0komentárov

Chcete ozdobne zakryť steny a strop svojho bytu? Využite stropné panely i stenové lišty. 5 rád, ako lepiť stropné rozety

Rozety, kazety a lišty z mäkčeného polystyrénu zakryjú nerovnosti na stenách a ozdobia interiér. Ako ich ale správne primontovať? Prečítajte si 5 krokov ako na to. Po inštalácii všetko premaľujte maliarskou farbou.
Vydané: 25.04.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 4717x

Zariadili ste si úplne novú obývaciu izbu a po položení koberca a rozmiestnení nábytku sa spokojne rozhliadate okolo. Zdá sa vám, že celkovému vzhľadu ešte niečo máličko chýba? Dozdobte svoj byt stropnými panelmi, stenovými lištami, stropnými kazetami či veľkými rozetami. Po inštalácii tieto nové prvky môžete natrieť normálnou maliarskou farbou, podľa vášho výberu a vkusu.

Stropné kazety a lišty nalepíte na väčšinu bežných podkladov

Polystyrénové stropné kazety a lišty zakryjú prípadné vady podkladu, vrátane prasklín. Môžete ich lepiť na väčšinu podkladov. Dekoratívne, akustické a tepelnoizolačné vlastnosti sa osvedčili napríklad na betóne, omietkach, sadrokartóne, ale aj na dreve a umakarte. Na lepenie kaziet použite špeciálne kontaktné akrylátové lepidlo. Pri veľmi hladkých podkladoch povrch najskôr mierne zdrsnite.

Lepenie stropných panelov a kaziet nie je ťažké, počítajte ale s prácou nad hlavou. Foto: ©Depositphotos.com/PPaauullee
Lepenie stropných panelov a kaziet nie je ťažké, počítajte ale s prácou nad hlavou. Foto: ©Depositphotos.com/PPaauullee

Stena napríklad vo vašej čerstvo zariadenej spálni musí byť čistá a suchá, bez mastnoty a prachu. Ničomu neublížite ani penetráciou, ktorú nanesiete štetkou alebo maliarskym valčekom. Pred lepením ju nechajte ešte 2 až 4 hodiny preschnúť. Potom si rozmerajte a nakreslite čiary, deliace podklad na štyri rovnaké obdĺžniky, podľa ktorých začnete s montážou kaziet.

Zakladajúcu kazetu založte k stredovej čiare buď okrajom alebo stredom tak, aby vzniknuté dorezy pri stenách boli rovnaké, ale neboli príliš malé. Ostatné kazety pokladajte tesne k sebe od stredu plochy k jej okrajom.

Lepidlo naneste okolo celého obvodu kazety špachtľou alebo zubovou stierkou, a to na rub. V rovnakej hrúbke 2 až 3 mm dajte lepidlo aj na stred kazety. Na veľmi rovné steny a stropy môžete lepiť tiež bodovo, pomocou vytlačovacej pištole. Kazetu potom opatrne pritlačte tak, aby lepidlo priľnulo. Pre rezanie kaziet pri okrajoch použite ostrý odlamovací nôž a pravítko.

Pre lepenie extrudovaných kaziet odporúčajú odborníci transparentné lepidlo. Dosku s naneseným lepidlom po chvíľke pritlačte na strop alebo na stenu a dotlačte čo možno najtesnejšie k už nalepeným doskám. Údržba nalepených stropných kaziet ani nástenných líšt vám nedá toľko práce. Odolný a ľahko umývateľný povrch jednoducho umyjete vlažnou vodou so saponátom a utriete do sucha.

Štukové prvky v interiéri = módne tradície s puncom elegancie

Dekoračnými lištami z polystyrénu zjemníte prechod stien na strop. Na trhu nájdete aj ďalšie prvky, ako sú konzoly, falošné trámy alebo výlisky štýlového zdobenia stien. Ich inštalácia aj prípadné odstránenie je jednoduché. Štvorcové kazety z polystyrénu s priemerom 20 × 20 a 30 × 30 cm stojí od 8 do 12 eur, okrúhle rozetky s priemerom 20 až 65 cm, cena 11 až 33 eur.

Zaujímavým doplnkom sú polystyrénové stropné rozety, teda ozdobné ružice. Ako ich pripevníte na strop? Tradične sa montujú nad zdroj svetla. Pri inštalácii si zistite miesto stropných nosníkov. Pred vŕtaním vypnite hlavný prívod elektriny. Budete potrebovať rozetu, ceruzku, vŕtačku, skrutky so zápustnou hlavou, lepidlo na plastické lišty, elektrický skrutkovač a viacúčelové biele plnidlo.

5 krokov, ako pripevniť ozdobnú rozetu:

  • Priložte rozetu na strop, mäkkou ceruzkou ju obkreslite
  • Vyvŕtajte otvory pre prívod elektriny ku svietidlu, ďalšie na protiľahlých stranách rozety
  • Namiešajte lepidlo a rozetu prilepte k stropu
  • Dvomi zápustnými skrutkami rozetu priskrutkujte do stropného nosníka
  • Hlavy skrutiek prekryte bielym plnidlom

Kvet na strope sa hodí do priestoru, kde chcete vytvoriť atmosféru elegancie a luxusu. Odborníci ho odporúčajú aj do moderných interiérov. Módne sú aj interiérové niky a konzoly, rovnako ako umelé rustikálne trámy. Tými si vytvoríte zdanie, že žijete pod stropom z popraskaných trámov. Ich povrch je na nerozoznanie od skutočného mnohoročného dreva, sú vo vnútri duté, a preto aj veľmi ľahké.

Podľa poloprofesionálnych diskusií na internete je najlepší postup ten, ktorý zrejme opísal čitateľ s prezývkou McMillan: "Najprv nalepte obvodové okrasné lišty, v smere do stropu musia mať lišty plôšku na opierku kazety. Na lepenie používam sanitárne silikónové a nanášam ho v bodoch veľkosti ako kôstka čerešne. Spodnú medzeru medzi lištou a stenou zatmelím akrylom."

Podľa čitateľov je lepenie podhľadov výhodné začať od prostriedku, štvorca od lustra a to na koso. "V žiadnom prípade nepoužívať násilie, radšej trikrát merať a raz rezať. Pre rezanie polystyrénu je potrebné mať veľmi ostrý nôž. Na lepenie opäť používam silikón asi 25 bodov na štvorec. Ak je potrebné vyplniť škáru, používam biely akryl," dopĺňa čitateľ s prezývkou Botič.

Pozrite sa na stropné rozety, polystyrénové lišty a kazety na sieti Pinterest.

Aj napriek najprísnejšej výstupnej kontrole môžete nakúpiť dosky alebo podhľady s výrobnými chybami. Pred ich položením a nalepením preto starostlivo skontrolujte ich kvalitu alebo poškodenie. Za nalepený tovar totiž už nemôžete požadovať náhradu. Z bezpečnostných dôvodov skladujte výrobky mimo dosahu otvoreného ohňa, chráňte ich pred priamym slnečným žiarením alebo pred dopadom iskier.

Ozdobili ste si byt stropnými kazetami, podhľadmi alebo rozetami? Napíšte do komentára pod článkom, ako sa vám pracovalo, a poraďte svoje skúsenosti ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Prišli ste domov z práce unavení a v strese? Rozhojdajte sa v závesnom kresielku a zrelaxujte myseľ i telo

Prišli ste domov z práce unavení a v strese? Rozhojdajte sa v závesnom kresielku a zrelaxujte myseľ i telo

Vydané: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 5x

Chcete si užiť hojdanie aj za zlého počasia a hojdacie kreslo vám príde príliš mohutné? Kúpte si závesné kreslo. Ktoré typy existujú a aké majú výhody a nevýhody? Ako môžete kreslo zavesiť a do akých interiérov sa hodí?

Celý článok
Pohárik dobrého alkoholu vraj nikomu neuškodí. Ako si založiť a vybaviť domáci bar?

Pohárik dobrého alkoholu vraj nikomu neuškodí. Ako si založiť a vybaviť domáci bar?

Vydané: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 15x

Rozhodli ste sa zariadiť a vybaviť domáci bar pre pekné chvíle s partnerom či priateľmi? Kúpte si štýlový nábytok, potrebné technické potreby a tekuté ingrediencie. V článku nájdete 12 vecí, ktoré by vám nemali doma v bare chýbať.

Celý článok
Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vyzdobte si tento rok balkón kvetmi klasickými i novými druhmi. 6 nových tipov na krásne hrantíky

Vydané: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 38x

Balkónová a hrantíková sezóna je spolu s hrejivými lúčmi slniečka definitívne tu. Záhradníček vám poradí, aké balkónovky si zohnať, kam ich vysadiť a ako sa o ne najlepšie starať. Spestrite si tento rok balkón aj 6 novými druhmi.

Celý článok