Potešme spoločne choré deti. Na konto dobročinnej akcie vďaka vám už pribudlo:
221.30
0komentárov

Búrame mýty! Preskúmajte spolu s nami v novom seriáli niektoré bytové povery a zistite, či sú pravdivé

"Koženú sedačku doma nechcem! Veď chladí a v lete sa k nej budem lepiť..." Ste proti koženému nábytku z rovnakého dôvodu? Poďte sa pozrieť, či je to pravda, alebo mýtus. A ako je na tom nábytok čalúnený koženkou a ekokožou?
Vydané: 15.06.2016 ▪ Autor: ▪ Prečítané: 1080x

Páči sa vám kožený nábytok, túžite po ňom, ale stále ho nemáte doma? Odrádzajú vás od nákupu názory a skúsenosti ostatných, ktorí tvrdia, že je koža studená a v lete sa k nej budete lepiť? Nenechajte sa odradiť, pretože tento mýtus je pravdivý len čiastočne. Ako je to v skutočnosti s koženým čalúnením a ako je na tom nábytok čalúnený koženkou a ekokožou? Chladí a lepí, alebo nie? Najskôr nebude prekvapením, že záleží predovšetkým na druhu materiálu.

Lepí kožené čalúnenie, alebo nie?

Prírodná koža je prirodzene priedušná, takže čím menej je povrchovo upravovaná a farbená, tým menej sa na nej budete potiť a tým menej bude aj lepiť. Menej upravovaná koža tiež v zime menej chladí. Je však potrebné počítať s tým, že bude chladiť viac ako textilný poťah. Medzi najkvalitnejšie kože patrí anilínové a semianilinové.

Anilínová koža sa spracováva za použitia rastlinných olejov a na jej povrch sa nedáva žiadna špeciálna krycia vrstva. Je silná, mäkká, teplá a pružná a má originálne nerovnomerné zafarbenie a prírodnú kresbu. Ľahko sa však špiní, príliš jej neprospieva svetlo a je drahá. Semianilinová koža je niekde medzi pigmentovanou a anilínovou kožou. Na jej povrch sa síce aplikujú pigmenty, ale len v malom množstve. Vďaka pigmentom je odolná a má rovnomernejší vzhľad, zachováva si však svoju prírodnú štruktúru a nelepí.

V obchode sa najčastejšie stretnete s farbenou kožou, ktorá má vďaka pigmentovanej vrstve jednoliatu farbu i textúru. Použité pigmenty však upchávajú póry, takže je koža menej priedušná a môže lepiť. Výhodou je však jej ľahká údržba a cenová dostupnosť. Do koženej sedačky sa pot nevsakuje, ale zostáva na povrchu (vlhkosť sa vstrebáva len do hĺbky niekoľkých milimetrov) a môžete ho ľahko utrieť. Vďaka tomu sa v čalúnení tvorí menej baktérií a roztočov.

Kožené čalúnenie ocenia nielen milovníci luxusu, ale aj majitelia domácich maznáčikov. Foto: ©Depositphotos.com/enduro
Kožené čalúnenie ocenia nielen milovníci luxusu, ale aj majitelia domácich maznáčikov. Foto: ©Depositphotos.com/enduro

Ako sú na tom napodobeniny kože a ako lepeniu zabrániť?

Koženka (PVC na textilnom podklade, niekedy v kombinácii s polyuretánom) je nepriedušná a neprepúšťa vodu, takže je v kontakte s telom studená, a naviac aj lepí. Kvalitná ekokoža (100 % polyuretán na bavlnenom úplete) je veľmi vernou napodobeninou prírodnej kože. Je obojstranne priedušná, takže nelepí. Vďaka priedušnosti je však háklivá na styk s tekutinami, ktoré na nábytku môžu spôsobiť nezvratné škody.

PRAVDA, ALEBO MÝTUS? Kvalitná koža aj ekokoža nelepí, lacnejšie kože lepiť môžu a ku koženke sa prilepíte.

Počítajte s tým, že za kvalitnú koženú sedačku dáte aj viac ako 1 850 eur. Ak sa na sedačku predsa len začnete lepiť (napríklad počas horúceho leta), prehoďte cez ňu na tých pár dní bavlnenú alebo ľanovú plachtu. Tiež je dobré kožu pravidelne udržiavať, aby ste vyčistili upchaté póry. Koža s upchatými pórmi totiž prestane dýchať, môže začať lepiť a po čase sa začne aj lúpať.

Kvalitná koža (čo najmenej povrchovo upravovaná) ani ekokoža nelepí, koženka áno. Foto: mt-nabytok.sk
Kvalitná koža (čo najmenej povrchovo upravovaná) ani ekokoža nelepí, koženka áno. Foto: mt-nabytok.sk

Aké máte skúsenosti s koženým čalúnením? Napíšte do komentára pod článkom.

Zdieľajte tento článok 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vyštudoval som nábytkové inžinierstvo, zaujíma ma interiérový dizajn aj moderné trendy v bývaní. Z mojich článkov sa dozviete, ako vyberať vybavenie do bytu, odhalím vám vlastnosti rôznych materiálov alebo pomôžem s technickým riešením úprav vo vašej domácnosti.

Antonín Vintr na sociálnych sieťach:
Oznámte ostatným čitateľom váš názor / Počet príspevkov: 0
Nadpis:
  Vaše meno:

Prečítajte si tiež ↓

Chcete mať obývaciu izbu vybavenú podľa najnovších trendov? Zistite, ktorá sedačka je práve v móde

Chcete mať obývaciu izbu vybavenú podľa najnovších trendov? Zistite, ktorá sedačka je práve v móde

Vydané: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 182x

Vyberáte novú sedačku? Zistite, ktoré typy sedacích súprav existujú a kam sa ktorý typ sedačky hodí. Chcete mať navyše obývačku zariadenú podľa posledných trendov? Potom sa pozrite, ktoré farby, štýl a tvary sú u pohoviek v móde.

Celý článok
Infra panely a ohrievače môžu mať aj podobu lampy. Ohrejte sa pod bielou alebo zlatou guľou

Infra panely a ohrievače môžu mať aj podobu lampy. Ohrejte sa pod bielou alebo zlatou guľou

Vydané: 29.11.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Prečítané: 59x

Ak premýšľate o inštalácii účinného a pre alergikov vhodného kúrenia, nezabudnite na infrapanely. Môžu visieť v podobe lustrovej gule nad vašou hlavou, alebo si doma nainštalujete zrkadlo či vykurovací stĺp. Navyše vyzerajú skvele.

Celý článok
Ktoré pranostiky sa spájajú s adventným obdobím? Zistite, či múdrosti predkov platia aj v dnešnej dobe

Ktoré pranostiky sa spájajú s adventným obdobím? Zistite, či múdrosti predkov platia aj v dnešnej dobe

Vydané: 27.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Prečítané: 530x

Chceli by ste vedieť, koľko snehu bude na Vianoce, aká krutá a dlhá bude zima a koľko ovocia sa budúci rok urodí? Pranostiky našich predkov vám napovedia. Čo vlastne pranostika je a ktoré z nich sa spájajú s časom adventu a Vianoc?

Celý článok