0komentárov

Nebaví vás klasická výmaľba ani tapety a chcete na stenách niečo osobité a originálne? Pozvite si graffiti umelca

Niekto vníma street art ako umenie a vyjadrenie seba samého, iný ako čmáranice a vandalizmus. Kde a ako tento umelecký smer vznikol, ako ho využiť v interiéri a kde zohnať majstrov na graffiti? Dá sa zabrániť nelegálnemu graffiti?
Vydané: 13.05.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1224x

Pár dní nová fasáda a hneď je znehodnotená nejakou čmáranicou. Okrem vandalských autorov sa však nájdu aj talentovaní maliari, ktorí tvoria úžasné diela, ktorými oživia verejný aj súkromný priestor. Autorovi nelegálneho diela hrozí trest odňatia slobody, veľa autorov však ani napriek hroziacemu trestu s tvorbou nelegálneho graffiti pravdepodobne neprestane. Zástupcovia subkultúry sa napriek tomu snažia vyčleniť legálne plochy, kde sa môžu umelci realizovať. Ďalšou možnosťou obrany proti nelegálnemu graffiti je nadviazanie spolupráce, napríklad objednanie autora pre výmaľbu vybraných plôch (s regulovaným obsahom aj pre akúkoľvek tvorbu).

Vďaka graffiti či street artovej maľbe bude váš byt či dom naozaj originálny. Foto: ©Depositphotos.com/sergwsq
Vďaka graffiti či street artovej maľbe bude váš byt či dom naozaj originálny. Foto: ©Depositphotos.com/sergwsq

Čo je to graffiti a street art?

Už v praveku maľovali ľudia po stenách jaskýň, v Rímskom impériu a Egypte potom škriabali do omietok domov, neskôr i dreva. História novodobého graffiti začína zhruba na konci šesťdesiatych rokov 20. storočia. Fenomén graffiti si postupne osvojili mladí ľudia z černošských get aj absolventi umeleckovedných disciplín. V Česku je počiatok graffiti spojený s pádom totalitného režimu.

Nedokážete si predstaviť graffiti v byte? Pozrite sa na Pinterest, ako môžete "oživiť" interiér.

Graffiti je druh výtvarného prejavu. Stalo sa jedným z pôvodných pilierov kultúry hip hopu ako kultúra protestu. Dnes ho možno vnímať ako mestský folklór ulice, a ak sa obohatí aj o ďalšie techniky vyjadrovania, dá sa považovať za street art. Umelci pracujú často vo verejnom priestore a farby nanášajú vo forme spreja či fixky, prípadne využívajú aj techniku ​​škrabania a leptania.

Graffiti môže byť osobným prejavom (značka, dominancia) i umeleckým konceptom (oznámenie, komunikácia). Umelci ho tvoria vo verejnom priestore predovšetkým ilegálne (sú vnímaní ako vandali), ale diela prenikla z ulíc aj do umeleckých galérií a súkromných interiérov. Pre šírenie diel a nápadov slúžia okrem iného internet a časopisy zamerané na danú tematiku.

Ako nájsť graffiti umelca

Ak sa vám graffiti a street art páči, môžete si zaobstarať tapetu, obraz alebo nábytok sa street art motívom, napríklad pohovku s originálnym poťahom. Ak však graffiti vyjadruje váš štýl života a máte radi individuálne bývanie, nechajte si od street artového umelca nakresliť originálnu kresbu priamo na stenu.

Autora graffiti môžete nájsť cez inzerát, známych či bytových architektov, prípadne v galériách či na blogoch venovaných street artu a graffiti. Dokonca už existujú aj firmy špecializované na tvorbu street artových malieb. Realizujú originálne maľby na zákazku, výzdobu interiéru aj exteriéru, tvoria graffiti do bytu a usporadúvajú tiež festivalové exhibície a workshopy.

Niektoré skupiny spolupracujú s magistrátmi miest a spoločne sa snažia oživiť anonymné a ponuré verejné priestory (napríklad podchody). Graffiti a street artové maľby na zákazku už v Česku tvorí celkom veľa firiem, treba Sprayart.cz, Propublikum.cz, Graffart.cz, Khoma.cz či Graffneck.cz. Ceny sú individuálne, takže je najlepšie autorov osloviť a požiadať ich o nezáväznú kalkuláciu.

Páči sa vám graffiti a street art? Nechali by ste si od street artového umelca vyzdobiť byt či dom? Napíšte do komentára pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 29x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok
Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 41x

Rozlúčte sa s bielosivou zimnou nudou a nenechávajte veselé jarné farby vonku pred dverami. Pustite ich k sebe domov. Ktoré farby sú v tomto roku v kurze? Prím hrajú svieže a jasné odtiene, hlavne farby prvej jarnej trávy a listov.

Celý článok
Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Vydané: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 61x

Hravé a farebné bývanie á la Mexiko si zamiluje asi každý. Preneste si jeho krásy domov. Ako vytvoriť interiér v mexickom štýle? Musí byť zábavný, ale v byte či dome nechajte vyniknúť aj lacné materiály a opotrebovaný nábytok.

Celý článok