0komentárov

Kam cez deň s vankúšom a perinou? Vyberte buď komodu, perináky alebo ich dajte pod posteľ. Lôžkoviny často vetrajte

Máte v byte úložný priestor či skrinku na lôžkoviny? Niekto necháva cez deň rozostlanú, niekto vankúš aj deku ukrýva. Luxusná je ratanová truhla na periny či komoda. Pre dlhšie uloženie ale vyberte radšej vákuové vrecia na periny.
Vydané: 11.03.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1693x

Rozčuľujú vás celé dni rozostlané vankúše a periny, ktoré sa povaľujú na posteliach? Vyriešte svoje problémy s praktickým perinákom. Na trhu je široký výber kvalitných výrobkov v najrôznejších materiálových i farebných prevedeniach. Výrobcovia ich spravidla konštruujú takým spôsobom, aby sa k posteľnej bielizni dostával aj počas denného uskladnenia vzduch. Preto tak ľahko nezatuchnú.

Je veľmi dôležité, aby sa vaša posteľ, lôžkoviny aj celá miestnosť vetrali

Odborníci sa dlhšiu dobu dohadujú, či nechávať cez deň lôžkoviny rozostlané, alebo ich po krátkom vyvetraní pravidelne schovávať. Chtiac-nechtiac totiž cez noc vypotíte priemerne pollitra až liter potu. Podľa štatistík s vami pritom zdieľajú lôžko až dva milióny roztočov, ktorí milujú vlhko. Kombinácia týchto faktorov plus tesný priestor perináka alebo komody nie je príliš vábna, že?

Do veľkého perináku Mauricius z e-shopu MT-nábytok.sk uložíte všetky potrebné lôžkoviny zo spálne.
Do veľkého perináku Mauricius z e-shopu MT-nábytok.sk uložíte všetky potrebné lôžkoviny zo spálne.

Pokiaľ ale máte v byte málo miesta a potrebujete využívať spálňu aj cez deň ako obytný priestor, bez úložných priestorov pre lôžkoviny sa nezaobídete. Drevené perináky vyzerajú ako klasické komody a bielizníky. Majú však výklopnú časť a nepredelený úložný priestor. Alternatívnym úložným miestom pre periny, najmä na chalupách a chatách, môže byť i truhla. O tých ale bude samostatný článok.

Úložné priestory na lôžkoviny musia byť po ruke a ľahko dostupné.

Ak počítate s obytnou spálňou, dodržte základné požiadavky na úložné priestory pre lôžkoviny. Musia byť na dosah, nebrániť prístupu vzduchu a byť ľahko dostupné. Väčšina moderných postelí s úložným priestorom tieto podmienky spĺňa. Každodenné ukladanie prikrývok a vankúšov si vyžaduje aj ľahkú manipuláciu so zásuvkami, dajte si na to pozor pri nákupe.

Bielizník Filip z internetového obchodu MT-nábytok.sk vám poslúži aj ako skvelý perinák.
Bielizník Filip z internetového obchodu MT-nábytok.sk vám poslúži aj ako skvelý perinák.

Klasické perináky nájdete hlavne v priestranných spálňach s komplexnejšími nábytkovými systémami. Kvôli prístupu vzduchu mávajú rôzne vyvŕtané otvory alebo sú priamo v ich konštrukcii zámerne škáry. Priestor na uloženie prikrývok a vankúšov dnes ponúkajú aj vstavané skrine, ktoré sa stále častejšie stávajú súčasťou vybavenia renovovaných aj nových moderných spální.

Úložné priestory na kolieskach sú ľahko manipulovateľné

Väčšina úložných priestorov je na kolieskach, manipulovať s nimi tak budete môcť veľmi ľahko. Úložné komponenty lôžok majú kvôli nočným stolíkom polovičnú či trojštvrťovú dĺžku lôžka, prípadne ich budete môcť vysunúť z jeho čela. Stále využívanejšou novinkou sú tiež úložné priestory pod výklopnými roštami. Máte lôžko vysoko? Kúpte si pod neho samostatné zásuvky z rôznych materiálov.

Cez vetrací otvor na bielizníku German 16 z e-shopu MT-nábytok.sk pôjde k lôžkovinám dostatok vzduchu.
Cez vetrací otvor na bielizníku German 16 z e-shopu MT-nábytok.sk pôjde k lôžkovinám dostatok vzduchu.

Niektorí lekári a odborníci ale odporúčajú každé ráno neustielať a nechávať lôžkoviny voľne prehodené cez plochu postele. Pohľad na "rozhádzanú" posteľ vám nevyhovuje? Vyriešte "upratovanie" napríklad len prikrývkou. Pravdou je, že nie v každej domácnosti je tento postup možný. Mnoho ľudí totiž býva v garsónkach alebo malých bytoch, kde zložené lôžko cez deň slúži ako sedacia súprava.

Udržujte maximálnu hygienu pri ukladaní vankúšov a perín. Uschovávajte ich vždy dobre vyvetrané a suché. Lôžkoviny nasiaknuté potom + uzavretý priestor = ideálne prostredie pre baktérie a roztoče.

Dávate periny do úložného priestoru postele? Vystriekajte ho sprejom proti roztočom, kúpite ich najlepšie v lekárni, zhruba do 12 eur. V úložnom priestore utierajte prach aspoň raz mesačne. Pred opätovným použitím nechajte dlho uskladnené lôžkoviny vyvetrať. Na baktérie ale aj roztoče stopercentne zaberá priame slnko, respektíve jeho UV žiarenie.

Komodu Forge 5 z internetového obchodu MT-nábytok.sk môžete využiť ako perinák v niekoľkých farebných prevedeniach.
Komodu Forge 5 z internetového obchodu MT-nábytok.sk môžete využiť ako perinák v niekoľkých farebných prevedeniach.

V internetových diskusiách je to medzi zástancami každodenného ukladania lôžkovín a jeho odporcami asi pol na pol. "Ja to robím tak, že všetko na posteli zostáva," píše čitateľka s prezývkou Lotynky. "Ráno posteľ vyvetrám a posteliem. Mám tiež patchwork prikrývku a tým to prikryjem. Cez leto máme na sebe len prestieradlá a periny ukladám do vákuových vriec," doplnila.

Čitateľka Vierka má doma manželskú posteľ s úložným priestorom, kam dáva rezervné periny napríklad pre hostí. "Otvára sa vyklopením do boku a nijako extra sa tam ani nehromadí prach," opisuje s tým, že priestor je skôr stále uzavretý. "Inak vankúše väčšinou nechávam na posteli aj cez deň, mám hrôzu ich napchať niekam do nevetraného miesta," dodáva Vierka.

Pozrite sa tiež, ako vyzerajú najrôznejšie typy perinákov na sieti Pinterest.

Ak to nejde inak, vyberte si v ponuke obchodov lôžko s úložiskom, riešeným ako zásuvka. Podobná veľká zásuvka totiž potrebuje pre manipuláciu a pojazd trochu miesta. Zabezpečíte tým aspoň malý prístup vzduchu do úložného priestoru. Navyše môžete počas dňa, v ktorom ste v práci a doma nikto nie je, zásuvku mierne pootvoriť a púšťať tak do nej aspoň trochu vzduch.

Využívate doma na skladovanie lôžkovín klasické perináky, alebo nechávate všetko ležať na voľno? Napíšte do komentára pod článkom, čo sa vám osvedčilo, a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 29x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok
Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 43x

Rozlúčte sa s bielosivou zimnou nudou a nenechávajte veselé jarné farby vonku pred dverami. Pustite ich k sebe domov. Ktoré farby sú v tomto roku v kurze? Prím hrajú svieže a jasné odtiene, hlavne farby prvej jarnej trávy a listov.

Celý článok
Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Vydané: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 61x

Hravé a farebné bývanie á la Mexiko si zamiluje asi každý. Preneste si jeho krásy domov. Ako vytvoriť interiér v mexickom štýle? Musí byť zábavný, ale v byte či dome nechajte vyniknúť aj lacné materiály a opotrebovaný nábytok.

Celý článok