0komentárov

Kúpeľňa podľa učenia feng shui nemá v byte dominovať. Zatvárajte do nej dvere, môže tadiaľ unikať dobrá energia

Bývanie podľa učenia feng shui prináša pokoj a uvoľnenie. Chcete v tomto štýle vytvoriť kúpeľňu a toaletu? Hlavnou zásadou je menej ako viac, a výsledok musí navodzovať všetkým príjemnú náladu. Vždy dbajte na zatváranie dverí.
Vydané: 13.05.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 2414x

Kúpeľňa a toaleta patria k základnej a nevyhnutnej výbave každého moderného bytu a domu. Aj keď je primárnym účelom týchto miestností osobná hygiena, mali by ste sa aj tu cítiť dobre. Z odporúčaní východného učenia feng-shui vyplýva, že pozitívnu energiu ľahko povzbudíte už aj peknou výzdobou. Môžu to byť dekoračné predmety, kvety, nový župan či hebké a farebné uteráky.

Harmónia prostredia vám v kúpeľni prinesie pokoj a uvoľnenie

Podľa feng shui je kúpeľňa miestnosťou, kde prevažuje energia Jin, kvôli prítomnosti vodných zdrojov a typických vodných motívov. Musíte preto miestnosť dopĺňať aj predmety, podporujúce energiu Jang. Sú to už spomínané uteráky, koberčeky, ostatný textil a osvetlenie. Dosiahnete tým harmóniu prostredia a vďaka tomu sa budete v kúpeľni cítiť čo najlepšie a uvoľnene.

Kúpeľňa zariadená podľa učenia feng shui je miestom pohody a dobrého relaxu. Foto: ©Depositphotos.com/slidezero
Kúpeľňa zariadená podľa učenia feng shui je miestom pohody a dobrého relaxu. Foto: ©Depositphotos.com/slidezero

Ak to priestor a možnosti dovolia, rozmiestnite v kúpeľni živé kvety. Vhodnou dekoráciou sú aj kamene a mušle, najmä tie dovezené od mora. Suché a zaprášené ozdoby a tretky vynechajte, rovnako tak sa zbavte dlho nepoužívaných vecí. Špinavú bielizeň dávajte do uzavretého koša, môžete ho zaobstarať ako z ratanu, tak aj z vystuženého textilu.

Čistota, poriadok, sucho a zatvorené dvere - to všetko je kúpeľňa podľa feng shui.

Toaleta ani kúpeľňa nemajú v byte dominovať. Obe najlepšie oddelené miestnosti je vhodné mať bokom od hlavného vchodu, pokiaľ možno nie naproti vstupu do bytu. Dvere na WC aj do kúpeľne nechávajte vždy zatvorené, rovnako tak aj WC dosku na záchodovej mise. Podľa feng shui vám totiž môže odpadovým potrubím unikať von dobrá energia. Nechávajte preto zátky vo vani aj v umývadle.

Ak umiestnite toaletu a kúpeľňu priamo uprostred interiéru, necháte odčerpávať energiu z celého priestoru. Prejaví sa to dlhodobo na chorobách, depresiách aj stratou radosti u všetkých členov rodiny. Nežiaduca je aj kúpeľňa a toaleta ako súčasť spálne. Východná náuka tvrdí, že tu dochádza k silnému odčerpávaniu energie, ktorú ale naopak potrebujete získať do nasledujúceho dňa.

Vyhnite sa vzájomnému odrazu zrkadiel naproti sebe

Zrkadlo do kúpeľne kupujte celistvé, to zložené z dielov nie je vhodné. Zaveste ho tak vysoko, aby sa v ňom všetci členovia domácnosti pohodlne videli bez ohýbania alebo šplhu. Zrkadlá nemajú byť podľa feng shui naproti sebe tak, aby sa navzájom odrážali. Týmto efektom vzniká akási tajomná a mystická chodba, vhodná skôr pre veštbu než pre pokojnú kúpeľ a relaxáciu.

Pre posilnenie energie využite element dreva a ohňa. Zvoľte napríklad farby v zelených odtieňoch, ale môžete ísť aj od ružovej cez oranžovú až po vínovú. Vyberte si farebne vhodnú dlažbu aj obklady, nezabudnite ani na doplnky typu kefiek na zuby či fľaštičiek s mydlom a šampónom. V kúpeľni i na toalete všetko orientujte na výšku, napríklad dlaždičky alebo závesy uterákov.

Učenie feng shui pracuje s energiami, ktoré majú vplyv na zdravie a vitalitu. Pomáha súčasne vytvoriť prostredie, v ktorom sa vám bude dobre bývať aj pracovať.

Vytrieť všetko dosucha je základom v priestoroch, kde je pri prevádzke vlhko a tým živná pôda pre plesne i baktérie. Zariaďte správnu cirkuláciu vzduchu a svetlo. Najlepším variantom je okno, ak ho nemáte, používajte dobrý ventilátor. Všetky priestory si príjemne prevoňajte vonnými sviečkami a tyčinkami. Kúpeľňa by mala byť tiež čo najďalej od kuchyne aj jedálne.Farby v kúpeľni nemajú byť krikľavé a príliš jasné, nežiaduca je potom červená alebo ružová a tmavé odtiene. Svetlé matné farby, odtiene zelenej alebo bielej pozitívne pôsobia na psychiku človeka. Nijako nerušia intimitu a navodzujú pocit čistoty. V kúpeľni neskladujte tiež nič, čo nefunguje, či čo už dlhšiu dobu nepoužívate. Napríklad staré mydlá, šampóny, rôzne fľaštičky alebo staré zubné kefky.

V kúpeľni platí základné pravidlo, decentnosť a čistota

Ak túžite po bezpečí a pocitu istoty, hľadáte podvedome zem. K nej patria odtiene hnedej, okrovej, oranžovej či pieskovej, optimálnym tvarom je štvorec. Keramické obklady vyberte v zemitých odtieňoch, pretože vytvárajú pocit pohody a stability. Radšej sa vyhnite príliš zdobenému dekóru, veľmi tmavým farbám, agresívnym kontrastom, a opatrne zaobchádzajte s modrými tónmi.

Vytvorte si príjemné miestnosti z prírodných materiálov. Zrána totiž väčšina ľudí potrebuje pozitívne naladiť. Rýchlo odstráňte všetky vady inštalácií, kvapkajúci kohútik alebo pretekajúcu toaletu. Inak by to mohlo znamenať, že od vás "odtečú" aj vaše peniaze. Vyhoďte prázdne obaly a nepoužívanú kozmetiku. Aj v kúpeľni platí pravidlo, že menej znamená viac.

Pozrite sa, ako vyzerajú kúpeľne v štýle feng shui na sieti Pinterest.

Feng shui je tradičné čínske učenie, s ktorým doma dosiahnete maximálnu harmóniu. Každý člen vašej rodiny sa dočká uspokojenie všetkých svojich vedomých i nevedomých potrieb. Pre kúpeľňu to znamená hlavne dostatok prirodzeného svetla cez veľké okná, čistotu a voľný priestor bez výrazných dekorácií a zbytočného množstva doplnkov. Energiu tak necháte voľne prúdiť.

Chystáte sa zariadiť kúpeľňu v štýle feng shui? Napíšte do komentára pod článkom, odkiaľ ste čerpali inšpiráciu a poraďte s nákupom vybavenia ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 29x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok
Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 41x

Rozlúčte sa s bielosivou zimnou nudou a nenechávajte veselé jarné farby vonku pred dverami. Pustite ich k sebe domov. Ktoré farby sú v tomto roku v kurze? Prím hrajú svieže a jasné odtiene, hlavne farby prvej jarnej trávy a listov.

Celý článok
Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Vydané: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 61x

Hravé a farebné bývanie á la Mexiko si zamiluje asi každý. Preneste si jeho krásy domov. Ako vytvoriť interiér v mexickom štýle? Musí byť zábavný, ale v byte či dome nechajte vyniknúť aj lacné materiály a opotrebovaný nábytok.

Celý článok