0komentárov

Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušníte kúrenie. V 3. diele seriálu Sekundový manžel zistíte ako na to

Zavzdušnené kúrenie a tým pádom studený radiátor je jedna z ťažkostí vykurovacej sezóny. Ako sa zbavíte vzduchu z vykurovacej sústavy? Odvzdušňovanie kúrenia je jednoduchý proces. Prečítajte si 3. diel seriálu Sekundový manžel.
Vydané: 18.02.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 4071x

Nevyhnutnou a nutnou súčasťou starostlivosti o vykurovaciu sústavu vo vašom byte je pravidelné odvzdušňovanie radiátorov. Bez tohto kroku postupne strácajú svoju funkciu a hrejú len "na pol plynu" alebo vôbec. Pre vyháňanie vzduchu z kúrenia je síce najlepšie obdobie pred zahájením vykurovacej sezóny, ale môžete ho robiť kedykoľvek v prípade potreby. Najmenej ale po 3 mesiacoch a po každom dopúšťaní vody.

Kúrenie odvzdušňujte asi po 3 mesiacoch a po každom dopúšťaní vody do systému.

Ako sa vám kúrenie zavzdušní? Spravidla pri napúšťaní vody do rúrok sa do rozvodov a do radiátorov dostáva s vodou tiež vzduch. Chyba ale môže byť aj na strane čerpadla či zvarov rúr, ktoré zle tesnia. Vzduchové bubliny potom vo vykurovacom systéme bránia požadovanému výkonu. Nielen, že kvôli tomu nedosiahnete teplotný komfort, ale navyše ešte miniete za vykurovanie o dosť viac peňazí.

Tepelnú pohodu v zime zabezpečia všetkým domácim len odvzdušnené radiátory. Foto: ©Depositphotos.com/erikzunec
Tepelnú pohodu v zime zabezpečia všetkým domácim len odvzdušnené radiátory. Foto: ©Depositphotos.com/erikzunec

Zavzdušnenie vykurovacieho systému spoznáte jednoducho podľa toho, že nekúri, ani keď ho otvoríte na plný výkon. Časť radiátorov je v tomto prípade hore teplá a dolná časť studená. Vnútri kúrenia navyše môžete počuť bublanie. Ako kúrenie odvzdušníme? Jednoduchým postupom, aj keď sa ani odborníci nezhodujú, či pracovať s otvoreným alebo zatvoreným termo ventilom. Môžete využiť obe varianty.

Odvzdušnenie radiátorov zdvihne ich výkon a vy ušetríte za kúrenie

Najskôr skontrolujte tlak vody vo vykurovacej sústave. Doplňte vodu, kým tlak v sústave neprekročí zhruba o 50 % predpísaný prevádzkový tlak. Odvzdušňovacie ventily nájdete pri modernejších typoch radiátorov hore a na boku. Začnite s najnižšie položenými ohrievačmi a postupujte na poschodie. V bytovom dome sa musíte navyše dohovoriť so všetkými susedmi, aby ste prácu vykonávali postupne všetci.

Pripravte si vedro na vytekajúcu vodu, handru, a ak máte doma starší typ radiátorov, aj sitko kliešte či skrutkovač. Povoľte v hornej časti radiátora opatrne odvzdušňovaciu skrutku proti smeru hodinových ručičiek. Akonáhle prestane syčať unikajúci vzduch a z ventilu začne kvapkať a neskôr tiecť voda, uzavrite ho. Celý postup opakujte po polhodinke znova.

Pri odvzdušnení kúrenia začnite vždy s najnižšími umiestnenými radiátormi.

Po zatvorení odvzdušňovacieho ventilu nastavte termo ventil pri radiátore na požadovanú polohu. Na konci odvzdušňovacej operácie potom dopustite vodu do vykurovacej sústavy. Tlak v nej udržujte v medziach, predpísaných výrobcom. Pri bežných domových kotloch sa tlak pohybuje okolo 1,5 atmosféry. Tým je všetko hotové, ale odborníci odporúčajú tento postup po pár dňoch ešte aspoň raz opakovať.

Moderné radiátory majú odvzdušňovacie ventily aj na povolenie rukou. Foto: ©Depositphotos.com/bitpics
Moderné radiátory majú odvzdušňovacie ventily aj na povolenie rukou. Foto: ©Depositphotos.com/bitpics

Trochu zložitejšie je odvzdušnenie takzvanej spiatočky, teda potrubie, ktorým sa voda vracia od radiátorov ku kotlu. Vypnite kúrenie a v suteréne uzavrite prívod aj spiatočku. Potom úplne vypustite stúpačku, to je potrubie, ktorým voda stúpa od kotla k radiátorom. Na všetkých radiátoroch potom otvorte regulačné ventily a v poslednom i ventil odvzdušňovací. Vzduch tak vytlačí voda, ktorú napustíte spiatočkou. Pokiaľ z odvzdušňovacieho ventilu tečie voda, zatvorte ho a pustite v suteréne prívod.

5 krokov, ako do bytu vrátiť správnu tepelnú pohodu:

  • Odvzdušňujte pred začiatkom vykurovacej sezóny a potom aspoň po 3 mesiacoch.
  • Zavzdušnené kúrenie nekúri ani pri chode naplno a v potrubí sa ozýva bublanie.
  • Potrebujete vedierko, handru, prípadne kľúč na odvzdušňovací ventil. Povoľte ho doľava.
  • Postupujte od najnižšie položených radiátorov, až po tie v posledných poschodiach.
  • Odvzdušnenie opakujte a potom dopustite vodu do systému na tlak, predpísaný výrobcom.

Odvzdušnili ste starostlivo všetky radiátory, proces zopakovali, všetko ste skontrolovali, a napriek tomu kúrenie stále nehreje, ako má? Chyba môže byť niekde inde. Podobné problémy robí napríklad zle vyprojektovaná tepelná sústava. Teraz už vám ale neporadí ani Sekundový manžel. V tomto prípade sa musíte obrátiť na najlepšie odborné kúrenárske firmy.

Odvzdušňuje doma kúrenie každoročne pred sezónou? Napíšte do komentára pod článkom, ako to robíte, a poraďte ostatným čitateľom, ako sa vyhnúť vtieravej zime v obývačke.

Prečítajte si aj ďalšie diely seriálu Sekundový manžel:

1. Ako v pohode zvládnuť montáž nábytku + 5 dobrých rád k tomu

2. Čistenie odpadu vás vopred desí? Sekundový manžel radí: Ako rozobrať a zložiť sifón v 5 krokoch

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Lišta, kryt alebo organizér? Sekundový manžel poradí, ako najlepšie schovať káble v obývačke

Lišta, kryt alebo organizér? Sekundový manžel poradí, ako najlepšie schovať káble v obývačke

Vydané: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 46x

Máte doma veľa elektrospotrebičov a nemôžete sa kvôli tomu pre samý kábel v obývačke pohnúť? Ukryte ich pred zrakmi návštev do husích krkov, špeciálnych líšt či za drevený plôtik. Môžete ich aj priznať a urobiť z nich dekoráciu.

Celý článok
Túžite po modernej a zároveň luxusnej kuchyni? Kúpte si oblúkovú alebo kruhovú kuchynskú linku

Túžite po modernej a zároveň luxusnej kuchyni? Kúpte si oblúkovú alebo kruhovú kuchynskú linku

Vydané: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 108x

Kuchynské linky tvarované do oblúka vyzerajú luxusne a moderne. Kam sa hodia, kam nie a ako ich zariadiť? V čom spočíva výhoda oblúkových kuchýň a kde naplno využijete šikovne zariadené kruhové minikuchyne, ktoré sú teraz v móde?

Celý článok
Nábytok z drevených debničiek je originálny, variabilný a má prirodzenú krásu. Stavte naň. 9 dielov, ako na to

Nábytok z drevených debničiek je originálny, variabilný a má prirodzenú krásu. Stavte naň. 9 dielov, ako na to

Vydané: 21.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 539x

Debničky od ovocia sú nielen na podpaľovanie, ale aj skvelá surovina na drevený nábytok. Chceli by ste dekoráciu z debničiek alebo originálny stôl, ktorý inde nenájdete? Pozrite si prehľad dielov vrcholiaceho debničkového seriálu.

Celý článok