0komentárov

Montáž sadrokartónu je vraj jednoduchá, prečo ju ale nenechať na odborníkovi? Zavolajte na pomoc sadrokartonárov

Staviate dom alebo meníte dispozíciu bytu? Nezdržujte sa murovaním a vyberte suchú výstavbu. S montážou sadrokartónu pomôže sadrokartonár. Čo všetko s týmto materiálom dokáže a ako si vybrať kvalitného remeselníka? Čítajte ďalej.
Vydané: 25.04.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1041x

Sadrokartón sa používa ako v novostavbách, tak pri rekonštrukciách starších bytov či domov. Práca s ním je pomerne jednoduchá a rýchla. Väčšinou slúži pre lepšie usporiadanie vnútornej dispozície, využijete ho však aj pri tvorbe predsadených stien a podhľadov či podhľadových ríms v miestnostiach s vysokými stropmi. Dokonca z neho môžete vyrobiť aj vstavané niky, ktoré poslúžia namiesto nástenných políc a regálov. Sadrokartón môžete maľovať, tapetovať i obložiť, takže nemusíte vôbec poznať, že máte stenu z tohto materiálu.

Čo vie sadrokartonár?

Sádrokartonár (montér suchých stavieb) je schopný vykonávať základné práce pri montáži konštrukcií suchých stavieb, teda zhotovovanie drevených a kovových nosných konštrukcií stien, inštalačných stien, priečok a stropných podhľadov vrátane ich opláštenia rôznymi druhmi dosiek, zhotovovanie suchých plávajúcich podláh a pôdnych stavieb budovaných systémom suchej montáže. Pracuje predovšetkým so sadrokartónom a lisovanými minerálnymi doskami.

Zvládne rozmeranie a prípravu stavebných konštrukcií pre montáž nosných roštov a závesov, opláštenie sadrokartónovými doskami vrátane inštalácie tepelnej a zvukovej izolácie do sadrokartónových konštrukcií aj montáž minerálnych podhľadových dosiek, osadenie dverových zárubní a nosných závesných konštrukcií pre zariaďovacie predmety, vystuženie, zatmelenie a prebrúsenie škár a skrutiek a konečné začistenie lištami či silikónom.

 

S montážou sadrokartónových dosiek vám pomôže montér suchých stavieb, čiže sadrokartonár. Foto: ©Depositphotos.com/Yunava1
S montážou sadrokartónových dosiek vám pomôže montér suchých stavieb, čiže sadrokartonár. Foto: ©Depositphotos.com/Yunava1

Čo musí sadrokartonár urobiť pred montážou

Pred montážou by mal sadrokartonár preveriť pôdorysné rozmiestnenie inštalácií a vzduchotechniky s ohľadom na možnosť kotvenia podhľadu, skontrolovať umiestnenie vývodov elektroinštalácie a elektroinštalačných skriniek, zhotoviť výškové vytýčenie podhľadov pomocou lasera alebo značkovacej šnúry, stanoviť úroveň konštrukcie so zohľadnením hrúbky opláštenia, preveriť podmienky pre požiarnu odolnosť niektorých podhľadov alebo či nebude odporovať výška uvažovaných svietidiel.

Mal by skontrolovať aj výšku a polohu zabudovaných konštrukcií v dutine podhľadu a členenia nadväzujúcich obvodových konštrukcií (výška nadpraží okien a dverí, nadsvetlíky, vyústenia vzduchotechniky), vytýčiť a označiť polohu prípadných revíznych dvierok alebo revíznych vstupov a rozmerať miesta na upevnenie nosných závesov podhľadov s ohľadom na povahu nosnej konštrukcie stropu a dovolené rozostupy závesov a nosných profilov podhľadu.

Ako si vybrať sadrokartonárov

Sádrokartonár by mal mať absolvovaný kurz a skúšku odbornej kvalifikácie, prípadne vyučený odbor rovnakého názvu. Na základe tejto kvalifikácie si môže založiť živnosť. Vyberajte si predovšetkým podľa odporúčaní známych, recenzií od bývalých zákazníkov a ukážok predchádzajúcich prác. Ceny sú rozdielne podľa rozsahu a zložitosti prác, približnú cenu si však môžete spočítať v cenníku remeselných prác.

Plánujete prestavbu? Necháte montáž sadrokartónu na odborníkovi, alebo sa to radšej naučíte sami? Napíšte do komentára pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Prišli ste domov z práce unavení a v strese? Rozhojdajte sa v závesnom kresielku a zrelaxujte myseľ i telo

Prišli ste domov z práce unavení a v strese? Rozhojdajte sa v závesnom kresielku a zrelaxujte myseľ i telo

Vydané: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 17x

Chcete si užiť hojdanie aj za zlého počasia a hojdacie kreslo vám príde príliš mohutné? Kúpte si závesné kreslo. Ktoré typy existujú a aké majú výhody a nevýhody? Ako môžete kreslo zavesiť a do akých interiérov sa hodí?

Celý článok
Pohárik dobrého alkoholu vraj nikomu neuškodí. Ako si založiť a vybaviť domáci bar?

Pohárik dobrého alkoholu vraj nikomu neuškodí. Ako si založiť a vybaviť domáci bar?

Vydané: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 20x

Rozhodli ste sa zariadiť a vybaviť domáci bar pre pekné chvíle s partnerom či priateľmi? Kúpte si štýlový nábytok, potrebné technické potreby a tekuté ingrediencie. V článku nájdete 12 vecí, ktoré by vám nemali doma v bare chýbať.

Celý článok
Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vydané: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 64x

Balkónová a hrantíková sezóna je spolu s hrejivými lúčmi slniečka definitívne tu. Záhradníček vám poradí, aké balkónovky si zohnať, kam ich vysadiť a ako sa o ne najlepšie starať. Spestrite si tento rok balkón aj 6 novými druhmi.

Celý článok