0komentárov

Týra vás v noci vŕzganie postele? Ako sa ho zbaviť aj v prípade roštu, stoličiek či stola vám poradí Sekundový manžel

Nastaviť pánty dverí a okien už viete z minulých dielov seriálu. Čo ak ale neodbytne vŕzgajú stoličky, dvere, posteľ či lamelový rošt? Nevymieňajte nábytok, ako sa vŕzgania a škrípania zbaviť vám v 9. diele poradí Sekundový manžel.
Vydané: 01.04.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 11520x

Bez kvalitnej a zdraviu vyhovujúcej postele si cez noc výdatne neodpočiniete. Život vám môže veľmi dokonale otráviť vŕzganie, ktoré sa prejaví po dlhšom či kratšom čase užívania lôžka. Každý pohyb je zrazu rušivý a nežiaduci, nenechá vás ani partnera dobre vyspať. Našťastie tento problém môžete pomerne jednoducho vyriešiť. Sekundový manžel vám v dnešnom článku poradí, ako na to.

Zahrajte sa na detektíva a odhaľte najskôr príčinu nepríjemného vŕzgania

Pre zlepšenie situácie musíte najskôr odhaliť, prečo a kde nežiaduci zvuk vzniká. Zaistite si vo svojej spálni úplné ticho a hýbte s posteľou. Miesta, odkiaľ vŕzganie vychádza, si označte kúskom farebnej samolepky alebo obyčajnou ceruzkou. Najrýchlejšie odstránite zvuky mydlom, ktorým potriete plochy či spoje. Kĺzanie bude ale len dočasné, aplikáciu mydla musíte po čase opakovať.

Vyššia manželská posteľ Tristen z internetového obchodu MT-nábytok.sk je nielen veľmi pohodlná, ale tiež nevŕzgajúca.
Vyššia manželská posteľ Tristen z internetového obchodu MT-nábytok.sk je nielen veľmi pohodlná, ale tiež nevŕzgajúca.

Vzájomné trenie plôch o seba zamedzí aj ich obloženiu mäkčenou či textilnou samolepiacou páskou, ale aj molitanom. Prípadne použite kobercovú pásku. Ak je pôvodcom zvukov nepatrné posúvanie postele po podlahe, nalepte na nohy vášho lôžka textilné podložky. Rovnako tak sú účinné podložky z korku, čo je v oboch prípadoch nepatrná investícia rádovo pár centov.

Premazaním spojov nič nepokazíte, pri kovovej posteli je lepší mazací olej.

Príčinou vŕzgajúcej postele môže byť tiež zlý rošt. Zvlášť pri tých lacných, s textilnými spojkami, ich čo najviac napnite. Late roštu sa tak nebudú pohybovať. Skontrolujte a tiež dotiahnite spoje, vyrovnajte jednotlivé dosky a priečky. Rošt s textilnými výstuhami obráťte tak, aby práve tieto oblasti doliehali na posteľový rám.

Najčastejšou príčinou vŕzgania postelí sú ale povolené skrutky v spojoch. Kvôli tomu sa medzi spojeným materiálom vytvorí medzera, ktorá umožňuje jeho pohyb a výsledné vŕzganie. Tomu ľahko predídete častou údržbou. Uvoľnené skrutky nájdete prevažne pri dyhovaných drevotrieskových posteliach. Ak sa spojovacie prvky nepretáčajú, dotiahnite ich, prípadne vymeňte za tie s väčším priemerom.

Spoj medzi čelom a bočnicou treba povoliť, premazať a znovu stiahnuť

V prípade, že nechcete do nových skrutiek investovať, pomôžte si špeciálnym lepidlom. Naneste ho na skrutky a potom ich zaskrutkujte. Vŕzganie párkrát do roka môže spôsobiť aj napríklad len zmena poveternostných podmienok. Typický je prechod medzi suchým zimným a vlhším letným obdobím. Častým zdrojom vŕzgania potom tiež bývajú rohové spoje medzi čelom a bočnicou postele. Premažte ich a pevne dotiahnite.

Polohovací lamelový rošt Davon z e-shopu MT-nábytok.sk vďaka izolácii styčných plôch dreva neobťažuje vŕzganím.
Polohovací lamelový rošt Davon z e-shopu MT-nábytok.sk vďaka izolácii styčných plôch dreva neobťažuje vŕzganím.

K premazaniu použite napríklad vosk, sviečku alebo silikónový olej v spreji. Rovnako tak premažte aj všetky plochy, kde sa u vášho lôžka dotýka rošt rámu postele. Malý pohyb v týchto miestach ale nie je na škodu. Nezabudnite ani na podpery bočníc a stredové výstuhy u dvojlôžok. Premažte ďalej plochy, kde sa dotýkajú jednotlivé časti roštu a tiež styčnú plochu medzi zdvojenými lamelami.

Pri novej posteli dotiahnite po niekoľkých týždňoch používania znovu všetky spoje.

Väčšinu postelí dostanete v rozloženom stave. U lôžok z borovice, smreku, ale aj tvrdších drevín, obíďte po pár týždňoch užívania všetky spoje a znovu ich dotiahnite. Záleží síce aj na konštrukcii postele, spravidla ale výrobcovia toto nebezpečenstvo minimalizujú.

Vŕzganie sa môže ozývať aj v prípadoch, keď rošt neleží v perfektnej rovine na drevených hranoloch. Tie držia na bočniciach, a keď sa uvoľnia, nežiaduce zvuky pri skrížení materiálov sú tu. Naopak vŕzgania sa nemusíte báť v prípade, že kúpite lamelové rošty, kde výrobcovia konce lamiel uložili v gume alebo plaste. Nehrozí tu teda styk dreva s drevom. Podobné výrobky kúpite už od 60 €.

Diskutéri na internete radia ako pomocníka lepiacu pásku

O vŕzgajúcich posteliach existuje objemná diskusia na internetových portáloch. Čitateľka s prezývkou Hella píše: "Keď som bývala na priváte a vŕzgala mi posteľ, tatko utiahol všetky skrutky a rošt potom podlepil páskou. Najviac vŕzgal rošt, posúvajúci sa po ráme postele. A bolo po probléme." Obdobnú ťažkosť riešil čitateľ s prezývkou Ferdyš: "Pomohla obyčajná kobercová lepiaca páska." S partnerkou oblepili celý vnútorný rám postele na miestach dotyku s roštami. "Máme to oblepené cez rok a stále je ticho," pochvaľuje si.

Čitateľka s prezývkou Kutilka zase radí: "Nájdite presne miesto, čo vŕzga a podľa toho postupujte ďalej. To, čo sa hýbe a nemá, prilepte sekunďákom, priskrutkujte, zoberte izolačkou. To, čo sa nehýbe a má, natrite mydlom alebo masťou." Čitateľ s prezývkou Pete85 konštatuje: "Po pol roku neustáleho vŕzgania som si ani nevrzol. Tak som podlepil tesnením do okien miesta kontaktov roštov a rámu. No a je po problémoch."

Drevená posteľ Turid z internetového obchodu MT-nábytok.sk vám poskytne pohodlie a dokonalý nevŕzgajúci odpočinok.
Drevená posteľ Turid z internetového obchodu MT-nábytok.sk vám poskytne pohodlie a dokonalý nevŕzgajúci odpočinok.

Väčšina popisovaných opatrení proti vŕzganiu je len dočasná. Musíte ich tak pravidelne opakovať, aby sa problémy postupne nezhoršovali. Platí to najmä v prípade starších postelí z lacnejších materiálov, najčastejšie drevotrieskových. Ak sa s vŕzganím nechcete dlhodobo potykať, kúpte si radšej síce drahšiu, ale novú a kvalitne spracovanú posteľ.

Uvoľnené skrutky trápia často dyhované drevotrieskové postele. Kúpte si ležanie z masívu.

Dyhované drevotrieskové postele majú často uvoľnené skrutky. Týmto problémom sa vyhnete kúpou postelí z masívu. Prípadne si vyberte také ležanie, kde výrobcovia dobre vyriešili problematické miesta, napríklad spoje alebo uchytenie vedúcich líšt. Rovnaké nároky si potom postrážte aj pri samotnom rošte a ďalších prvkov postele.

Zbavili ste sa doma otravného vŕzgania postele alebo stoličiek? Napíšte do komentára pod článkom, akú ste použili metódu, odkiaľ ste čerpali inšpiráciu a poraďte ostatným čitateľom.

Prečítajte si aj ďalšie diely seriálu Sekundový manžel:

1. Ako v pohode zvládnuť montáž nábytku + 5 dobrých rád k tomu.

2. Čistenie odpadu vás vopred desí? Sekundový manžel radí: Ako rozobrať a zložiť sifón v 5 krokoch

3. Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušníte kúrenie.

4. Chcete ušetriť za vykurovanie? Sekundový manžel poradí, ako vybrať a nalepiť tesnenie do okien i dverí

5. Čo robiť, keď doma nejde elektrický prúd? Skontrolujte žiarovky, natiahnite ističe.

6. Kvííí, škríííp. V byte vŕzgajú strašidelne dvere alebo pánty okien či skríň?

7. Čo robiť, keď dvere alebo okná drhnú o zárubňu? Sekundový manžel vám nastaví pánty skriniek, plastové okná aj dvere

8. Začmudené sklo do krbových kachlí kazí zážitok z ohňa. Ako ho vyčistiť?

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Voľný, praktický a funkčný priestor, kvalitné materiály. Funkcionalizmus sa vracia a nepozná čas

Voľný, praktický a funkčný priestor, kvalitné materiály. Funkcionalizmus sa vracia a nepozná čas

Vydané: 19.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 42x

Funkcionalistické domy a stavby spoznáte hneď. Dominuje jednoduchosť tvarov, geometria a čisté línie. Tento štýl bývania oslavuje come back. Nové materiály, kombinácia kovu a dreva aj použitie kože dodávajú bytu príjemný kontrast.

Celý článok
Hľadáte originálny kúsok nábytku do bytu zariadeného v netradičnom štýle? Vyrobte ho zo starého lodného kufra

Hľadáte originálny kúsok nábytku do bytu zariadeného v netradičnom štýle? Vyrobte ho zo starého lodného kufra

Vydané: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 55x

Vytvoriť zo starého lodného kufra originálny kúsok nábytku nie je nič ťažké. Kde taký kufor zohnať a na čo si dať pri nákupe pozor? A čo je potrebné s kufrom urobiť, než z neho vyrobíte odkladací stolík, lavičku či minibar?

Celý článok
Minimalizujte finančné straty pri katastrofe u vás doma. Zariaďte si poistenie domácnosti aj nehnuteľnosti

Minimalizujte finančné straty pri katastrofe u vás doma. Zariaďte si poistenie domácnosti aj nehnuteľnosti

Vydané: 17.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 636x

Vašej nehnuteľnosti i domácnosti hrozí veľa rizík, trebárs zlodeji, požiar, povodeň alebo prasknuté potrubie. Radšej sa na ne poistite, nech neprídete o peniaze, ktoré ste do svojho domova dali. Čo všetko také poistenie zahŕňa?

Celý článok