžete doplniť o menovky, takže kľúče budete mať uložené prehľadne a vždy budete vedieť, ktorý je od akého zámku. Výhodou skriniek je aj to, že sú kľúče schované, takže predsieň pôsobí upratanejšie. Skrinka máva klasické dvierka, niekedy časť s kľúčmi vysúvate z boku skrinky. Skrinku na kľúče zoženiete už za 6 eur.

Vyrobte si vlastný držiak na kľúče

Háčiky môžete navŕtať priamo do steny. Počítajte však s tým, že pri každodennom vešaní kľúčov dostane stena zabrať. Ľahko sa zašpiní a časom sa aj odrie. Preto je lepšie navŕtať háčiky do podkladovej dosky (môže byť prakticky z čohokoľvek, pokojne aj zo starej palety). Dosku s háčikmi potom ku stene pripevníte pomocou skrutiek a hmoždiniek.

Menej tradičný vešiak na kľúče vyrobíte aj zo starého rámu obrazu alebo suchého konára. Stačí k rámu či vetve pripevniť háčiky a máte hotovo. Pri výrobe vešiaka môžete využiť veľa materiálov, napríklad suchý zips alebo časti bábik (to je už pre skutočných labužníkov). Alebo použite stavebnicu lego. Väčší dielik prevŕtajte k stene a v menšom dieliku vytvorte otvor, cez ktorý ho navlečiete na krúžok na kľúče.

Kam odkladáte kľúče vy? Podeľte sa o svoj tip s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 28x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 20x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 48x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok