0komentárov

Hľadáte vhodný štýl bývania v prírode? Zruby sú starobylé a do prírody sa hodia. Stavajte svojpomocne či dodávateľsky

Zrubové domy a stavby sa začínajú rozširovať nielen na vidieku, ale niekde aj na okrajoch miest. Páči sa vám tento štýl bývania? Môžete sa sťahovať rýchlo. Buď postavíte zrub svojpomocne, alebo si ho nechajte kompletne urobiť.
Vydané: 13.06.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 4112x

Bývanie v prírode, mimo mestský zhon, omamná vôňa dreva, plamienky ohňa v praskajúcom krbe, hojdacie kreslo a v ruke pohárik napríklad dobrého vína. Láka vás život v drevenici? Nie je to zase až tak nereálne. Existuje mnoho firiem, ktoré vám chalupu postavia na kľúč, prípadne sa dohodnete na čiastočnej stavbe svojpomocne. V každom prípade si ale môžete pred definitívnym rozhodnutím budúce bývanie vyskúšať nanečisto.

Drevenica je majstrovské tesárske dielo, hodné obdivu

Zrubová stavba je majstrovské dielo. Trámy zrubových stien spájajú profesionáli na nároží stavby najčastejšie väzbou na rybinu alebo na zámok. Medzi tradičné tesárske spoje hrazdených stien, krovov či podstavok patrí ešte plátovanie, čapovanie, sedlanie či kampovanie. Vedľa vlastného tvaru spravidla tesárske spoje istia drevené kolíky, neskôr aj tesárske kramle alebo oceľové svorníky so závitmi a matkami. Spoj na zraz, ozub alebo pero a drážku je obyčajné priloženie drevených prvkov k sebe.

Zaspávať v kožušinkách za úžasnej vône dreva, no nie je to nádherná predstava? Foto: ©Depositphotos.com/Feverpitch
Zaspávať v kožušinkách za úžasnej vône dreva, no nie je to nádherná predstava? Foto: ©Depositphotos.com/Feverpitch

Drevenice alebo aj zrubové drevené domy, sú jednovrstvové konštrukcie zostavené z masívnych profilov, opracovaných do tvaru trámov. Charakteristickým prvkom je práve zatesanie "na rybinu", cez ktorej trámy nepresahujú a tvoria prakticky klasický roh.

Kvôli špecifickej a pomerne náročnej výstavbe sa záujemcovia o drevenicu obracajú radšej na odborné firmy. Tie sú schopné postaviť dom celý "na kľúč". Každá drevenica je originál, preto sú ceny za stavbu drevenice individuálne. Orientačná cena je zhruba od 600 eur za m² úžitkovej plochy. Je možné si zaobstarať aj stavebnicu drevenice svojpomocne. Zaplatíte za ňu necelých 20 000 eur bez DPH. Firma vám pritom garantuje asistenciu a všestrannú pomoc v prípade potreby.

Ste zručný remeselník všestranného zamerania a trúfnete si napríklad aj na čiastočnú výstavbu drevenice svojpomocne? Najbežnejším stavebným materiálom je drevo ihličnaté. Vyberajte ho obozretne, kvôli ľahšiemu spracovaniu vlhkého dreva sa zrubové stavby stavali vo väčšine prípadov z čerstvého dreva. Výhodou lepených predsušených hranolov je menšie zosadanie stavby v prvých rokoch.

Vyriešte otázku vlhka na styku prvého trámu s kamenným základom

Pre obklopenú stavbu musíte dodržať hlavne maximálnu rovinu základových pasov. Rozmyslite si tiež výber hydroizolácie, radónovej izolácie a konštrukciu styku základového trámu s betónovým základom. Kvôli vlhku je zásadná otázka styku prvého trámu s kamenným základom. Rozhranie je totiž náchylné ku kondenzácii a zatekaniu vlhkosti. Pre základové trámy použite odolnejšie drevo, napríklad smrekovec, a položte ich na dostatočne široké dubové ovály.

Okolo okien a dverí musíte do steny zapustiť trámiky, so zadlabaním hore aj dole. Trámiky musia mať možnosť relatívne voľného pohybu nahor a nadol v tejto drevenej koľajnici. Otvorové výplne urobte o medzeru na zosadanie menšiu, než je veľkosť otvoru. Vnútorné priečky potom najlepšie vykonajte gravitačne z tvárnic, v hornej časti s dilatačnou medzerou, prekrytou napríklad sadrokartónom.

Čo by v dreveniciach nemalo chýbať a čo im vyložene pristane:

  • Kúzlo a jedinečnosť rezbárskych prvkov, kachľové pece ako srdce domu
  • Kastlové okná ako preverený prvok a tradičná bridlicová alebo šindľová krytina
  • Kombinácia dreveného tesania s bielym murivom či kamenným základom
  • Ku drevu sa veľmi dobre hodia kováčske prvky ako dekorácia

Nevyhnutnou súčasťou zrubovej stavby je tmelenie. Aj keď ste drevo dobre tesársky zviazali, nemôžete úplne zabrániť ako praskanie trámov, tak vznik škár v zrubových spojoch. Takéto miesta je potreba pretmeliť špeciálnymi "zrubovými" tmelmi. Pri väčšine špár pamätajte na dvojbodové pravidlo, teda pre utesnenie najskôr použite tmeliarsku šnúru, až potom škáru pretmeľte.

Do prírody sa síce hodí skôr klasická drevenica, ale pri lese bude vyzerať dobre aj zrub. Jeho výhodou je, že môžete stavať počas celého roka. Myslite však na to, že k stavbe potrebujete drevo zo zimnej ťažby. Cena zrubu je väčšinou porovnateľná s cenou murovaného rodinného domčeka. Pri hrubej stavbe vychádza meter štvorcový na zhruba 380 – 560 eur. Stavitelia zrubov najčastejšie používajú smrek, severskú borovicu smrekovec alebo céder.

Drevenice sú zaujímavá téma, na ktorú sa rozpútala široká diskusia na internete. Trebárs čitateľ s prezývkou Vojta píše: "Robíme rekonštrukciu pôvodnej drevenice, je to na horách. Asi zo štvrtiny je kamenná časť, zvyšok pravé tesanie." Podľa neho nemá zmysel stavať drevenicu, aby človek potom drevo nejako zakrýval murivom, to už by išiel do iného typu domu.

Čitateľka s prezývkou Petruša býva s rodinou v novom polozrubovom domčeku. "To drevo má svoje čaro, nesmiete byť ale perfekcionisti. Pár prvých rokov totiž zosychá a praská, takže je potrebné si zvyknúť, že to nebude "dokonalé", aj keď práve to je to, čo robí drevenicu zaujímavú." Veľa vraj záleží na mieste, kde je drevenica postavená, okolie robí strašne veľa.

Pozrite sa, ako vyzerajú krásne drevenice v galérii na sieti Pinterest.

Klasická drevenica je podľa čitateľa Ota stavba do hôr. "Stačí sa na to pozrieť, do klasickej zástavby je to ako päsť na oko." Tým pádom sa podľa neho počíta s kachľovou pecou so značnou akumulačnou schopnosťou, pretože drevenica rýchlo vychladne. Samozrejme musíte mať dostatok dreva. "Druhou možnosťou je hybrid drevostavby a drevenice, zrubová stavba vo vnútri zateplená," mieni Oto.

Čitateľka s prezývkou Klerinda si myslí, že aj z predsušeného dreva si stavba musí pár rokov sadnúť a nedá sa to úplne určiť dopredu. "Kto potrebuje bývať rýchlo, nech s drevenicou nepočíta," upozornila. Za obrovskú výhodu drevenice ale považuje tepelnú stálosť. "Čo viem, kúri známi elektrinou a stačí to na minimum, stále je tam príjemne teplo, neporovnateľné s murovaným domom," prehlásila.

Ešte sa nemôžete rozhodnúť? V každom prípade do toho nemusíte ísť "po hlave". Vyskúšajte si v pokoji bývanie na kratšiu aj dlhšiu dobu v niektorej z mnohých dreveníc, vystavaných po republike.

Chcete bývať v drevenici a necháte si ju postaviť na kľúč? Napíšte do komentára pod článkom, ako ste mali úspech, odkiaľ ste čerpali inšpiráciu a poraďte ostatným čitateľom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 29x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok
Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 43x

Rozlúčte sa s bielosivou zimnou nudou a nenechávajte veselé jarné farby vonku pred dverami. Pustite ich k sebe domov. Ktoré farby sú v tomto roku v kurze? Prím hrajú svieže a jasné odtiene, hlavne farby prvej jarnej trávy a listov.

Celý článok
Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Vydané: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 61x

Hravé a farebné bývanie á la Mexiko si zamiluje asi každý. Preneste si jeho krásy domov. Ako vytvoriť interiér v mexickom štýle? Musí byť zábavný, ale v byte či dome nechajte vyniknúť aj lacné materiály a opotrebovaný nábytok.

Celý článok