PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Montáž sadrokartónu je vraj jednoduchá, prečo ju ale nenechať na odborníkovi? Zavolajte na pomoc sadrokartonárov

Staviate dom alebo meníte dispozíciu bytu? Nezdržujte sa murovaním a vyberte suchú výstavbu. S montážou sadrokartónu pomôže sadrokartonár. Čo všetko s týmto materiálom dokáže a ako si vybrať kvalitného remeselníka? Čítajte ďalej.
Vydané: 25.04.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1074x

Sadrokartón sa používa ako v novostavbách, tak pri rekonštrukciách starších bytov či domov. Práca s ním je pomerne jednoduchá a rýchla. Väčšinou slúži pre lepšie usporiadanie vnútornej dispozície, využijete ho však aj pri tvorbe predsadených stien a podhľadov či podhľadových ríms v miestnostiach s vysokými stropmi. Dokonca z neho môžete vyrobiť aj vstavané niky, ktoré poslúžia namiesto nástenných políc a regálov. Sadrokartón môžete maľovať, tapetovať i obložiť, takže nemusíte vôbec poznať, že máte stenu z tohto materiálu.

Čo vie sadrokartonár?

Sádrokartonár (montér suchých stavieb) je schopný vykonávať základné práce pri montáži konštrukcií suchých stavieb, teda zhotovovanie drevených a kovových nosných konštrukcií stien, inštalačných stien, priečok a stropných podhľadov vrátane ich opláštenia rôznymi druhmi dosiek, zhotovovanie suchých plávajúcich podláh a pôdnych stavieb budovaných systémom suchej montáže. Pracuje predovšetkým so sadrokartónom a lisovanými minerálnymi doskami.

Zvládne rozmeranie a prípravu stavebných konštrukcií pre montáž nosných roštov a závesov, opláštenie sadrokartónovými doskami vrátane inštalácie tepelnej a zvukovej izolácie do sadrokartónových konštrukcií aj montáž minerálnych podhľadových dosiek, osadenie dverových zárubní a nosných závesných konštrukcií pre zariaďovacie predmety, vystuženie, zatmelenie a prebrúsenie škár a skrutiek a konečné začistenie lištami či silikónom.

 

S montážou sadrokartónových dosiek vám pomôže montér suchých stavieb, čiže sadrokartonár. Foto: ©Depositphotos.com/Yunava1
S montážou sadrokartónových dosiek vám pomôže montér suchých stavieb, čiže sadrokartonár. Foto: ©Depositphotos.com/Yunava1

Čo musí sadrokartonár urobiť pred montážou

Pred montážou by mal sadrokartonár preveriť pôdorysné rozmiestnenie inštalácií a vzduchotechniky s ohľadom na možnosť kotvenia podhľadu, skontrolovať umiestnenie vývodov elektroinštalácie a elektroinštalačných skriniek, zhotoviť výškové vytýčenie podhľadov pomocou lasera alebo značkovacej šnúry, stanoviť úroveň konštrukcie so zohľadnením hrúbky opláštenia, preveriť podmienky pre požiarnu odolnosť niektorých podhľadov alebo či nebude odporovať výška uvažovaných svietidiel.

Mal by skontrolovať aj výšku a polohu zabudovaných konštrukcií v dutine podhľadu a členenia nadväzujúcich obvodových konštrukcií (výška nadpraží okien a dverí, nadsvetlíky, vyústenia vzduchotechniky), vytýčiť a označiť polohu prípadných revíznych dvierok alebo revíznych vstupov a rozmerať miesta na upevnenie nosných závesov podhľadov s ohľadom na povahu nosnej konštrukcie stropu a dovolené rozostupy závesov a nosných profilov podhľadu.

Ako si vybrať sadrokartonárov

Sádrokartonár by mal mať absolvovaný kurz a skúšku odbornej kvalifikácie, prípadne vyučený odbor rovnakého názvu. Na základe tejto kvalifikácie si môže založiť živnosť. Vyberajte si predovšetkým podľa odporúčaní známych, recenzií od bývalých zákazníkov a ukážok predchádzajúcich prác. Ceny sú rozdielne podľa rozsahu a zložitosti prác, približnú cenu si však môžete spočítať v cenníku remeselných prác.

Plánujete prestavbu? Necháte montáž sadrokartónu na odborníkovi, alebo sa to radšej naučíte sami? Napíšte do komentára pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 62x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 139x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 128x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok