0komentárov

Zababušte sa do perín so svojou milou alebo milým, nie s množstvom roztočov. Ako správne udržiavať a prať lôžkoviny?

Ustieľate posteľ hneď po prebudení a chcete to isté po deťoch? Nerobte to. Zistite, ako sa správne starať o periny a vankúše z dutého vlákna, peria aj vlny a zatočte s roztočmi a mikróbmi. Je správne vetrať lôžkoviny na slnku?
Vydané: 29.04.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2938x

Kto by sa rád nezababušil do perín, hlavne keď je vonku nevľúdne počasie? Lenže hoci sa vám to možno nezdá, tak za noc vypotíte pomerne dosť vody, pričom teplo a vlhko nesvedčí nielen vám, ale aj roztočom. Tieto potvorky vyzerajú na obrázkoch celkom strašidelne, ale sami o sebe sú pomerne neškodné. Horšie sú ich výtrusy, ktoré u citlivých jedincov vyvolávajú všemožné alergie. Ako sa teda o lôžkoviny starať, aby bolo v perinách a vankúšoch roztočov čo najmenej?

Teplo a vlhko v posteli je prijateľné pre roztoče. Foto: ©Depositphotos.com/3dmentat
Teplo a vlhko v posteli je prijateľné pre roztoče. Foto: ©Depositphotos.com/3dmentat

Ako sa starať o lôžkoviny

Po prebudení lôžkoviny nepostielajte ani neprekrývajte prikrývkou, ale najskôr ich vyvetrajte. Zbavíte ich tak vyššej teploty a prebytočnej vlhkosti. Pretože sú vankúše aj periny chránené obliečkami, stačí ich vyprať raz do roka. Obliečky by ste potom mali prať minimálne raz, lepšie však dvakrát do mesiaca, inak dochádza k výraznému nárastu mikróbov a roztočov. Pri praní a žehlení záleží od materiálu, z ktorého sú lôžkoviny či obliečky vyrobené.

Roztočom nesvedčí mráz, takže v zime môžete periny vetrať vonku. Ideálne je počasie, kedy svieti slnko, teploty sa pohybujú pod bodom mrazu a mierne fúka.

V lete nedávajte periny vetrať na slniečko. Tým by ste periny zohriali a vytvorili tak ideálne prostredie pre roztoče. Perinu stačí odhrnúť a spolu s vankúšom mierne roztraste. Tak z lôžkovín uvoľníte vlhkosť. Ideálne je nechať periny na posteli, niekoľko hodín po vetraní ich však môžete zakryť prikrývkou alebo dať do perináku. Okrem natriasania perín nezabudnite ráno v spálni vyvetrať.

Ak to výrobca na štítku dovolí, môžete lôžkoviny vyprať. Vždy však musíte zvoliť vhodný prací program a prípravky. Pravdepodobne sa nezaobídete bez sušičky, pretože len tak zaistíte dostatočné vyschnutie lôžkovín. Sušičky väčšinou sušia pri teplote 50 °C. Ak štítok túto teplotu povoľuje a dovoľuje aj pranie a sušenie, môžete sa do toho pustiť. Veľakrát je však lepšie nechať čistenie perín a vankúšov na odborníkoch.

Lôžkoviny z dutého vlákna

Lôžkoviny z dutého vlákna dokážu nasať veľké množstvo vody, takže práčku plňte zhruba do tretiny jej objemu. Na pranie veľkej prikrývky potrebujete veľkú práčku a sušičku, najlepšie na sedem a viac kilogramov, inak by deky mohli silnou rotáciou práčku poškodiť. Vankúše môžete prať v práčke na päť kilogramov.

Lôžkoviny by mali byť prateľné pri teplote nad 60 °C. Len tak sa zbavíte roztočov a rôznych mikróbov.

Pri praní používajte menšie množstvo pracieho prášku, než koľko ste zvyknutí dávať pri praní bežného oblečenia. Po praní nechajte periny dôkladne preschnúť, ideálne je použiť sušičku. Vankúše aj deky je dobré niekoľkokrát vyplákať, pri odstreďovaní však radšej použite šetrný program a nenechávajte ho bežať dlhšie ako 30 sekúnd, inak môžete výplň z dutých vlákien poškodiť. Lôžkoviny by potom stratili tvar.

Po prebudení lôžkoviny najskôr vyvetrajte. Foto: ©Depositphotos.com/comzeal
Po prebudení lôžkoviny najskôr vyvetrajte. Foto: ©Depositphotos.com/comzeal

Perové deky a vankúše

Pri praní páperových perín a vankúšov použite špeciálny prípravok určený na pranie páperových búnd. Zoženiete ho v športových potrebách. Do sušičky potom dajte lôžkoviny spolu so špeciálnymi loptičkami, aby zostali pekne našuchorené. Nesušte ich na slnku, pretože časť peria by sa mohla presušiť a začať praskať. Lôžkoviny by navyše mohli zostať vo vnútri vlhké a už by ste ich nenašuchorili. Ideálne je, ak máte špeciálny program na perie, inak vyberte program na jemnú bielizeň.

Kvalitne tkané látky páperových perín a vankúšov bránia prieniku roztočov do periny, takže pri praní stačí 40 °C.

Pri praní v práčke a nedostatočnom vysušení môže perie zapáchať, zraziť sa dokopy alebo splesnivieť. Sypkovina, v ktorej je zašité perie, je naimpregnovaná tak, aby neprepúšťala perie von. Táto vlastnosť by sa mohla pri praní vytratiť. Ak teda chcete mať istotu, že páperové periny a vankúše nezničíte, odneste ich do čistiarne.

Páperové periny by sa mali renovovať po 3 - 6 rokoch, vankúše potom po 2 - 3 rokoch, a to tak, že sa stará sypkovina rozpára a perie vyčistí a prevzdušní, aby získalo objem. Potom sa perie zašije do novej sypkoviny. Túto službu ponúkajú čistiarne peria, ktoré sú vybavené špeciálnymi strojmi na čistenie peria. Kvalitná čistiareň by mala využívať rôzne technológie čistenia (mokrou a suchou cestu, prípadne čistenie parou). Tú potom volí podľa stavu peria (jeho znečistenie, opotrebovanie a prašnosti).

Vankúše a periny z vlny

Výhodou vankúšov a perín z ovčieho rúna je, že v nich nenájdete roztoče. Pri nákupe voľte výrobky zo 100 % vlny bez prídavku umelých vlákien. Výrobcovia odporúčajú vlnené lôžkoviny vetrať a v prípade potreby chemicky vyčistiť. Vždy sa riaďte podľa etikety od výrobcu. Niektoré prikrývky a vankúše majú vlnenú výplň zašitú do sypkoviny, ktorá pôsobí ako ochrana vlny. Po vypraní však hrozí, že vlna stratí svoje vlastnosti, a navyše môže splesnivieť.

Čistenie vlnených lôžkovín radšej nechajte na odbornej firme. Len tak budete mať istotu, že ich nezničíte a zbavíte všetkých nečistôt.

Druhým typom sú deky zo 100 % vlny. Tie môžete prať, pričom ideálne je pranie v ruke pri teplote 30 °C a s prostriedkom obsahujúcim lanolín. Nikdy ich neperte mechanicky v režime odstreďovania. Po vypraní ich skôr zľahka vyžmýkajte a vyveste miesto vyžmýkania. Sušte ich najlepšie vonku, nikdy však nie na priamom slnku alebo na radiátoroch.

Vlnenú perinu nesušte na priamom slnku. Foto: ©Depositphotos.com/Voyagerix
Vlnenú perinu nesušte na priamom slnku. Foto: ©Depositphotos.com/Voyagerix

Ako sa staráte o vankúše a periny vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Stojacie lampy sa v byte hodia takmer všade. Poslúžia vám aj ako hlavný svetelný zdroj

Stojacie lampy sa v byte hodia takmer všade. Poslúžia vám aj ako hlavný svetelný zdroj

Vydané: 23.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 5x

Hľadáte optimálne osvetlenie do obývačky či ku kancelárskemu stolu? Nezabudnite na stojacu lampu. Môžu mať rôzne prevedenia, od retro, vintage, romantickej až po nadčasový dizajn. S dosť silnou žiarovkou slúži aj ako hlavný zdroj.

Celý článok
Jedlá sóda je nenápadný biely prášok. 16 trikov a babských rád, čo so sódou bikarbónou

Jedlá sóda je nenápadný biely prášok. 16 trikov a babských rád, čo so sódou bikarbónou

Vydané: 22.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 1141x

Hydrogénuhličitan sodný čiže jedlá sóda je liek proti páleniu záhy, bolestiam brucha, ale aj na leštenie, čistenie, bielenie a ďalšie činnosti v domácnosti. Ako ju najlepšie doma využijete? Čítajte 16 babských rád, čo so sódou.

Celý článok
Hrozí zosunutie snehu a ľadu z vašej strechy? Myslite na bezpečnosť a zavolajte firmu na jeho odpratanie

Hrozí zosunutie snehu a ľadu z vašej strechy? Myslite na bezpečnosť a zavolajte firmu na jeho odpratanie

Vydané: 20.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 21x

Máte na streche toľko mokrého snehu a ľadu, že hrozí ich spadnutie na chodník? Kto je zodpovedný za ich odstránenie a prípadné škody a zranenia? Kto vám s odpratávaním pomôže, kde pomocníkov zohnať a koľko stoja ich služby?

Celý článok