0komentárov

Tsssssss... Uniká vám doma plyn? Otvorte rýchlo okná a zavolajte plynárov! V akých prípadoch je to potrebné?

Havária plynu, inštalácia a revízia plynových zariadení, inštalácia plynovej prípojky a všetko o plyne. Kedy je potrebné volať plynára, čo robí a ako spoznáte kvalifikovaného remeselníka? Čím sa musí preukázať a kde ho hľadať?
Vydané: 11.03.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1089x

Teplo domova a teplá voda sú na nezaplatenie. Našťastie si už v dnešnej dobe môžete vybrať, či budete používať klasický kotol, do ktorého musíte pravidelne prikladať, alebo zvolíte pohodlnejší variant vykurovania, napríklad tepelné čerpadlo, elektrické ohrievače alebo plynový kotol. Každý spôsob má svoje výhody a nevýhody a je len na vás, ku ktorému spôsobu sa prikloníte. Ak však zvolíte plyn, myslite na svoje zdravie a bezpečie a všetky práce s plynom nechajte na plynárov.

Ak renovujete byt alebo staviate dom, je dobré mať dopredu premyslené nielen to, kde bude stáť kuchynská linka, jedálenský stôl alebo napríklad rohová sedačka, ale tiež to, kadiaľ povedú všetky rozvody a kde bude ktorý spotrebič či sanitárny prvok. S tým vám poradí bytový architekt alebo dizajnér. Ak budete v byte budovať priečky zo sadrokartónu, pozvite si najprv sadrokartonárov, nech nainštalujú nosné sadrokartónové konštrukcie, do ktorých potom ďalší robotníci vmontujú všetky rozvody, teda aj plynu.

Plynár má na starosť montáž, opravu a revíziu akýchkoľvek plynových spotrebičov. Foto: ©Depositphotos.com/alexraths
Plynár má na starosť montáž, opravu a revíziu akýchkoľvek plynových spotrebičov. Foto: ©Depositphotos.com/alexraths

Čo robí plynár

Plynár robí inštaláciu rozvodov plynu v objektoch, montáže a opravy plynových prípojok, rekonštrukcia plynových rozvodov, drobné plynové opravy v domácnosti, rozsiahle montáže, vyhľadanie a posúdenie chýb na domových rozvodoch plynového potrubia, opravy spotrebičov, revízne skúšky a odovzdávacie protokoly.

Tiež vám pomôže s opravami a montážou všetkých plynových odberných zariadení (kotly, karmy, sporáky) i vnútorného plynovodu (montáž potrubia i odberného zariadenia), pri úniku plynu vrátane odstránenia chyby, s rekonštrukciou plynového kúrenia vrátane merania, regulácie a opravy či s generálnou opravou rozvodov.

Prečo využiť služby plynárov

Predpokladom dobre fungujúcej plynoinštalácie v súlade so všetkými normami a predpismi je kvalitne spracovaný projekt. Pri zlom projekte môže stavebný úrad odmietnuť vydanie kolaudačného rozhodnutia, v horšom prípade dôjde k ohrozeniu zdravia a života. Odbornou montážou a pravidelnou revíziou všetkých plynových spotrebičov a plynového vedenia môžete výrazne znížiť riziko úniku plynu a prípadného výbuchu.

Revízia plynového zariadenia je povinná raz za rok. Prevádzkové revízie je potreba zariadiť aj v prípade, keď je zariadenie viac ako 6 mesiacov mimo prevádzky, po ukončení skúšobnej prevádzky, generálnej oprave, zásahu, ktorý má celkový vplyv na bezpečnosť a spoľahlivosť zariadení alebo po nútenej odstávke z prevádzky z dôvodu prevádzkovej nehody či poruchy.

Vyberte si certifikovaného plynára

Plynár musí mať platné osvedčenie odbornej spôsobilosti na montáže a opravy, prípadne k opravám, ktoré vydáva Technická inšpekcia Slovenskej republiky (TISR). Pred získaním osvedčenia musí plynár absolvovať kurz, v ktorom sa zoznámi s predpismi pre montážne práce na zariadení a zaškolia sa v rozsahu svojej činnosti. Podľa dosiahnutého vzdelania musí mať pred absolvovaním kurzu najmenej jeden rok odbornej praxe.

Osvedčenie získava plynár na dobu 5 rokov po absolvovaní kurzu a zložení skúšok. Po uplynutí tejto doby musí opäť absolvovať skúšky. Živnostník musí navyše požiadať TISR o preverenie odbornej spôsobilosti a vydanie oprávnenia. Ak by revízny technik bol zamestnancom organizácie vykonávajúcej revízie či montáže plynových zariadení, potom mu postačuje jeho osvedčenie, ale oprávnenie musí mať organizácia, v ktorej je v pracovnom pomere.

Plynárov hľadajte na stránkach združujúcich preverenýh remeselníkov (dozviete sa tu aj recenzie od zákazníkov). Revízia plynových zariadení stojí od 40 eur, revízia s tlakovou skúškou od 30 eur. Odborné zapojenie plynového sporáka vyjde na zhruba 40 eur, pri použití existujúceho materiálu je to potom asi o polovicu lacnejšie. Ceny záleží predovšetkým na konkrétnom plynári a období vykonania prác.

Ako sa zachovať pri úniku plynu

Keď zacítite plyn, otvorte okamžite všetky okná i dvere a uzavrite všetky uzávery plynu. Nikdy nerozsvecujte, nepoužívajte zápalky, nefajčite a zabráňte vzniku otvoreného ohňa. Tiež nemanipulujte s elektrickými spotrebičmi a nevyťahujte ich zo zásuvky, pretože by mohla vzniknúť iskra.

Z miesta, kde uniká plyn, netelefonujte. Ak idete varovať susedov, nepoužívajte výťah ani elektrický zvonček, ale zaklopte na dvere. O úniku plynu neodkladne informujte políciu, hasičov, alebo rovno plynárov. Havárie, úniky plynu a chyby spojené s prerušením dodávky plynu môžete hlásiť na telefónnom čísle 0850 111 727. Každý zásah pohotovostnej výjazdovej služby je bezplatný, aj keď by sa jednalo len o podozrenie úniku plynu.

Pravidelnou revíziou plynových spotrebičov môžete výrazne znížiť riziko úniku plynu a prípadného výbuchu. Foto: ©Depositphotos.com/gemenacom.jpg
Pravidelnou revíziou plynových spotrebičov môžete výrazne znížiť riziko úniku plynu a prípadného výbuchu. Foto: ©Depositphotos.com/gemenacom.jpg

Máte tip na šikovného plynára za dobrú cenu? Napíšte do komentára pod článkom.

Prečítajte si ďalšie diely seriálu Služby pre byt:

1) Zariaďujete nový byt či dom a neviete si rady? Poraďte sa s bytovým dizajnérom alebo architektom

2) Máte postavené či zrekonštruované aj zariadené, ale stále to nie je ono? Nechajte si poradiť od bytového dekoratéra

3) Prehýba sa vám strop? Objavila sa na stene prasklina? Zavolajte statikovi. Kedy by ste mali využiť jeho služby?

4) Chcete rýchlo predať byt či dom? Využite služby homestagera a odlíšte svoju ponuku od ostatných

5) Potrebujete vymurovať priečku v byte, obložiť kúpeľňu alebo položiť dlažbu v kuchyni? Zavolajte murárovi

6) Máte doma problém s vodou, plynom, kúrením alebo odpadmi? Neviete si rady? Zavolajte na pomoc inštalatéra

7) S elektrikou si neradno zahrávať. Potrebujete niečo opraviť alebo nainštalovať? Zavolajte na pomoc elektrikára

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Pohárik dobrého alkoholu vraj nikomu neuškodí. Ako si založiť a vybaviť domáci bar?

Pohárik dobrého alkoholu vraj nikomu neuškodí. Ako si založiť a vybaviť domáci bar?

Vydané: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 12x

Rozhodli ste sa zariadiť a vybaviť domáci bar pre pekné chvíle s partnerom či priateľmi? Kúpte si štýlový nábytok, potrebné technické potreby a tekuté ingrediencie. V článku nájdete 12 vecí, ktoré by vám nemali doma v bare chýbať.

Celý článok
Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vydané: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 29x

Balkónová a hrantíková sezóna je spolu s hrejivými lúčmi slniečka definitívne tu. Záhradníček vám poradí, aké balkónovky si zohnať, kam ich vysadiť a ako sa o ne najlepšie starať. Spestrite si tento rok balkón aj 6 novými druhmi.

Celý článok
Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Odhaľte pravdu o vinylových podlahách. Prečo by ste o nich mali uvažovať pri výmene podláh v dome či byte?

Vydané: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 66x

Hodí sa vinylová podlaha do bytu či domu? Šíri sa o nej veľa mýtov, trebárs že je tvrdá, studená a chôdza po nej hlučná. Je to pravda, či nie? Aké má PVC podlaha skutočné výhody a nevýhody? Prečítajte si ďalší diel Bytových mýtov.

Celý článok