PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Nenechávajte okno v kuchyni holé. Ozdobte ho roletou, žalúziami, alebo záclonou. Vytvoríte tým aj funkčné tienenie

Klasické záclony, rímske rolety, alebo moderné žalúzie? Ktorý typ tienenia je pre kuchynské okno najlepší, aké sú medzi nimi rozdiely a aké výhody a nevýhody majú jednotlivé riešenia? Aký si vybrať materiál, farbu a vzor?
Vydané: 11.05.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2928x

Mať okno v kuchyni je snom snáď každého kuchára či kuchárky. Vďaka nemu je v miestnosti prirodzené denné svetlo, môžete vyvetrať, keď varíte niečo aromatické alebo keď sa niečo nepodarí, a navyše sa počas varenia môžete pozerať do okolia. Holé okno však vyzerá čudne a priame slnečné lúče vás môžu oslňovať, takže je dobré vymyslieť nejaké to tienenie. Len je potrebné vybrať také, ktoré nebude prekážať pri práci a zvoliť ľahko čistiteľný materiál.

Žalúzie, záclony či rolety?

Pomocou tienenia ochránite kuchyňu pred priamym slnečným svetlom i zvedavými pohľadmi zvonku (záleží na tom, akú textíliu použijete). Žalúzie sú síce praktické, ale pôsobia trochu neosobne. Závesy a záclony dotvárajú celkový štýl miestnosti, dodajú kuchyni vzdušnosť aj svetlosť a môžu pôsobiť romanticky a útulne. Ak nemôžete záclony použiť kvôli nedostatku miesta, použite textilné rolety, ktoré preberajú výhody žalúzií aj záclon.

Nedokážete si vybrať zo širokej ponuky záclon a závesov? Načerpajte inšpiráciu na Pintereste.

Typ tienenia vyberajte predovšetkým podľa štýlu miestnosti, farieb a materiálov. Do kuchyne sa hodia ľahké materiály, ktoré sa ľahko udržujú a perú. Býva tu totiž väčší neporiadok a látka sa rýchlejšie zašpiní. Materiál by nemal mať tendenciu nasávať cudzie pachy, takže sa do kuchyne hodia látky s väčším podielom polyesterových vlákien. Tie sa však môžu ľahšie vznietiť od sporáka, rúry na pečenie či iného kuchynského spotrebiča, takže si na to dávajte pozor a nedávajte ich do ich blízkosti.

Žalúzie možno pôsobia trochu neosobne, ale do modernej kuchyne sa hodia. Foto: ©Depositphotos.com/jrphoto
Žalúzie možno pôsobia trochu neosobne, ale do modernej kuchyne sa hodia. Foto: ©Depositphotos.com/jrphoto

Ako na výber záclon

Závesy či záclony je potreba farebne zladiť s ostatným vybavením interiéru, ako sú podlahy, steny, kuchynská linka či drobné vybavenie. Ak máte radi teplo, voľte teplé farebné odtiene, ako je žltá, červená alebo oranžová. Ak chcete, aby miestnosť pôsobila chladnejšie, voľte modrú alebo zelenú. Záclony môžete farebne zladiť napríklad s utierkami, chňapkami či obrusom. Vyberajte radšej záclony bez prílišného zdobenia.

Závesy by mali siahať po parapet alebo až na zem. Dávajte si pozor na to, aby nezakrývali radiátory. Zvýšili by ste riziko požiaru aj náklady na vykurovanie. Ak máte problémy s nedostatkom svetla, môžete zvoliť kratšiu záclonu, ktorá bude siahať napríklad len do polovičky či jednej tretiny okna. Môžete zvoliť aj prekrížené záclony, ktoré vďaka bočným úväzom zachovajú žiaduci výhľad z okna. Tie sa však hodia skôr do rustikálnejších interiérov.

Pri výbere záclony nezabúdajte ani na vhodné garniže alebo konzoly pre ich zavesenie. Voľte skôr ľahšie garniže bez zbytočných záhybov a z materiálov, ktoré nenasiaknu kuchynské pachy. Zároveň by sa mali typovo hodiť do štýlu kuchyne.

Správne vybraná záclona poslúži okrem tienenia aj ako dekorácia. Foto: ©Depositphotos.com/aaphotograph
Správne vybraná záclona poslúži okrem tienenia aj ako dekorácia. Foto: ©Depositphotos.com/aaphotograph

Akú výhodu majú rímske rolety?

Do kuchyne sú mnohokrát praktickejšie rímske rolety záclonového alebo závesového typu, pretože zaberajú menej miesta, nevejú a ľahko ich vyhrniete smerom nahor. Clonu potom môžete variabilne výškovo regulovať rovnako ako žalúzie. Rolety môžu zakrývať iba samotné okno a do šírky nepotrebujú žiadny priestor. Rímske rolety sa vyrábajú z najrôznejších záclonových aj závesových dekoračných látok, takže každá roleta môže byť iná a originálna.

Rolety sa hodia skôr do modernejšie ladených kuchýň. Môžete si vybrať sériovo vyrábané kúsky, alebo si nechajte rolety vyrobiť na zákazku presne na mieru vašej kuchyni. Voľte také rolety, pri ktorých môžete látku ľahko sňať z mechanizmu a dať do práčky (napríklad systém easy wash, kedy textília drží na suchom zipse). Vďaka tomu nebudete musieť rolety pracne vyvliekať a navliekať pri každom praní alebo čistení.

Rímske rolety sú praktické ako žalúzie, a zároveň dekoračné ako záclony. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu
Rímske rolety sú praktické ako žalúzie, a zároveň dekoračné ako záclony. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Máte na kuchynskom okne žalúzie, záclonu alebo rímsku roletu? Napíšte do komentára pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 49x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 101x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 99x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok