PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Zababušte sa do perín so svojou milou alebo milým, nie s množstvom roztočov. Ako správne udržiavať a prať lôžkoviny?

Ustieľate posteľ hneď po prebudení a chcete to isté po deťoch? Nerobte to. Zistite, ako sa správne starať o periny a vankúše z dutého vlákna, peria aj vlny a zatočte s roztočmi a mikróbmi. Je správne vetrať lôžkoviny na slnku?
Vydané: 29.04.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3509x

Kto by sa rád nezababušil do perín, hlavne keď je vonku nevľúdne počasie? Lenže hoci sa vám to možno nezdá, tak za noc vypotíte pomerne dosť vody, pričom teplo a vlhko nesvedčí nielen vám, ale aj roztočom. Tieto potvorky vyzerajú na obrázkoch celkom strašidelne, ale sami o sebe sú pomerne neškodné. Horšie sú ich výtrusy, ktoré u citlivých jedincov vyvolávajú všemožné alergie. Ako sa teda o lôžkoviny starať, aby bolo v perinách a vankúšoch roztočov čo najmenej?

Teplo a vlhko v posteli je prijateľné pre roztoče. Foto: ©Depositphotos.com/3dmentat
Teplo a vlhko v posteli je prijateľné pre roztoče. Foto: ©Depositphotos.com/3dmentat

Ako sa starať o lôžkoviny

Po prebudení lôžkoviny nepostielajte ani neprekrývajte prikrývkou, ale najskôr ich vyvetrajte. Zbavíte ich tak vyššej teploty a prebytočnej vlhkosti. Pretože sú vankúše aj periny chránené obliečkami, stačí ich vyprať raz do roka. Obliečky by ste potom mali prať minimálne raz, lepšie však dvakrát do mesiaca, inak dochádza k výraznému nárastu mikróbov a roztočov. Pri praní a žehlení záleží od materiálu, z ktorého sú lôžkoviny či obliečky vyrobené.

Roztočom nesvedčí mráz, takže v zime môžete periny vetrať vonku. Ideálne je počasie, kedy svieti slnko, teploty sa pohybujú pod bodom mrazu a mierne fúka.

V lete nedávajte periny vetrať na slniečko. Tým by ste periny zohriali a vytvorili tak ideálne prostredie pre roztoče. Perinu stačí odhrnúť a spolu s vankúšom mierne roztraste. Tak z lôžkovín uvoľníte vlhkosť. Ideálne je nechať periny na posteli, niekoľko hodín po vetraní ich však môžete zakryť prikrývkou alebo dať do perináku. Okrem natriasania perín nezabudnite ráno v spálni vyvetrať.

Ak to výrobca na štítku dovolí, môžete lôžkoviny vyprať. Vždy však musíte zvoliť vhodný prací program a prípravky. Pravdepodobne sa nezaobídete bez sušičky, pretože len tak zaistíte dostatočné vyschnutie lôžkovín. Sušičky väčšinou sušia pri teplote 50 °C. Ak štítok túto teplotu povoľuje a dovoľuje aj pranie a sušenie, môžete sa do toho pustiť. Veľakrát je však lepšie nechať čistenie perín a vankúšov na odborníkoch.

Lôžkoviny z dutého vlákna

Lôžkoviny z dutého vlákna dokážu nasať veľké množstvo vody, takže práčku plňte zhruba do tretiny jej objemu. Na pranie veľkej prikrývky potrebujete veľkú práčku a sušičku, najlepšie na sedem a viac kilogramov, inak by deky mohli silnou rotáciou práčku poškodiť. Vankúše môžete prať v práčke na päť kilogramov.

Lôžkoviny by mali byť prateľné pri teplote nad 60 °C. Len tak sa zbavíte roztočov a rôznych mikróbov.

Pri praní používajte menšie množstvo pracieho prášku, než koľko ste zvyknutí dávať pri praní bežného oblečenia. Po praní nechajte periny dôkladne preschnúť, ideálne je použiť sušičku. Vankúše aj deky je dobré niekoľkokrát vyplákať, pri odstreďovaní však radšej použite šetrný program a nenechávajte ho bežať dlhšie ako 30 sekúnd, inak môžete výplň z dutých vlákien poškodiť. Lôžkoviny by potom stratili tvar.

Po prebudení lôžkoviny najskôr vyvetrajte. Foto: ©Depositphotos.com/comzeal
Po prebudení lôžkoviny najskôr vyvetrajte. Foto: ©Depositphotos.com/comzeal

Perové deky a vankúše

Pri praní páperových perín a vankúšov použite špeciálny prípravok určený na pranie páperových búnd. Zoženiete ho v športových potrebách. Do sušičky potom dajte lôžkoviny spolu so špeciálnymi loptičkami, aby zostali pekne našuchorené. Nesušte ich na slnku, pretože časť peria by sa mohla presušiť a začať praskať. Lôžkoviny by navyše mohli zostať vo vnútri vlhké a už by ste ich nenašuchorili. Ideálne je, ak máte špeciálny program na perie, inak vyberte program na jemnú bielizeň.

Kvalitne tkané látky páperových perín a vankúšov bránia prieniku roztočov do periny, takže pri praní stačí 40 °C.

Pri praní v práčke a nedostatočnom vysušení môže perie zapáchať, zraziť sa dokopy alebo splesnivieť. Sypkovina, v ktorej je zašité perie, je naimpregnovaná tak, aby neprepúšťala perie von. Táto vlastnosť by sa mohla pri praní vytratiť. Ak teda chcete mať istotu, že páperové periny a vankúše nezničíte, odneste ich do čistiarne.

Páperové periny by sa mali renovovať po 3 - 6 rokoch, vankúše potom po 2 - 3 rokoch, a to tak, že sa stará sypkovina rozpára a perie vyčistí a prevzdušní, aby získalo objem. Potom sa perie zašije do novej sypkoviny. Túto službu ponúkajú čistiarne peria, ktoré sú vybavené špeciálnymi strojmi na čistenie peria. Kvalitná čistiareň by mala využívať rôzne technológie čistenia (mokrou a suchou cestu, prípadne čistenie parou). Tú potom volí podľa stavu peria (jeho znečistenie, opotrebovanie a prašnosti).

Vankúše a periny z vlny

Výhodou vankúšov a perín z ovčieho rúna je, že v nich nenájdete roztoče. Pri nákupe voľte výrobky zo 100 % vlny bez prídavku umelých vlákien. Výrobcovia odporúčajú vlnené lôžkoviny vetrať a v prípade potreby chemicky vyčistiť. Vždy sa riaďte podľa etikety od výrobcu. Niektoré prikrývky a vankúše majú vlnenú výplň zašitú do sypkoviny, ktorá pôsobí ako ochrana vlny. Po vypraní však hrozí, že vlna stratí svoje vlastnosti, a navyše môže splesnivieť.

Čistenie vlnených lôžkovín radšej nechajte na odbornej firme. Len tak budete mať istotu, že ich nezničíte a zbavíte všetkých nečistôt.

Druhým typom sú deky zo 100 % vlny. Tie môžete prať, pričom ideálne je pranie v ruke pri teplote 30 °C a s prostriedkom obsahujúcim lanolín. Nikdy ich neperte mechanicky v režime odstreďovania. Po vypraní ich skôr zľahka vyžmýkajte a vyveste miesto vyžmýkania. Sušte ich najlepšie vonku, nikdy však nie na priamom slnku alebo na radiátoroch.

Vlnenú perinu nesušte na priamom slnku. Foto: ©Depositphotos.com/Voyagerix
Vlnenú perinu nesušte na priamom slnku. Foto: ©Depositphotos.com/Voyagerix

Ako sa staráte o vankúše a periny vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 40x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 59x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 69x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok