Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
173.95
0komentárov

Ako elektrifikovať chatu na samote pri lese či odľahlú záhradu? Zaobstarajte si ostrovný fotovoltický systém

Užívate si víkendy na samote pri lese, ale nechcete sa vzdať elektriny? Čo robiť, keď k chate nie je privedený elektrický prúd? Kúpte si ostrovnú fotovoltaickú elektráreň. Ako funguje, ako ju navrhnúť a koľko stojí? Čítajte ďalej.
Vydané: 31.05.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1024x

Máte chatu na samote pri lese a nechcete sa vzdať výdobytkov modernej doby? Kde vziať elektrickú energiu na mieste, kam nevedie elektrické vedenie? Alebo na odľahlej záhrade či vo vinohrade, kam ani poriadna cesta nevedie a je zložité pritiahnuť ťažký benzínový generátor? Elektrickú energiu vám vyrobí ostrovný fotovoltický systém. Ten funguje tak, že sa zo solárnych panelov dobíjajú akumulátory, ktoré potom poháňajú všetky spotrebiče.

Výstupné napätie panelov je jednosmerné 12 V alebo 24 V. Pri jednoduchších elektrárňach tak môžete napájať len spotrebiče vhodné pre toto napätie. Najlepšie je vyberať z ponuky spotrebičov určených do karavanov. V predaji sú aj vykurovacie patróny, ktorými sa dá napríklad v kombinácii s olejom temperovať interiér. Ak nechcete kupovať špeciálne spotrebiče, kúpte si ostrovný systém so zabudovaným meničom, ktorý v prípade potreby vyrobí striedavé napätie 230 voltov. Počítajte však so stratou asi 10 % energie.

Pri elektrárňach do výkonu 10 kilowattov nepotrebujete licenciu ani registráciu za podmienky, že v odbernom mieste nebude prevádzkovaná iná výrobňa elektriny držiteľa licencie a elektrinu nebudete dodávať do siete. Nemusíte sa báť ani toho, že by vám fotovoltaické panely niekto ukradol. Podľa skúseností chatárov nie sú pre zlodejov príliš veľkým lákadlom. Skôr by vám vraj ukradli benzínovú elektrocentrálu.

Vďaka ostrovnej elektrárni môžete mať elektrinu prakticky kdekoľvek. Foto: ©Depositphotos.com/franky242
Vďaka ostrovnej elektrárni môžete mať elektrinu prakticky kdekoľvek. Foto: ©Depositphotos.com/franky242

Ako funguje ostrovná elektráreň

Ostrovná elektráreň sa skladá z fotovoltaických panelov, solárneho regulátora, akumulátorov a meniča napätia. Okrem toho potrebujete prepojovacie vodiče aj konektory a ochranné prvky, napríklad pred prepätím. Menič napätia (striedač) slúži k premene nízkeho a jednosmerného napätia na jeho vstupe na striedavé napätie 230 V (ako máte doma v bežnej rozvodnej zásuvke).

Fotovoltaické panely menia slnečnú energiu na elektrickú. Monokryštalické panely majú lepšiu účinnosť pri priamom slnečnom svite, musia však byť naklopené priamo na slnko. Polykryštalické panely sú zase schopné lepšie spracovať slnečný svit aj pri väčšom odklone od optimálnej pozície a relatívne malom slnečnom svite. Existujú ešte lacné amorfné panely, lenže ich účinnosť je malá, takže sa ich neoplatí kupovať, pretože by ste ich potrebovali oveľa viac.

Na výstupe z fotovoltaického panelu s nominálnym napätím 12 V býva napätie výrazne väčšie, takže je potrebné ho stabilizovať solárnym regulátorom, prípadne iným typom stabilizátora napätia. Klasický solárny regulátor je v podstate stabilizátor napätia a automatická nabíjačka akumulátorov. Jeho účinnosť je podľa typu 80 – 98 %. Solárne regulátory ešte okrem základných funkcií zvyčajne optimalizujú využitie energie z fotovoltaických panelov.

Akumulátor slúži ako úschovňa elektrickej energie. V prípade, že má spotrebič väčšie prúdové nároky na svoju prevádzku alebo má veľké štartovacie prúdy, je potrebné ho napojiť priamo na akumulátor (alebo na menič napätia, ktorý je zapojený k akumulátoru). Pre fotovoltaiku sa používajú trakčné akumulátory, a to najčastejšie olovené, Li-ion alebo LiFePO4. Nepoužívajte sadu bežných autobatérií, pretože nie sú stavané na veľkú záťaž prevádzky ostrovného systému.

Ako naplánovať elektráreň

Pri kúpe si musíte spočítať, koľko a akých spotrebičov máte a koľko hodín denne ich budete používať. Podľa toho potom nadimenzujete celý systém. Na chate vám mnohokrát postačí zásuvka s obmedzeným prúdom z ističa. Ak vám stačí elektriny naozaj málo a bojíte sa, že by vám niekto solárne panely ukradol, kúpte si mobilný solárny panel v kufríku, ktorý ľahko odveziete so sebou domov. Podľa výkonu a typu stojí zhruba od 186 eur vyššie.

Na osvetlenie použite LED žiarovky. Sú síce drahšie, ale dlhšie vydržia a majú nižšiu spotrebu. Pre osvetlenie chatky, terasy či záhradného altánku, toalety a pivničky a pri svietení približne 8 hodín denne potrebujete niečo okolo 15 ampérhodín. Na poldenný chod notebooku potrebujete okolo 50 Ah. Veľa elektriny spotrebuje chladnička. Môžete zvoliť variant pre karavan, ktorý je určený na 12 voltov a máva príkon okolo 40 wattov. Pri chode 12 hodín denne potom z kapacity batérie uberie podľa nastavenej teploty zhruba 40 ampérhodín.

Počítajte s tým, že akumulátor tak musí dodať približne 100 ampérhodín denne (pri obmedzenej prevádzke s miernym komfortom). Ak budete navyše používať napríklad žehličku alebo rýchlovarnú kanvicu, bude to viac. Odborníci uvádzajú, že pre solídny komfort prevádzky chaty či malej chalupy potrebujete akumulátor s kapacitou aspoň 300 - 400 Ah. Je totiž potrebné počítať aj s rezervou pri nepriazni počasia, kedy sa akumulátor takmer nenabíja.

Stačí vám len trocha elektriny? Kúpte si mobilný solárny panel. Foto: ecoprodukt.cz
Stačí vám len trocha elektriny? Kúpte si mobilný solárny panel. Foto: ecoprodukt.cz

Koľko ostrovná elektráreň stojí?

Ak sa vyznáte v odbore, môžete si poskladať ostrovný systém sami. Za predpokladu, že budete mať dostatok slnečného svitu, je pri sezónnom využití chaty od jari do jesene lepšie zvoliť monokryštalické panely. Bežný panel s výkonom 260 Wp stojí od 186 eur. Jeden akumulátorový článok LiFePO4 s kapacitou 260 Ah vyjde zhruba na 450 eur, olovený stojí okolo 230 eur.

Menič kúpte najlepšie európskej výroby. Podľa výkonu stojí 372 - 1 200 eur. Počítajte s tým, že točivé stroje mávajú vysoký odber pri spustení, takže kladú veľké nároky na zaťaženie akumulátora a musíte zaobstarať drahší a výkonnejší menič. Pre točivé stroje by mal mať menič zhruba trojnásobnú rezervu vo výkone, ktorý sa spotrebováva pri roztočení motora. Možno pri vŕtačke s príkonom 600 wattov by mal mať menič výkon väčší ako 2 000 wattov.

Ak chcete mať istotu, že bude systém naozaj fungovať, je lepšie osloviť odborníkov a kúpiť si kompletnú ostrovnú elektráreň prispôsobenú vašim potrebám. Za nejakých 1 200 eur zaobstaráte elektráreň s jedným panelom, regulátorom a meničom. Takáto elektráreň vyrobí počas slnečného bezmračného dňa približne 1 kWh elektriny. Batérie síce majú kapacitu maximálne 2,7 kWh, kvôli životnosti však výrobca odporúča odoberať maximálne 1,3 kWh denne. K cene si musíte pripočítať dopravu, zameranie a montáž. Ostrovná elektráreň, ktorá zvládne poháňať napríkald vŕtačku a menšie spotrebiče s motorom, vyjde zhruba na 1 700 eur a viac.

Ako riešite výrobu elektriny na svojej chate? Podeľte sa o skúsenosti s ostatnými čitateľmi v komentári pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať obývaciu izbu vybavenú podľa najnovších trendov? Zistite, ktorá sedačka je práve v móde

Chcete mať obývaciu izbu vybavenú podľa najnovších trendov? Zistite, ktorá sedačka je práve v móde

Vydané: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 134x

Vyberáte novú sedačku? Zistite, ktoré typy sedacích súprav existujú a kam sa ktorý typ sedačky hodí. Chcete mať navyše obývačku zariadenú podľa posledných trendov? Potom sa pozrite, ktoré farby, štýl a tvary sú u pohoviek v móde.

Celý článok
Infra panely a ohrievače môžu mať aj podobu lampy. Ohrejte sa pod bielou alebo zlatou guľou

Infra panely a ohrievače môžu mať aj podobu lampy. Ohrejte sa pod bielou alebo zlatou guľou

Vydané: 29.11.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 39x

Ak premýšľate o inštalácii účinného a pre alergikov vhodného kúrenia, nezabudnite na infrapanely. Môžu visieť v podobe lustrovej gule nad vašou hlavou, alebo si doma nainštalujete zrkadlo či vykurovací stĺp. Navyše vyzerajú skvele.

Celý článok
Ktoré pranostiky sa spájajú s adventným obdobím? Zistite, či múdrosti predkov platia aj v dnešnej dobe

Ktoré pranostiky sa spájajú s adventným obdobím? Zistite, či múdrosti predkov platia aj v dnešnej dobe

Vydané: 27.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 515x

Chceli by ste vedieť, koľko snehu bude na Vianoce, aká krutá a dlhá bude zima a koľko ovocia sa budúci rok urodí? Pranostiky našich predkov vám napovedia. Čo vlastne pranostika je a ktoré z nich sa spájajú s časom adventu a Vianoc?

Celý článok