0komentárov

Rovnako ako vy môžu mať aj vaše ratolesti v izbe detské steny a zostavy. Viete, akú vybrať? Čítajte 27. diel Babybytu

Zariadenie detskej izby funkčným a nadčasovým nábytkom je beh na dlhú trať. Musíte ho prispôsobiť nielen veku ratolesti. Rozhodovanie vám uľahčí ponuka jednotlivých zostáv, a to aj zvlášť prevedenie pre chlapcov a pre dievčatá.
Vydané: 17.05.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1741x

Zariaďujete detskú izbu a premýšľate, ako ju najlepšie vybaviť? Vedľa miesta na spanie a hry počítajte s priestorom pre ukladanie narastajúcej hromady hračiek, vecí a oblečenia. "Detský domov" totiž postupne prejde v miestnosť pre predškoláka, školáka a prípadne ešte neskôr pre študenta. Pomôžete si s policami či regálmi na stenu, ale na trhu je aj obrovská škála najrôznejších detských stien a zostáv.

Základom je dostatok odkladacích priestorov na všemožné veci

Moderné detské izby zariaďujte nadčasovo a hlavne jednoducho. Základom je dostatok odkladacích a úložných priestorov pre detské veci, knižky, či hračky, netradične riešené postele a zladená farebnosť. Orientujte sa pri nákupe skôr na prírodný materiál, ale aj lacnejšie dostupnejšie lamino. Rustikálny detský nábytok v modernej podobe pôsobí elegantne, čisto a štýlovo.

Stena do detskej izby Gron. Foto: MT-nábytok.sk
Stena do detskej izby Gron. Foto: MT-nábytok.sk

Je zrejmé, že nábytok do detskej izby neobstarávate raz a navždy. Počítajte s jeho obmenou aspoň raz do osamostatnenia vášho potomka. Okrem postele teda počítajte s kúpou pracovného stola, ideálne v rozmere 120 × 70 centimetrov. Ďalej potrebujete stoličku, skrinku na oblečenie a ako už bolo povedané, veľa úložných miest. Prídu vhod aj v prípade koníčkov, náročných na priestor.

Podstatou každej detskej izby sú tri základné prvky. Úložné priestory, kvalitná posteľ a stôl. Pridajte aj textilné doplnky a v tomto priestore sa bude vaše dieťa cítiť dobre.

Príliš vás neláka postupné nakupovanie a zároveň starosť, aby jednotlivé kusy k sebe vzájomne zodpovedali odtieňom, kovaním a materiálom? Najjednoduchším riešením sú detské nábytkové zostavy z masívu alebo lamina. Pri správnej starostlivosti vydržia aj počiatočné vyčíňanie vašich najmenších ratolestí a úspešne "prežijú" až do ich staršieho veku.

Detská izba Edita. Foto: MT-nábytok.sk
Detská izba Edita. Foto: MT-nábytok.sk

Predovšetkým budúci vzdelanci ale ocenia vybavené študentské izby, ktoré sa dajú poskladať podľa aktuálnej potreby. Zostavy v mnohých variantoch sú vhodné pre dievčatá i chlapcov. Dobré študentské zázemie utvorí napríklad rohový písací stôl so zásuvkami a narastajúcu garderóbu skryje poriadna šatníková skriňa. Dôležitou súčasťou izby je aj koberec, ktorý tlmí nárazy aj zvuky a miestnosť zatepľuje.

Zrkadlá dodajú detskej izbe potrebné svetlo

S fyzickým rastom dieťaťa rastie aj potreba primeraných úložných priestorov pre veci. Nové komody či skrinky sú ideálne, pričom v dievčenských izbách ich doplňte zrkadlom. Slúžia nielen parádniciam, ale dodajú izbe aj potrebné svetlo. Chcete svojim potomkom podstatne vylepšiť dýchanie? Zvážte kúpu nového posteľného matraca, prípadne i podlahovej krytiny. Vyberajte radšej jasné a teplé farby.

Detská izba zostava Jamal. Foto: MT-nábytok.sk
Detská izba zostava Jamal. Foto: MT-nábytok.sk

Zapojte svoje deti do vyberania nábytku i farieb. Trebárs si budú chcieť pripomenúť letné prázdniny a blankytne modrá, kamienkovo sivá alebo mätová zelená im navodí presne tú príjemnú, veselú a zároveň pokojnú atmosféru. Voľte radšej teplejšie ako príliš studené tóny, prípadne kombináciu dvoch jemnejších farieb. Nábytok dobre zladíte aj s ďalšími doplnkami, kobercami, vankúšikmi alebo tapetami.

Myslite na 5 základných pravidiel pre ideálnu detskú izbu:

  • Nevyhnutnou súčasťou vybavenia detských izieb sú pestré farby.
  • Hľadajte praktickosť, jednak pri využití deťmi, jednak pri vašom upratovaní a údržbe.
  • Nezabudnite na dostatok kvalitných úložných priestorov, úložné kontajnery a škatule.
  • Zaistite v izbičke voľný priestor a dostatok miesta, nezahlťte všetko okolo.
  • Multifunkčný nábytok skvele rozvíja predstavivosť, obľúbené sú napríklad truhly.

Všetky interiéry podliehajú módnym vplyvom. Chcete aj v prípade detskej izby zostať "in"? V tomto roku zostali hlavným trendom prírodné materiály, ako kameň, drevo alebo korok. Doplnky kúpte najlepšie v tónoch pieskovej, zelenej, horčicovo žltej či hnedej. To sa týka hlavne izieb pre staršie deti a študentov. Nezabudnite ani na rastliny, veľké, malé, zavesené či v kvetináčoch.

Stena do detskej izby Insert. Foto: MT-nábytok.sk
Stena do detskej izby Insert. Foto: MT-nábytok.sk

Prednosť dajte skôr svetlejším odtieňom nábytku. Krásne vyzerá napríklad biela farba v kombinácii so svetlým alebo naopak s kontrastným tmavším drevom. Doplňte ho rôznymi veselými a farebnými dekoráciami, podľa veku dieťaťa. Trendom zostáva rastúci nábytok, slúžiaci malým i väčším deťom. Najčastejšie ide o variabilné rastúce stoly pre deti alebo stoličky.

K izbičkám pre deti patria veselé, živé farby s pestrými vzormi

Ak môžete, pamätajte už pri malých drobcoch na aspoň nejakú voľnú hraciu plochu uprostred miestnosti. Doplňte ju o úložné boxy, skrinky pre oblečenie a iné nevyhnutné poklady. K izbičkám pre malé deti patria veselé a živé farby vrátane pestrých vzorov. Určite nič nepokazíte svetlomodrou, svetlozelenou alebo krémovou farbou, doplnenou svetlým drevom.

Detská izba Liana vhodná aj pre študentov. Foto: MT-nábytok.sk
Detská izba Liana vhodná aj pre študentov. Foto: MT-nábytok.sk

V diskusiách na internete je vašich názorov plno. Svedčí to o tom, že výbere nábytku do izbičiek pre svojich najmilších venujete veľkú pozornosť. Čitateľka s prezývkou Milco napríklad chváli detskú zostavu Tereza 1: "Vyhovuje mi aj to, že sa dajú určiť komponenty, ktoré chcem a ktoré nie. Tá limetková mi príde pekná, a cena je primeraná voči tomu, čo s tým decká budú robiť," napísala.

Pozrite sa tiež na rôzne typy detských stien do izbičiek na sieti Pinterest.

Radšej jednorázovo investovať do detskej izby väčšiu sumu, než ju každý rok upravovať, hodlá čitateľka Irena. "Dieťa sa ale mení a čím staršie je, tým väčšie nároky na svoju izbu kladie. Jeho vkus sa potom mení pokojne z hodiny na hodinu, takže sa snažím vyberať skôr striedmejšie farby," opisuje svoje skúsenosti zo zariaďovania detskej izby vo svojej domácnosti.

Detská izba Irving 1 pre dve deti. Foto: MT-nábytok.sk
Detská izba Irving 1 pre dve deti. Foto: MT-nábytok.sk

Vytvoriť detskú izbu nie je jednoduché, ale všetko sa dá s trochou času zvládnuť. V každom prípade myslite vždy na bezpečnosť a presvedčte sa najmä o stabilite kúpeného nábytku. Nemal by mať ostré rohy alebo hrany a na škodu určite nie je skontrolovať zdravotnú neškodnosť použitých náterov. K dispozícii máte množstvo vzorov, rozmerov, dizajnových a tematických radov i farieb.

Inšpirovali ste sa pri výbere detskej steny do izby vášho potomka? Napíšte do komentára pod článkom tipy na zariadenie detských izieb, a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Chcete mať voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyskúšajte čaro katalytickej lampy a horenia bez plameňa

Vydané: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 15x

Potrebujete prevoňať domov, zbaviť sa všetkých nežiaducich pachov a vydezinfikovať vzduch? Kúpte si katalytickú lampu. Na akom princípe funguje, čo všetko vie, koľko stojí a ako by ste ju mali správne používať a čistiť?

Celý článok
Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Bác, ozval sa liatinový kastról, čo vám vypadol z ruky. Ako opraviť poškodenú kuchynskú pracovnú dosku? Voskom či tmelom

Vydané: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 15x

Stala sa vám v kuchyni nehoda a poškodili ste s ťažkým riadom pracovnú dosku? Nemusíte ju hneď meniť. Drobné škrabance a ryhy opravíte so špeciálnymi prípravkami a voskami. Stačí ich rozohriať, zotrieť stierkou a potom rozleštiť.

Celý článok
Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 47x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok