PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušníte kúrenie. V 3. diele seriálu Sekundový manžel zistíte ako na to

Zavzdušnené kúrenie a tým pádom studený radiátor je jedna z ťažkostí vykurovacej sezóny. Ako sa zbavíte vzduchu z vykurovacej sústavy? Odvzdušňovanie kúrenia je jednoduchý proces. Prečítajte si 3. diel seriálu Sekundový manžel.
Vydané: 18.02.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 4647x

Nevyhnutnou a nutnou súčasťou starostlivosti o vykurovaciu sústavu vo vašom byte je pravidelné odvzdušňovanie radiátorov. Bez tohto kroku postupne strácajú svoju funkciu a hrejú len "na pol plynu" alebo vôbec. Pre vyháňanie vzduchu z kúrenia je síce najlepšie obdobie pred zahájením vykurovacej sezóny, ale môžete ho robiť kedykoľvek v prípade potreby. Najmenej ale po 3 mesiacoch a po každom dopúšťaní vody.

Kúrenie odvzdušňujte asi po 3 mesiacoch a po každom dopúšťaní vody do systému.

Ako sa vám kúrenie zavzdušní? Spravidla pri napúšťaní vody do rúrok sa do rozvodov a do radiátorov dostáva s vodou tiež vzduch. Chyba ale môže byť aj na strane čerpadla či zvarov rúr, ktoré zle tesnia. Vzduchové bubliny potom vo vykurovacom systéme bránia požadovanému výkonu. Nielen, že kvôli tomu nedosiahnete teplotný komfort, ale navyše ešte miniete za vykurovanie o dosť viac peňazí.

Tepelnú pohodu v zime zabezpečia všetkým domácim len odvzdušnené radiátory. Foto: ©Depositphotos.com/erikzunec
Tepelnú pohodu v zime zabezpečia všetkým domácim len odvzdušnené radiátory. Foto: ©Depositphotos.com/erikzunec

Zavzdušnenie vykurovacieho systému spoznáte jednoducho podľa toho, že nekúri, ani keď ho otvoríte na plný výkon. Časť radiátorov je v tomto prípade hore teplá a dolná časť studená. Vnútri kúrenia navyše môžete počuť bublanie. Ako kúrenie odvzdušníme? Jednoduchým postupom, aj keď sa ani odborníci nezhodujú, či pracovať s otvoreným alebo zatvoreným termo ventilom. Môžete využiť obe varianty.

Odvzdušnenie radiátorov zdvihne ich výkon a vy ušetríte za kúrenie

Najskôr skontrolujte tlak vody vo vykurovacej sústave. Doplňte vodu, kým tlak v sústave neprekročí zhruba o 50 % predpísaný prevádzkový tlak. Odvzdušňovacie ventily nájdete pri modernejších typoch radiátorov hore a na boku. Začnite s najnižšie položenými ohrievačmi a postupujte na poschodie. V bytovom dome sa musíte navyše dohovoriť so všetkými susedmi, aby ste prácu vykonávali postupne všetci.

Pripravte si vedro na vytekajúcu vodu, handru, a ak máte doma starší typ radiátorov, aj sitko kliešte či skrutkovač. Povoľte v hornej časti radiátora opatrne odvzdušňovaciu skrutku proti smeru hodinových ručičiek. Akonáhle prestane syčať unikajúci vzduch a z ventilu začne kvapkať a neskôr tiecť voda, uzavrite ho. Celý postup opakujte po polhodinke znova.

Pri odvzdušnení kúrenia začnite vždy s najnižšími umiestnenými radiátormi.

Po zatvorení odvzdušňovacieho ventilu nastavte termo ventil pri radiátore na požadovanú polohu. Na konci odvzdušňovacej operácie potom dopustite vodu do vykurovacej sústavy. Tlak v nej udržujte v medziach, predpísaných výrobcom. Pri bežných domových kotloch sa tlak pohybuje okolo 1,5 atmosféry. Tým je všetko hotové, ale odborníci odporúčajú tento postup po pár dňoch ešte aspoň raz opakovať.

Moderné radiátory majú odvzdušňovacie ventily aj na povolenie rukou. Foto: ©Depositphotos.com/bitpics
Moderné radiátory majú odvzdušňovacie ventily aj na povolenie rukou. Foto: ©Depositphotos.com/bitpics

Trochu zložitejšie je odvzdušnenie takzvanej spiatočky, teda potrubie, ktorým sa voda vracia od radiátorov ku kotlu. Vypnite kúrenie a v suteréne uzavrite prívod aj spiatočku. Potom úplne vypustite stúpačku, to je potrubie, ktorým voda stúpa od kotla k radiátorom. Na všetkých radiátoroch potom otvorte regulačné ventily a v poslednom i ventil odvzdušňovací. Vzduch tak vytlačí voda, ktorú napustíte spiatočkou. Pokiaľ z odvzdušňovacieho ventilu tečie voda, zatvorte ho a pustite v suteréne prívod.

5 krokov, ako do bytu vrátiť správnu tepelnú pohodu:

  • Odvzdušňujte pred začiatkom vykurovacej sezóny a potom aspoň po 3 mesiacoch.
  • Zavzdušnené kúrenie nekúri ani pri chode naplno a v potrubí sa ozýva bublanie.
  • Potrebujete vedierko, handru, prípadne kľúč na odvzdušňovací ventil. Povoľte ho doľava.
  • Postupujte od najnižšie položených radiátorov, až po tie v posledných poschodiach.
  • Odvzdušnenie opakujte a potom dopustite vodu do systému na tlak, predpísaný výrobcom.

Odvzdušnili ste starostlivo všetky radiátory, proces zopakovali, všetko ste skontrolovali, a napriek tomu kúrenie stále nehreje, ako má? Chyba môže byť niekde inde. Podobné problémy robí napríklad zle vyprojektovaná tepelná sústava. Teraz už vám ale neporadí ani Sekundový manžel. V tomto prípade sa musíte obrátiť na najlepšie odborné kúrenárske firmy.

Odvzdušňuje doma kúrenie každoročne pred sezónou? Napíšte do komentára pod článkom, ako to robíte, a poraďte ostatným čitateľom, ako sa vyhnúť vtieravej zime v obývačke.

Prečítajte si aj ďalšie diely seriálu Sekundový manžel:

1. Ako v pohode zvládnuť montáž nábytku + 5 dobrých rád k tomu

2. Čistenie odpadu vás vopred desí? Sekundový manžel radí: Ako rozobrať a zložiť sifón v 5 krokoch

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 54x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 116x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 111x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok