0komentárov

Chráňte svoje súkromie! Zistite, ako sa brániť pred zvedavými pohľadmi susedov a užite si intimčo na balkóne

Nemáte radi zvedavé pohľady susedov ani okoloidúcich a chcete si na balkóne užiť intimčo? Nainštalujte balkónovú zástenu a môžete sa pokojne opaľovať úplne nahí. Aké zásteny a z akých materiálov sa vyrábajú a ako si vybrať?
Vydané: 19.04.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2795x

Pomaly sa začína otepľovať, a tak sa blíži aj čas balkónových radovánok. Niektorí si na balkóne len tak posedia s kávičkou a cigaretkou, ďalší sa na ňom opaľujú a iní organizujú napríklad gril párty. Nie každý je však nadšený z toho, že mu na balkón vidia všetci susedia a okoloidúci. Ako ochrana nielen pred zvedavými pohľadmi, ale aj rozmarmi počasia, ako je vietor a slnko, poslúži zástena na balkón.

Pri výbere zásteny sa snažte zvoliť nejaký decentný vzor. Predsa len sa na ňu nebudete pozerať sami, ale aj veľa ďalších ľudí. Navyše týmto vzorom ovplyvníte celkový vzhľad budovy. Nie nadarmo niektorí architekti na svojich budovách balkónové zásteny zakazujú. Pri nákupe myslite aj na nosnosť balkóna. Balkónovú zástenu spravidla jednoducho a rýchlo pripevníte ku konštrukcii zábradlia, existujú však aj zložitejšie systémy, u ktorých sa nevyhnete vŕtaniu do steny.

Plné zábradlie, zástena či paraván

Ideálne je, ak na súkromie na balkóne myslí už architekt a pri návrhu použije plné zábradlie. Výplň môže tvoriť drevo, laminát, plast, sklo, kameň i kov. Pokiaľ sa rozhodnete meniť pôvodné zábradlie, ktoré tieto výplne nemá, za nové, myslite na nosnosť balkóna. Využiť môžete aj paravány či vyrezávané steny, ktoré pôsobia vzdušne, ale zároveň poskytujú dostatok súkromia. Paraván môže byť mobilný, ale lepšie je pripevniť ho k stene. Pri nepoužívaní ho väčšinou môžete sklopiť na stenu.

Ako môže vyzerať balkónová zástena? Pozrite sa na Pinterest.

Zábradlie bez plnej výplne môžete zakryť aj zástenou z prírodného bambusu. Tá je však skoro opotrebovaná od dažďa a ide cez ňu vidieť. K zábradliu ju pripevníte drôtikom, plastovým viazacím opaskom či špagátom. Vyberte si radšej zástenu z celých bambusových stebiel. Sú síce drahšie, ale zato odolnejšie a menej lámavé (oproti zástenám z rozštiepených stebiel alebo tŕstia). Použiť môžete aj rohože z umelého bambusu (bývajú z PVC). Sú odolné, udržia farebnú i tvarovú stálosť a zoženiete ich v niekoľkých farebných prevedeniach.

Plné drevené zábradlie poskytne maximum súkromia, musíte sa však oň starať. Foto: ©Depositphotos.com/VolodomyrBur
Plné drevené zábradlie poskytne maximum súkromia, musíte sa však oň starať. Foto: ©Depositphotos.com/VolodomyrBur

Súkromie vďaka kvetinám

Hrantíky s kvetinami zaveste na balkónové zábradlie, prípadne ich postavte na balkónový stolík či podstavec a vysádzajte do nich vysoké druhy rastlín. K stropu potom môžete zavesiť kvetináče s previsnutými rastlinami. Ako moderná balkónová zástena poslúži aj vreckár na rastliny. Zasadíte do nich okrasnej kvetiny aj drobné plody, trebárs jahody. Zoženiete ich v mnohých farbách a môžete ich skladať do šírky aj výšky. Môžete si ich dokonca vyrobiť sami. Vrecká môžu byť našité na jednom páse textílie, a tvoriť tak súvislú vertikálnu záhradu.

Popínavé rastliny sa môžu plaziť po treláži. Tá býva najčastejšie vyrobená z drevených latiek či kovu. Ten sa však môže ľahko rozpáliť, takže nie je príliš vhodný. Drevo môže byť kombinované aj s inými materiálmi, napríklad drôtikmi a lankami. Treláže zoženiete v najrôznejších tvaroch i rozmeroch, dokonca z nich môžete vytvoriť aj zelený tunel či strechu.

Ak pripevňujete treláž na stenu, nechajte medzi ňou a stenou asi 5 cm. Keď stojí treláž v priestore, musia ju niesť stĺpiky. Lacnou alternatívou treláže sú pozinkovaný drôt či silný vlasec pretiahnutý očkami upevnenými do steny alebo k zábradliu. Na treláže sa hodia hlavne popínavé ruže, plamienok, zimolez a ďalšie menej bujné, zato však krásne kvitnúce liany.

Vďaka rastlinám budete mať na balkóne okrem súkromia aj príjemný tieň. Foto: ©Depositphotos.com/Mobilee
Vďaka rastlinám budete mať na balkóne okrem súkromia aj príjemný tieň. Foto: ©Depositphotos.com/Mobilee

Látková zástena, tieniace siete z PE a balkónové plachty

Látkové zásteny sa predávajú v mnohých farebných variantoch a vzoroch. Často sú polopriehľadné, záleží však na tom, akú textíliu zvolíte. Ak nechcete zástenu kupovať, vyrobte si ju sami. Na výrobu použite nepremokavú textíliu, napríklad látku na ležadlá či markízy. Stačí ju správne zamerať, zaobrubiť, nabiť krúžky (priechodky) a navliecť cez ne šnúru na bielizeň. Pomocou nej potom zástenu pripevníte k zábradliu.

Obdobou látkových zásten sú siete z polyetylénu. Tie sa vyrábajú v rôznych hustotách, takže poskytujú rôznu mieru súkromia. Hustejšie siete sú menej priehľadné, vďaka čomu lepšie kryjú priestor balkóna, redšie zase pôsobia vzdušnejšie. Výber vzorov nie je vysoký, väčšinou si môžete vybrať iba z jednofarebného alebo pruhovaného variantu.

Stále častejšie sa používajú zásteny z PEVA, čo je materiál podobný PVC. PEVA je však ľahšie, pevnejšie a lepšie odoláva mrazu. Zásteny mávajú veľa farieb, vzorov aj potlačí, napríklad imitáciu opukového muriva, kovaného zábradlia či debničiek s muškátmi. Ak sa nechcete starať o živé popínavé rastliny, môžete zvoliť potlač, ktorá imituje popínavý brečtan.

Niektoré balkónové zásteny nepôsobia príliš vkusne. Preto vyberajte starostlivo. Foto: heureka.cz
Niektoré balkónové zásteny nepôsobia príliš vkusne. Preto vyberajte starostlivo. Foto: heureka.cz

Používate zástenu na balkón? Napíšte do komentára pod článkom, akú ste vybrali.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 29x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok
Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 43x

Rozlúčte sa s bielosivou zimnou nudou a nenechávajte veselé jarné farby vonku pred dverami. Pustite ich k sebe domov. Ktoré farby sú v tomto roku v kurze? Prím hrajú svieže a jasné odtiene, hlavne farby prvej jarnej trávy a listov.

Celý článok
Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Vydané: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 61x

Hravé a farebné bývanie á la Mexiko si zamiluje asi každý. Preneste si jeho krásy domov. Ako vytvoriť interiér v mexickom štýle? Musí byť zábavný, ale v byte či dome nechajte vyniknúť aj lacné materiály a opotrebovaný nábytok.

Celý článok