0komentárov

Nenechávajte okno v kuchyni holé. Ozdobte ho roletou, žalúziami, alebo záclonou. Vytvoríte tým aj funkčné tienenie

Klasické záclony, rímske rolety, alebo moderné žalúzie? Ktorý typ tienenia je pre kuchynské okno najlepší, aké sú medzi nimi rozdiely a aké výhody a nevýhody majú jednotlivé riešenia? Aký si vybrať materiál, farbu a vzor?
Vydané: 11.05.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2613x

Mať okno v kuchyni je snom snáď každého kuchára či kuchárky. Vďaka nemu je v miestnosti prirodzené denné svetlo, môžete vyvetrať, keď varíte niečo aromatické alebo keď sa niečo nepodarí, a navyše sa počas varenia môžete pozerať do okolia. Holé okno však vyzerá čudne a priame slnečné lúče vás môžu oslňovať, takže je dobré vymyslieť nejaké to tienenie. Len je potrebné vybrať také, ktoré nebude prekážať pri práci a zvoliť ľahko čistiteľný materiál.

Žalúzie, záclony či rolety?

Pomocou tienenia ochránite kuchyňu pred priamym slnečným svetlom i zvedavými pohľadmi zvonku (záleží na tom, akú textíliu použijete). Žalúzie sú síce praktické, ale pôsobia trochu neosobne. Závesy a záclony dotvárajú celkový štýl miestnosti, dodajú kuchyni vzdušnosť aj svetlosť a môžu pôsobiť romanticky a útulne. Ak nemôžete záclony použiť kvôli nedostatku miesta, použite textilné rolety, ktoré preberajú výhody žalúzií aj záclon.

Nedokážete si vybrať zo širokej ponuky záclon a závesov? Načerpajte inšpiráciu na Pintereste.

Typ tienenia vyberajte predovšetkým podľa štýlu miestnosti, farieb a materiálov. Do kuchyne sa hodia ľahké materiály, ktoré sa ľahko udržujú a perú. Býva tu totiž väčší neporiadok a látka sa rýchlejšie zašpiní. Materiál by nemal mať tendenciu nasávať cudzie pachy, takže sa do kuchyne hodia látky s väčším podielom polyesterových vlákien. Tie sa však môžu ľahšie vznietiť od sporáka, rúry na pečenie či iného kuchynského spotrebiča, takže si na to dávajte pozor a nedávajte ich do ich blízkosti.

Žalúzie možno pôsobia trochu neosobne, ale do modernej kuchyne sa hodia. Foto: ©Depositphotos.com/jrphoto
Žalúzie možno pôsobia trochu neosobne, ale do modernej kuchyne sa hodia. Foto: ©Depositphotos.com/jrphoto

Ako na výber záclon

Závesy či záclony je potreba farebne zladiť s ostatným vybavením interiéru, ako sú podlahy, steny, kuchynská linka či drobné vybavenie. Ak máte radi teplo, voľte teplé farebné odtiene, ako je žltá, červená alebo oranžová. Ak chcete, aby miestnosť pôsobila chladnejšie, voľte modrú alebo zelenú. Záclony môžete farebne zladiť napríklad s utierkami, chňapkami či obrusom. Vyberajte radšej záclony bez prílišného zdobenia.

Závesy by mali siahať po parapet alebo až na zem. Dávajte si pozor na to, aby nezakrývali radiátory. Zvýšili by ste riziko požiaru aj náklady na vykurovanie. Ak máte problémy s nedostatkom svetla, môžete zvoliť kratšiu záclonu, ktorá bude siahať napríklad len do polovičky či jednej tretiny okna. Môžete zvoliť aj prekrížené záclony, ktoré vďaka bočným úväzom zachovajú žiaduci výhľad z okna. Tie sa však hodia skôr do rustikálnejších interiérov.

Pri výbere záclony nezabúdajte ani na vhodné garniže alebo konzoly pre ich zavesenie. Voľte skôr ľahšie garniže bez zbytočných záhybov a z materiálov, ktoré nenasiaknu kuchynské pachy. Zároveň by sa mali typovo hodiť do štýlu kuchyne.

Správne vybraná záclona poslúži okrem tienenia aj ako dekorácia. Foto: ©Depositphotos.com/aaphotograph
Správne vybraná záclona poslúži okrem tienenia aj ako dekorácia. Foto: ©Depositphotos.com/aaphotograph

Akú výhodu majú rímske rolety?

Do kuchyne sú mnohokrát praktickejšie rímske rolety záclonového alebo závesového typu, pretože zaberajú menej miesta, nevejú a ľahko ich vyhrniete smerom nahor. Clonu potom môžete variabilne výškovo regulovať rovnako ako žalúzie. Rolety môžu zakrývať iba samotné okno a do šírky nepotrebujú žiadny priestor. Rímske rolety sa vyrábajú z najrôznejších záclonových aj závesových dekoračných látok, takže každá roleta môže byť iná a originálna.

Rolety sa hodia skôr do modernejšie ladených kuchýň. Môžete si vybrať sériovo vyrábané kúsky, alebo si nechajte rolety vyrobiť na zákazku presne na mieru vašej kuchyni. Voľte také rolety, pri ktorých môžete látku ľahko sňať z mechanizmu a dať do práčky (napríklad systém easy wash, kedy textília drží na suchom zipse). Vďaka tomu nebudete musieť rolety pracne vyvliekať a navliekať pri každom praní alebo čistení.

Rímske rolety sú praktické ako žalúzie, a zároveň dekoračné ako záclony. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu
Rímske rolety sú praktické ako žalúzie, a zároveň dekoračné ako záclony. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Máte na kuchynskom okne žalúzie, záclonu alebo rímsku roletu? Napíšte do komentára pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Hľadáte originálny kúsok nábytku do bytu zariadeného v netradičnom štýle? Vyrobte ho zo starého lodného kufra

Hľadáte originálny kúsok nábytku do bytu zariadeného v netradičnom štýle? Vyrobte ho zo starého lodného kufra

Vydané: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 35x

Vytvoriť zo starého lodného kufra originálny kúsok nábytku nie je nič ťažké. Kde taký kufor zohnať a na čo si dať pri nákupe pozor? A čo je potrebné s kufrom urobiť, než z neho vyrobíte odkladací stolík, lavičku či minibar?

Celý článok
Minimalizujte finančné straty pri katastrofe u vás doma. Zariaďte si poistenie domácnosti aj nehnuteľnosti

Minimalizujte finančné straty pri katastrofe u vás doma. Zariaďte si poistenie domácnosti aj nehnuteľnosti

Vydané: 17.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 23x

Vašej nehnuteľnosti i domácnosti hrozí veľa rizík, trebárs zlodeji, požiar, povodeň alebo prasknuté potrubie. Radšej sa na ne poistite, nech neprídete o peniaze, ktoré ste do svojho domova dali. Čo všetko také poistenie zahŕňa?

Celý článok
Ako opraviť či namontovať nábytkové a pojazdové kolieska k nábytku? Poradí Sekundový manžel

Ako opraviť či namontovať nábytkové a pojazdové kolieska k nábytku? Poradí Sekundový manžel

Vydané: 16.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 567x

Pojazdové kolieska k nábytku sú skvelým pomocníkom pri transporte a presunoch jednotlivých kúskov. Pri poškodení sa vám oprava neoplatí, radšej ich vymieňajte. Dajú sa aj dodatočne primontovať. Strážte si ale maximálne zaťaženie.

Celý článok