PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
0komentárov

Ženy nemusia len stáť pri sporáku. Lákajú vás domáce práce? Sekundový manžel radí 12 vecí do dielne, špeciálne pre dámy

Majstrov je veľa a hodinových manželov tiež. Ale existujú aj ženy majsterky. Poslúži vám dámska sada náradia, vďaka ktorej nebudete musieť partnerovi brať obľúbený skrutkovač. Sekundový manžel radí, ktorých 12 kúskov nesmie chýbať.
Vydané: 03.06.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1678x

Dámy, pravdepodobne ste zažili malé ponížené doprosovanie vášmu partnerovi: "Tóónko, kedy už konečne spravíš ten vodovod (dáš obrázok, vytapetuješ, zmontuješ)...?!" Ak vám nerobí problémy majstrovská práca a trúfate si na ňu samy, skúste si zariadiť svoju malú domácu dielňu a mužom nespôsobujte traumu požičiavaním "jeho" náradia. Výrobcovia vám vychádzajú v ústrety a v obchodoch tak zoženiete špeciálne súpravy vyložene pre vás.

Kúpte dámam nevyhnutné základné vybavenie pre domácu dielňu

Vymeňte historicky tradovaný zmeták, žehličku a varešku za skrutkovač, kladivko či kombinačky. Doma by ste mali mať zámočnícke kladivko, aku-skrutkovač s výmennými nadstavcami, univerzálne kliešte - už spomínané kombinačky s pastovou izoláciou na rukovätiach, ostrý vysúvací nôž, ďalej meter, medený drôt alebo špagát a silnú samolepiacu pásku. Výbavu doplňte aj klincami rôznej sily a dĺžky, pre domáce použitie najlepšie s dĺžkou 2,5 až 4,5 centimetra. Trebárs montáž nástenných políc pre vás nebude neriešiteľný problém.

Aspoň základnú sadu náradia kúpte domov aj dámam. Zastanú mnoho vecí. Foto: ©Depositphotos.com/tab62
Aspoň základnú sadu náradia kúpte domov aj dámam. Zastanú mnoho vecí. Foto: ©Depositphotos.com/tab62

K tejto základnej výbave patrí ešte pílka, brúsny papier, sada kľúčov, a napríklad aj pištoľ s univerzálnym tmelom. Záleží na tom, na čo si trúfate a na čo vás manžel pustí. V železiarstvach kúpite náradie aj zvlášť, ale jeho výrobcovia ponúkajú napríklad vybrané sady v zdobených kufríkoch, či so špeciálnymi rukoväťami. Aj keď na prvý pohľad vyzerajú ako sady pre Barbie, sú praktické a plne funkčné.

Podľa prieskumov hobby-firiem sa ženy samy púšťajú najčastejšie do vešania obrázkov, tapetovania, strihania stromov, natierania, lakovania a montáže drobného nábytku.

Ešte širšie možnosti pre "ženské" náradie, budete mať v prípade záhradných a záhradkárskych prác. S jedno i dvojručnými nožnicami, pílkou, hrabľami, ale aj rýľmi už skúsene zaobchádzajú nielen muži. Pre ženu typickou činnosťou môže byť na záhrade napríklad aj vysávanie lístia špeciálnymi záhradnými vysávačmi. Aj pre najrôznejšie lopatky, motyčky či kultivátory vymysleli dizajnéri nový rozmer. Výrobky sú teraz aj farebné, ergonomicky tvarované a ako pekné na pohľad zdobia každú záhradu aj terasu.

Ženy sú šikovné, brúsia, režú, pília...Len k tomu potrebujú funkčné nástroje. Foto: ©Depositphotos.com/nejron
Ženy sú šikovné, brúsia, režú, pília...Len k tomu potrebujú funkčné nástroje. Foto: ©Depositphotos.com/nejron

Nezabúdajte ani na pekne vyzerajúce gumáky, slamáky, zástery a rukavice. Aj keď pracujete vonku, nutne nemusíte vyzerať ako strašiak. Trebárs praktická dámska bavlnená zástera do záhrady sa navlieka sa cez hlavu, má dve väčšie vrecká a na chrbte prekrížené ramienka. Nechýba ani vrecúško na mobilný telefón. Stojí necelých 20 eur a jednoducho ju vyperiete na 40 °C. Plieť záhony potom môžete aj posediačky, jednoduchá, ale pekná plastová skladacia stolička vás vyjde 6 eur.

Pre malú záhradku zhruba do 100 m2 potrebujete náradie:

  • na prípravu záhonov a kvetináčov
  • na prípravu pôdy
  • pre ošetrenie záhonkov
  • pre strihanie stromčekov a kríkov
  • pre strihanie trávy a úpravu živých plotov

Pri väčšom pozemku sa ešte budete musieť pozrieť po strunovej či rotačnej kosačke, nožniciach a hrabliach na trávu, kompostéri a vytrhávači buriny. Užijete aj záhradné nožnice na konáre a živé ploty, nožnice na silné konáre, pílky na prerezávanie, prípadne česáčik na ovocie a rebrík alebo štafle. Samozrejmosťou je rýľ, lopata, vidly, hrable na vyrovnanie zeminy a drobné náradie. Určite si kúpte fúrik na častý odvoz zeminy a záhradného odpadu.

Nesmie chýbať základný spojivací materiál, najčastejšie používané skrutky aj klince. Foto: ©Depositphotos.com/miflippo
Nesmie chýbať základný spojivací materiál, najčastejšie používané skrutky aj klince. Foto: ©Depositphotos.com/miflippo

Internetová diskusia na tému náradie pre ženy je prekvapivo bohatá. Vo väčšine prípadov sa páni aj dámy vyjadrujú v tom zmysle, že je to úplne jedno. Niektorí považujú konkrétne ružovú farbu pri kufríkoch i náradí za bláznovstvo. "Vyrábajú sa aj zbrane v pastelových farbách, nože zdobené flitrami, a pred časom som dokonca videl sadu žiarivo ružového náradia s prilepenou labutienkou. Hrôza!" píše čitateľ s prezývkou Káčer.

Nemusí byť vždy ružová pre dievčatá a modrá pre chlapcov

Čitateľka s prezývkou Berta je ešte ráznejšia: "Príde mi to zhruba rovnako trápne, ako jogurt určený pre mužov. Myslím, že fifleny ružové náradie nepriláka a rozumná ženská o nákupe náradia na základe farby alebo pekného sloganu ani neuvažuje." Veľa príspevkov je o zastaranosti užívaného klišé, že všetko modré je pre chlapcov a ružové pre dievčatá. Mnoho žien totiž ružovú nemajú rady, ani blýskavé flitre.

No povedzte, nie je krásna ružová vodováha? Radosť ju priložiť k stene a pridať tehlu. Foto: ©Depositphotos.com/brookefuller
No povedzte, nie je krásna ružová vodováha? Radosť ju priložiť k stene a pridať tehlu. Foto: ©Depositphotos.com/brookefuller

Niektorým prispievateľom ale pripadá ružová farba náradia vtipná. Teda ak je (náradie) dostatočne kvalitné a použiteľné a nie je z blata. "Sám mám doma ružový skrutkovač odhadom niekedy zo 70. rokov minulého storočia. Funguje bezchybne. Hlavne už na pohľad poznám, že si mám na neho dávať pozor, pretože má driek skrz celú dĺžku rukoväte, takže s ním nemám liezť do zariadenia pod napätím," napísal čitateľ s prezývkou Kromholc.

Pozrite sa, ako vyzerá náradie pre ženy, ktoré rady doma majstrujú na sieti Pinterest.

Podľa niektorých mužov, zarytých majstrov, sú ženy v domácich remeselných prácach rovnocenné. "Mama nie je žiadny chlapík, základné technické úkony s náradím však zvládne v pohode. Nedokážem si ale nejako predstaviť, že by siahla napríklad po ružovom kladive bez toho, aby z toho dostala vyrážku," myslí si čitateľ s prezývkou Gencián. Jeden z IT špecialistov zase na svojom blogu píše: "Keď si s ružovým skrutkovačom mením harddisk v notebooku za SSD, tak si hneď pripadám tak nejako viac žensky."

Aj veľké obrábacie stroje môžu byť v ružovom laku. Hneď to vyzerá inak. Foto: ©Depositphotos.com/ooGleb
Aj veľké obrábacie stroje môžu byť v ružovom laku. Hneď to vyzerá inak. Foto: ©Depositphotos.com/ooGleb

Neskorá jar je ideálna pre renováciu aj údržbu záhradky. Nehrabte sa v hline len tak prstami, pracujte s radosťou a zapojte do činnosti aj vaše deti. Vyhraďte im trebárs metrový záhon a kúpte k tomu detské náradie, ktoré skutočne funguje a súčasne pripomína hračky. Keď predškolákov prestane toto "záhradníčenie" baviť, vystačia si s náradím aj na pieskovisku. A čo s odrastenejšími potomkami? Aby chceli dobrovoľne na záhradu, na to recept zatiaľ neexistuje.

Zaobstarali ste manželke vlastné náradie, aby vám nefušovala doma do majstrovských prác? Napíšte do komentára pod článkom, odkiaľ ste čerpali inšpiráciu a poraďte ostatným čitateľom.

Prečítajte si aj ďalšie diely seriálu Sekundový manžel:

1. Ako v pohode zvládnuť montáž nábytku + 5 dobrých rád k tomu.

2. Čistenie odpadu vás vopred desí? Sekundový manžel radí: Ako rozobrať a zložiť sifón v 5 krokoch

3. Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušníte kúrenie.

4. Chcete ušetriť za vykurovanie? Sekundový manžel poradí, ako vybrať a nalepiť tesnenie do okien i dverí.

5. Čo robiť, keď doma nejde elektrický prúd? Skontrolujte žiarovky, natiahnite ističe.

6. Kvííí, škríííp. V byte vŕzgajú strašidelne dvere alebo pánty okien či skríň?

7. Čo robiť, keď dvere alebo okná drhnú o zárubňu? Sekundový manžel vám nastaví pánty skriniek, plastové okná aj dvere

8. Začmudené sklo do krbových kachlí kazí zážitok z ohňa. Ako ho vyčistiť?

9. Týra vás v noci vŕzganie postele? Ako sa ho zbaviť aj v prípade roštu, stoličiek či stola

10. Stratili ste kľúče a musíte vymeniť vložku FAB v zámku dverí. Ako na to?

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 49x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 101x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 99x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok