PREVÁDZKA E-SHOPU BOLA UKONČENÁ

Vážení zákazníci,

ospravedlňujeme sa, ale prevádzka e-shopu bola ukončená. Objednávky už nie je možné vykonať.

Ďakujeme za pochopenie.
2komentárov

Pieskovisko, to je detský evergreen. Kúpte svojim najmenším prima zábavu. Čítajte 30. diel Babybytu

Na pieskoviskách sa hrali snáď už naši pradedovia, hrajú sa na ňom nadšene aj dnešné deti. Kúpte vašim potomkom na záhradu alebo na terasu pieskovisko s krytom. Po daždi nebude piesok tak mokrý.
Vydané: 07.06.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1396x

Hranie na piesku milujú všetky malé deti. Zhruba okolo prvého roku ich veku začne preto byť súčasťou vášho života pieskovisko. Môžete využívať jednak tie verejné, v mnohých obciach vybudované aj na niekoľkých miestach, jednak tie "domáce". Pokiaľ máte svoju záhradku alebo veľkú terasu, je o priestor na detskú zábavu postarané. Pieskovísk existuje viac typov, preto si rozmyslite, čo od neho očakávate.

Nezabudnite na obvodovú lavičku pre pohodlné sedenie

Sústreďte sa na štyri základné princípy pri výbere. Vášho drobčeka nechajte hrať na hygienickom (1), pohodlnom (2), bezpečnom (3) a vkusnom (4) pieskovisku. Znamená to, že piesok nesmie byť ani špinavý, ani infikovaný, dieťa sa môže pohodlne posadiť nielen na piesok, ale aj na obvodovú lavičku, nemôže sa zraniť, a výrobok ako taký nebude vašu záhradu či predzáhradku hýzdiť.

Foto: ©Depositphotos.com/Odelinde
Foto: ©Depositphotos.com/Odelinde

I na tom najjednoduchšom pieskovisku sa deti pokojne vyhrajú celé dlhé hodiny, lepšie ako vo svojej detskej izbe. Umiestnite ich najlepšie mimo dosahu priameho slnka a ďalej od príjazdovej cesty. Čistotu piesku zaistíte plachtou na ráme alebo gume, aby pevne priľnula. Pevné veko ale ochráni piesok najlepšie. Esteticky na výšku sú pieskoviská drevené, z hladko hobľovaného dreva. Kúpte si tie s malými lavičkami po obvode.

Pieskoviská prebúdzajú v deťoch predstavivosť k budovaniu malých miest alebo hradov z piesku a malých báboviek. Používajú pritom rôzne typy hračiek. Piesok poskytuje prostriedok na uplatnenie detských pokusov k fingovaniu prieskumu, konštruovaniu a rúcaniu sveta v celej trojdimenzionálnej šírke.

Výrobcovia dodávajú pieskoviská v dvoch materiálových variantoch: plastové a drevené. Záleží na tom, či s ním budete počas roka manipulovať. Plastové ľahko prenesiete, môžete ho mať aj s vekom a v prípade potreby ho využiť po vysypaní piesku napríklad ako malý bazénik. V obchodoch nájdete rôzne a farebné tvary výliskov, mušle, "lavór" i kamienky. Malé plastové pieskovisko stojí okolo 15 eur, za tie drahšie a väčšie zaplatíte aj 50 eur.

Foto: ©Depositphotos.com/pavsie
Foto: ©Depositphotos.com/pavsie

Drevené pieskovisko sa do záhrady hodí ďaleko viac, je pevnejšie a vydrží detské vyvádzanie. Na trhu sú klasické obdĺžnikové, štvorcové aj šesťboké tvary. Kúpte si ich radšej s hrúbkou dosiek 30 mm, buď hotové, alebo bez povrchovej úpravy. Hmotnosť pieskovísk sa pohybuje medzi 30 až 40 kg a stoja najčastejšie okolo 70 eur. Za luxusnejšie pieskovisko ale dáte pokojne aj 130 eur.

Drevené pieskovisko natrite neškodnou lazúrovacou farbou

Ste nadšený majster a chcete si vystavať pieskovisko svojpomocne? Nie je to až tak veľký problém. Hotový výrobok natrite neškodnou lazúrovacou farbou, najlepšie spoločne s deťmi. Nechajte ich tiež vybrať odtieň. Zvoľte odolné a trvanlivé tvrdé drevo, steny pieskoviska ale môžu byť aj murované, prípadne z betónu. Dno urobte pevné, ale priepustné. Znamená to minimálne 80 cm hlboký základ, kam potom navrstvite hrubý štrk.

Foto: ©Depositphotos.com/sdenness
Foto: ©Depositphotos.com/sdenness

Štrková drenážna vrstva zabezpečí rýchly odtok dažďovej vody a piesok potom rýchlejšie vysychá. Na dno ešte podložte netkanú geotextíliu, aby sa nemiešala zemina s pieskom. Pre pohodovú hru je výborná malá lavička na sedenie, doplnená odkladacou plochou na hračky. Potom už len ostáva naviezť čistý riečny piesok a stavanie hradov môže začať.

Na priemerne pieskovisko padne až sedem metrákov piesku, počítajte s tým.

Piesok zaobstaráte v hobby marketoch pre dom a záhradu, praný a triedený dostanete obvykle v 20 litrových vreciach. Lacnejší je priamo z pieskovne. Vždy si postrážte jeho zdravotnú neškodnosť. Pre pieskovisko 1,5 × 1,5 m a s výškou 20 cm potrebujete takmer 700 kg piesku, nezabúdajte na to. Priamo do samotného pieskoviska je vhodná frakcia 0/4, kedy zrná piesku majú veľkosť do 4 mm. Do obsypu okolo využite frakciu 0/8 so zrnkami veľkostne do 8 mm.

Foto: ©Depositphotos.com/kasiap
Foto: ©Depositphotos.com/kasiap

O svoje skúsenosti s detskými pieskoviskami ste sa podelili v internetových diskusiách: "Kúpila som to otváracie pieskovisko, bazénik, mušľu. Bola to hrôza," píše čitateľka s prezývkou Kamča. Za jedno leto plast totiž podľa nej úplne zbelel. "Bolo to maličké a vôbec sme to nemohli používať ako bazénik. Navyše bol bordel úplne všade," rozhorčila sa Kamča.

Horný diel plastového bazéna využite na kúpanie

Drevené a uzatvárateľné pieskovisko s lavičkami na boku má doma čitateľka Petra: "Potom sa to z oboch strán prikryje, ale veľmi si neviem predstaviť drevené pieskovisko na terase." Na zimu majú v pláne schovať pieskovisko do pivnice a piesok do vreca. Horný diel plastovej mušle používal ako bazén pre deti čitateľ s prezývkou Valouch. "Vodu sme síce nosili vedrom, ale ako provizórium to beriem," dodal s tým, že práve takéto kúpanie deti najviac nadchlo.

Foto: ©Depositphotos.com/FamVeldman
Foto: ©Depositphotos.com/FamVeldman

Úzkostlivo dbajte na čistotu piesku a v prípade potreby ho vymieňajte. Problémy môžu totiž spôsobiť výkaly a moč domácich zvierat, predovšetkým psov a mačiek. Pokiaľ už pôjdete na verejné pieskovisko, tak nikdy nie bez topánok. Sklenené črepy a použité injekčné striekačky od drogovo závislých ľudí sú nebezpečným zdravotným rizikom. Po návštevách verejných pieskovísk si s deťmi tiež preto starostlivo umyte ruky.

Pozrite sa na rôzne typy detských pieskovísk na sieti Pinterest.

Nech už vyberiete pre vaše deti akýkoľvek typ pieskoviska, či už sa rozhodnete pre plast či drevo, dbajte hlavne na jeho dostatočné zatienenie počas slnečných dní. Nezabudnite ani na potrebné vybavenie pre stavbu hradov, tunelov i báboviek. Myslite tiež na to, aby váš domáci miláčik nové pieskovisko pravidelne neznečisťoval a nepovažoval ho za svoje výsostné územie s toaletou.

Zaobstarali ste svojim ratolestiam obľúbené pieskovisko aj domov? Napíšte do komentára pod článkom, aký typ ste si vybrali, aký ste mali úspech, a poraďte ostatným čitateľom.

Prečítajte si tiež niektoré ďalšie diely Babybytu:

1. Plastový nábytok sa hodí skôr do izieb pre menšie deti. Je ľahký, ľahko sa udržuje.

2. Obstarávate nový nábytok do detskej izby? Zistite si moderné trendy, farby a štýly.

3. Moskytiéra nad postieľku i kočík ochráni vaše deti pred bodavým hmyzom.

4. Neudržíte už vaše dieťa v jedálenskej stoličke? Vyrobte mu zasúvacie stúpadlo.

5. Poznáte obtlačky detstva? Uchovajte najšťastnejšie obdobie vašich najmenších.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 2
Nadpis:
  Vaše meno:
Pro Samuela
Dobrý den, litujeme, ale tento sortiment momentálně nevedeme. Zkuste kontaktovat společnost Marimex SK spol s r.o. , kde vám určitě poradí, případně patřičně nasměrují. S pozdravem MT-nábytek.sk
ODPOVĚDĚT
Jirka | 13.07.2016
Kupa
dobry den potrebujem horn diel plastoveho bazena .. das objednat uvas , cez vas ?
ODPOVĚDĚT
Samuel | 13.07.2016

Prečítajte si tiež ↓

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

K Veľkej noci patrí zelené obilie. Vysejte si živé sviatočné dekorácie. Zelená je symbol jari a nádeje

Vydané: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 47x

Veľká noc sa blíži. Vypestujte si zelenú ozdobu stola i celého bytu, nechajte v miske, kvetináči či škrupinkách vyklíčiť semienka. K dispozicii je pšenica, jačmeň, žerucha, šošovica, mungo či hrach. Z nich si potom urobte koktail.

Celý článok
Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Kráľovnou korenia a takmer univerzálnym všeliekom je kurkuma. Máte ju tiež doma v kuchyni?

Vydané: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 91x

Doslova kráľovnou korenia je exotická kurkuma. Je súčasťou zmesi karí a nezaobíde sa bez nej žiadna orientálna kuchyňa. Ľudové liečiteľstvo ju využíva na veľa zdravotných neduhov. Prečítajte si, čo radia babky na zápaly či akné.

Celý článok
Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Kontinentálne postele vám zaručia komfortné spanie a ľahké vstávanie. Zvoľte si domov do spálne boxspringy

Vydané: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 87x

Spomeňte si, kedy ste sa naposledy naozaj luxusne vyspali. A teraz si predstavte, že by ste tak mohli tráviť každú noc. Super spanie ponúkajú kontinentálne postele, boxspringy. Výška a prepojenie vrstiev zaručujú skvelý odpočinok.

Celý článok