0komentárov

Chcete zaistiť bábätku do 5 mesiacov ničím nerušený spánok? Kúpte mu do postieľky polohovacie podložky, kliny či valčeky

Pokojný spánok zvlášť pri prechladnutí zaistíte svojim najmilším polohovacou podložkou, klinmi, či valčekmi. Môžu vyzerať podobne ako detské matrace. Naťahovací relaxačné valec si užijete aj vy. Čítajte 18. diel seriálu Babybyt.
Vydané: 07.03.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1991x

Do vašej rodiny v najbližšej dobe pribudne nový, najmladší člen, a vy už máte takmer za sebou všetky potrebné nákupy kolísok, vaničiek či pultov na prebaľovanie. Mladá mamička od vás už tiež dostala vankúš na kojenie, ktorý od druhého trimestra využívala ako skvelý relaxačný vankúš alebo pri spaní na boku. Čím ale uľahčíte život malému drobcovi? Zaobstarajte polohovacie podložky, kliny či valčeky.

Polohovacie kliny v postieľke oceníte, keď má vaše bábätko nádchu

Doprajte mame aj drobčekovi pokojný spánok. Zvlášť pri nachladnutí majú najmenšie deti problémy s dýchaním, ktoré ešte prehlbuje zahlienený noštek. Polohovacie kliny do detskej postieľky z veľmi kvalitného anatomického materiálu vám pomôžu zaistiť pre dieťa bezpečnú zvýšenú polohu. Majú aj snímateľný a prateľný poťah. V obchodoch zaplatíte od necelých 7 eur za podložku proti otočeniu bábätka, až po 10 eur za polohovacie kliny.

Kliny v postieľke pomáhajú malému bábätka v spánku lepšie dýchať, hlavne pri prechladnutí. Foto: ©Depositphotos.com/Juan_G_Aunion
Kliny v postieľke pomáhajú malému bábätka v spánku lepšie dýchať, hlavne pri prechladnutí. Foto: ©Depositphotos.com/Juan_G_Aunion

Pri použití polohovacích klinov v optimálnom sklone 18 stupňov vášmu drobcovi ľahšie odtekajú hlieny, lepšie dýcha a nedusí sa. Klin poslúži aj ako rehabilitačná pomôcka pri cvičení, prípadne pri dojčení znižuje riziko detského zadusenia. V špeciálnych predajniach zoženiete aj multifunkčnú sadu, teda polohovací klin a vankúš na dojčenie. Spadá už do kategórie zdravotná pomôcka.

Výhody polohovacieho klinu v detskej postieľke:

  • Uhol klinu 18° znižuje riziko zabehnutia bábätka po dojčení, optimálnym sklonom napomáha pri príznakoch gastroesogeálneho refluxu, kedy strava pulzuje medzi žalúdkom a pažerákom.
  • Odtok hlienov pri prechladnutí je priebežný, dieťa ľahšie dýcha a nedusí sa, polohovací klin možno využiť ako rehabilitačnú pomôcku na cvičenie.
  • Cena do 17 eur, vrchný materiál 100 % bavlna, klin PUR pena, snímateľný obal možno bežne prať na 60 °C, aj žehliť.
  • Bábätko môžete po dojčení pohodlne uložiť k spánku, v spojení s klinom je pokojnejšie a cíti sa bezpečne.
  • Zvýšená poloha docielená sklonom polohovacieho klinu dieťaťu napomáha ľahšie vnímať okolie, mamičku a je pokojnejšie.

Polohovať bábätko môžete niekoľkými spôsobmi. Všetkými ho ale nakloníte tak, že predídete napríklad grckaniu, zlému odtoku hlienov a ďalším ťažkostiam pri rovnej polohe dieťaťa. Postieľku môžete jednoducho len podložiť tehlami. Požadovanú naklonenú rovinu ale docielite od 5 kusov, čo je zase značnou nevýhodu kvôli zlej manipulácii a hroziacemu zosuvu postieľky.

Spanie na boku je ideálne, len tam drobčeka udržať. Pomôžte si s polohovacími valčekmi. Foto: ©Depositphotos.com/nikkos
Spanie na boku je ideálne, len tam drobčeka udržať. Pomôžte si s polohovacími valčekmi. Foto: ©Depositphotos.com/nikkos

Už od narodenia dieťaťa môžete využívať polohovacie valčeky. Zamedzíte samovoľnému pretočeniu, ľahko drobčeka polohujete na boku a predídete tak možnému zaduseniu. Opora prispieva dieťaťu k pokojnejšiemu spaniu. Šírku medzi valčekmi môžete ľahko zmeniť, pretože spojenie je na suché zipsy. Polohovacie valčeky využijete zhruba do piateho mesiaca veku vášho malého nezbedníka.

Pestrofarebné relaxačné valce si krásne užijete aj vy

V cenovom rozmedzí od 15 do 20 eur nájdete na trhu aj relaxačné valce. Užijete si ich aj vy. Tieto valce šijú výrobcovia na objednávku, teda máte k dispozícii takmer neobmedzený výber kombinácií farieb. Valec je z mäkkého fleece s dĺžkou dva metre a priemerom 15 cm, vyplnený antialergickým rúnom. Je vhodný do postieľky ako mantinel alebo i lem k veľkým posteliam, ako ochrana pred chladnou stenou.

Niet nad sladký a spokojný detský spánok, vyspať sa koniec koncov musíte aj vy. Foto: ©Depositphotos.com/katrinaelena
Niet nad sladký a spokojný detský spánok, vyspať sa koniec koncov musíte aj vy. Foto: ©Depositphotos.com/katrinaelena

O používaní spomínaných pomôcok sa na internete hovorí vo všetkých možných diskusiách. Čitateľka s prezývkou Gemmina opisuje: „Mala som valčeky a úplná spokojnosť. Používala som ich, aj keď bol náš malý v zavinovačke aj bez. Bola som pokojnejšia, že sa nepretočí na bruško, a že sa prípadne neudusí, napríklad zvratkami alebo tak. A každý deň som striedala strany.“

Klin do postieľky a polohovacia podložka sú naopak podľa čitateľky s prezývkou Wafle asi obyčajné zbytočnosti. Vo svojom príspevku razantne vyhlásila: „Malá nám spala opretá o postieľku na boku. Po každom dojčení som ju potom otočila na druhú stanu. Rovnako sa potom bábätko hmýri a už by sa ti z toho dostalo.“ Vrelo s ňou súhlasí aj čitateľka s prezývkou Týna.

Čitateľ s prezývkou VojtaKid prezradil zase svoje skúsenosti: „S valčekmi sme maximálne spokojní. Malá v nich spí aj v zavinovačke. Máme ju hlavne na noc a každý spánok striedame polohu, aby nemala sploštenú hlavičku. Je pravda, že ak sa jej chce viac prdieť, tak sa vo valčekoch nemôže popreťahovať, potom sa zobudí a mrnká. To je ale ich jediná nevýhoda.

V predaji nájdete aj detské polohovacie pelechy, ale staršieho nezbedníka v nich už neudržíte. Foto: ©Depositphotos.com/Taden1
V predaji nájdete aj detské polohovacie pelechy, ale staršieho nezbedníka v nich už neudržíte. Foto: ©Depositphotos.com/Taden1

Vyberte si také výrobky, ktoré môžete vyprať doma v práčke a nemusíte tak utrácať za čistiareň. Výhodou je snímateľný povlak, najlepšie bavlnený, prípadne fleecový. Vyperiete ho na 40 °C a potom ho nemusíte žehliť. Pri vankúšoch by ste mali mať možnosť doplniť alebo ubrať výplň podľa aktuálnej potreby. Dbajte na pohodlie svoje aj vášho dieťaťa, vaša spokojnosť je základom pohody celej rodiny.

Využívate doma pri svojom bábätku polohovacie podložky alebo kliny? Napíšte do komentára pod článkom, aké máte skúsenosti, a poraďte pred nákupom ostatným čitateľom.

Prečítajte si aj ďalšie diely seriálu Babybyt:

1. Čakáte rodinu a chystáte výbavu. Čo je lepšie? Prebaľovací pult, komoda, či stôl?

2. To je doma kriku! V kolíske ale bábätká uhojdáte k spokojným snom

3. Ako sladko uspať bábätko? Kúpte mu závesnú detskú kolísku Hacka, Hojdavak či Babyvak

4. Bolí vás už ruka od hojdania kolísky alebo kočíka? Kúpte si automatické hojdadlo

5. Kúpanie bábätka v detskej vaničke sa bude páčiť vám obom. Akú vybrať?

6. Kúpte mladej mamičke v tehotenstve vankúš na kojenie. Použije ho pri spaní, aj dojčení

7. Poležiačky i posediačky, to sa leňoší! Kúpte ratolestiam detské sedacie vaky a vankúše

8. Detské ohrádky sú super od 6 mesiacov veku. Zaistite drobcom hrací i odpočinkový priestor

9. Detské zábrany, vrátka alebo plôtik? Chráňte deti v domácnosti pred úrazom

10. Kŕmite doma malého nezbedníka? 5 tipov na detské jedálenské stoličky domov aj na cesty

11. Čas na spanie? Uložte dieťa do postieľky, prečítajte mu rozprávku, dajte pusu na čelíčko a poprajte dobrú noc

12. Matrac do detskej postieľky je základom kvalitného spánku. Aký vybrať?

13. Cestovná postieľka vám poslúži nielen mimo byt, ale aj doma v kuchyni či pracovni

14. Detské kočíky sú fajn, kde ich ale doma zaparkovať medzi prechádzkami?

15. Rozmýšľate, kam so všetkou výbavou pre nového člena rodiny? Mrknite na 15 tipov pre deti

16. Hľadáte inšpiráciu pre bývanie vašich najmenších? 9 nápadov na originálny nábytok do detskej izby

17. Bezpečnosť detí je vždy nadovšetko. Zaistite okná, schody, kuchyňu i obývačku

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 43x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 28x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 57x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok