PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
2komentárov

Byt bez obrazov je prázdny a nudný. Ako ich bezpečne zavesiť na stenu? Spýtajte sa Sekundového manžela

Obrazy na stenu patria, bez nich je byt prázdny a nudný. Či už starých majstrov alebo pekný fotoobraz, zaveste ich bezpečne na stenu a dbajte na pekný aranžmán. Väčšie obrazy napríklad patria do veľkých miestností. Sekundový manžel poradí.
Vydané: 28.04.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2522x

Obrazy na stene sú už od nepamäti jednou z najobľúbenejších možností, ako si urobíte svoj byt príjemný a pridáte mu na útulnosti. Vybrané výtvarné diela tak dotvárajú jedinečný štýl a ovplyvňujú svojím spôsobom všetkých, ktorí v byte či dome žijú. Viete ale taký obraz bezpečne zavesiť? Nie je to až tak zložité, ale musíte dodržiavať určité pravidlá.

Potrebujete kvalitné náradie a pevné kotevné prvky

Vyberte si predovšetkým stenu, ktorá vaše obrazy bez problémov unesie. Pri meraní a vŕtaní si potom radšej odložte obraz inam a dávajte pozor na elektrické káble v stene. Veci, ktoré budete pri vešaní obrazov potrebovať? Meter, ceruzku a gumu, vodováhu, vŕtačku alebo kladivo, vrták, skrutkovač, skrutky, klince alebo hmoždinky a kúsok drôtu.

Zavesiť obrázky na podobnú stenu je technický oriešok, ale výsledok vyzerá veľmi dobre. Foto: ©Depositphotos.com/xdomakidi
Zavesiť obrázky na podobnú stenu je technický oriešok, ale výsledok vyzerá veľmi dobre. Foto: ©Depositphotos.com/xdomakidi

Podľa druhu steny vyberte konkrétne hmoždinky a skrutky. Na ľahké kusy postačí jednoduchšia hmoždinka. Do stien z betónu, prírodného kameňa či plných tehál si vezmite nylonovú rozpernú hmoždinku SX. Má štvornásobné rozopretie a môže mať aj patent, ktorý bráni jej vkĺznutiu hlbšie do otvoru. Použiť do nej môžete skrutky do dreva, do drevotriesky alebo samorezné skrutky.

Obrazy na stenu vešajte s rozmyslom, obklopte sa obľúbenými motívmi.

Pre rýchlu montáž do sadrokartónu si vyberte hmoždinku pre sadrokartón GK, ktorú osadíte s pomocou priloženého montážneho prípravku. Pre všetky typy doskových materiálov potom ponúkajú obchody hmoždinku pre doskové materiály PD. Po utiahnutí skrutky sa plastový kužeľ vtiahne do puzdra a hmoždinku roztvorí.

Obrázky na stenu nemusíte vešať prísne symetricky, nepravidelnosť je naopak zaujímavá. Foto: ©Depositphotos.com/kuprin33
Obrázky na stenu nemusíte vešať prísne symetricky, nepravidelnosť je naopak zaujímavá. Foto: ©Depositphotos.com/kuprin33

Dekoratívne prvky dotvárajú jedinečný štýl vášho bytu a odrážajú osobnosť všetkých, ktorí v ňom žijú. Výber vhodného miesta je dôležitý, obraz tak v celkovom vzhľade priestore nezapadne. Miesto na stene vyberte dostatočne voľné, aby nič nerušilo akýkoľvek okraj obrazu a rám nebude zhodný s nábytkom. Čím väčšie plátno, tým priestrannejšiu potom musíte vybrať stenu a miesto pre zavesenie.

Väčšie obrazy patria do veľkých miestností a naopak

Výrazné a dramatické výtvory nedávajte do miestností na odpočinok či relaxáciu. Nezabúdajte ani na dostatočné svetlo, jednu z podmienok aranžovania obrazu. V úzkych a tmavých chodbách, prípadne v menších miestnostiach, vyvážite absenciu prirodzeného svetla bodovými lampami. Nasvietením obrazov na stene potom nenásilne upozorníte na tieto nápadité doplnky.

Dobre zavesiť obraz je niekedy umenie. Vedľa klasických háčikov môžete v dnešnej dobe použiť aj rôzne samolepiace podložky. S ich pomocou uchytíte obraz na stenu, bez toho aby ste do nej museli vŕtať či inak zasahovať. Vždy pritom dbajte na dôkladnosť a vkus. Vybrať vhodný rám pre nástenné umelecké dielo býva ešte ťažšie. Trebárs pasparta má za úlohu zvýrazniť obrázok a upokojiť jeho okolia.

Pasparta má za úlohu zvýrazniť obrázok a upokojiť jeho okolie. Odborníci všeobecne neodporúčajú na rámové lišty červené, modré alebo zelené farby, ktoré sa objavujú napríklad na vystavovanej grafike. Pre zavesenie na stenu používajte najlepšie "pravidlo tretín", a to horizontálne aj vertikálne. Ideálne je teda miesto, kde sa roviny pretnú. Do zaujímavých rámov môžete vkladať aj zrkadlá, ktoré tak premeníte v dizajnové kúsky.

Ak si nie ste istí s umiestnením obrazu, skúste ho postaviť trebárs na jednoduchý maliarsky stojan. Možno budete prekvapení, ako dielko vynikne. Nad robustným písacím stolom po dedkovi tiež nijako nevyznie tenký rám, nad subtílnym skleneným dizajnovým kúskom zase vyzerá nepatrične ťažký kus. Spolu dobre fungujú rôzne rámy, ale pre rovnaké námety, nikdy nie naopak.

Zavesiť obraz je umenie, nepodceňujte ho

Atmosféru obývacej izby ovplyvníte použitím vhodných farieb. S pomocou svetlých tónov žltej, jemne ružovej alebo teplej oranžovej vytvoríte pozitívne základné ladenie. Napätie zmiernite tapetami s jemnými vzormi či nepravidelným vzorom valčeka. Aký obraz najlepšie vybrať? Pre navodenie pokoja a atmosféry odpočinku sú potrebné vhodné obrazy krajiny a vody v nepríliš výrazných farbách.

Väčšina obrazov v domácnostiach visí príliš vysoko. Správne miesto nájdete v takej výške, aby ste mali hlavný motív priamo proti očiam. Ak chcete obrázok naproti jedálenskému stolu, bude teda o dosť nižšie, než napríklad akvarel v obývacej izbe. Tiež je určite lepšie zavesiť fotku či obraz nižšie, aby naň lepšie videli aj menší členovia rodiny alebo návštevy.

Do výšky očí v stredovej osi patria tie najväčšie a najfarebnejšie obrazy.

Ak sa vám väčší počet obrazov vojde do jedného radu alebo stĺpca, vždy sa držte stredovej osi. Do výšky očí patria tie najväčšie a najfarebnejšie, ďalšie rady potom vešajte ako nad nimi, tak pod nimi. Na miestach proti južnému oknu myslite na to, že obrazy trpia "šisováním" do slniečka. Lepšie vyzerajú aj na jednofarebných stenách rôznych tónov, než len na čisto bielych.

Hmoždinka so skrutkou sú základnými prvkami pre pevné a bezpečné zavesenie obrazov. Foto: ©Depositphotos.com/kataklinger
Hmoždinka so skrutkou sú základnými prvkami pre pevné a bezpečné zavesenie obrazov. Foto: ©Depositphotos.com/kataklinger

V múzeách vešajú obrazy väčšinou tak, aby bol ich stred asi 1,5 metra nad zemou. Udržať ich v stále rovnej polohe vám pomôže vodováha. Ak chcete zavesiť viac obrazov v rôznych výškach, určite si najprv rovnaký stred pre oba obrazy, potom polovicu výšky každého z obrazov. Až potom budete viac obrazov vešať, presne zistíte, kam máte klince umiestniť.

Zavesili ste si doma veľký obraz a drží na stene bez problémov? Napíšte do komentára pod článkom, akú ste použili techniku a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 2
Nadpis:
  Vaše meno:
veľké obrazy
Ahojky ja som veľké obazy formátu A2, dokonca aj A1 na enkaustickom papieri lepila na stenu s pevnou obojstrannou lepiacou páskou. Lepte to tak iba vtedy, ak máte vymerané aspoň 2 rovnovážne body a viete, že obraz už ostane na tej stene a nebudete ho prekladať. Dokonca aj keď sme obraz premestňovali, tak sa dal v pohode oddlepiť od steny bez poškodenia. Plátna dávam tiež na klinčeky. Jiří veľmi pekný článok, dovolím si zdieľať niektoré praktické vychytávky :-) pozrite si moju galériu obrazov: http://lenkaslnieckova.sk/galeria-obrazov/ pekný dník Lenka
ODPOVĚDĚT
Lenka | 10.02.2017
Re: veľké obrazy
Zdravím pěkně Lenko, díky za reakci a samozřejmě i za pochvalu. Tip na lepení obrazů na stěnu je fajn, určitě ho zařadím do některého z příštích článků, až přijde na řadu. A galerie je super :o) Mějte se a ať se daří. Jirka
ODPOVĚDĚT
Jiří | 10.02.2017

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 62x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 139x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 129x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok