Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
429.20
0komentárov

Tapety sú stále v móde! Alebo radšej dáte prednosť klasickej výmaľbe? Pomôže vám šikovný maliar alebo tapetár

Odsunúť skrine od stien, na podlahu dať igelit, na hlavu papierovú čiapku a ide sa maľovať. Alebo nie? Nechajte všetku prácu s maľovaním alebo tapetovaním na profíkov a využite čas lepšie. Ako taký maliar či tapetár pracuje?
Vydané: 08.04.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 920x

Máte za sebou stavbu domu alebo rozsiahlu rekonštrukciu zahŕňajúcu aj nové priečky? Alebo vás prestala baviť stará výmaľba a chcete farebnú zmenu, alebo dokonca nejakú dizajnovú tapetu? Ak si vymaľujete sami, ušetríte. Nie každý však má potrebné zručnosti alebo čas a v takom prípade je vhodné zavolať maliara či tapetára. Nie vždy je zlé, keď vám niekto povie: "My vám to natrieme!" Vy sa potom totiž miesto namáhania sa so štetkou a vedrom farby môžete venovať svojim koníčkom, prípadne partnerovi/partnerke alebo deťom.

Neviete si rady s maľovaním? Maliar izieb vám pomôže. Foto: ©Depositphotos.com/branex
Neviete si rady s maľovaním? Maliar izieb vám pomôže. Foto: ©Depositphotos.com/branex

Čo robí maliar a tapetár

Maliar vykonáva všetky druhy malieb v interiéri aj exteriéri. Pripraví si podklad (vykoná bandáž rohov, trhlín a špár), pripraví a natónuje farby, vykoná opravu jednofarebných malieb a mal by zvládnuť vzorovanú maľbu valčekovaním alebo šablónovaním aj dekoračný linkrust (typ plastického umývateľného náteru).

Dokáže zhodnotiť povrch najmä s ohľadom na vlhkosť, bezchybnosť a čistotu, posúdiť vhodnosť maľby a odstrániť staré vrstvy maľby či lepidiel. Vie sadrovať a nanášať penetračné vrstvy a lepidlá, miešať farby do potrebného odtieňa a konzistencie, upevniť lišty a iné dekoratívne prvky na steny a strop a aplikovať jednoduché nápisy, emblémy a dekoratívne vzory.

Tapetár nie je samostatný odbor. Pre výkon práce musí absolvovať odbor maliar - lakovník - tapetár, prípadne rekvalifikačný kurz. Mal by teda zvládnuť aj klasickú výmaľbu. Správny tapetár si najskôr prezrie a zameria priestor a rozmyslí si postup prác tak, aby optimalizoval spotrebu tapety (aby nerobil zbytočné prestrihy a mal ideálnu skladbu tapiet). Okrem lepenia tapiet potom musí vedieť aj podfarbovat spoje, pokladať tapety po svetle aj proti nemu a prerezávať tapety tak, aby ich spojenie bolo úplne presné. Pod tapetu by mal používať makulatúru, teda podklad pod tapetu.

Ako si vybrať kvalitného remeselníka?

Pri výbere sa oplatí počkať na prevereného remeselníka. Vyberajte na základe odporúčania od známych i bývalých zákazníkov, rovnako ako podľa ukážok predchádzajúcich prác. Len precízny tapetár zvládne aj najnáročnejšie druhy tapiet. Prevereného tapetára či maliara môžete nájsť na stránkach Cechu maliarov Slovenskej republiky.

Po remeselníkovi vždy chcite zmluvu, technologický postup prípravy podkladu, termín a cenovú ponuku pre prípadnú reklamáciu. Overte si IČO a či má na dané práce povolenú živnosť. Ceny prác bývajú zmluvné a líšia sa podľa regiónu, režijných nákladov a náročnosti zákazky. Pri výbere maliara sa uistite, že do ceny zahŕňa aj prípravu miestnosti. Ak nie, budete si musieť priplatiť alebo pripraviť miestnosť sami (odsunúť šatníkové skrine od stien, zakryť podlahu). Za maľovanie zaplatíte maliarovi izieb zhruba od 0,80 Eur/m².

U tapetovania je pri naceňovaní zásadný typ tapety a lepidla. Priplatíte si za zložitý vzor, ​​kde býva veľa prestrihov. Veľkou položkou je aj ekologická likvidácia odpadov, ktorú tapetár zo zákona vykonáva. Na samotnej práci je najnáročnejšia príprava podkladu. Vyškrabanie starej maľby stojí 0,70 - 1,30 Eur/m², stierka a celoplošné tmelenie vyjde na 6 - 8 Eur/m², brúsenie hrubého štuku na 2 Eur/m² a tapetovanie na 6 - 8 Eur/m².

Maľujete či tapetujete sami, alebo to nechávate na odborníkoch? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Dajte si nohy do vodorovnej polohy a chvíľu si oddýchnite. Ako si vyrobiť debničkový taburet

Dajte si nohy do vodorovnej polohy a chvíľu si oddýchnite. Ako si vyrobiť debničkový taburet

Vydané: 06.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 22x

Taburety do obývačky sú viacúčelovým kusom nábytku. Posadíte na ne návštevu, natiahnete si nohy z kresla, prípadne do nich aj niečo uložíte. Nepáčia sa vám tie v obchodoch? Vyrobte si ich doma svojpomocne z debničiek od ovocia.

Celý článok
Chcete byť pri stavbe domu šetrní k životnému prostrediu? Postavte si domček z hliny technikou Superadobe

Chcete byť pri stavbe domu šetrní k životnému prostrediu? Postavte si domček z hliny technikou Superadobe

Vydané: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 488x

Chcete si postaviť dom lacno a vlastnými rukami z materiálov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu? Zoznámte sa so stavebnou technikou Superadobe. Aké postupy sa pri nej používajú, aké prináša výhody a ako vyzerajú hotové domy?

Celý článok
Vianočné osvetlenie rozžiari vaše okná. Dávajte si však pozor, elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vianočné osvetlenie rozžiari vaše okná. Dávajte si však pozor, elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydané: 02.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 441x

Ako správne sprevádzkovať vonkajšie vianočné osvetlenie v oknách, svetelné cencúle či reťaze? Kupujte výzdobu a reťaze od známych výrobcov a dajte pozor na neporušenú kabeláž a prúdové krytie. Elektrina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článok