0komentárov

Dnes je Svetový veterinárny deň. Máte doma zvieracieho miláčika? Tip na 10 najobľúbenejších zvierat do bytu

Mnohokrát ste určite počuli od vašich detí: "Mami, oci, kúpte mi nejaké zvieratko, ja sa oň budem fakt starať." Ak tentoraz neodoláte, vyberte starostlivo vhodné druhy a zistite, aké potreby pre zvieratá musíte ešte nakúpiť.
Vydané: 02.05.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 3186x

"Ahoj, sadnite si zatiaľ do izby, ja urobím kávu. Keby vám niečo harašilo pod pohovkou, tak buďte v pokoji. To je skunk, naša zvedavá Tina, ale nebojte, pachové žľazy má vyoperované. A keby ste potom chceli ísť do kúpeľne, tak sa nezľaknite. Vo vani sú malé kajmany."
Myslíte, že je to sci-fi? Ani náhodou. To bolo skutočné privítanie od spolužiaka a kamaráta, keď sme k nemu raz prišli na návštevu.

Nie je nad to mať doma malú zoologickú záhradu

To nehovorím o množstve ďalších zvierat, ktoré mal doma. V izbe, spálni, kuchyni, vlastne všade. Či už nádherného hada, papagáje, pavúky alebo chameleónov. K tomu samozrejme aj rad nádrží, kde choval myši alebo cvrčky na kŕmenie. Je pravdou, že majiteľ bytu je dodnes profesionálny zoológ, ale to jeho bývanie by som vám vtedy "v plnej výbave" prial vidieť.

Máte dojem, že sa mi v aute robí zle? Vôbec nie, ja mám jazdu rád! ©Depositphotos.com/graphicfoto
Máte dojem, že sa mi v aute robí zle? Vôbec nie, ja mám jazdu rád! ©Depositphotos.com/graphicfoto

O tom, že domáce chovy zvierat sú veľmi rozšírené, svedčí odhadom asi 250 miliónov psov v bytoch a domoch, spolu s raz takým počtom zvierat túlavých a opustených. Zásadnú úlohu v zaistení dobrých životných podmienok zvierat majú veterinárni lekári, ktorí si každú poslednú aprílovú sobotu pripomínajú Svetový veterinárny deň. Koná sa vo svete od roku 2000.

Na počesť Sv. Františka z Assisi, ktorý sa venoval starostlivosti o opustené zvieratá, sa 4. októbra oslavuje Svetový deň zvierat. Prvýkrát bol World Animal Day vyhlásený v roku 1931 vo Florencii.

Rozhodli ste sa tiež zaobstarať domov nejakého živého tvora? Len pre vašu informáciu, v tuzemsku má zhruba 64 % ľudí psa alebo po ňom túžia. Takmer polovica ľudí uvažuje, že si domov zaobstará papagája a takmer tretina má doma mačku. V posledných rokoch sa veľmi rozšíril chov exotických zvierat, z týchto druhov je v domácnostiach najrozšírenejšia korytnačka. Všetci majú jednu výhodu, nikdy doma nie ste sami.

Pred výberom zvierat pre domáci chov dlho uvažujte

Keď sa s deťmi alebo s partnerom rozhodnete zaobstarať si zviera do domácnosti, vyberajte vždy starostlivo a uvažujte. Záleží nielen na tom, čo sa vám páči, ale predovšetkým na vašej ochote investovať svoj čas a financie. Najhoršie je reagovať prvoplánovo na detské želanie počas vianočných sviatkov, narodenín či pri vysvedčeniach a potom mať doma živého tvora, o ktorého sa nikto nechce starat.

Keď príde večer, rada sa o niečom poučím z tabletu. Kdeže myši, sú veľmi rýchle. ©Depositphotos.com/youloveben
Keď príde večer, rada sa o niečom poučím z tabletu. Kdeže myši, sú veľmi rýchle. ©Depositphotos.com/youloveben

1. Ideálnym a verným spoločníkom sú psy. Trpezliví, skvelí ochrancovia vás i vášho majetku, ktorí zapadnú do rodiny a stanú sa súčasťou "svorky". Musíte ale vybrať správne plemeno a počítať s jeho nárokmi na čas, pozornosť a starostlivosť. Psy potrebujú venčiť, svoje miesto kvôli súkromiu a vyžadujú kvalitné kŕmenie. Ak ale nie ste neustále doma a nemáte veľa peňazí, potom radšej voľte iné zviera.

2. Mačky charakterizujú všetci chovatelia ako slobodná a hrdá zvieratá. Aj cez to sa rady maznajú, pradú a hrajú sa. Je to čistotný tvor, zariaďte mačacie WC a pravidelne ich čistite. Radosť jej urobíte škrabadlom na obrusovanie pazúrikov Dostatok potravy jej stačí 1 × denne, mačka žerie podľa svojej potreby. Hodí skôr ku väčším deťom a je vedecky potvrdené, že pomáhajú odbúravať stres a úzkosť.

Mačky a psy si zoženiete aj v mnohých útulkoch. Tento krok ale zvoľte, len ak máte predchádzajúce chovateľské skúsenosti. V útulku sa musíte dôkladne poradiť o temperamentu zvieraťa, ďalej o jeho vlastnostiach, zdravotnom stave a náklonnosti k deťom.

3. Obľúbenými miláčikmi sú dlhosrsté králiky. Kúpte im väčšiu klietku s pevným dnom, doprajte ju ale každodenný výbeh na čerstvom vzduchu. Samozrejmosťou je dosť čistej vody, na kŕmenie seno, zelenina, špeciálna zmes, granule, tvrdý chleba na obrusovanie hlodákov. Bezpodmienečne zabezpečte káble a rôzne otvory, králik všetko rozhryzie. Potrebujú okrem iného preliečenie proti kokcidióze.

4. Nenáročné, ale veľmi vďačné a populárne je morča.
Klietka je lepšia s plným dnom a s vymeniteľnou podstielkou, pretože ju musíte často čistiť. Sú to spoločenskí tvorovia, preto je lepšie chovať ich po dvoch. Ako potravu zvoľte trávu, seno, a pretože si nedokážu vytvoriť vlastný vitamín C, dávajte im čerstvé ovocie a zeleninu. Pozornosti i jedla sa dožadujú vysokým kvičaním.

5. Pôvodne v japonských a čínskych palácoch chovali ako domácich miláčikov myši. Dožívajú sa okolo roku a pol až troch rokov, sú preto vhodné pre prvé chovateľské pokusy. Žerú semienkovité zmesi, zeleninu či ovocie, obilie aj kukuricu. Myši sú skôr nočné živočíchy a veľmi ľahko sa množia. Laboratórne myši sú potomkami myši domácej, a ich mláďatá často slúžia ako potrava pre plazy.

Papagáj vlnkovaný čiže andulka patrí zaslúžene medzi najobľúbenejších domácich miláčikov. ©Depositphotos.com/lusyaya
Papagáj vlnkovaný čiže andulka patrí zaslúžene medzi najobľúbenejších domácich miláčikov. ©Depositphotos.com/lusyaya

6. Deti si môžu svoj prvý vzťah k zvieratám vytvoriť chovom škrečkov. Najobľúbenejšími druhmi sú škrečok džungarský alebo škrečok zlatý a najlepší čas na hranie s nimi je neskoré popoludnie. Stačí im len malá klietka alebo akvárko s pilinami a úkrytom. Kŕmte ich špeciálnou zmesou, zeleninou, ovocím, orieškami alebo sušenými plodmi. Počítajte skôr s nočnou aktivitou, ktorá vás môže nepríjemne rušiť.

7. Domácim miláčikom v pravom zmysle slova nie sú rybičky. Akvárium je ale krásna dekorácia v byte a navyše majú len minimálne nároky na kŕmenie. Akvárko nenechávajte na priamom, sálajúcom slnku a vyberte tiež dostatočnú veľkosť. V odborných obchodoch si nechajte poradiť, ktoré druhy rybiek sú párové a aké máte do nádrže vysadiť rastlinky.

8. Z trópov a subtropických oblastí pochádzajú ďalší obľúbení domáci chovanci, papagáje. Živia sa prevažne semienkami, ovocím, nektárom, púčikmi, ale niektorí lovia aj drobné článkonožce. Najvhodnejší k deťom je papagáj vlnkovaný, známa andulka. Hovoriť alebo spievať naučíte lepšie samčekov. Papagáje chovajte v klietkach či voliérach, ale nechajte ich pravidelne prelietavať a venujte sa im.

9. Ideálnym zvieraťom domov je korytnačka. Nezapácha, je ticho, žije si na svojom území a nerozhodí ju ani, keď nie ste celé dni doma. Suchozemské korytnačky chovajte v teráriu s podstielkou z rašeliny či piesku, ale ocenia možnosť výbehu napríklad na záhradu. Živia sa rastlinnou potravou, na rozdiel od vodných korytnačiek, ktoré si zobnú cvrčky, dážďovky aj rybičky. Vodné korytnačky potrebujú v nádrži pravidelne meniť vodu.

10. Pomerne nenáročné na chov sú aj studenokrvné hady. Vyberte dostatočne veľké terárium, podľa veľkosti jedincov, zaistite odvetrávanie, svetlo i dostatočnú teplotu. Hady sú striktné mäsožravce, živia sa myšami, rybami, vtákmi, vajíčkami, hmyzom, ale aj inými hadmi. Frekvencia kŕmenia záleží na druhu a veľkosti hadov, u dospelých stačí podávať potravu aj raz za 10 až 14 dní.

Dôstojné skaláry zdobia každé akvárium, konkrétne pre nich vyberte užšie a vysoké. ©Depositphotos.com/Andrelix
Dôstojné skaláry zdobia každé akvárium, konkrétne pre nich vyberte užšie a vysoké. ©Depositphotos.com/Andrelix

Bohatá diskusia na internete sa k tejto téme dala očakávať. Čitateľka s prezývkou Jarča napríklad napísala: "Osmák je vraj najinteligentnejší medzi hlodavcami a veľmi spoločenský. Dá sa veľmi dobre skrotiť, ale museli by byť dva, aby jeden nesmútil, keď nie ste doma." Čitateľ s prezývkou Martas vraj má v byte 4 + 1 celkom dva potkany, 2 andulky, 2 škrečky, Yorkšíra a zakrslého králika.

Nemôžete sa rozhodnúť, aký druh domáceho maznáčika zaobstarať? Vyplňte si nasledujúci test.

Veľmi zaujímavý tip na veľké africké slimáky dáva všetkým čitateľka s prezývkou Mrťafa: "Je ich veľa druhov, stačí akvárko bez vody, podstielka, miska s vodou a sépiová kosť kvôli vápniku. Kŕmia sa čímkoľvek zeleným, nesmrdia, nevenčia sa, nehryzú, neutekajú." Dokázala vraj vychovať jedinca 20 cm dlhého a 400 g ťažkého, ktorí sa dajú chovať na ruke a vziať von na trávu.

Aj taký vtáčkar môže byť domácim miláčikom. Neveríte? Spýtajte sa ich chovateľov. ©Depositphotos.com/davemhuntphoto
Aj taký vtáčkar môže byť domácim miláčikom. Neveríte? Spýtajte sa ich chovateľov. ©Depositphotos.com/davemhuntphoto

Psychológovia jednoznačne spolužitie dieťaťa so zvieraťom odporúčajú. Je dokázané, že kontakt dieťaťa so zvieraťom a pobyt v spoločnej domácnosti má významný pozitívny vplyv na rozvoj dieťaťa. Bernardín sa ale do paneláku proste nehodí. Vždy vyberajte vhodné zviera do vášho priestoru. Ťažko obhájite u susedov napríklad pachové stopy fretiek či myší, alebo takmer nepretržitý krik papagájov.

Spoločnosť vám urobí aj psí robot, ale živé zviera je živé zviera

Nemáte v dnešnej uponáhľanej dobe na domácich miláčikov vôbec žiadny čas? Kúpte si robotického psa. Zhruba za 2 500 dolárov ho ponúkala japonská firma Sony a dopyt vraj bol aj napriek vysokej cene neuveriteľný. Robota vraj je možné aj venčiť, behá za loptou a vrtí chvostom. Má umelú inteligenciu so schopnosťou vlastného učenia na základe vonkajších podnetov. Firma Matsushita zase pred časom vyrobila elektronickú mačku, ktorá monitoruje zdravie starých ľudí a zároveň im robí "spoločnosť".

Chováte doma nejakých zvieracích miláčikov? Napíšte do komentára pod článkom, ako sa o ne staráte, aké máte prípadné chovateľské úspechy a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 16x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 16x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 47x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok