PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Chcete ušetriť za vykurovanie? Sekundový manžel poradí, ako vybrať a nalepiť tesnenie do okien i dverí

V zime za oknami fičí a niekedy vám ťahá do bytu. Čo s tým? Kúpte si v hobby markete samolepiace tesnenie do okien i dverí, očistite ich, a materiál nalepte. Tesnením "vypchať" medzery. Čítajte ďalší diel seriálu Sekundový manžel.
Vydané: 24.02.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2515x

Vonku je zima, ale kúrenie spoľahlivo hreje, prípadne čarovne praská drevo v krbových kachliach. Napriek tomu nemáte ten pravý pocit tepelnej pohody. Zdá sa vám, že od dverí alebo okien ťahá studený vzduch? Zrejme ste podcenili ich starostlivé utesnenie. Nevzdávajte to a pustite sa s chladným prievanom do boja s pomocou rôznych typov okenných aj dverných tesnení. Dobrým utesnením sa zbavíte nielen fičaniu prievanu okolo uší, ale v konečnom súčte po sezóne aj výrazne ušetríte za kúrenie. Zabrániť prieťahu chladného vzduchu je o to potrebnejšie, ak v dome nemáte žiadne zádverie. Vyskúšajte si tesnosť všetkých vašich "otvorov do steny" zapálenou sviečkou. Ak plameň v blízkosti dverí alebo okna horí pekne a rovno, nemusíte nič riešiť.

Vyberte správny typ komôrkového alebo profilového tesnenia

Aké máte dnes možnosti utesnenia dverí a okien? V druhej polovici minulého storočia bol populárny kovotes, teda pásky z pružného a tenkého kovu. Dnes už ich nahradilo tesnenie z peny, gumy, alebo aj zo silikónu. Výrobky majú komôrky vyplnené vzduchom, teda materiál pri zatvorení dverí či okna tesne priľahne k rámu. Tesnenie zvyčajne kúpite v balení po 10 m, v cene do 0,70 Eur za meter.

  • Rám okna alebo dverí odmastite a utrite. Tesnenie lepte do drážky (falcu) dverí alebo okien.
  • Potrebný kus tesnenia namerajte s malou rezervou, pruží a pri nalepení ich zbytočne nevyťahujte.
  • Postupne tesnenie nalepujte do rámu, konce sa musia stretávať, nie prekrývať.
  • Pri dverách vyberte prahovú lištu s kefkou, dĺžku zistíte podľa rozmeru dverí.
  • Na očistený dverný rám nalepte lištu obojstrannou lepiacou páskou a pritlačte.

Podľa toho, ako veľkú medzeru chcete utesniť, vyberte profil tesnenia. Zvyčajne ho označuje písmeno, ktorého tvar má tesniaca páska na reze. Kúpite teda napríklad P, V, D alebo K-profil, asi od veľkosti 2 mm až 12 mm. Šírku pásky zvyčajne budete môcť upraviť na konkrétnu dvere. Kartáčkovú lištu na prah len prilepte k zadnej časti dverí. Tu počítajte s cenou okolo 27 Eur za meter.

Všeobecne pre tepelnú pohodu u vás doma platí, že v prítomnosti ľudí musíte v byte vetrať. Prievanom a najneskôr pri vlhkosti 70 %, a vyššie. Vôbec najlepšie je vetranie s rekuperáciou tepla. Tepelné straty môžete doma znížiť aj tradičné historickou pomôckou. Ťažký záves za dverami býval zimnou ozdobou napríklad krčmových sál na dedinách.

Nikdy nelepte dve tesnenia na seba. Vždy si vyberte dostatočne široký aj vysoký profil.

Silikónové tesnenie zase vyžaduje vyfrézovanie špeciálnej drážky v okne. Napríklad pri natieraní ale musíte tesnenie odstrániť a potom znovu naniesť. Molitanové tesnenie nalepíte ľahko, ale výrobok má dosť krátku životnosť, maximálne 2 roky. Dobrým variantom je preto gumové tesnenie a tesnenie z umelej gumy. Pri životnosti 5 až 8 rokov má tvarovú pamäť, takže nezlisuje sa. Druh a rozmery tesnenia vyberiete pre svoje okná a dvere najlepšie s pomocou obyčajnej plastelíny. Pred nákupom otlačte profil okna do detskej modelovacej hmoty, aby ste vybrali tesnenie, ktoré najlepšie do profilu zapadne. Priložte hmotu medzi okná a zatvorte. Potom odmerajte a vyberte tesnenie výšky 2 alebo 3 milimetre. Tesnenie nikdy nenalepujte pri teplote nižšej ako 5 °C.

Pre tepelný komfort doma je dôležité aj tesnenie okolo rámov, preverte si ich a upravte. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov
Pre tepelný komfort doma je dôležité aj tesnenie okolo rámov, preverte si ich a upravte. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov

Na jednej z internetových diskusií radí čitateľ s prezývkou Chmelda: "Dnes je výber tesnenia do okien veľmi rozsiahly, ja som napríklad použil silikónové samolepiace. Vždy sa lepia na krídlo okna, a to na dosadaciu plochu vnútornej strany. Ale ešte určite nezabudnite po rozskrutkovaní okna tiež na utesnenie medzi oboma polovicami. Tam už stačí len tesnenie tenké, molitanové samolepiace."

Každé tesnenie je potrebné umiestniť v profile okna čo najbližšie do miestnosti

Na strane, kde sú pánty, môžete pri lepení tesnenie jednoducho prerušiť a odrezať okolo pántov či iného kovania. V rohoch potom tesnenie lepte tak, aby na seba nadväzovalo hranou, len tak dobre priľne k rámu. Ak máte doma strešné okná, postrážte si prevedenie ich ostenia. Jeho tvar musí byť taký, aby pod oknami nevznikla vzduchová kapsa, ktorá by bránila dostatočnej výmene vzduchu.

Pustili ste sa do utesnenia okien dverí doma sami? Napíšte do komentára pod článkom, aký typ tesnenia ste si vybrali, a poraďte ostatným čitateľom najlepší postup.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 62x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 139x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 128x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok