0komentárov

Nábytok, okná, dvere a schody. To všetko a oveľa viac zvládne každý stolár. Ako ale vybrať kvalitného remeselníka?

Máte byt netradičných tvarov i rozmerov a nemôžete ho vybaviť sériovo vyrábaným nábytkom? Alebo sa len chcete odlíšiť? Dajte si urobiť nábytok u stolára. Aký je rozdiel medzi ním, stolárom a nábytkárom a ako si vybrať odborníka?
Vydané: 06.05.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1439x

Veľké nábytkové reťazce majú v ponuke veľa nábytku za rôzne ceny. Nemožno povedať, že je všetok nábytok nekvalitný a dlho nevydrží. Aj tu nájdete kvalitné kúsky, len je potrebné počítať s tým, že nebudú patriť medzi najlacnejšie. Výhodou reťazcov je, že si nábytok môžete ohmatať a prakticky okamžite odviezť domov. Ak sa zameriate na kvalitu a neprekáža vám, že si na nábytok nejakú dobu počkáte, je lepšie obrátiť sa na stolára. Počítajte však s tým, že keď si zle vyberiete, môžete zaplatiť viac peňazí za nekvalitný nábytok.

Rozdiel medzi tesárom, stolárom a nábytkárom

Stolár vyrába a opravuje nábytok a ďalšie výrobky zhotovené prevažne z dreva. Vyberá a pripravuje vhodné materiály, rysuje, rozmeriava a rozkresľuje stolárske prvky, strojovo obrába všetky druhy materiálov z dreva aj polotovary zhotovené na báze dreva a umelých hmôt, reže, hobľuje, frézuje, vŕta na všetkých druhoch drevoobrábacích strojov a ručne obrába materiály rezaním, hobľovaním, tvarovaním, vŕtaním a brúsením ručnými alebo mechanizovanými nástrojmi.

Všetky výrobky tiež povrchovo upravuje morením, bielením, imitovaním dreva, nanášaním tmelov, emailov a lakov strojovo aj ručne, montuje a demontuje kompletné stolárske výrobky alebo konštrukcie, opravuje a rekonštruuje všetky druhy stolárskych výrobkov a nastavuje, udržuje a vykonáva bežné opravy drevoobrábacích strojov.

Stolári sa delia na nábytkových stolárov (inak nábytkárov či stolárov), stavebných tesárov, umeleckých stolárov a modelárov. Nábytkár vyrába nábytok, stavebný tesár okná, dvere a ďalšie stavebné prvky, napríklad drevené schodiská či zábradlia, a modelári drevené modely, z ktorých sa potom vyrábajú pieskové formy pre zlievarenské podniky. Umelecký stolár vyrába individuálne stolárske výrobky podľa návrhov výtvarníka a zvláda repliky dobového nábytku aj umeleckoremeselné prvky interiéru vrátane vykonávania opravy a obnovy dobového nábytku a zariadenia interiéru.

Nábytkár vyrába nábytok z masívu i materiálov na báze dreva. Foto: ©Depositphotos.com/enricoblueblu
Nábytkár vyrába nábytok z masívu i materiálov na báze dreva. Foto: ©Depositphotos.com/enricoblueblu

Je lepšie zájsť za stolárom alebo do nábytkového štúdia?

Výhodou stolára je nábytok na mieru, teda maximálne využitý priestor, osobné rokovania (s jedným človekom rokujete od prvej konzultácie cez zameranie priestoru a výrobu až po samotnú montáž) a možnosť výroby nábytku podľa vlastného návrhu či návrhu architekta. Nevýhodou býva vyššia cena, nemožnosť ohmatať si nábytok dopredu a dlhšia doba dodania.

Aj keď stolári bývajú spravidla lacnejší, veľké štúdiá väčšinou prídu so špeciálnou a výhodnejšou ponukou. Je teda potrebné hľadať, pýtať sa a porovnávať. Stolár vám vyrobí nábytok na mieru a ponúka viac dekórov (prakticky všetko, čo zoženie). Ak si rozmyslíte, že chcete niečo inak, môžete v priebehu zákazky stolárovi zavolať, opýtať sa, v akej fáze výroby je, a podľa toho sa prípadne dohodnúť na zmene.

Dizajnéri v štúdiách väčšinou poskladajú kuchynskú linku z dielov štandardných rozmerov, ktoré sa vyrábajú sériovo, a teda aj lacno. Akonáhle si vyžiadate atyp, tak si pravdepodobne priplatíte (ak štúdio výrobu atypického nábytku na mieru umožňuje). Štúdiá väčšinou ponúkajú aj všetok servis okolo a predĺženú záruku, akonáhle však projekt odsúhlasíte, už v ňom spravidla nič nezmeníte.

Stavebný tesár vyrába okná, dvere a ďalšie stavebné prvky. Foto: ©Depositphotos.com/alessandroguerr
Stavebný tesár vyrába okná, dvere a ďalšie stavebné prvky. Foto: ©Depositphotos.com/alessandroguerr

Ako si vybrať dobrého stolára

Stolári v malom meste alebo na dedine môžu byť lacnejší, pretože mávajú menšie prevádzkové náklady. Často totiž pracujú u seba doma alebo v dielni na záhrade. Zákazníci ich veľakrát poznajú osobne, takže vedia, ako pracujú. Býva tu ale väčšia konkurencia, takže aby sa stolári uživili, neorientujú sa len na nábytok, ale robia aj stavebnú stolárčinu, tesárstvo alebo pokrývačstvo. Pri výbere dajte na odporúčania známych a referencie od bývalých zákazníkov. Overte si kvalitu práce aj počínanie samotného stolára.

Stolár by s vami mal prebrať vaše predstavy, potom by mal prísť zamerať priestor (ak ide o vstavaný kus nábytku), urobiť návrh, prebrať s vami materiály, dekóry a kovania, potom nábytok vyrobiť, priviezť ho k vám a prípadne i zmontovať. U stolára si dajte pozor na to, aké materiály používa. Nejde len o kvalitu materiálu použitého na korpusy a dvierka, ale aj kovanie. „Garážový“ stolár sa často snaží šetriť na kovaní a zvolí to najlacnejšie, ktoré však veľa nevydrží.

V zmluve o dielo by malo byť napísané, čo a z akých materiálov a súčiastok bude stolár vyrábať, koľko to bude stáť a dokedy vám výrobok dodá. Okrem toho by tu mala byť uvedená aj záruka, spôsob riešenia reklamácií a sankcie za nedodržanie termínu. Pred podpisom zmluvy si overte, čo všetko je v cene a či je v nej zahrnutá aj montáž. Ak máte s výrobcom v priebehu zákazky závažnejší problém, nebojte sa obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

Kupujete nábytok vo veľkých nábytkových reťazcoch, v nábytkových štúdiách alebo ho nechávate vyrobiť na zákazku u stolára? Napíšte do komentára pod článkom.

Prečítajte si ďalšie diely seriálu Služby pre byt:

1) Zariaďujete nový byt či dom a neviete si rady? Poraďte sa s bytovým dizajnérom alebo architektom

2) Máte postavené či zrekonštruované aj zariadené, ale stále to nie je ono? Nechajte si poradiť od bytového dekoratéra

3) Prehýba sa vám strop? Objavila sa na stene prasklina? Zavolajte statikovi. Kedy by ste mali využiť jeho služby?

4) Chcete rýchlo predať byt či dom? Využite služby homestagera a odlíšte svoju ponuku od ostatných

5) Potrebujete vymurovať priečku v byte, obložiť kúpeľňu alebo položiť dlažbu v kuchyni? Zavolajte murárovi

6) Máte doma problém s vodou, plynom, kúrením alebo odpadmi? Neviete si rady? Zavolajte na pomoc inštalatéra

7) S elektrikou si neradno zahrávať. Potrebujete niečo opraviť alebo nainštalovať? Zavolajte na pomoc elektrikára

8) Tsssssss... Uniká vám doma plyn? Otvorte rýchlo okná a zavolajte plynárov! V akých prípadoch je to potrebné?

9) Až k vám príde kominár kontrolovať či vyčistiť komín, chyťte sa za gombík. Hovorí sa, že to prináša šťastie

10) Kto vám pomôže v tom, aby ste mali doma teplo? Predsa kachliar, kúrenár či kotlár. Spoznajte tieto remeslá bližšie

11) Tapety sú stále v móde! Alebo radšej dáte prednosť klasickej výmaľbe? Pomôže vám šikovný maliar alebo tapetár

12) Máte doma staré netesniace okná a už nimi zateká či prefukuje? Zavolajte na pomoc okenára a nechajte ich vymeniť

13) Montáž sadrokartónu je vraj jednoduchá, prečo ju ale nenechať na odborníkovi? Zavolajte na pomoc sadrokartonárov

14) Vládne rezačkou obkladov a dlažby, zubovým hladidlom aj vyštipovacími kliešťami. Kto? Predsa šikovný obkladač

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 43x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 28x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 57x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok