0komentárov

Pozeráte sa večer na detektívky a bolí vás za krkom? 5 krokov, ako doma bezpečne zavesiť televíziu na stenu

TV prijímače dajte buď na televízny stolík, alebo ich pripevníte na stenu pevným či otočným držiakom. Ako ale TV na stenu dostať, čo je k tomu potrebné a do akej výšky prístroj najlepšie umiestniť? Poradí vám Sekundový manžel.
Vydané: 05.05.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2926x

Televízny prijímač patrí k výbave väčšiny našich domácností. Kde máte doma televíziu vy, klasicky na skrinke či televíznom stolíku, alebo ju plánujete zavesiť na stenu? S príslušnými držiakmi je to pomerne jednoduchá vec, ale musíte dodržať niekoľko pravidiel. Sekundový manžel vám poradí, ako sa v ponuke držiakov najlepšie zorientujete, aj kam schovať všetky nevzhľadné káble.

Výška očí sediaceho človeka je cca 95 - 100 cm od zeme, a v tejto výške by sa preto mal stred obrazovky. Hoci sa vám to zdá nízko, jedná sa o ergonomickú polohu.

Zavesenie televízie na stenu má mnoho výhod. Jednak získate absenciou televízneho stolíku v miestnosti viac priestoru, jednak si sami zvolíte výšku, v ktorej vám umiestnenie obrazovky bude najviac vyhovovať. Pokiaľ si do obývačky zaobstaráte aj viac políc a závesný nábytok, dostanete naraz vo svojom byte ešte navyše veľa miesta.

Umiestnením televízie na stenu odľahčíte interiér a bude sa vám aj lepšie pozerať na filmy. Foto: ©Depositphotos.com/Feverpitch
Umiestnením televízie na stenu odľahčíte interiér a bude sa vám aj lepšie pozerať na filmy. Foto: ©Depositphotos.com/Feverpitch

1. Rozhodnite sa, kam chcete televízor namontovať. Môžete ho upevniť tesne k stene alebo na držiak, ktorý umožňuje sklápanie a otáčanie. Možno vám to bude pripadať nízko, ale bežne sa televízia dáva do výšky 95 - 100 cm od zeme. Vždy platí, že vaše oči by mali byť v úrovni stredu obrazovky. Televízor môžete namontovať aj tesne k stene, ale väčšia medzera umožňuje lepšie chladenie.

Zistite si správnu výšku a vyberte kvalitný držiak

2. Určite správnu výšku. Pri televízii trávime hodiny, preto by ste ju mali umiestniť tak, aby jej sledovanie čo najmenej zaťažovalo váš organizmus. Prijímač patrí do výšky vašich očí alebo o trochu nižšie. Človeku je totiž neprirodzená poloha zaklonenej hlavy. Všeobecne platí, že spodný okraj plochého televízora by mal byť 50 až 60 cm nad zemou. To sa ale mení podľa konkrétnej situácie.

3. Vyberte držiak, ktorý udrží hmotnosť televízora. Veľmi dôležitá je hmotnosť televízie, uhlopriečka nie je to hlavné. Preto musíte vybrať zodpovedajúci držiak a kvalitné hmoždinky aj skrutky, ktorými TV prístroj priskrutkujete ku všetkým príslušným otvorom na držiaku. Úplnou väčšinou kvalitných hmoždiniek na trhu môžete použiť na pevný a stabilný materiál steny, teda plné tehly, betón alebo panel.

Pre sadrokartón, duté tehly alebo drevostavby už vyberajte špeciálne hmoždinky, chemická kotva nemusí byť vhodná pre každý prípad. Konkrétne pre sadrokartón odporúčajú odborníci hmoždinky HM s metrickým závitom. Za sadrokartónovou doskou sa roztvoria a akoby ju "objímu". Napríklad hmoždinka s priemerom 12 milimetrov by tak mala bezpečne uniesť záťaž približne 15 kilogramov.

Televízor nestavajte pred okno ani proti nemu, pretože by cez deň vznikali odlesky na obrazovke a nič by ste nevideli. Medzi obrazovkou a pozadím nemá byť veľký kontrast, takže televíznu stenu večer osvetlite LED pásikmi alebo lampou.

4. Vyberte typ držiaka podľa vzdialenosti otvorov. Všetky televízie na trhu majú prípravu pre inštaláciu na držiak. Rozstup týchto otvorov pre uchytenie TV sa nazýva VESA standart a môže byť 10 × 10 cm a 20 × 10 cm, ale aj 40 × 20 cm. Ploché obrazovky upevníte na stenu buď pevným držiakom, prípadne držiakom s výklopným ramenom. Držiaky zoženiete v obchodoch s elektronikou. Fixné kúpite už od 4 eur, polohovateľné od 8 eur. Stropný držiak kúpite už za 26 eur.

5. Vymyslite, ako zakryjete káble. Najčastejšie ich jednoducho zviažete do jedného zväzku a zakryjete napríklad umelým brečtanom. Ďalším variantom sú pretierateľné elektroinštalačné lišty. Ak sa vám nepáčia, zaveste TV na falošnú sadrokartónovú stenu na drevenom ráme a káble veďte za ňou. Káble v niektorých prípadoch zapojte, kým je ešte televízia dole, inak to nie je práve pohodlné.

6. Kúpte materiál a doma ho namontujte. Na spoluprácu si najlepšie dohodnite kamaráta, vo dvojici to ide lepšie. Než začnete vŕtať do steny, uistite sa, že v mieste vŕtania nie sú vodovodné ani plynové trubky či elektrické káble. Väčšina držiakov je dvojdielna, skompletizujte a namontujte na televíziu tú "jej" polovicu držiaku, potom pripevnite na stenu skrutky cez hmoždinky polovicu druhú. Nakoniec zaveste prijímač na držiak.

Na internete sa o umiestnení TV prijímača čulo diskutuje. Čitateľ s prezývkou Silver píše: "Ja mám za plazmou urobené 2 zásuvky, anténovú a dátovú. To všetko v jednom štvorrámočku vo výške asi 90 cm nad zemou." Pretože si televíziu uchytil štandardným držiakom priamo na stenu, je všetko schované a nie je potom podľa neho vidieť jediný kábel ani zásuvka.

Čitateľka s prezývkou Villy konštatuje, že má doma uhlopriečku 140 cm a rodina sa pozerá z 5 metrov, výška stropu je 2,6 metra a stred televízie je 126 cm. "Myslím, že je to ale individuálne a záleží na prostredí. Ja som si z kartónu vystrihla presný rozmer danej televízie, prilepila na stenu a skúšala a skúšala," napísala s tým, že stred obrazovky by mal byť vo výške vašich očí, keď sedíte.

Vyberajte iba taký držiak, ktorý spoľahlivo unesie hmotnosť televízora. Foto: ©Depositphotos.com/Naypong
Vyberajte iba taký držiak, ktorý spoľahlivo unesie hmotnosť televízora. Foto: ©Depositphotos.com/Naypong

Ako si doma najlepšie umiestnite televíziu, to závisí predovšetkým na vás. Musíte len vziať do úvahy vašu výšku a typ kresla. Pri zháňaní držiaka na stenu si vyberajte taký typ, ktorý vám umožní televíziu len mierne nakloniť smerom dole a kolmo na vás. Skúste si v kresle pár minút posedieť napríklad pri počúvaní hudby, a potom vypozorovať, kam sa pozeráte a aký náklon hlavy je pre vás tým najpohodlnejším.

S nevzhľadnými káblami, plaziacimi sa po stene, si poradíte s elektroinštalačnou lištou.

Existujú ale stále domácnosti, ktoré neprišli na chuť plochým televíziám. Ak máte doma stále ešte "klasiku" s katódovou trubicou, môžete ju tiež zavesiť na stenu. V odborných predajniach zoženiete špeciálne držiaky pre tento typ televíznych prijímačov. Bývajú otáčavé a televíziu tak nastavíte do polohy, ktorá vám práve vyhovuje. Prípadný DVD prehrávač potom umiestnite na poličky.

Zavesili ste si nový televízor na stenu a nemôžete sa teraz vynadívať? Napíšte do komentára pod článkom, ako ste postupovali a poraďte s montážou tiež ostatným čitateľom.

Prečítajte si aj ďalšie diely seriálu Sekundový manžel:

1. Ako v pohode zvládnuť montáž nábytku + 5 dobrých rád k tomu.

2. Čistenie odpadu vás vopred desí? Sekundový manžel radí: Ako rozobrať a zložiť sifón v 5 krokoch

3. Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušníte kúrenie..

4. Chcete ušetriť za vykurovanie? Sekundový manžel poradí, ako vybrať a nalepiť tesnenie do okien i dverí

5. Čo robiť, keď doma nejde elektrický prúd? Skontrolujte žiarovky, natiahnite ističe.

6. Kvííí, škríííp. V byte vŕzgajú strašidelne dvere alebo pánty okien či skríň?

7. Čo robiť, keď dvere alebo okná drhnú o zárubňu? Sekundový manžel vám nastaví pánty skriniek, plastové okná aj dvere

8. Začmudené sklo do krbových kachlí kazí zážitok z ohňa. Ako ho vyčistiť?

9. Týra vás v noci vŕzganie postele? Ako sa ho zbaviť aj v prípade roštu, stoličiek či stola

10. Stratili ste kľúče a musíte vymeniť vložku FAB v zámku dverí. Ako na to?

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 36x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok
Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 59x

Rozlúčte sa s bielosivou zimnou nudou a nenechávajte veselé jarné farby vonku pred dverami. Pustite ich k sebe domov. Ktoré farby sú v tomto roku v kurze? Prím hrajú svieže a jasné odtiene, hlavne farby prvej jarnej trávy a listov.

Celý článok
Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Vydané: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 77x

Hravé a farebné bývanie á la Mexiko si zamiluje asi každý. Preneste si jeho krásy domov. Ako vytvoriť interiér v mexickom štýle? Musí byť zábavný, ale v byte či dome nechajte vyniknúť aj lacné materiály a opotrebovaný nábytok.

Celý článok