0komentárov

Nafukovacia trampolína alebo skákací hrad? Urobte deťom radosť, skákanie je oslobodzujúce

Detská nafukovacia trampolína je užitočná hračka pre deti. Využite ju na záhrade na cvičenie a pretiahnutie celého ich tela. Usporiadajte narodeninovú párty a požičajte si nafukovací skákací hrad. Užijú si nielen oslávenci.
Vydané: 14.06.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1307x

Hľadáte zdravý spôsob relaxácie a vybitia energie pre vaše podskakujúce deti? Skvelou možnosťou sú skákacie hrady alebo nafukovacia trampolína. Skoky na nich pomáhajú deťom v koordinácii pohybu, rozvíjajú ich vestibulárny aparát a "trénujú" detskú kostru. Pri vyvádzaní na trampolíne súčasne cvičia, preťahujú aj zahrievajú celú svalovú sústavu. Za hodinu skákania dieťa spáli až 6,3 kJ energie, nehľadiac na tú ďalšiu zásobáreň, ktorú majú všetky deti vždy na rozdávanie.

Šmýkačky sú super, ale musia mať vždy bezpečný dojazd

Nafukovacie atrakcie sú vhodné aj pre malé deti, ktoré sa práve naučili chodiť. Trampolíne ale nesmú chýbať mäkké a zvýšené okraje. Množstvo zábavy si deti užijú aj na nafukovacích šmýkačkách, mali by ste sa ale postarať o bezpečný dojazd bez možnosti nepríjemného úrazu. Vždy sa presvedčte, že výrobok je z odolného a kvalitného materiálu. Jeho hustota by podľa odborných posudkov nemala byť nižšia ako 650 gramov na jeden m², čo je ideálne pre deti zhruba od troch do piatich rokov.

Lietanie na trampolíne je super zábava a precvičí celé detské telo. Foto: ©Depositphotos.com/Bigandt
Lietanie na trampolíne je super zábava a precvičí celé detské telo. Foto: ©Depositphotos.com/Bigandt

Pred inštaláciou akejkoľvek nafukovacej atrakcie vyberte rovné miesto, ktoré dôkladne vyzbierate od ostrých kameňov a kolov. V súprave by mali byť aj kotevné prvky, kolíky a zvláštne kotevné prstence. Dajte pozor aj na nízko rastúce konáre stromov. Po nafúknutí trampolíny alebo skákacieho hradu kontrolujte vnútorný tlak, uzavrite ventil a pred spustením zábavy a vyčíňania, sa presvedčte, že nikde v spojoch ani švíkoch neuniká vzduch.

Skoky na trampolíne sú už 15 rokov olympijským športom.

Ak uvažujete o prenájme nafukovacích atrakcií pre narodeninovú párty alebo detský deň, vyberte si z ponuky niekoľkých tunajších firiem. Môžete mať napríklad skákací hrad "Džungľa so žirafou", alebo nafukovacie hrady "Lietadlo" a "Veselý dom". Za víkendové zapožičanie dáte zhruba od 55 do 80 eur. Jednotlivé atrakcie vážia do 35 kg a firma vám ich dodá v prepravnej taške pre transport v kufri vášho auta. Už veľké skákacie hrady stoja okolo 150 eur za päť hodin.

Ak chcete nafukovaciu atrakciu kúpiť, pripravte si približne 2 000 eur za Profi hrad XL, alebo len 800 eur za nafukovaciu šmýkačku Mega Slide. Nafukovacie trampolíny vás v rôznych obchodoch vyjdú od 50 do 70 eur. Na trhu nájdete aj veľké vzduchové bezpečné, v rôznom prevedení farieb a veľkostí, bez kovových konštrukcií. V rozmeroch od 5 × 5 m do 10 x 15 m zaplatíte od asi 2 000 až po 8 000 eur, cena je vrátane výkopových prác a bez dopravy.

Trampolína má svoju kolísku u Inuitov, bola z mrožej kože

Klasická trampolína je pritom športové náradie s veľmi zaujímavou históriou. Má kolísku u Inuitov, ktorí ju vyrábali z mrožej kože. Prvé exempláre boli vlastne pružné dosky, vďaka ktorým sa ľudia dostávali aj do značnej výšky. Skákanie bolo obľúbené tiež v stredoveku, pri skúšaní rôznych akrobacií. Prvú skutočnú trampolínu ale zostavil až francúzsky akrobat du Trampoline.

Chcete si tiež dopriať trochu adrenalínu či unaviť svojho hyperaktívneho potomka? Kúpte si napríklad záhradnú trampolínu s ochrannou sieťou, ktorú si vyberte v priemere 365 alebo 396 centimetrov. Navyše ju môžete zaťažiť do 100 kg a pádu bráni nylonová bezpečnostná sieť s robustným zipsom. Samozrejmé je krytie pružín penovou podložkou, rovnako ako penový obal rúrok.

Čo musí mať kvalitná trampolína s priemerom 300 cm:

  • 8 rúrok ochrannej siete, viac ako tri stojné nohy do tvaru U
  • kryt pružín s až 8 cm presahom do skákacej plochy až 8 cm
  • 64 kvalitných pružín, rúrky silné 1,5 mm
  • kvalitné zapínanie ochrannej siete, rúrky od nej až na zem
  • pevný materiál na ochranu pred pružinami

Citlivejší záujemcovia o radosť z výskoku ocenia ďalšie benefity. Trampolína je šetrná k chrbtici a kĺbom. Je tak skvelou pohybovou príležitosťou aj pre skôr narodených. Päťmetrová skákacia trampolína dokonca unesie až 180 kg živej hmotnosti. Na zimu trampolínu zložíte do krabice a tešíte sa na ďalšiu sezónu. Alebo ju presuňte do stodoly a skáčte, aj keď sekery padajú. Kvôli bezpečiu zvoľte také typy, ktorých konštrukciu siete spojil výrobca s konštrukciou trampolíny.

S nafukovacími atrakciami majú skúsenosti na internetových diskusiách najmä dámy. Čitateľka s prezývkou Marťa napísala: "My sme mali skákací hrad do siedmich rokov chalanov, potom už na neho ale boli veľkí, tak dostali trampolínu. Na nej teraz skáču bez dozoru." Podľa Marty by pre menších volila skákací hrad, pretože je úplne bezpečný. "Je fakt, že my sme mali väčšiu 2 × 2 metre s agregátom. Ten šiel teraz ku švagrinej, pretože má deti tak akurát na ten hrad, 1, 5 a 7 rokov.

Pozrite sa tiež na najrôznejšie detské trampolíny a skákadlá na sieti Pinterest.

Svoj názor napísala aj čitateľka s prezývkou Pokerface: "My sme mali, keď bola staršia dcéra malá, nafukovaciu trampolínu. Rozhodne nepéruje ako klasická a príde mi bezpečnejšia. Mala okolo seba takú nafukovaciu ohrádku. Je to skôr na také blbnutie, ale užila si na nej veľa." Teraz má doma vraj trampolínu so sieťou a nedá sa to vôbec porovnávať. Čitateľka mieni, že záleží na veku dieťaťa, malému dieťaťu a predškolákovi by nafukovacia trampolína asi stačila, ale pre dieťa okolo 6 rokov už to vraj veľa nie je.

Zaobstarali ste svojim ratolestiam domov trampolínu alebo prenajali skákací hrad? Napíšte do komentára pod článkom, aký ste mali úspech, a poraďte ostatným čitateľom.

Prečítajte si tiež niektoré ďalšie diely Babybytu:

1. Plastový nábytok sa hodí skôr do izieb pre menšie deti. Je ľahký, ľahko sa udržuje.

2. Obstarávate nový nábytok do detskej izby? Zistite si moderné trendy, farby a štýly.

3. Moskytiéra nad postieľku i kočík ochráni vaše deti pred bodavým hmyzom.

4. Neudržíte už vaše dieťa v jedálenskej stoličke? Vyrobte mu zasúvacie stúpadlo.

5. Poznáte obtlačky detstva? Uchovajte najšťastnejšie obdobie vašich najmenších.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Pôvodnou profesiou som chovateľ, ale prišla príležitosť robiť novinárčinu a komunikáciu, a od tej doby sa živím písaním. V mojich článkoch nájdete vždy nejakú praktickú vychytávku do vašej domácnosti alebo užitočnú radu, aby sa vám lepšie bývalo a žilo.

Jiří Macík na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Osem tipov, rád a zásad na Medzinárodný deň zdravého spánku. Čo môžete urobiť pre kvalitný spánok?

Vydané: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 36x

Zdravý spánok je dôležitý pre kvalitný život. Využite Medzinárodný deň zdravého spánku a zistite, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Čo by ste mali skúsiť, čoho by ste sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor?

Celý článok
Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Začína jar! Aké sú jarné trendy pre rok 2017? Vyfarbite svoj domov štýlovými a hlavne veselými farbami

Vydané: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 59x

Rozlúčte sa s bielosivou zimnou nudou a nenechávajte veselé jarné farby vonku pred dverami. Pustite ich k sebe domov. Ktoré farby sú v tomto roku v kurze? Prím hrajú svieže a jasné odtiene, hlavne farby prvej jarnej trávy a listov.

Celý článok
Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Mexický štýl bývania je hravý, farebný a láskavý. Inšpirujte sa pre svoj byt voňajúcimi diaľkami

Vydané: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 77x

Hravé a farebné bývanie á la Mexiko si zamiluje asi každý. Preneste si jeho krásy domov. Ako vytvoriť interiér v mexickom štýle? Musí byť zábavný, ale v byte či dome nechajte vyniknúť aj lacné materiály a opotrebovaný nábytok.

Celý článok