PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Poznáte vzorec H2O2? Babičky radia 20 trikov, čo robiť s peroxidom vodíka doma aj pre zdravie

Známy peroxid vodíka, po starom kysličník, má v domácnosti široké použitie. Uplatníte ho ako liečivo aj účinný čistiaci prostriedok. Ďalší diel seriálu Babské rady prináša 20 rád, ako tohto bezfarebného pomocníka najlepšie použiť.
Vydané: 22.02.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 7367x

Väčšina domácich lekárničiek obsahuje okrem nevyhnutných voľnopredajných medikamentov, obväzov a náplastí aj tmavú fľaštičku s peroxidom vodíka. Už takmer 200 rokov ho používame na prvú pomoc pri ošetrovaní povrchových odrenín. Nie je lepší prostriedok na dezinfekciu, vypláchnutie drobných nečistôt v prípade "cestného lišaja". Máte ho doma tiež? Dokážete s ním v domácnosti i ďaleko viac.

Známa molekula spoľahlivo likviduje choroboplodné zárodky silnou oxidáciou. Foto: ©Depositphotos.com/olla.davies
Známa molekula spoľahlivo likviduje choroboplodné zárodky silnou oxidáciou. Foto: ©Depositphotos.com/olla.davies

Hlavnou výhodou peroxidu je to, že nezaťažuje životné prostredie. Rozkladá sa totiž svetlom na vodu a kyslík. Skvele s ním nahradíte ďalšie prostriedky z ľudovej "babkovskej" kuchyne, zapáchajúci ocot aj jedlú sódu. Na rozdiel od organických čistidiel ani nedráždi dýchacie cesty. V lekárňach zoženiete 3 % vodný roztok, najčastejšie za 1 až 2 eura. Existuje aj 6 % peroxid na odfarbovanie vlasov.

Pri používaní peroxidu nezabudnite, že je len k vonkajšej aplikácii a nepatrí do rúk deťom. Každá domáca liečba je na vlastnú zodpovednosť, preto sa radšej poraďte s odborníkom, lekárom či lekárnikom.

1. Prípravok na dezinfekciu rán použite v prípade veľmi silného znečistenia alebo pri prvom náznaku infekcie. Kontakt zranenia s peroxidom by mal byť čo najkratší. Odborníci totiž zistili, že síce dobre zbavuje mikróbov, ale súčasne mierne poškodzuje zdravé tkanivo a tým pádom spomaľuje hojenie.

2. Tradične je peroxid dobrý liek pri miernych zápaloch ústnej dutiny. Lyžičku tekutiny rozrieďte v pohári vody a niekoľkokrát denne si vyplachujte ústa. Zbavíte sa aj prípadného zápachu a vybielite si zuby. 1 diel peroxidu a 3 až 9 dielov vody kloktajte pri škrabaní v hrdle. Neprehĺtajte!

3. Trápi vás mykóza nôh alebo nechtov? Urobte si kúpeľ, kde zmiešate peroxid s vodou v pomere 1:1. Kúpte si celé chodidlá a pleseň čoskoro zmizne. Pár kvapiek látky do vody na polievanie vám pomôže zbaviť sa aj plesní na listoch izbových kvetín.

4. Teenagerom pomôže peroxid pri boji s nepríjemným akné. Zodpovedné baktérie vyničíte pri ošetrovaní vriedkov pár kvapkami roztoku na kozmetickom tampóne. Skúste ale najskôr citlivosť pleti, pretože kysličník vysúša pokožku.

5. Vyskúšajte celkový regeneračný kúpeľ. Nalejte dva litre roztoku peroxidu do plnej vane a v nej sa kúpte zhruba pol hodinky. Krásne sa uvoľníte a pomôže to vraj aj pri zápale priedušiek.

S riedeným peroxidom sa dá perfektne umyť aj zelenina, vydrží potom aj dlhšie čerstvá. Foto: ©Depositphotos.com/Wavebreakmedia
S riedeným peroxidom sa dá perfektne umyť aj zelenina, vydrží potom aj dlhšie čerstvá. Foto: ©Depositphotos.com/Wavebreakmedia

6. Dezinfikujte si s roztokom pravidelne zubné kefky aj tie špeciálne medzizubné. Aj pri tejto starostlivosti ale kupujte nové dentálne pomôcky, najdlhšie po troch mesiacoch používania.

7. Rozpustite dlhoročné usadeniny vodného kameňa v kúpeľni, v sprche či na obkladačkách. Nastriekajte roztok z rozprašovača a vydrhnite kefkou. Podľa potreby zopakujte.

8. Staršie uteráky zbavte zatuchliny a obnovte na nich farbu. Namočte ich do zmesi peroxidu s octom v pomere 1:1, nechajte ich máčať asi štvrť hodinky a potom ich vyperte ako obvykle.

9. Detské kúpeľňové hračky z plastu postriekajte peroxidom a potom ich kefkou vydrhnite. Zbavíte sa usadeného vodného kameňa aj prípadnej plesne. Dezinfikujte aj hračky alebo cumlíky pre bábätká.

10. S peroxidom odstránite aj žlté zapotené škvrny v podpazuší bielych tričiek. Na tmavú textíliu to neskúšajte, roztok farby poctivo vybieľuje.

Peroxid vodíka považujú zdravotníci za najbezpečnejší a úplne prirodzený dezinfekčný prostriedok. Podobne ako ozón zabíja choroboplodné mikroorganizmy oxidáciou. Je to vlastne kontrolovaný spaľovací proces. Peroxid vodíka nie je liekom proti bolesti, avšak je skvelý ako antivirálny, antibakteriálny a protiplesňový prostriedok.

11. Ak máte na bielizni škvrnu od krvi, nalejte peroxid priamo na príslušné miesto. Nechajte asi minútu pôsobiť, potom bielizeň vydrhnite a opláchnite studenou vodou. Podľa potreby proces zopakujte.

12. Peroxidom zbavíte zeleninu baktérií a neutralizujete chemikálie. Pridajte štvrť hrnčeka 3 % peroxidu do drezu plného studenej vody. Hlávkový šalát sem namočte na 20 minút, uhorky ale až na pol hodinky. Nechajte odkvapkať, vysušte a schlaďte. Zelenina bude aj dlhší čas čerstvá.

13. Na akúkoľvek infekciu alebo reznú ranu dajte niekoľkokrát denne na päť až desať minút 3 % roztok peroxidu. Údajne takto vyliečite aj sneť, s ktorou si neporadia antibiotiká.

14. Pri zápaloch dutín pridajte jednu lyžicu 3 % peroxidu do hrnčeka nechlórovanej vody a túto zmes používajte ako nosový sprej. Množstvo peroxidu upravte podľa stupňa zasiahnutia dutín.

15. Kuchynskú linku a dosky stolov čistite peroxidom, ktorý zničí mikroorganizmy a nezanechá po sebe žiadny zápach. Spolu s octom dokáže zdecimovať aj baktérie salmonely.

Ideálny prostriedok na dezinfekciu takýchto povrchových zranení je peroxid vodíka. Foto: ©Depositphotos.com/Serreitor
Ideálny prostriedok na dezinfekciu takýchto povrchových zranení je peroxid vodíka. Foto: ©Depositphotos.com/Serreitor

16. Pri akútnej bolesti zubov podržte na 10 minút v ústach 1 odmerku peroxidu a niekoľkokrát denne opakujte. Zubnú pastu vytvoríte zmiešaním jedlej sódy a 3 % roztoku H2O2.

17. Podporte klíčenie semienok a ponorte ich na noc do roztoku 30 ml 3 % peroxidu v pollitri vody. Po každom prepláchnutí semienok pridajte rovnaké množstvo peroxidu vodíka.

18. Peroxid vodíka sa používa ako dezinfekčný prostriedok pri čistení kontaktných šošoviek, pretože dokáže rozložiť proteíny, ktoré sa na šošovkách tvoria kvôli imunitnej reakcii očí.

19. Peroxidom v spreji dezinfikujte vnútro chladničky aj krabičiek na desiatu do školy pre deti. To isté zariadite so 60 ml peroxidu, naliateho k prostriedku na riad do umývačky. Peroxidom dezinfikujte aj v kúpeľni a na WC, použite ho aj na sklá a zrkadlá, nebudú na nich šmuhy.

20. Urobte si super marinádu. Mäso, rybu alebo hydinu dajte do hrnca, nie ale hliníkového. Zalejte zmesou vody a 3 % peroxidu v pomere 1:1. Voľne zakryte a umiestnite na pol hodiny do chladničky. Potom mäso opláchnite a upravujte, ako ste zvyknutí.

Prvýkrát pripravil peroxid vodíka (chemický vzorec H2O2, zastaralo kysličník) v roku 1818 chemik L. J. Thénard reakciou kyseliny sírovej s peroxidom bárnatým a odparením nadbytočnej vody. Vďaka silnému oxidačnému účinku používajú lekári jeho 3 % vodný roztok niekoľko rokov ako veľmi účinné antiseptikum a dezinfekčný prostriedok. Látka okrem iného rýchlo zastavuje pomalé krvácanie z malých ciev pri odreninách, často ju využívajú po zákrokoch tiež stomatológovia a veterinárni lekári. Počas druhej svetovej vojny slúžil peroxid vodíka ako raketové palivo.

Svoje skúsenosti s domácou aplikáciou peroxidu vodíka často opisujete na internetových fórach. Trebárs čitateľka s prezývkou Looop opísala: "Prešla som si pekelnou angínou a bola som zahlienená. Mala som podľa rady kloktať peroxid vodíka 3 %. Bolo to síce ako sado maso, ale pomohlo mi to. Môžem vrelo odporučiť, ale vraj sa to nemá používať veľmi dlho."

Peroxid vodíka sa používal okrem iného ako oxidačné činidlo raketového paliva. Foto: ©Depositphotos.com/3DSculptor
Peroxid vodíka sa používal okrem iného ako oxidačné činidlo raketového paliva. Foto: ©Depositphotos.com/3DSculptor

Čitateľ s prezývkou Peták súhlasí: "Dávali mi peroxid kloktať v nemocnici, čo sa týka riedenia, tak mi to vtedy riedili 3:1. Nebolo to také hrozné a pekne to vybielilo zuby." Podobne svoje zážitky pri angíne opísala čitateľka s prezývkou Lucy: "Čapy som si vytláčala tyčinkou do ucha, ale nepomáhalo to, robili sa stále nové. Riedený peroxid pomohol, urobil sa tam penivý povlak."

Vedci v jednom zaujímavom výskume zistili, že peroxid vodíka je neodolateľné lákadlo pre biele krvinky. Látka sa šíri z miesta poranenia do okolitého tkaniva, potvrdili pokusy na akvarijných rybičkách. S pomocou genetických úprav totiž získali vedci jedinca, ktorého telové bunky za prítomnosti peroxidu menili farbu, začali akoby "žiariť". H2O2 sa po poranení vytvoril vždy počas 3 minút.

Peroxid vodíka je lákadlom pre biele krvinky, na mieste poranenia sa tvoria počas 3 minút.

Z ďalších následných pokusov potom vyplynulo, že peroxid vodíka je substanciou, ktorá je zodpovedná za navádzanie buniek imunitného systému po tele. Teraz sa lekári orientujú na zodpovedanie otázky, či tento evolučný aparát zostal aj nám ľuďom od čias, čo sme sa na našej spoločnej ceste s rybami rozišli. Zatiaľ odborníci vedia, že ľudské telo vytvára peroxid vodíka v pľúcach, črevách a štítnej žľaze.

Používate doma tiež peroxid vodíka? Napíšte do komentára pod článkom, aké máte s týmto roztokom skúsenosti a poraďte ostatným čitateľom jeho najlepšie využitie.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 61x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 138x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 126x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok