0komentárov

Ako opravíte vaňu alebo sprchovú vaničku, kde odpadol kúsok smaltu? Sekundový manžel tiež poradí, čo robiť s akrylátom

Spadlo vám niečo do vane a kúsok povrchu či laku sa odštiepil? Nebezpečné sú aj zvieracie pazúriky alebo agresívne čističe. Opravte si vaňu s pomocou špeciálnych prípravkov a farieb. Sekundový manžel poradí v 19. dieli seriálu.
Vydané: 10.06.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 4558x

Spadol vám do vane nejaký ťažký predmet a odštiepil smalt? Nemusíte hneď rekonštruovať celú kúpeľňu. Opravte poškodené miesto sami, ešte než začne vaňa korodovať. Aj prípadné hrdzavé škvrny odstráňte odhrdzovačom, potom natrite očistený povrch antikoróznym náterom a potom vyštrbené miesta vyplňte karosárskym tmelom. Zatvrdnutý tmel zabrúste veľmi jemným brúsnym papierom za mokra a na záver pretrite povrch emailovou farbou.

Drobné škrabance retušujte so špeciálnou súpravou

Na zakrytie drobných škrabancov vo vašej novej kúpeľni použite súpravu k retušovaniu emailovej farby. Pred začatím práce ale musíte povrch vane v mieste retuše zbaviť všetkých nečistôt a povrch vytrieť do absolútneho sucha. Šikovným trikom je vyleštenie starej, smutne matnej vane, špeciálnym prípravkom na oživenie karosérií (1). Potom vezmite elektrickú vŕtačku s vlneným nadstavcom a vyleštite pastou na karosérie.

Najvyšší čas, aby ste s podobnou vaňou niečo urobili. Renovujte, opravujte. Foto: ©Depositphotos.com/travellinjess
Najvyšší čas, aby ste s podobnou vaňou niečo urobili. Renovujte, opravujte. Foto: ©Depositphotos.com/travellinjess

Smaltovaný povrch musíte pred akoukoľvek opravou vždy dôkladne očistiť, odmastiť a vysušiť. Pre renováciu drobných poškodení môžete využiť rôzne typy tyčiniek a lakov, ktoré kúpite v odborných predajniach aj s návodom.

Povrch vane pri opravách musíte vždy dobre očistiť, odmastiť a vysušiť.

Výborným produktom sú tuby Smalt Ceys pre opravy všetkých typov škrabancov a odštiepení na smaltovaných povrchoch alebo keramike. Za 15 ml prípravku miniete 4,50 eura a opravovaná časť bude vyzerať opäť ako nová. Štetcom na čistý a suchý povrch naneste tenkú vrstvu a nechajte schnúť aspoň štyri hodiny (2). Postup prípadne zopakujte, zvyšky prípravku odstráňte a štetec perte v acetóne.

Chcete dať vašej vani úplne nový kabát? Opatrite ju akrylátovým náterom. Najskôr kúpaciu nádobu prebrúste, odvápnite, vyčistite a odmastite. Pred natieraním nechajte vaňu dokonale vyschnúť a tiež odstráňte zdroje prachu. Základová vrstva musí vytvrdnúť do druhého dňa, potom opäť budete brúsiť a čistiť (3). Ďalšou vrstvou je glazúra, tú potom podľa pokynov jednotlivých výrobcov nechajte dobre zaschnúť. V kúpeľni udržujte pri práci teplotu okolo 20 °C. Dajte si pozor pri výbere farby, ktorá musí byť špeciálne na vane a predovšetkým odolná proti horúcej vode. Podobne môžete zrenovovať aj umývadlo.

Vlna na leštenie kovov aj akrylátová pasta pre renováciu plastovej vane

Ak sa vám alebo členom rodiny podarilo poškriabať plastovú vaňu, nezúfajte. Celá plastová hmota má totiž rovnakú farbu, takže zvolený postup nezanechá stopy. Poškodenú plastovú vaňu zvnútra zľahka vyčistite vlnou na leštenie kovov. Hlbšiu "ranu" vyplníte špeciálnou dvojzložkovou akrylátovou pastou, ktorú dostanete v každom hobby markete (4) .

Leštenie praktikujte len na vaniach z liateho akrylátu (PMMA). Lacné sendvičové vane totiž brúsiť nemožno. Hlbšie vrypy najprv prebrúste pod vodou brúsnym papierom o zrnitosti 600 až 1400, začnite hrubším a skončite jemnejším. Ďalej použite brúsnu pastu a nakoniec preleštite filcom (5). Buďte presní, dno brúste len do pol milimetra, v lemoch vane potom do hĺbky 3 mm. Firma vám túto prácu urobí za dve až tri hodiny a vezme si za ňu najmenej 60 eur.

Radikálnou opravou zničenej vane je inštalácia vnútornej akrylátovej vložky.

Na úplne zničenú vaňu objednajte radikálny spôsob renovácie, inštaláciu vnútornej akrylátovej vložky. Firma vám dovnútra oceľovej alebo liatinovej vane vsadí vaňu úplne novú, v hrúbke od 2,2 do 6,8 mm. Miesta pre pohodlný kúpeľ vám teda veľa neubudne. Steny oboch kúpacích nádob spája a vypĺňa špeciálny tmel. Práce trvajú zhruba štyri hodinky a vaňu môžete začať používať asi po 24 hodinách. Záruka býva 3 roky a cena tejto renovácie začína zhruba na 180 eurách.

Na opravu povrchu smaltovaných vaní sa používa aj dvojzložkový epoxidový email. Patrí totiž medzi najtvrdšie náterové hmoty a dobre odoláva vode. Pamätajte si však, že žiadna povrchová úprava nátermi, a to aj profesionálne vykonaná, nemá nikdy vlastnosti, tvrdosť a mechanickú odolnosť pôvodného keramického smaltu. Ten sa totiž vypaľuje pri teplotách okolo 1 000 °C. Náter ľahko poškodíte či poškriabete a pri náraze ľahšie odštiepite.

Na hrdzavé škvrny vyskúšajte najskôr obyčajný citrón

Medzi babské prostriedky na hrdzavé fľaky vo vani vraj platí obyčajný citrón. Požičajte si ho na chvíľu z kuchynskej linky. Miesta stačí pokvapkať alebo potrieť šťavou z citrusu, spravidla samé zmiznú. Ak nie, skúste ešte zriedenú kyselinu soľnú alebo šťaveľovú. Stojí zhruba od 1 do 3 eur. V rukaviciach kyselinu rozotrite handričkou na špinavé miesta, nechajte chvíľu pôsobiť a potom všetko dôkladne opláchnite.

Pokiaľ už nestojí za to vaňu svojpomocne opravovať, nechajte do nej inštalovať vložku. Foto: ©Depositphotos.com/littleny
Pokiaľ už nestojí za to vaňu svojpomocne opravovať, nechajte do nej inštalovať vložku. Foto: ©Depositphotos.com/littleny

Po kúpeli povrch vane opláchnite, prípadne ho utrite vlhkou handrou. Rozhodne na čistenie vane nepoužívajte abrazívne prostriedky, teda tekuté či sypké čističe s pieskom. Síce rýchlo pôsobia, ale narušujú povrchovú vrstvu. Špina by sa potom ľahšie zachytávala v póroch materiálu. Na akrylát stačí vlhkú handričku či hubku, vápenné usadeniny odstráňte roztokom liehového octu a vody.

Opravili ste čerstvo odštiepený smalt vo vani alebo ste sa pustili do opravy akrylátu? Napíšte do komentára pod článkom, ako sa vám to podarilo, a poraďte ostatným čitateľom, ako na to.

Prečítajte si aj ďalšie diely seriálu Sekundový manžel:

1. Ako v pohode zvládnuť montáž nábytku + 5 dobrých rád k tomu.

2. Čistenie odpadu vás vopred desí? Sekundový manžel radí: Ako rozobrať a zložiť sifón v 5 krokoch

3. Máte doma studené radiátory a je vám zima? Odvzdušníte kúrenie.

4. Chcete ušetriť za vykurovanie? Sekundový manžel poradí, ako vybrať a nalepiť tesnenie do okien i dverí

5. Čo robiť, keď doma nejde elektrický prúd? Skontrolujte žiarovky, natiahnite ističe.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 36x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok
Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 59x

Rozlúčte sa s bielosivou zimnou nudou a nenechávajte veselé jarné farby vonku pred dverami. Pustite ich k sebe domov. Ktoré farby sú v tomto roku v kurze? Prím hrajú svieže a jasné odtiene, hlavne farby prvej jarnej trávy a listov.

Celý článok
Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Vydané: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 77x

Hravé a farebné bývanie á la Mexiko si zamiluje asi každý. Preneste si jeho krásy domov. Ako vytvoriť interiér v mexickom štýle? Musí byť zábavný, ale v byte či dome nechajte vyniknúť aj lacné materiály a opotrebovaný nábytok.

Celý článok