Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
559.75
0komentárov

Chcete ozdobne zakryť steny a strop svojho bytu? Využite stropné panely i stenové lišty. 5 rád, ako lepiť stropné rozety

Rozety, kazety a lišty z mäkčeného polystyrénu zakryjú nerovnosti na stenách a ozdobia interiér. Ako ich ale správne primontovať? Prečítajte si 5 krokov ako na to. Po inštalácii všetko premaľujte maliarskou farbou.
Vydané: 25.04.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2982x

Zariadili ste si úplne novú obývaciu izbu a po položení koberca a rozmiestnení nábytku sa spokojne rozhliadate okolo. Zdá sa vám, že celkovému vzhľadu ešte niečo máličko chýba? Dozdobte svoj byt stropnými panelmi, stenovými lištami, stropnými kazetami či veľkými rozetami. Po inštalácii tieto nové prvky môžete natrieť normálnou maliarskou farbou, podľa vášho výberu a vkusu.

Stropné kazety a lišty nalepíte na väčšinu bežných podkladov

Polystyrénové stropné kazety a lišty zakryjú prípadné vady podkladu, vrátane prasklín. Môžete ich lepiť na väčšinu podkladov. Dekoratívne, akustické a tepelnoizolačné vlastnosti sa osvedčili napríklad na betóne, omietkach, sadrokartóne, ale aj na dreve a umakarte. Na lepenie kaziet použite špeciálne kontaktné akrylátové lepidlo. Pri veľmi hladkých podkladoch povrch najskôr mierne zdrsnite.

Lepenie stropných panelov a kaziet nie je ťažké, počítajte ale s prácou nad hlavou. Foto: ©Depositphotos.com/PPaauullee
Lepenie stropných panelov a kaziet nie je ťažké, počítajte ale s prácou nad hlavou. Foto: ©Depositphotos.com/PPaauullee

Stena napríklad vo vašej čerstvo zariadenej spálni musí byť čistá a suchá, bez mastnoty a prachu. Ničomu neublížite ani penetráciou, ktorú nanesiete štetkou alebo maliarskym valčekom. Pred lepením ju nechajte ešte 2 až 4 hodiny preschnúť. Potom si rozmerajte a nakreslite čiary, deliace podklad na štyri rovnaké obdĺžniky, podľa ktorých začnete s montážou kaziet.

Zakladajúcu kazetu založte k stredovej čiare buď okrajom alebo stredom tak, aby vzniknuté dorezy pri stenách boli rovnaké, ale neboli príliš malé. Ostatné kazety pokladajte tesne k sebe od stredu plochy k jej okrajom.

Lepidlo naneste okolo celého obvodu kazety špachtľou alebo zubovou stierkou, a to na rub. V rovnakej hrúbke 2 až 3 mm dajte lepidlo aj na stred kazety. Na veľmi rovné steny a stropy môžete lepiť tiež bodovo, pomocou vytlačovacej pištole. Kazetu potom opatrne pritlačte tak, aby lepidlo priľnulo. Pre rezanie kaziet pri okrajoch použite ostrý odlamovací nôž a pravítko.

Pre lepenie extrudovaných kaziet odporúčajú odborníci transparentné lepidlo. Dosku s naneseným lepidlom po chvíľke pritlačte na strop alebo na stenu a dotlačte čo možno najtesnejšie k už nalepeným doskám. Údržba nalepených stropných kaziet ani nástenných líšt vám nedá toľko práce. Odolný a ľahko umývateľný povrch jednoducho umyjete vlažnou vodou so saponátom a utriete do sucha.

Štukové prvky v interiéri = módne tradície s puncom elegancie

Dekoračnými lištami z polystyrénu zjemníte prechod stien na strop. Na trhu nájdete aj ďalšie prvky, ako sú konzoly, falošné trámy alebo výlisky štýlového zdobenia stien. Ich inštalácia aj prípadné odstránenie je jednoduché. Štvorcové kazety z polystyrénu s priemerom 20 × 20 a 30 × 30 cm stojí od 8 do 12 eur, okrúhle rozetky s priemerom 20 až 65 cm, cena 11 až 33 eur.

Zaujímavým doplnkom sú polystyrénové stropné rozety, teda ozdobné ružice. Ako ich pripevníte na strop? Tradične sa montujú nad zdroj svetla. Pri inštalácii si zistite miesto stropných nosníkov. Pred vŕtaním vypnite hlavný prívod elektriny. Budete potrebovať rozetu, ceruzku, vŕtačku, skrutky so zápustnou hlavou, lepidlo na plastické lišty, elektrický skrutkovač a viacúčelové biele plnidlo.

5 krokov, ako pripevniť ozdobnú rozetu:

  • Priložte rozetu na strop, mäkkou ceruzkou ju obkreslite
  • Vyvŕtajte otvory pre prívod elektriny ku svietidlu, ďalšie na protiľahlých stranách rozety
  • Namiešajte lepidlo a rozetu prilepte k stropu
  • Dvomi zápustnými skrutkami rozetu priskrutkujte do stropného nosníka
  • Hlavy skrutiek prekryte bielym plnidlom

Kvet na strope sa hodí do priestoru, kde chcete vytvoriť atmosféru elegancie a luxusu. Odborníci ho odporúčajú aj do moderných interiérov. Módne sú aj interiérové niky a konzoly, rovnako ako umelé rustikálne trámy. Tými si vytvoríte zdanie, že žijete pod stropom z popraskaných trámov. Ich povrch je na nerozoznanie od skutočného mnohoročného dreva, sú vo vnútri duté, a preto aj veľmi ľahké.

Podľa poloprofesionálnych diskusií na internete je najlepší postup ten, ktorý zrejme opísal čitateľ s prezývkou McMillan: "Najprv nalepte obvodové okrasné lišty, v smere do stropu musia mať lišty plôšku na opierku kazety. Na lepenie používam sanitárne silikónové a nanášam ho v bodoch veľkosti ako kôstka čerešne. Spodnú medzeru medzi lištou a stenou zatmelím akrylom."

Podľa čitateľov je lepenie podhľadov výhodné začať od prostriedku, štvorca od lustra a to na koso. "V žiadnom prípade nepoužívať násilie, radšej trikrát merať a raz rezať. Pre rezanie polystyrénu je potrebné mať veľmi ostrý nôž. Na lepenie opäť používam silikón asi 25 bodov na štvorec. Ak je potrebné vyplniť škáru, používam biely akryl," dopĺňa čitateľ s prezývkou Botič.

Pozrite sa na stropné rozety, polystyrénové lišty a kazety na sieti Pinterest.

Aj napriek najprísnejšej výstupnej kontrole môžete nakúpiť dosky alebo podhľady s výrobnými chybami. Pred ich položením a nalepením preto starostlivo skontrolujte ich kvalitu alebo poškodenie. Za nalepený tovar totiž už nemôžete požadovať náhradu. Z bezpečnostných dôvodov skladujte výrobky mimo dosahu otvoreného ohňa, chráňte ich pred priamym slnečným žiarením alebo pred dopadom iskier.

Ozdobili ste si byt stropnými kazetami, podhľadmi alebo rozetami? Napíšte do komentára pod článkom, ako sa vám pracovalo, a poraďte svoje skúsenosti ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Šetrite svoj čas a venujte ho svojim koníčkom. Virtuálna asistentka vybaví všetko dôležité zariaďovanie za vás

Šetrite svoj čas a venujte ho svojim koníčkom. Virtuálna asistentka vybaví všetko dôležité zariaďovanie za vás

Vydané: 09.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 24x

Máte málo času? Najmite si služby virtuálnej asistentky či asistenta. Zoženú vám remeselníkov, upratovačku, zaistia nákupy aj stráženie či naplánujú dovolenku. Dokážu zariadiť takmer čokoľvek. Ako taká služba funguje a koľko stojí?

Celý článok
Zelené ihličie vás tento rok neláka? Mrknite na 8 nápadov, ako vyrobiť originálny vianočný stromček

Zelené ihličie vás tento rok neláka? Mrknite na 8 nápadov, ako vyrobiť originálny vianočný stromček

Vydané: 08.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 82x

Máte alergiu na ihličie, alebo ste prísni ochrancovia prírody a odrezaný stromček je pre vás tabu? Sekundový manžel poradí 8 nápadov, ako si vyrobiť originálny vianočný stromček z rôznych materiálov. Umelé stromčeky nechajte iným.

Celý článok
Veselé Vianoce: 5 darčekových tipov pre vašich blízkych na menšie kúsky nábytku

Veselé Vianoce: 5 darčekových tipov pre vašich blízkych na menšie kúsky nábytku

Vydané: 07.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 665x

Vianoce sa blížia a nápady na darčeky sú vzácny tovar. Dávať blízkym kuchynskú linku pod stromček asi nebudete, ale vhod môže prísť 5 tipov na menšie nábytkové kusy. Trebárs práve oni vašim blízkym chýbajú. Vyberte im pekné kúsky.

Celý článok